Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu

Kniha je záznamem fiktivního rozhovoru vypravěče s mladou ženou Lucií, kteří náhodou tráví současně dovolenou na pobřeží Jaderského moře na severu Jugoslávie. Lucie otevřeně vyslovuje svoji nespokojenost se situací ve svém domově - v Československu zasaženém normalizací; váhá, zda se má z dovolené vrátit do šedivé reality všedního života do Prahy nebo zda má emigrovat. Vypravěč (s nímž se autor ztotožňuje) žije v exilu v Paříži a vzhledem k přístupu ke svobodným informacím bez cenzury a také díky svému vyššímu věku má větší přehled o historii. Místo jednoznačné odpovědi, která by pomohla vyřešit její dilema, proto Lucii nabídne, že jí bude každý večer vysvětlovat svůj pohled nejen na dějiny Československa ale i komunismu v Sovětském svazu a v ostatních státech východního bloku. Po třináct večerů pak Lucii vypráví o řadě klíčových událostí dějin. Na rozdíl od vypravěče, jenž se vyjadřuje většinou přesně a spisovně, používá Lucie hovorovou řeč; její slova jsou v textu knihy odlišena pomocí kurzívy. Dozvídá se tak autorovy názory na témata, o kterých jinak nemůže kvůli cenzuře dostat nezávislé informace: mimo jiné na události, které předcházely Mnichovské dohodě roku 1938, na Košický vládní program, politické procesy se Slánským a s Miladou Horákovou, na stalinské čistky v 50. letech, Pražské jaro 1968 a další témata. Otázka, zda se Lucie nakonec rozhodla pro emigraci, zůstává v knize nezodpovězena....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541/big_kapesni-pruvodce-inteligentni-zeny--onQ-541.jpg 4.5162

Kniha Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu

ToVy

Velmi zajímavá kniha, trošku složitější na čtení, ale vnáší na spostu zásadních historických momentů novodobých českých dějin určitým způsobem jiný pohled. Velmi zajímavé jsou pak stránky o pokusu charakterizovat Čecha, kým je nebo kým chce být, jak je vnímán, jak se vnímá sám v pohledu přímého, ale zajímavější pohled z boku.

Tyyynab
28.10.2021

Dřív to asi mohla být pecka, dnes nevím. Příliš složitá souvětí a informační hutnost mi bránily v tom, abych udržela pozornost. Možná jindy, možná jinak.

chuck1
02.09.2021

Ideální do učiva středních škol k českým dějinám 20. stol.

Rihatama
08.02.2021

Pavel Tigrid, dvojnásobný emigrant a doživotní bojovník proti totalitnímu režimu, sepsal formou dialogu zásadní momenty československé historie, naše slavně neslavné osmičky a devítky. A že to čtení stojí za to. Není to jen tak ledajaký dějepis. Je to osobní výpověď osobních prožitků, které v učebnicích dějepisu nenajdete, navíc od člověka nesmírně vzdělaného a sečtělého, schopného mimořádné myšlenkové analýzy a syntézy.

Více než zajímavé bylo pojednání o vzniku, složení a povaze naší tzv. první republiky, v níž se krátce po vyhlášení strhl boj o jednotlivé regiony. Němci usilovali o severočeskou oblast Deutschbömen, severomoravskou provincii Sudetenland a jihočeskou Böhmerwaldgau (tady autor zaměnil jižní Čechy za jižní Moravu). Maďaři zase měli zálusk na Slovensko a Podkarpatskou Rus. Vojenská intervence zajistila územní celistvost nové republiky, národnostní třenice však neuklidnila. Slováci dokonce v tehdejším Československu tvořili pouze dva miliony, zatímco Němců byly tři miliony, jejichž práva však po 1. sv. válce byla u nás pochopitelně menší, než práva Slováků! A že nebyli spokojeni ani oni, je nasnadě. Taky zde byly statisíce Maďarů, Poláci a Rusíni. Zavládly logicky národní antagonismy a bylo zaděláno na Mnichov.

Tigrid se taky zamýšlí nad povahou českého člověka. "Češi jsou v průměru lidé nadaní, pilní, vynalézaví, koupelové a kutilové, z poloviční šance udělají celou, dovedou být velkomyslní, spravedliví, obětaví, nejednou laskaví, často skromní, přátelští, pohostinní. Národ, vlast, stát pro ně ve skutečnosti znamenají víc, než doznávají." Ale taky třeba mluví o vlastnostech: "přizpůsobování se, hledání cest nejmenšího odporu, podkuřování nastoupené vrchnosti, rozhodnutí přežít, a přežít pokud možno dobře, sklony k vyrovnávání účtů, pomstychtivosti i krutosti, demagogie, ostouzení, partajničení, donašečství... Ryba smrdí od hlavy", jak následně konstatuje Tigrid. A já už můžu jenom dodat, že starého psa novým kouskům nenaučíš.

lernami
03.02.2021

Kniha si nezaslouží nic jiného než 5 hvězd a vůbec se nedívím vysokému hodnocení! Kniha je velmi čtivá, postava Lucie jí dodává náležitý šmrnc a člověk si toho z knihy hodně odnese - i určité zamyšlení..

tonysojka
12.09.2020

Čteno podruhé po asi třiceti letech a znovu jsem si připomněl nová fakta o našich dějinách, které mi byly na základní škole v dějepise či v tendenčních komunistických historických knihách podávány zkresleně.
Je fajn, že Tigrid upozorňuje také na svůj úhel pohledu a nevnucuje jej a dává každému šanci, aby zaujal svůj postoj. Což motivuje k dalšímu pátrání po pravdě v historii našich dějin a k zamyšlení. Za mne je to velmi důležitý "kapesní" průvodce po naší historii a byla by škoda, kdyby upadl v zapomnění.

ZuzanaK.
04.08.2020

Jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla a že jsem se k ní nedostala dřív, protože by pro mne byla špatně stravitelná i čitelná. Přišla v pravý čas, kdy jsem mohla pochopit spoustu toho, co v ní je. A určitě její čas znovu přijde.

Nehorazna
12.09.2019

V sedmnácti jsem si knížku koupila v antikvariátu, ale nedokázala jsem ji přečíst...teď ve třiceti uzrála a já se od ní nedokážu odtrhnout a přestat o ní přemýšlet... jsem z ní frustrovaná, teda z našich československých dějin, co jsme sami sobě stačili napáchat za války a hned na to v bledě modrém ( tedy v horším ) v následném komunismu...