Hanka_Bohmova Hanka_Bohmova komentáře u knih

Hermafrodit Hermafrodit Jeffrey Eugenides

Moc se mi líbila ta historická část, bylo to plastické, poučné, psané pěkným jazykem (např. pasáž z Fordovy továrny). Současná linie, život Callie/Cala, mě popravdě moc nezaujala, připadalo mi to hodně vzdálené. Dala bych 3,5 hvězdičky, kdyby šly dávat půlky. Nelituju, že jsem si to přečetla, ale vracet se k tomu rozhodně nebudu.

16.01.2014 3 z 5

Vstupuji do života Vstupuji do života Thérèse de Lisieux

Dlouhé měsíce umíráte na tuberkulózu. Váš stav je tu lepší, tu horší, okolí už neví, co si o tom myslet, a ani vy sama. Izolovaná v malé skupině, celý den upoutaná na lůžko. Snad už jdou o vás řeči, snad tu už každého obtěžujete.
A někdo zaznamenává každé vaše slovo, den po dni.
Jak by takový deník vašeho umírání vypadal?

Ten Terezčin máme k dispozici. A je to obrovské svědectví o moci Boha, který v ní jedná.

11.01.2014 5 z 5

Autobiografické spisy /Dějiny duše/ Autobiografické spisy /Dějiny duše/ Thérèse de Lisieux

Zásadní věc pro mě - přírodovědný, racionální typ - bylo překousnout zvláštní vyjadřování poplatné době a společenství, ve kterém se Terezie nacházela. Takové ty přejemnělé kudrlinky a něžnosti. Ale když to člověk odfiltruje, je za tím přímo "ocelový" obsah a člověk se neubrání myšlence - co by se stalo s mým životem, kdybych tohle dokázal. Kdybych se neupřednostňoval před druhými a nekladl Bohu překážky v jeho činnosti...
Terezie povzbuzuje, že toto je hrdinství bez hrdinství, že tuto cestu zajišťuje někdo jiný než my sami. A proto je přístupná každému.

Tato kniha je jedním z důvodů, proč jsem zakotvila na Karmelu. Velká životní inspirace.

Život Život Terezie od Ježíše

Je to více životopis, nebo pedagogický průvodce pro ty, kdo se vydávají na cestu vnitřní modlitby? Dnes aktuální stejně jako před téměř 500 lety. Pokaždé, když se k ní vracím, ponouká mě učinit to "rozhodné rozhodnutí".

Neumřeš Neumřeš Kathrin Schmidt

Zajímavé nahlédnutí do světa rekonvalescentky, která se znovu učí žít se svým tělem a se svou myslí.

11.01.2014 3 z 5

K jádru křesťanství K jádru křesťanství C. S. Lewis (p)

Jeden z úvodů do křesťanství, který je skutečně pochopitelný i nekřesťanům, aspoň tedy v mém okolí. Za to patří autorovi velký dík.

11.01.2014 5 z 5

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

Přečetla jsem "z musu", zabývám se především autorovými knihami pro dospělé. No co říct... je to pro děti. Připadalo mi to málo propracované. Jako podobenství velmi trefné.

11.01.2014 3 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Lze vřele doporučit každému, kdo si myslí, že je vlastně docela dobrým člověkem :o)
Skvělá, hluboká, pedagogická a přitom zábavná kniha, která dokládá velikou zkušenost a vhled do lidského rozhodování a jednání.

Solar Solar Ian McEwan

Nelituju, že jsem ji četla, ale vysloveně nadšená nejsem. Vědecké pasáže mi - jako přírodovědci - nevadily. Četla jsem ji po "Nezničitelné lásce" a do očí mě uhodil podobný motiv určitého napětí mezi kreativitou a jejím úpadkem do stádia pouhé kompilace či manažerství. Stejný typ degradace u obou protagonistů.
Vlastně bych si asi více užila konec bez těch Božích mlýnů. Něco ve stylu Elmera Gantryho :o)

10.01.2014 3 z 5

Deník venkovského faráře Deník venkovského faráře Georges Bernanos

Kniha, která tak trochu bourá zažité představy o tom, jak má vypadat křesťanský svatý, ale sv. Terezie z Lisieux by z ní jistě měla radost. Bernanos měl ke Karmelu určitý vztah (viz Dialogy karmelitánek) a nemohu se zbavit dojmu, že jeho pojetí svatosti je Terezkou inspirováno jak zde, tak možná ještě silněji v Radosti/Přetvářce - kterou jsem tu nenašla a budu ji tedy muset sama vložit. Pro mě je tahle kniha životní láskou, čtu opakovaně, jedna z mála těch, které vlastním.
Bůh nepotřebuje naše nabušené svaly, a to ani ty duchovní. Bůh potřebuje lidi, kteří ho nechají jednat.

10.01.2014 5 z 5

Vnučka pana Linha Vnučka pana Linha Philippe Claudel

Náhodně jsem po ní sáhla v knihovně mezi "právě vrácenými" - a taková perla. Krásný příběh o schopnosti porozumění, o přátelství. Forma, jazyk jsou vysloveně příjemné. A konec... korunuje dílo.

10.01.2014 5 z 5