Vnučka pana Linha

od:

Vnučka pana Linha

Pan Linh opouští svoji vlast, zmítanou válečným konfliktem, a s hrstkou osobních věcí a malou vnučkou v náručí se vydává do Evropy, aby dívence, jež přišla o oba rodiče, nalezl nový domov a novou budoucnost. Teprve po několika dnech se v novém městě, jež ho děsí svým chladem a cizotou, odváží z ubytovny na ulici. Při jedné z proc... celý text

Pan Linh opouští svoji vlast, zmítanou válečným konfliktem, a s hrstkou osobních věcí a malou vnučkou v náručí se vydává do Evropy, aby dívence, jež přišla o oba rodiče, nalezl nový domov a novou budoucnost. Teprve po několika dnech se v novém městě, jež ho děsí svým chladem a cizotou, odváží z ubytovny na ulici. Při jedné z procházek pak pozná pana Barka, osamělého vdovce, s nímž navzdory jazykové bariéře naváže přátelství. Poté co uprchlíky přestěhují do „Zámku“, který jeho obyvatelům není dovoleno opouštět, odhodlá se Linh i s vnučkou k útěku, aby se mohl opět s Barkem setkat… Podobně jako v Claudelově předchozím úspěšném románu Šedé duše, i do příběhu Vnučky pana Linha proniká zpovzdálí válečná vřava, dotvářející neklidnou atmosféru románu. Autorovo podmanivé vyprávění v dramatu lidských radostí i tragédií tentokrát výrazněji akcentuje především motivy lásky a přátelství, znovu však upoutá i Claudelovou nepřehlédnutelnou stylistickou bravurou. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/106409/vnucka-pana-linha-106409.jpg 4.486
Originální název:

La petite fille de Monsieur Linh (2005)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno:, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (27)

Přidat komentář
Ildi
02. srpna

Nádherná kniha s nečakaným koncom. Tak na túto knihu tak skoro nezabudnem a som nesmierne rada, že ju mám medzi knihami v knihovničke a môžem sa k nej kedykoľvek vrátiť. Vrelo odporúčam.

Princezna22
15. února

Mrzí mě, že je kniha tak tenká,jelikož bych ráda četla dal... Tato kniha je zvláštní.

Clara del Valle
18. ledna

Mám teď za sebou par knížek s množstvím zbytečných slov a situaci a pak kniha přijde tato drobná kniha nevelkého rozsahu, která mne tolik zasáhne. Je to jen pár hodin, co jsem jí dočetla a pořad na ní myslím. Zpětně vidím, jak zjevné a logické bylo to, co autor jen letmo naznačoval. Pro mne výjimečná kniha a mimořádný čtenářský zážitek!

Ječmínek
02. ledna

Rozhoduji se, jestli to je "velice krásný příběh", jak píše třeba sofi (a jiní), nebo "kýč dotažený do banálních výšin", jak tvrdí Palivo. No, Palivo má asi víc pravdy. Kdyby to byla jen povídka v nějaké sbírce povídek, tak by to bylo docela dobrý, takhle je to jen divná kniha s divnými postavami.

Nifredil
01.10.2016

V něčem mi to připomínalo Murakamiho Kafku na pobřeží a Sputnik má lásko. Snad pro ten pocit vykořeněnosti hlavního hrdiny a jeho asijsou příslušnost. Koukla jsem na konec, to přiznávám, ale knížka tím dostala jiný rozměr a pro mě stravitelnější. Jinak bych ji asi nedočetla. Pravda je, že je to silná četba, silný příběh a bude to jedna z knihy, kterou si budu pamatovat. Pokud chcete klasiku, ne jednoduché čtení nebo odpočinkové čtení a silný motiv, pak po ní určitě sáhněte.

hlina
13.08.2016

Úžasné. Nic jsem od knížky nečekala, moc jsem o ní nevěděla a naprosto mě dostala.
Příběh plný člověčenství a naděje. A závěr? Pro mě naprosto nečekaný, ale nezbytný, aby vše dostalo smysl.
Určitě se chystám i na další autorovy knížky.

Miška.Miška
18.05.2016

Úžasná kniha která chytne za srdce.

AlenaV
17.05.2016

Poetický příběh, plný lidskosti. A na konci přijde pecka, která dá smysl celému vyprávění.

sadlo
05.05.2016

Dodnes si pamatuji pocit, náladu, jakou na mne zapůsobila tato útlá knížečka. Lidskost, zoufalství, usmíření se životem...

anavi2009
02.05.2016

Krásný, poetický a hlavně lidský příběh, kterému až konec dal celkovou sílu. Krása.

cukrovka
20.03.2016

Na první pohled velmi jednoduchý příběh, ale už na druhý člověk zjišťuje, že pod povrchem se skrývají silné emoce. Láska k rodné hroudě, rodině, spřízněné duši.

poetree
06.02.2016

Moc pěkné, milé čtení. Do kolen mě ještě víc než závěrečná scéna dostala scéna "vyznání pana Barka" u moře... Navíc mám dobrý pocit, že jsem po delší době přečetla knihu (neboť je vcelku krátká, že) :)

bosorka
05.02.2016

Taková jednoduchá a přitom složitá knížka. Jednoduchá literárně, složitá vyzněním. Claudel umí nádherně psát v náznacích, nechá čtenáře si domýšlet. Předkládá silný příběh na zlatém tácu, který zdálky vypadá jen měděný, ale když se pořádně vycídí, teprve se zaleskne. Zprvu jsem si nebyla jistá, jestli je to ten pravý příběh pro mě, ale ono to zacvakne tak hlasitě, že ten zvuk v hlavě bude rezonovat ještě hodně dlouho.

Jarmil
04.01.2016

vynikající, strašně lidská

Alienn
26.11.2015

Ještě pořád jí mám v hlavě. Vlastně není co napsat, to se musí číst. Lidská, citlivá, nádherná kniha.

KattyV.
28.10.2015

"I takový může být život. Někdy nám sešle zázrak, zlato a smích, novou naději, když už jsme přesvědčeni, že všude kolem je jen pusto a prázdno!"

RADOST
22.04.2015

Člověk může ztratit všechno, jen ne naději. Mohou ho okrást o všechno, jen ne o lidskost. Mohou ho zdeptat, ale ne vzít mu sny, odhodlání a přátelství.
Nádherná kniha.

Pett
16.04.2015

Moc se mi líbí jeho styl psaní... vyprávěno v náznacích a neuvěřitelně lidsky.... navíc i přesto, že nejde o lehké čtení, tak vás příběh tak nějak pohladí po duši... a navíc podruhé... nejde jen o plytké sázení slov, je tam toho tolik schovaného mezi řádky...
Claudela jsem objevila díky jeho Brodeckovi, který mě rozebral na kousíčky... určitě také doporučuji k přečtení!

Palivo
20.03.2015

SPOILEŘI BACHA SPOILEŘI

Knížka přesně pro moji tetu - je tam starej děda a ten má vnučku, a děda je smutnej a ztracenej v cizím městě, pak najde starýho kámoše, kterej nemá vnučku, takže si spolu povídají a pak dědu vodstěhujou pryč a dědovi se stýská po kámošovi a jeho vnučka vlastně není vnučka, ale panenka, takže starej děda vlastně není hodnej děda, ale myslí si, že je hodnej děda, což z něj hodnýho dědu vlastně dělá a plus je teda ještě i pomatenej, a to tak moc, že ho srazí auto přímo před zraky svýho starýho kámoše - takže ždímačka slz jako když Bartošová zkoušela až moc doslova udělat cover verzi Londonova On the road. Jenže v tomhle případě mě to absolutně nezajímalo, protože Claudel dotáhl kýč do banálních výšin a každým odstavcem na mě až moc viditelně pomrkával, že bych měl kapesníky používat taky na něco jinýho než na chytání malých Paliv. A to já nedělám. Protože mám penis.

Velkej penis.
Jako stodola.
Nebo jako kopačák.
Nafouknutej kopačák.

PetraBery
02.03.2015

Nádherný příběh o lidskosti a přátelství, s koncem, který mě naprosto dostal. Zasloužený plný počet!

Balumba
04.02.2015

Tuhle knížku jsem četla už před pár lety, ale stále si pamatuji, že to byla snad jediná kniha, u které jsem na konci potřebovala kapesník. Autor to napsal tak citlivě, že prostě nešlo nebrečet. Nelituji toho, že jsem jí věnovala čas.

Abulafia
28.01.2015

Něžná, lidská a citlivá.
V originále je psaná moderní a jednoduchou francouzštinou, takže by s ní neměl mít problém ani začátečník.

Hanin
06.01.2015

Nádherný, poetický příběh. Kéž by každý, komu nezůstane zhola nic, našel svého pana Barka...

Hanka_Bohmova
10.01.2014

Náhodně jsem po ní sáhla v knihovně mezi "právě vrácenými" - a taková perla. Krásný příběh o schopnosti porozumění, o přátelství. Forma, jazyk jsou vysloveně příjemné. A konec... korunuje dílo.

sofi
19.09.2012

Velice krásný příběh.

iška
26.04.2012

Dočítala jsem ve vlaku s knedlíkem v krku, protože jsem nechtěla brečet na veřejnosti. Bez zbytečného rozpytvávání dramatických okamžiků se mě věci řečené (napsané) dotýkaly.

superrodina
01.02.2012

Tato kniha je naprosto úžasná! Obyčejný život a přitom tolik trpký....


Autor a jeho další knihy

Philippe Claudel

Philippe Claudel
francouzská, 1962

Uživatelé mají knihu

v Přečtených104x
v Čtenářské výzvě5x
v Doporučených14x
v Knihotéce21x
v Chystám se číst97x
v Chci si koupit8x