Solar

Michael Beard je nositelem Nobelovy ceny za fyziku, ale svou nejlepší práci – vlastně spíš náhodný geniální objev – odvedl v raném mládí. Jako padesátník žije ze své pověsti, přednáší za horentní honoráře, zaštiťuje svým jménem renomované vědecké instituce a s vlažným zájmem vede výzkumný program zabývající se možnostmi čelit důsledkům globálního oteplování, štědře dotovaný vládou. S nutkavým sukničkářem Beardem se seznamujeme ve chvíli, kdy se rozpadá jeho páté manželství. Tentokrát je to ale jiné: nevěrná je mu žena, zatímco on ji stále miluje. Když se Beardovy profesionální a intimní světy protnou v typicky mcewanovském dějovém zvratu, dostane nečekanou příležitost vymanit se z manželské krize, oživit vědeckou kariéru a spasit svět před hrozící environmentální katastrofou. Autorův nejnovější román je podobenstvím o neukojitelné touze, chtivé nenasytnosti i podvádění sebe sama....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60331/solar-60331.jpg 3.7129
Vydáno, Odeon

Solar, 2010

Kniha Solar

Miranda
30.09.2020

Kdyby mi někdo řekl, že se u některé z knih Iana McEwana zasměju, považovala bych ho, s prominutím, za blouda. Po zážitku s První láskou a posledním pomazáním, po Betonové zahradě, kdy pár scén už nikdy z paměti nevymažu, a budou mě strašit do smrti, bych nevěřila, že ze mě budou tryskat slzy smíchu a já budu štkát smíchy, jak snad nikdy předtím. Ale stalo se a já jsem nadšená. Po pár vtipných momentech knihy jsem vytáhla tužku a začala si vtipné a trefné poznatky podtrhávat. Od líčení hrdinova skomírajícího imunitního systému, přes barvitý popis přízvuku jeho vesnického kolegy až k zážitku na sněžnému skútru jsem tužku skoro nedala z ruky. Posléze jsem zjistila, že potrhávám téměř celou knihu a tak jsem toho raději nechala. I když se opravdu nejedná o prvoplánově vtipný příběh, je tam rozhodně znát autorův temný otisk - tomu se nevyhneme, je to jedna z nejvtipnějších knih, co jsem kdy četla. Oblíbila jsem si pana Iana McEwana, hlavně kvůli tomu, že skutečně umí psát, nejenom, že si vše dovedu snadno představit, umí popsat i bolest, tak, že ji vnímáte a smrad, že ho cítíte, prostě všechno. Jeho knihy se čtou tak snadno a přitom mají hloubku. Škoda jen, že výtisk, který vlastním, je tak trochu "jetý", pár listů někdo polil kafem nebo bůhvíčím ještě, upřímně doufám, že se nejedná o krev, ale co se dá očekávat od vyřazené knihy z knihovny. V tomhle případě se rozhodně nebudu bát investovat do nějaké novější sluníčkové verze :).

Clair16
12.07.2020

Oproti jiným McEwanovým knihám kašička, ale pořádně štiplavá. Sarkastický pohled na výzkum, nejen pro milovníky fyziky. Při vyslovení slovního spojení sněžný skútr se mi už asi vždycky vybaví tyčinka na rty :-).

snimcibdim
11.02.2020

Obrázek psychopatického individua.
V mnohém vykazuje znaky, jaké má celá stávající civilizace:
- na jednu stranu intelekt a vědomosti, přístup ke zdrojům, technologiím - na druhé straně amorálnost, vyprázdněné vztahy, individualismus, kariérismus a prospěchářství, které se odráží i v zištném vytěžování ekologických problémů - a to i přes to, že civilizační choroba už výhružně stojí ve dveřích.
V tomto smyslu je to výstižné - ale přesto se mě to příliš nedotklo.
Autor jako takový mě nejvíc baví v drobnokresbách psychologických pavoučích sítí,
čili procesech, které postavu pomalu a neodvratně posouvají až sebezničujícím směrem.
U Bearda podle mě autor líčil až moc často spíš jen výsledek než ten proces. Což je u emočně ploché osobnosti hlavního hrdiny logické, ale pro mě jako pro čtenáře ne moc záživné.

los
06.09.2019

na rozdíl od většiny čtenářů zde jsem nadšen, nedokázal jsem se od vyprávění odtrhnout; sympaticky nesympatický hrdina - a tak lidský... jsem přesvědčen, že by se podobně jako on zachovala většina osob na jeho místě

ibs
19.08.2019

Asi najslabsie, co som
od McEwana citala, niecoho privela, niecoho primalo, ale hlavne neuveritelny mix situacii posobiaci az nudne a tazkopadne. Skor sklamanie v porovnani s inymi knihami od autora.

yogaboy
09.06.2019odpad!

S Odeonkama to je proste loterie. Vlastne bych rekl, ze to je spis bud 6 * nebo zadna. Tohle je bohuzel tak max na jednu. Celych 250 stran jsem se vlastne tesil kdy uz to skonci.
Absolutne me nazajimalo co ten hl. hrdina Beard porad ji, kam cestuje, co prednasi, na cem premysli proc to a to dela. Proc je devkar, proc si pripisuje praci nekoho jineho, jestli je to grazl nebo ne. Tech prvnich 50 stran jsem tomu daval sanci protoze, se mi libila obalka a protoze tady to ma 74%. Kdyby to melo 10% a ja na to natrefil nekde v cteci budce, ze to nekdo odlozil tak prvnich 50 stran ctu a reknu si aha .. co to je za blbost? Kouknu na databazeknih.cz a ono 10%. ok to souhlasi. Jenze ja to koupil jako eknihu a tak jsem to chtel docist. Mit to jako papirovou knihu tak to ani neposlu za penize dal, ale dam do cteci budky. :)
No nic. Jdu si spravit chut Mornštajnovou.

P.S. a to mam fyziku a matiku tak rad a vlastne jsem se moc chtel dozvedet o Beard-Einstein konflaci.

Hyaenodon
29.05.2018

Knížka se mi líbila. Možná je to i dobou, kdy jsem ji četl. Michael Beard, hlavní hrdina, člověk, který (kromě Nobelovky před třiceti lety) nic dalšího nedokázal a jenom parazituje na svém okolí. Osobně si myslím, že je téma až nechutně aktuální.

gonegirl
01.11.2017

Tohle nebylo nic pro mě. Asi to nebyla chyba knihy, ale má, že jsem se nechala zlákat anotací a sáhla po naprosto chybném titulu. Kniha je plná fyziky, které nerozumím a nijak si v ní nelibuji, hlavní postava mi byla protivná, stejně tak jako všechny ostatní. Ano, je tu jistá myšlenka, kterou by bylo třeba rozvíjet, ale asi to na mě bylo trochu zvláštní pojetí.
Kniha se mi četla těžce, už jen kvůli odeonovskému, mému jindy tak oblíbenému, zpracování. Prakticky bez odstavců, kapitol a přímé řeči s na sebe nahuštěnými písmenky. Jsem ráda, že mám tuto knihu za sebou, a můžu se vrhnout na něco příjemnějšího...