Autobiografické spisy /Dějiny duše/

Životopis sv. Terezie z Lisieux očištěný od pozdějších přídavků a oprav, který v upravené a přepracované verzi měl název Dějiny duše. Jde o tři od sebe oddělené autobiografické spisy, které Terezie napsala na žádost tří různých osob a v plném rozsahu nám dávají poznat velikost této „světice malé cesty“. Krátký a plodný život této karmelské světice, naplněný utrpením i duchovní radostí, vnitřními zkouškami i milostí, uchvacuje stále další generace křesťanů. Pius XI. ji nazval „největší světicí nové doby“ a „živoucím Božím slovem“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/64_/64797/autobiograficke-spisy-dejiny-duse-z5P-64797.jpg 4.935
Náboženství, Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Karmelitánské nakladatelství

l'Histoire d'une Âme (1898)

Kniha Autobiografické spisy /Dějiny duše/

Lilda

Hluboká kniha. Vdechující nový život, novou inspiraci, novou naději. Terezie byla nádherný člověk. Skrytá perla. Jde u ní jasně vidět to, jak se stalo to, co si přála, aby mohla být misionářkou. Stalo se to jinak, než si představovala, ale úplně geniálně. Skrz její slova, skrz její příklad pokory. Je jasné, že její slova můžou působit naivně a přesladce a možná fanaticky. Ovšem tady platí to, že záleží kdo a jak čte tato slova. Toto se musí číst srdcem. Jsem moc ráda, že jsem si to přečetla a doufám, že se ještě mnohokrát vrátím.. Měla úžasný dar popisu a přirovnání a vyjádření nevyjádřitelného. Na konec snad kousek z jejich slov.,, Cítíme, že konat dobro bez Boží pomoci je stejně nemožné, jako způsobit, aby v noci svítilo slunce."

Losin
19.08.2018

Četl jsem nové vydání v pevných deskách a perfektní. Poznámky pod čarou i zachování zvýrazňování textu od samotné Terezie se mi líbilo. Pokud se člověk překouše přes dětství setká se s hutnou teologickou substancí. Terezka mi je hodně blízká, jelikož má podobný humor jako já i stejné uvažování.

martunka
30.05.2018

Dějiny duše jsou prostě nezapomenutelnou knihou a osobní zpovědí jedné krásné duše.

mirektrubak
29.12.2017

„Který, i ten nejmocnější smrtelník by byl schopen pro potěšení své milé zařídit, aby z Nebe padal sníh?“

Myslím, že životopis Terezie z Lisieux vyžaduje, aby byl čtenář naladěn na její vlnu, na způsob komunikace, který je velmi odlišný od běžné literární tvorby. Bez tohoto vhledu do Tereziina způsobu myšlení a vyjadřování by její deník mohl vypadat jen jako přecitlivělé, až hysterické, výlevy fanatické jeptišky.

Ale také si myslím, že kdo se Terezii vnitřně otevře, ten bude bohatě odměněn. Nejen záplavou lásky, něhy a vroucnosti, nejen její velkou upřímností, ale i řadou zajímavých myšlenek (to je možná trochu překvapivé u tak mladého děvčete, ale je to také důležitá součást jejího díla).
Mě nejvíc oslovilo Tereziino absolutní odevzdání, naprosté upozadění vlastní osoby a soustředění se na své povolání. Ne všemu jsem rozuměl, se vším jsem srdcem nesouzněl (pozemský život jako Vyhnanství, například), ale jako celek byla pro mě kniha inspirací.

Ještě mě napadlo jedno riziko čtení Terezčina Příběhu: ten rozdíl mezi tím, jak vnímá svou víru Terezie a jak ji prožívá „běžný smrtelník“ může vyvolat pocit rezignace (ve smyslu: „takovému zápalu pro Boha se nemůžu nikdy ani přiblížit, to nemá cenu ani zkoušet“). To by byla, myslím si, škoda. Myslím, že by bylo lepší, kdyby přečtení Tereziina deníku vedlo k odhodlání, aby člověk se svým životem (duchovním, ale i světským) dělal maximum toho, čeho je schopen.

Kakarinka
27.05.2017

Nove vydani Tereziinych spisu predcilo veskera ma ocekavani. Zpracovani textu a odkazu, ctivy preklad a obrazove prilohy jsou skvele. A co se tyce samotneho spisu, nelze hodnotit jinak nez peti hvezdickami. Doporucuju!

Vojslava
12.01.2017

Kdybych měla šestou hvězdu, novému překladu z Karmelitánského nakladatelství bych ho s chutí dala, protože je to text lepší, lépe revidovaný, mnoho věcí objasňuje už sám o sobě...

Sigas
10.09.2014

V jednom dokumentu poznamenal Tomáš Halík, že Terezie pocházela z prostředí sentimentálního, až bigotního katolicismu, ale ona sama byla jiná. Pro mě to byl občas dost tvrdý oříšek. Úsměvy panenky Marie, modlitby k mrtvým bratříčkům, andílkům v nebi, plundrování svatých míst na cestě do Říma. Skousl jsem ten oříšek a Terezku si zamiloval, protože ona ve své dětinskosti věděla mnohem víc než my „rozumní“ o tom, co je opravdová láska.

Hanka_Bohmova
11.01.2014

Zásadní věc pro mě - přírodovědný, racionální typ - bylo překousnout zvláštní vyjadřování poplatné době a společenství, ve kterém se Terezie nacházela. Takové ty přejemnělé kudrlinky a něžnosti. Ale když to člověk odfiltruje, je za tím přímo "ocelový" obsah a člověk se neubrání myšlence - co by se stalo s mým životem, kdybych tohle dokázal. Kdybych se neupřednostňoval před druhými a nekladl Bohu překážky v jeho činnosti...
Terezie povzbuzuje, že toto je hrdinství bez hrdinství, že tuto cestu zajišťuje někdo jiný než my sami. A proto je přístupná každému.

Tato kniha je jedním z důvodů, proč jsem zakotvila na Karmelu. Velká životní inspirace.