K jádru křesťanství

K jádru křesťanství https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2278/mid_k-jadru-krestanstvi-zVJ-2278.jpg 5 201 34

V době druhé světové války rozhlasová stanice BBC požádala C. S. Lewise, aby připravil sérii přednášek, které by vlily nový smysl do všech oblastí života dospělých lidí. Kniha K jádru křesťanství, v níž jsou obsaženy všechny texty těchto pořadů, je považována za nejpopulárnější a nejpřístupnější dílo C. S. Lewise. Připomíná nám to, co je v životě skutečně důležité, a ukazuje cestu k radosti a spokojenosti. Vydání k padesátému výročí vzniku tohoto titulu připomíná období, kdy C. S. Lewis v době války a nejistoty dokázal utěšit miliony lidí, ale jeho slova mají i dnes stejnou platnost a váhu jako tehdy…... celý text

Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , Návrat domů

Mere Christianity , 1952

Etilik585585
29.09.2023 4 z 5

Kniha čtivě a vcelku srozumitelně objasňuje co a o čem křesťanství je.
Název tedy oč v knize autorovi jde a co - jak se domnívám se mu i podařilo.
Kniha je plná zajímavých myšlenek , které jsou pro křesťanství stále platné a neztrácí nic na své aktuálnosti . Autor na první dojem nepřináší nic nového , zato skvělým a brilantním způsobem přibližuje již po tisíciletí známé a stále platné učení Kristovo.

Belforn
26.08.2023 4 z 5

Kniha nabízí precizně seskládaný soubor myšlenek k problematice křesťanství. Musím osobně uznat, že jako člověk, který se sám hledá, jsem měl častou touhu jak nesouhlasit, tak zároveň jsem vnímal, že píše o mně. Proto kniha nabízí mnohem osobnější zážitek. Jedná se o text laika, nikoli církevního hodnostáře, a proto je potřeba takto nad textem přemýšlet. Nicméně vnímání Lewise může být právě bližší lidem, pro které jsou projevy hodnostářů složitější. Přirovnání má jednoduchá, ale někdy nefungují zcela přesně.

Juagustin
19.06.2023 4 z 5

Lewis je veliký a schopný apologeta, všechna čest. A velký systematik, což knize aspoň v mých očích přidává na atraktivitě. Téma rozkouskuje, vypočítá možnosti řešení anebo námitek a s jednou po druhé se vypořádává. Přirovnání má trefná, vtipná, to dokáže málokdo. Přesto se mi jeho monolog místy zdá jaksi manipulativní, některé námitky rovnou prohlásí za hloupé, nedává právo nesouhlasit. A trochu mi v jeho textu chybí lidské teplo, shovívavost a láska... Ale i přesto, že jsem se místy ošíval a jeho textu vzpouzel, jako celek ho musím pochválit.

matej.kulistak
03.04.2023 5 z 5

Velmi mě baví autorovy příklady. Složitá věc je vysvětlena velmi názorně a srozumitelně. Křesťanství se tak jeví smysluplně a za něčím, co na dnešního člověka může působit hodně strojeně, okázale, povýšeně nebo ustrnule, najednou prosvítají původní ideje.
Je to příjemné čtení od ne-teologa k ne-teologům a jako takové mě bavilo. Abych jej ale užitečněji vytěžil, musel bych si dělat poznámky a napříč kapitolami vysledovat strukturu výkladu (což je ale problém můj, ne knihy).

MikulášV
12.03.2023 5 z 5

Skvělá kniha, která vám přiblíží podstatu, význam a smysl křesťanství. Lewis v knize skvěle popisuje křesťanství v každodením životě a do teologie zabíhá jen povrchově, aby byla kniha čtivá i pro lidi teologií netknutých. Určitě bych tuto knihu doporučil každému kdo přichází z ateistických kruhů do křesťanství. Jako konvertita vím jak je složité se do toho dostat a tato kniha mi moc pomohla.

lenka0383
08.03.2023 5 z 5

Úžasná kniha. Autor umí nádhernými metaforami vystihnout podstatu toho, co je křesťanství, přitom uvádí na pravou míru mnoho mýtů, které o křesťanství lidé mají. Pro každého může být tato kniha skvělým průvodcem v duchovním životě. Já jsem teda díky ní objevila nový svět a autorovi tímto velmi děkuji.

GabrielleT.
16.12.2022 5 z 5

Úžasná kniha. K jádru věci. Díky Lewisovu umění metafory pro mě srozumitelná. Srdečně doporučuji!

Luigi1
04.12.2022 3 z 5

Nějak jsem to nechápal

martin_aston
24.01.2022 5 z 5

Ako zvyčajne pri Lewisovi, intelektuálne vycibrené. Tam, kde Anselm Grün ponúka mystiku či hlbinnú psychológiu, Lewis ponúka logiku a argumenty.

Nieroccoon
21.11.2021 5 z 5

Kniha pro mě trochu složitěji napsaná (to ale vůbec nevadí) i tak mi to stálo za to, abych se některými (pro mě) těžce stravitelnými stránkami prokousala a musím říct... spadla mi dolů brada. Kniha stojí za přečtení, spousta nádherných myšlenek. Byla to zrovna první knížka co jsem přečetla od C. S. Lewise a jsem za to ráda. Navnadila mě tak na další jeho knížky. Vhodná pro ateisty tak i věřící.

Eridan
04.06.2021 3 z 5

Lewis je v této knize hodně racionální. Samo o sobě to není špatné, ale někdy mě to neustálé škatulkování a argumentování unavovalo. Jeho styl mi připomíná Reného Descarta. Z ideje odvodí exitenci něčeho, co přesahuje člověka a nazve to Bohem. Cogito, ergo sum. Bohužel stejně jako Descartes i Lewis někdy předkládá jen jediné možné řešení. V několika případech je to ale zkreslení. Možností máme víc a rozum nevyužíváme plně. Tvrdit, že máme jen jednu cestu, když máme minimálně dvě a tvářit se u toho, že opravdu rozlišuji a argumentuji z faktů a axiomů, je přinejmenším nefér. Ale celkově vzato, pokud jste křesťany - asi vás kniha potěší. Pokud jste ateisty, asi výrazně váš život nezmění. Pár myšlenek se mi opravu líbilo.

Zdekat
17.04.2021 4 z 5

Nechal jsem si na velikonoční období, jednoduché vysvětlení principů křesťanské víry, jen trochu poplatné době vzniku (2. světová válka) a proto i trochu archaické pro dnešní čtenáře, byť základy křesťanství jsou neměnné.

hana.lana
19.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha.

TomOshibana1991
31.01.2021

Skvělá kniha, kterou lze bezpečně doporučit širokým vrstvám zájemců o křesťanství. Ať již se chcete o křesťanství "něco dozvědět", jste na samém počátku víry, či jste již protřelí věřící (mám za to, aniž bych chtěl být jakkoliv impertinentní, že nový náhled na věc by zde dost možná nalezl i leckterý kněz), tento titul vás bezpochyby donutí zamyslet se nad křesťanstvím tak, jak jste to ještě nikdy neudělali.

P. S. Pan Lewis si evidentně liboval v podobenstvích ;-)

PeterBahn
26.12.2020 5 z 5

Hezky a mistrně sepsáno!

Momana
23.12.2020 5 z 5

Výborná kniha. Často zapomínáme na jádro věci a stáváme se křesťany ze zvyku, tak jsem vděčná za lidi, kteří hledají rozumem a veškeré poznání zprostředkovávají,což C. S. Lewis zvládl až obdivuhodně dobře.

Jho
27.01.2020 5 z 5

Dnes již klasika. Snad nikdo jiný nedokázal pojednat o křesťanství tak stručně, tak jasně a tak do hloubky. V jedné útlé knížce se tu dovíte, co by vám běžný duchovní nedokázal vyložit za několik let.

managalante
17.02.2019 5 z 5

Velmi trefně, přímo, výstižně a vhodně obsáhlá kniha o tom našem křesťanství. V co křesťan vlastně věří. Jak v to věří. Proč v to věří. Mnohokrát autorovi této knihy děkuji. Jistě takovýchto podobných teologických spisů bude na světe nespočet, avšak jsem rád, že se mi do rukou dostal právě tento. Milost našeho stvořitele ať zůstává vždycky s námi. :-)

-neuvedu-
09.02.2019 5 z 5

Moje první přečtená kniha od tohoto autora a musím říci, že je opravdu tak dobrá, jak se o ní hovoří. Akorát mám dojem, že ne každého osloví tento výklad striktní logiky. Zajímavé je, že má co říci i zkušenějším křesťanům. Občas stojí za to se zastavit a ohlédnout se k základům... Rozhodně se ke knize plánuji ještě jednou vrátit. Také mě překvapilo a mrzelo, že 3. vydání knihy a stále je v knize množství překlepů...

baacinka
08.08.2018 5 z 5

Na Lewisovi mám ráda, že i když píše knihy o křesťanství pro laickou veřejnost, nesnaží se jako ostatní teologové 20. století (možná proto, že není teolog a jen fušuje do řemesla, což se ukazuje opakovaně jako dobrá volba u všech filozofů i teologů) podlézat veřejnost. Nezůstane na půlce cesty, nepřizpůsobuje se populárním tvrzením a když moralizuje, tak nikoho neutěšuje ve stylu "ještě to s tebou není tak strašné." Prostě podává svou pravdu tak, jak ji chápe bez úprav a přilepšení. Na mnoha místech je to dobře. Umí základní náboženská dogmata vysvětlit snadno pochopitelnými metaforami, jazyk je to tak nádherný, že si zápisník na libozvučné a moudré citáty plním s jeho knihami jako obvykle na mnoha stránkách. Stále je Lewis jedním z těch autorů, kteří se narodili, aby napsali to, co napsali. Ale na mnoha místech se dostává na tenký led, když svou pravdu podává zcela ultimativně, přestože ji různí teologové všech denominací vykládali v historii na mnoho způsobů. Pak to působí tak trochu všeználkovsky a příliš dogmaticky.