hanjana hanjana komentáře u knih

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Rereading po 6 letech. NOPE, tohle pro mě teda hezky nedozrálo, jak se říká. Poprvé jsem tomu naprosto podlehla s krásným hodnocením 5/5.

Podruhé? Bože, to byla nejotravnější kniha, kterou jsem v poslední době četla. Eleanor je tak strašně nesympatická postava (i když beru v úvahu její background), prostě jsem se s ní nemohla sžít. Tentokrát tak 2,5 možná 3/5 a navždycky jí posílám z knihovny pryč.

01.02.2021 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Tohle prostě nejde neslupnout najednou. Je to tak milé a pohodové čtení a nikdy bych nečekala, že se mi to bude tak líbit. Nevím určitě, jestli je to na pět hvězdiček, ale nějak nemůžu dát míň. Uvidíme, jak na tom budou další díly.
America je skvělá hrdinka. Ani jednou jsem nepostřehla, že by mi její chování lezlo na nervy. Je ohleduplná a nesobecká, vtipná a drzá. Vlastnosti, kterými si mě prostě získala.
A milostný trojúhelník - no ano, je snad knížka, kde by nebyl? - je tu tedy pekelně zamotaný a ani já sama nevím, komu víc fandím. Ale být princeznou? To je velké plus, Maxone.
Skvělé, skvělé čtení!

14.09.2014 5 z 5

Jednou ano, dvakrát ne Jednou ano, dvakrát ne Cylin Busby

Mělo to neskutečný potenciál, ale nebylo to prostě ono. Knížka je to skvělá a rozhodně stojí za přečtení. Zanechala ve mně spoustu otázek, ke kterým se budu asi ještě chvíli vracet, ale... Je tam nějaké ale.

13.09.2014 4 z 5

Čistý Čistý Julianna Baggott

Mám tak strašně smíšené pocity jako snad nikdy. Čistý jako takový se mi vážně, vážně hodně líbila, ale zároveň tu je pár faktorů, který tohle nadšení ovlivňují.
Co musím říct je to, že je to jedna z nejzvláštnější dystopických knih. Autorka si hodna pohrála s fantazií a vymyslela postapokalyptický svět, který mě nenechával chladnou. Z určitých pasáží jsem měla až husinu. Neříkám, že něco bylo úplně... lehce odporné, ale rozhodně to není svět, do kterého bych se chtěl podívat. Ne, žádné Bradavice.
Co se mi na ději až tak nelíbilo je ten vsunutý milostný příběh. Asi to tak už prostě v takových knížkách být musí, ale tady se tomu dalo docela dobře vyhnout a bylo by to skvělé dílo i bez toho.
Sečteno a podtrženo, vubec netuším, jak to celkově ohodnotit. Ale rozhodně to stojí za přečtení. Doporučuju.

10.09.2014 4 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

U hvězd, třetí díl Měsíčních kronik je tedy vážně pořádná jízda.
I přesto, že je kniha delší, než její dvě předchůdkyně, není tu vůbec čas na nudu a dlouhé protahování. Je tu jak akce, tak romantika - hergot, ta mi ale dala - a spousta dalšího.
Už od začátku jsem si postavy v této sérii zamilovala a s každým dalším pokračováním nám jich pár přibývá. A přesto nemám co vytknout, protože každá z nich má něco do sebe, má co skrývat a má vždycky co říct.
Děj je prostě... jak to říct jednoduše, parádněfamózněvýborněskvělý. Rozhodně stojí za přečtení.

27.07.2014 5 z 5

Proroctví Proroctví Josephine Angelini

Byla to taková nepovedená míchanice všeho dohromady a někdy mi připadalo, že je to knížka pro děti. Začátek byl teda hodně těžký oříšek, pak už se děj rozjel a celkem se to dočíst dalo, přesto to není žádná sláva.
Mrzí mě, že mě kniha nebavila, jelikož jsem se na ni vážně těšila, ale nějak ji nedokážu řádně ocenit.

25.07.2014 3 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Popelka tak trochu jinak. Tak trochu totálně jinak.
Přestože je to napsáno podle pohádkové šablony, která je známá už pár set let, vůbec tomu neubírá na originalitě. Příběh je sám o sobě úplně o něčem jiném, jen postavený na kostře zlé nevlastní matky a sester, ušmudlané dívky a bohatého prince. Ale tím podobnost končí, a my se ocitáme v Novém Pekingu ve vzdálené budoucnosti, uprostřeď světa plného magie a moderních vynálezů.
Musím uznat, že jsem od knížky nijak moc nečekala, a proto mi dala mnohem víc. Autorčin styl psaní mi sedl, bylo to vtipné a děj se ubíral neskutečnou rychlostí, že jsem ani nestihla otáčet stránky. Sice je trochu snadné prokouknout vyústění děje, ale to na kvalitě knihy vůbec neubírá.
Zasloužených pět hvězdíček.

10.07.2014 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Co k tomu říct, jedině, že bych v této knížce rozhodně žít nechtěla. Není to žádné: "Doufám, že mi přijde dopis z Bradavic a stane se ze mě čaroděj!" nebo "Doufám, že tahle skříň už je ta, co vede do Narnie!"
Ne, ani náhodou bych nechtěla žít v postapokalyptickém Londýně. Je to tvrdý svět a nemá slitování, především pro lidi, kteí jsou jistým způsobem odlišní. Pro jasnovidce.
Ale o to víc se mi nápad líbil, jelikož to nebylo nic jednoduchého. Kniha jako taková je docela oříšek, hned na začátku jste vhozeni do děje a musíte se prolouskat spousty novými slovy, které vůbec nedávají smysl. Ale pak se vše otáčí k dobrému a příběh dostává neskutečný spád.
Musím říct, že jsem se ani na chvilku nenudila, oči mi létaly mezi stránkami raketovou rychlostí.
Hlavní postava Paige mi byla sympatická, nebyla to žádná ubrečená holčička, ale pořádná bojovnice. Další postavy byly propracované a každá měla určitý smysl.
Kostičas je skvěle promyšlená kniha a stojí za přečtení. Autorčin vymyšlený svět je drsný, ale zajímavý, a stále je v něm co objevovat. A za konec bych se nejradši zabila. :D

05.07.2014 5 z 5

Chvíle před koncem Chvíle před koncem Lauren Oliver

Ne ve všech knihách můžete pomalu sledovat vývoj postav, ale v téhle mě to naprosto ohromilo. Hlavní hrdniku bych v první polovině knihy na místě propleskla, mít možnost, ale když jsem pozorně cítila, jak se její chování mění, jak začíná chápat samu sebe a vidí všechno to, co dřív nedokázala, připadalo mi, jako bych se spolu s ní měnila i já.
Příběh si mě opravdu získal, i když jsem od toho moc nečekala, podcenila jsem ho. Zdálo se to být zezačátku jen vyprávění jedné nafoukané maturanktky, která si myslí, že si sobeckým přístupem může vydupat všechno na světě, ale to jsem se zmýlila. Sice ona nafoukanou maturantkou opravdu byla, ale to byla jen skořápka, pod kterou se skrývalo dobro a tíha větší, než člověk dokáže na ramenou únést, a dívka s velikým srdcem, stačilo jen otevřít oči.
A jak jsem předpokládala, slza padla, možná pět, dobře. Ale byl to krásný čtenářský zážitek.

21.06.2014 5 z 5

Jestli zůstanu Jestli zůstanu Gayle Forman

Bylo to úplně něco jiného, než jsem čekala, ale ani náhodou nejsem zklamaná. Není to úplně obyčejná knížka, nepopisuje vlastně žádný pořádný děj, jen vztahy mezi blízkými a rozhodnutí, která nás v životě čekají. A mně se to neskutečně líbilo, není to napsané nijak nuceně, jen lehce a přitom to člověka dojme

27.05.2014 5 z 5

Kámen, nůžky, papír Kámen, nůžky, papír Alice Feeney

Tohle bylo fakt super!

28.12.2022 4 z 5

Perfektní manželství Perfektní manželství Jeneva Rose

Šla jsem do toho s velkým očekáváním a jako taková je knížka super, čte se svižně a zápletka je více než napínavá. Ale to rozuzlení mě tak nějak zklamalo, ne že by neměl zvrat dostatečně 'wow' efekt, to rozhodně měl a byla jsem překvapená, ale tak nějak mi nedávalo smysl.

22.12.2022 3 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Všechno špatně, co tohle bylo? Připadám si po dočtení fakt zvráceně.

26.11.2022 1 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

(SPOILER) Takhle... tohle bude docela dlouhý.

Na tuhle knížku jsem slyšela spoooustu ohlasů, takže jsem se strašně těšila, až se do série vrhnu. ALE, takhle jsem si to teda nepředstavovala. Styl psaní mi absolutně neseděl, bylo to spíš jako když to buď napsalo dítě, je to dětská knížka a nebo to je nějaký amatérský překlad z internetu. Bohužel jsem přišla na to, že je to opravdu správný český překlad, takže nevím, jestli je chyba už v anglickém stylu psaní nebo se to stalo až při překladu. Některé pasáže mě vážně donutily protočit oči, protože to se fakt nedalo číst.

Co se děje týče, prakticky nic moc se v knize nestane až na samotný konec, kde je najednou děje zase nějak moc. Chování postav je absolutně nerealistické a iracionalní, absolutně jsem to nechápala a nedokázala pochopit, co se děje. Třešničkou na dortu pro mě teda byl způsob, jak byly Jude a Taryn schopné milovat svého 'otce' i přesto, co udělal jejich rodičům. Jako wtf, ale to, co provedl, nedávalo žadný smysl.. kdyby to tam bylo aspoň nějak smysluplně vysvětleno nebo popsáno více než v jedné větě, ale takhle? Během tří vět bylo hotovo a tím to hasne.

A oba problémy (strašné vykreslení postav a děje + styl psaní) daly dohromady třeba tento skvost, který říka Vivi: "Madoc nám zase zabil rodiče, což pěkně podělal." JAKO VÁŽNĚ??? TOHLE ŘEKNE NĚKDO O NĚKOM, KDO ZABIL JEHO RODIČE ABSOLUTNĚ BEZ DŮVODU?

Hodnocení dávám tedy na 3*, i když bych dala možná nižší, ale jsem zvědavá, co bude dál. Takže uvidíme.

16.06.2021 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Takový průměr, nezklame ani nenadchne.

22.05.2021 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Jako pardon, ale tohle bylo fakt utrpení. Jediná dobrá věc na této knize bylo představení Ciri, jinak byly všechny povídky bez vyjímky pouze přepsané rozhovory mezi postavami, které jsou navíc úplně o ničem.

A epilog ani nekomentuju. Omlouvám se všem, kterým se kniha líbila, ale za mě velké tlusté NE.

17.05.2021 1 z 5

Supernova Supernova Marissa Meyer

Teď už těch 5 hvězd konečně můžu s klidem dát.

Třetí díl byl fantastický! Na téhle sérii je vážně zarážející, jak pořád měníte názor na to, kdo je vlastně ten dobrý a kdo ten zlý a jestli tam vlastně někdo dobrý vůbec je. Vůbec jsem nedokázala předem vymyslet, jak se to nakonec vyvrbí, protože těch tajemství bylo mezi postavami mnoho, a upřímně, byly to neskutečný bomby.

Ale jsem fakt nadmíru spokojená. Konec byl akční a i když by tam ten epilog vůbec nemusel být, bylo to fakt skvělý. Honey je bezkonkurenčně nejhorší postava celý série a tečka. Ani Ace na ni nemá.

13.05.2021 5 z 5

Milion sluncí Milion sluncí Beth Revis

Rereading 2021 po 7 letech: O trochu slabší než první díl, ale stejně je to čtivá pecka. A jak jsem předpokládala, knížku jsem zase zhltla během jednoho dne. Je to fakt super.

U tohoto rereadingu mi fakt dochází, že si skoro nepamatuju zápletky a závěry v celé sérii. Je to zvláštní, protože tenkrát jsem ji zařadila fakt mezi top nejoblíbenější knihy. Ale víte co? Je to super, protože teď mám úplně stejné pocity, jako bych to četla poprvé!

16.04.2021 5 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Tohle se četlo tedy skvěle, zhltla jsem to během dvou dnů.

Předem jsem si nehledala recenze a o to jsem teď radši, protože jsem si na knihu udělala názor sama. A byla fakt skvělá, po dlouhé době jsem si jednodílovku vážně užila a děj se mi moc líbil. Konec mi sice dost zlomil srdce, ale nakonec si z knihy odnáším příjemné pocity a budu na ní určitě vzpomínat. Moc doporučuju, bylo to napínavé, strašidelné, romantické a závěr mě vážně dostal.

28.03.2021 5 z 5

Město ze skla Město ze skla Judith Rumelt

I podruhé jsem to naprosto milovala.

28.02.2021