Hani77 Hani77 komentáře u knih

Temný cypřiš Temný cypřiš Agatha Christie

Opět skvělé počtení plné záhad, které Poirot musel rozluštit. Sice jsem vraha odhalila až ke konci, ale nebylo to až tak překvapivé jako v jiných dílech. Doporučuji přečíst.

18.04.2022 5 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Tentokrát jsem měla o motivu a o vrahovi jasno poměrně brzy-a i tentokrát jsem se mýlila.

17.04.2022 5 z 5

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Opět velice zajímavé rozuzlení. Tentokrát jsem podezřívala úplně všechny, tedy i vraha, ale způsob provedení činu mě nenapadl. Agatha byla opravdu výjimečná PANÍ spisovatelka.

15.04.2022 5 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

(SPOILER) Naprosto DOKONALÉ. Podezřívala jsem všechny, jen jednoho ne .... Detektivka má jedinou chybu, tohle rozuzlení si budu pamatovat, tak nemůžu příběh prožít znovu. Dávám 10 hvězdiček.

10.04.2022 5 z 5

Běž domů, Ivane Běž domů, Ivane Josef Vlášek

Rozhodně bych tuto knihu nesrovnávala s Bylo nás pět. Čekala jsem více historek o "osmašedesátém". Nejzábavnější byla poslední kapitola.

06.04.2022 3 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Knihu jsem četla jedním dechem a říkala si, že to je vážně dobrý, rychlý rozjezd a pak skvělá jízda až skoro do konce. A právě za ten konec ubírám hvězdičku. Takový uspěchaný konec dokáže celkový dojem zkazit. Škoda, jinak to byla výborná detektivka se skvělou zápletkou.

03.04.2022 4 z 5

Dům na úskalí Dům na úskalí Agatha Christie

Přečteno jedním dechem. Tentokrát tam nebylo moc osob a rozjezd byl poměrně rychlý. Přestože jsem viděla film a pamatovala si některé detaily, tak vrah pro mě byl opět velkým překvapením. Jak to ta Agatha dělala, že vrahem je vždy někdo, do koho bychom to vůbec neřekli?!?

27.03.2022 5 z 5

Stařenka vypravuje Stařenka vypravuje Mária Jančová

V rámci výzvy jsem si vzpomněla na toto milé vyprávění a znovu si je přečetla. Nejvíce mě dojímaly pasáže, které popisují holčičky problémy s očima, které ji dovedly k dočasné skoro slepotě, a stejně jako kdysi jsem měla největší radost, když se uzdravila.

23.03.2022 5 z 5

Houslistka z Osvětimi Houslistka z Osvětimi Ellie Midwood

(SPOILER) Po přečtení prologu jsem chtěla knihu zase zavřít, protože nemám ráda fikci v tomto typu literatury, a podle této autorky byla Alma 4. 4. živá a sama si převzala jed, aby se otrávila. Dosud jsem četla, že onemocněla nebo byla otrávená už 2. 4. a dne 4. 4. zemřela-má to i na náhrobku. Podle této knihy zemřela až 5. 4. Tak to je má jediná výtka. Jsem ráda, že jsem se po tomto počátečním zklamání přemohla a přečetla celou knihu, protože dle všeho je docela věrohodně napsaná. Dozvěděla jsem se opět hodně nového ze života za ostnatým drátem-a znovu mě udivilo, jak jednoduchý život měli pracovníci z Kanady. Alma je na rozdíl od Osvětimského orchestru líčena velice kladně.

22.03.2022 5 z 5

Cena Cena Marek Hnila

Přečteno během chvilky. Závěrečné rozuzlení mě dostalo.

06.03.2022 4 z 5

Bratříček Bratříček Marek Hnila

Nenadchne, neurazí.

05.03.2022 3 z 5

Othello Othello William Shakespeare

(SPOILER) Do čtení této klasiky se mi opravdu nechtělo. Ale četlo se to dobře a velice rychle. Jago byl opravdu padouch a bídák, zničil jednu velkou lásku. Nechápala jsem, proč mu Othello tak naivně důvěřoval.

05.03.2022 4 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Zajímavý pohled z druhé strany války, jak nesnadno se žilo lidem v bombardovaných německých městech. Jsem ráda, že jsem se ke knize díky výzvě dostala (pije se tam káva, když tedy nelokají plnými doušky tvrdý alkohol), ale jiná autorova díla se mi líbila víc, proto ubírám jednu *. Navíc ten úplný závěr knihy se mi zdál takový .... nefér.

06.02.2022 4 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

Do čtení jsem se musela nutit, otec mi byl vysloveně protivný. Nenadchlo mě to, kniha půjde dál.

03.02.2022 3 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Román se četl hezky, autor mistrně vylíčil těžký život na Šumavě. Vzhledem k současnému zimnímu počasí - závějím sněhu a neustálému větru a sněžení jsem se do toho prostředí i krásně vžila. Přestože děj není nijak rozmanitý, nenudila jsem se a knihu si užila.

02.02.2022 4 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Přestože se děj odehrává v průběhu jednoho roku, je to velice čtivé dílo. Najdeme v něm hodně úžasných myšlenek. Na závěr se příběh uzavře zmínkou o všech dalších osudech hlavních hrdinů-a to je velice smutné čtení. Ke knize se určitě vrátím.

19.01.2022 5 z 5

V první linii: Z Leningradu až do Berlína V první linii: Z Leningradu až do Berlína Nikolaj Nikolajevič Nikulin

Po přečtení knihy Na západní frontě klid jsem si myslela, že nikdy nic tak děsivě realistického z období 2. sv. války už číst nebudu. Omyl, toto vyprávění bylo ještě mnohem děsivější, až se mi nechtělo věřit, že to bylo na východní frontě tak strašné. Znala jsem heslo "nas mnogo", ale že měl lidský život až tak malou hodnotu, to mě nenapadlo. Posílat mladé kluky do beznadějných bitev, to bylo na provaz, ne na metál. Doporučuji přečíst, ale je to velice těžké čtení. A z chování ruských vojáků na území dobytého Německa mi bylo taky špatně.

15.01.2022 5 z 5

Píseň o Cidovi Píseň o Cidovi neznámý - neuveden

(SPOILER) Knihu jsem si vybrala jen díky výzvě, ale četla se mi velice svižně a v druhé polovině už jsem nemohla knihu odložit, protože jsem byla napnutá, jak to dopadne. Ano, končí to moc velkým happy-endem, několikrát jsem předpokládala zcela jiný vývoj děje (že Cida někdo zradí, prohraje nějakou významnou bitvu, manželka a dcery že z nějakého tragického důvodu do Valencie nedorazí apod.), tohle byl moc "optimistický" příběh, ale velice mě těšilo, že zlo bylo potrestané a dobro zvítězilo. Problém jsme měla se jmény, pletl se mi, kdo je kdo-a ani zeměpisné názvy mi většinou (s výjimkou Valencie, Toleda apod.) nic neříkaly. Jsem ráda, že jsem si doplnila všeobecný rozhled :-).

14.01.2022 5 z 5

Loupežník Loupežník Karel Čapek

Jiné Čapkovy hry se mi líbily více, ale i tato se hezky četla a závěr byl zajímavý.

12.01.2022 4 z 5

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Některé povídky jsou vyloženě pro pobavení, jiné spíše k zamyšlení, ale všechny se krásně četly. Autor výborně vystihl tehdejší nelehkou dobu. Jsem ráda, že jsem se k tomuto dílu dostala, protože nebýt výzvy, tak bych jej nečetla.

10.01.2022 4 z 5