Hani77 Hani77 komentáře u knih

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Jazyk je trošku náročnější na čtení, ale je to moc hezký příběh.

02.01.2023 4 z 5

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

Kdysi jsem viděla hru a ta se mi moc líbila. V psané podobě byly pasáže, které byly poutavé, člověk v hmyzu krásně viděl lidskou společnost, a některé pasáže mě bavily méně. Ale jako celek se mi dílo líbí.

01.01.2023 4 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Stará dobrá klasika. Přečteno v rámci ČV "kniha, kterou nebudete číst poprvé", protože tato kniha se dá číst opakovaně a nikdy se neomrzí.

01.01.2023

Vítězství vůle Vítězství vůle František Kožík

Čtení o Zátopkovo běhání mě bavilo, některé historky byly dojemné nebo i úsměvné, ale socialistická agitace sílila po Vítězném únoru stále více, jedna kapitola nebyla ke čtení vůbec. Tyto řádky jsem jen přelétala očima, abych knihu mohla dočíst. Jinak se mi dílo líbilo.

01.01.2023 4 z 5

Neříkej autista, to se nehodí Neříkej autista, to se nehodí Natalie Ficencová

Příběhy z jejího života byly zajímavé, ale některé články mě moc nebavily. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala a trochu poznala svět autistů.

31.12.2022 4 z 5

Plná bedna šampaňského Plná bedna šampaňského Ota Pavel

Reportáže se četly velmi dobře, mnoho sportovců jsem ani neznala, proto jsem si u většiny z nich vyhledávala další informace. Jednu hvězdičku ale ubírám, protože Pavlovo povídky mám radši.

28.12.2022 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

(SPOILER) Pro mě byl nejsilnějším zážitkem život v táboře za polárním kruhem. Autorka mu ale věnovala malou část díla, velmi krátké období. Proto ubírám jednu hvězdičku. POZOR, SPOILER!!!! A také se nevysvětlilo, jak mohlo vydržet přátelství Liny a Andriuse, když byli po několikaměsíční známosti odděleni na 12 let. Tato zápletka mi tam tedy neseděla.

27.12.2022 4 z 5

Pohádky Pohádky Karel Jaromír Erben

Četla jsem e-knihu, tak jsem byla ochuzena o krásné ilustrace Josefa Lady. Některé pohádky mám moc ráda, ale některé mi moc nesedly, proto ubírám jednu *.

21.12.2022 4 z 5

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

Ze začátku jsem byla nadšená, jak se všechny ty odbočky nakonec propojí a dlouhé pasáže přiblíží prostředí natolik, že se do něj člověk krásně vžije. I ta bitva u Waterloo byla nakonec zajímavá, nikdy jsem se takové detaily ve škole neučila a donutilo mě to vyhledat si fakta. Ale v té poslední části se mi zdálo, že už těch odboček bylo moc a že ne všechny jsou podstatné. Proto nakonec ubírám jednu hvězdičku. Ale příběh je to velice krásný. A těším se na další díl.

20.12.2022 4 z 5

Strahovský klášter Strahovský klášter Evermod Gejza Šidlovský

Útlá knížečka o historii kláštera i řádu premonstrátů, dále následují popisy jednotlivých částí - kostela, knihovny i obrazárny. Není moc obsáhlá, dobře se čte a jsou zde krásné fotografie.

16.11.2022 5 z 5

Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Světlana Alexandrovna Alexijevič

Knihu jsem po mnoha měsících dočetla, ale je to opravdu velice smutné čtení. Když náhodou nějaký příběh dopadl šťastně, tak jsem brečela. Jinak jsem jen strnule koukala do knihy, jestli to vůbec může být pravda ... Často se osudy přeživších podobají jeden druhému jako vejce vejci. Nechci více prozrazovat, DOPORUČUJI přečíst. Na takovou knihu se nedá jen tak zapomenout.

14.11.2022 5 z 5

Francouzské pohádky Francouzské pohádky Václav Cibula

(SPOILER) Několik pohádek se mi líbilo, některé byly o ničem, ale většina pohádek mělo alespoň část motivu stejnou jako "naše" pohádky. Těžko říct, kdo od koho opisoval . Jména postav jsou jiná, než v našich pohádkách, ale potkáme se s Potrestanou pýchou, Jeníčkem a Mařenkou (bez perníkové chaloupky), Zlatovláskou, Plaváčkem, zlatou rybkou, pohádkami dle Boženy Němcové, s Popelkou a Sněhurkou (tady se dokonce povedlo spojit obě pohádky dohromady) a dalšími. Vadilo mi časté opakování stejných částí v některých pohádkách. A co prosím měla být Potrestaná královna??

SPOILER: jaké je z této pohádky ponaučení?? Že před zlem je třeba utéci, potrestat milovanou osobu a nakonec zmizet? Nebo ta, jak král chtěl místo zlé macechy potrestat sám sebe??

Zlaté naše krásné pohádky!!

22.10.2022 3 z 5

Proč nepožádali Evanse? Proč nepožádali Evanse? Agatha Christie

(SPOILER) Knihu jsem přečetla jedním dechem na jeden zátah. Většinou vraha neodhalím a i tentokrát jsem podezřívala nepravého. Po několika prvních řádcích musí být každému jasné, že pachatel není sám. Jednoho jsem (právem) podezřívala od samého začátku až do konce, i když chvílemi jsem i o něm pochybovala, ale opět jsem podezřívala i nepravé lidi a na konci knihy byla velmi překvapená, kdo taky do toho byl zapleten a jakým způsobem. Kniha plná zvratů. Akorát ta poslední kapitola už patřila trochu do červné knihovny, ale celkový dojem to zkazit nemohlo.

15.10.2022 5 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Příběh jsem přečetla jedním dechem. Život Dámy s kaméliemi byl v podstatě velice smutný, i když si žila nad poměry. Dílo mě příjemně překvapilo a myslím, že se k němu ještě někdy vrátím.

"Muži usilují stůj co stůj dozvědět se, co je zraní."

"Kdyby každá ženská, která začíná tohle hnusné řemeslo, věděla, jaké je, byla by raději pokojskou."

15.10.2022 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Potřebovala jsem nějaké nenáročné a příjemné čtení. Většinu povídek znám a mám je ráda, ale i ty méně známé byly velice příjemné. Jen u té poslední jsem měla na konci slzy v očích ... Určitě doporučuji, povídky se dají číst pořád dokola a nikdy se neomrzí.

14.10.2022 5 z 5

Já Baryk Já Baryk František Nepil

Knihu jsem přečetla jako vzpomínku na pana Františka Nepila. Barykovy příhody jsem poznala buď v Mateřídoušce, když jsem ji kupovala dětem, nebo ve Večerníčku, který jsme s dětmi mnoho let pravidelně sledovali. Oboje bylo skvělé. Samotné čtení bylo tak za 4,5 *, ale vzhledem k tomu, že jsem i při tom čtení slyšela nezaměnitelný hlas pana Nepila, tak dávám plný počet. Obrázky paní Heleny Zmatlíkové jsou taky roztomilé, připomněly mi mé dětství.

12.10.2022 5 z 5

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karel May

Moje první přečtená Mayovka!!! Zatím jsem pouze viděla v TV Vinnetoua a Poklad na Stříbrném jezeře, žádná jiná díla jsem neznala -dostala jsem se k nim až díky výzvě. A jsem překvapená, jak moc mě toto dílo bavilo, začala jsem shánět 2.díl.

02.10.2022 5 z 5

Hoď se do pogody Hoď se do pogody Sandra Pogodová

Tuto knihu jsem se rozhodla číst ušima, protože jsem nechtěla být ochuzena o hlas Sandy Pogodové. Jednou jsem v TV slyšela její vyprávění Digestoř a brečela jsem smíchy. V audio knize se střídají příhody vyprávěné Sandou (většinou spíš humorné) a historky jejího otce, které přednáší až na výjimku pan Jan Kanyza. Většinou jsou spíše nostalgické. U příhody, kdy tatínek dostal za úkol dát dětem na svačinu mrkvičku, jsem řvala smíchy. Cesta do Bulharska také neměla chybu. Rozhodně doporučuji - a spíše než čtení knihy, tak poslech.

02.10.2022 5 z 5

Proč jsem nechodil na Alexandrovce Proč jsem nechodil na Alexandrovce František Nepil

Poslouchala jsem jako audio knihu, protože jsem si říkala, že u Františka Nepila je velice důležité podání. Knihu namluvil Josef Somr a bylo to velice příjemné povídání. Jako bych pana Nepila slyšela. Jeho vyprávění jsem v dětství ráda poslouchala v rádiu. "Takové vyprávění se nezapomíná". Většina je spíše pro zamyšlení, ale některé příběhy i pobaví-nejvíce mě pobavila stejnojmenná povídka o Alexandrovcích. Určitě se k této audio knize budu vracet.

29.09.2022 4 z 5

Ráda jsem se dozvěděla o této expedici, ale hodně informací se opakovalo stále dokola a poznámky pod čarou byly taky hodně obsáhlé. Fotky byly zajímavým doplněním. Ale druhý díl si kupovat nebudu. Kdo se chce dozvědět nejnovější výsledky vyšetřování, najde je i na internetu. Sice na první dojem se ve mně něco bouřilo, že to není možné, ale když jsem se nad tím zamyslela, tak je to reálné...

29.09.2022 4 z 5