V šedých tónech

Moderní klasika od Ruty Sepetysové nově v brožované vazbě! Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera ale k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití, a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452180/v-sedych-tonech-BQL-452180.jpg 4.72752
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, CooBoo

Between Shades of Gray, 2011

Kniha V šedých tónech

barbb8k

Tak už chápu, co všichni milují na knihách od Ruty Sepetys. Nikdy jsem nechápala to obrovského haló kolem těchto knih, ale už mám jasnou představu.
To, jak autorka umí krásně popsat něco nechutného, strašného a nelidského, je prostě úžasné.

Už od začátku mi hrozně sedl styl, jakým Ruta Sepetys píše.
Do děje jsem se začetla už v první kapitole a nedokázala jsem se odtrhnout.
Během čtení celé knihy se ve mně vystřídala strašná spousta pocitů, ale ani náznak něčeho radostného. Celou dobu mi běhal mráz po zádech a ať se snažím sebevíc, prostě si nedovedu představit, jaké to muselo být.

Všechny postavy jsem si zamilovala. Lina se rozhodně stala jednou z mých nejoblíbenějších knižních hrdinek.

Na konci nechyběla ani krásný závěr.

Jak bych celou recenzi shrnula? Třeba těmito dvěma slovy. Klobouk dolů.
4,5/5⭐

zuzu8480

Skvělá kniha! Četla se skoro sama, kapitoly byly krátké,prelouskala jsem ji za dva dny,ač jsem si původně myslela,že se bude (vzhledem k tematu) číst obtížně. Opak byl pravdou. Nedokážu si ani představit, co museli tito lidé prožívat, jak silní museli být! Jsem ráda,že jsem se, díky čtenářské výzvě,k této knize dostala.

Feliska764

(+ SPOILER) Do téhle knížky se mi moc nechtělo, čekala jsem, ze to nebude veselé a optimistické čtení. To opravdu neni. Knížku jsem však přečetla jedním dechem, je psána opravdu čtivě a je v ní neskutečně poutavě popsáno, jak si člověk zvykne na všechno a jak neuvěřitelně silní museli být lidé, kteří byli vytržení ze svého prostředí a uvržení do gulagu tisíce kilometru daleko kdesi na Sibiři, a jak obrovskou vůli k životu museli mít. Lina, která na začátku lehkomyslně zapomene na stole bochník chleba, protože hledá skicák, se pod vlivem okolností promeni v silnou osobnost, která se nebojí chodit krást dřevo a tajně pohřbívá matku. Silná kniha.

klara.sebkova

Tohle je tak dojemný a smutný příběh, který poodhaluje teror v pobaltských státech za druhé světové války. Je tam téměř hmatatelná skutečnost a mrazivost a vy se cítíte jako Lina. Najednou si uvědomíte, že vaše problémy jsou malicherné oproti těm jejich. Opravdu mrazivý lidský příběh.

Tyn_a

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou cenu má lidský život?

Výstižná věta napsaná ihned na přebalu knihy. Hned mi bylo jasný, že to nebude o procházce růžovým sadem.
Do doby, než jsem knihu začala číst, by mě myšlenka, a vlastně ani otázka, nenapadla. Lidský život se přeci nedá přepočítat na peníze a nedá se nijak vyčíslit. Peníze nejsou srovnatelné s životem. V příběhu je tomu jinak.
Prodávali všechno, co měli, aby přežili, aby uchovali každý den svoji naději tak barevnou, jako byla dřív. Své vzácnosti, rodinné dary, památky a dokonce i věci, které jim byly nejmilejší...
Takový osud si nezaslouží nikdo, natož nezaslouženě.
Někteří byli totiž silnější a zvládli několik, pro ně, dlouhých dní plných hladu, strasti, jiní takové štěstí neměli a zasáhl je smutek, nenávist, beznaděj...
Měla jsem sto chutí těm, kteří byli prvočiniteli, něco udělat, něco horšího, než udělali oni. Fantazii bych míru nekladla...

Kniha je šíleně čtivá, bavila mě od začátku do konce a nebyla chvilka, kdy bych měla chuť ji odložit. Jakmile skončila kapitola, toužila jsem po další..

Doporučuji a právem dávám plný počet hvězd! :))

fajka

Knihu jsem dočítala v jednu hodinu ráno. A neskutečně mě zasáhla. Cítila jsem v sobě smíšené pocity. Smutek, lítost, bolest...
Během čtení mnou projížděla hrůza až strach. Kniha opravdu pohladila po duši, získala si můj obdiv a myšlenky. A mně nezbývá nic jiného než knihu opravdu a vřele doporučit.

helena842

Skvělá kniha, která ukazuje, že SSSR se napáchalo spousty hrůz podobných těm nacistickým. Román je velmi poutavě napsán a odhaluje hrůzné osudy Litevců za druhé světové války. Všem doporučuji.

Leona333

,, Člověk člověku vlkem"

Nechci se nějak dlouze rozepisovat o této nádherně napsané knize, ač by bylo o čem psát... Jen bych si chtěla z příběhu uchovat vzpomínky na houževnatou Linu, obyčejnou lidskost v tak nelidských, krutých podmínkách s naději, že nic tak strašného nás už v dnešní době nemůže a nesmí potkat.