Hani77 Hani77 komentáře u knih

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Skoro celou knihu jsem byla nadšená a nechápala jsem, jak je možné, že jsem tento příběh nečetla již v době, kdy jsem vyhledávala a hltala francouzské romány. Ale ten úplný závěr mě trošku zklamal, proto ubírám jednu *. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla a myslím, že se k ní vrátím.

28.09.2022 4 z 5

Syn Syn Lois Lowry

Váhala jsem mezi 4 a 5 *. Byly části, které mi moc nesedly. Ale celý příběh se nakonec krásně propojil a setkali jsme s postavami z minulých dílů. Za ten konec dávám přeci jen plný počet.

24.09.2022 5 z 5

Se žlutou hvězdou Se žlutou hvězdou Karel Poláček

Zajímavé čtení a hodně hezkých myšlenek. Ledacos jsem se o Karlovi Poláčkovi dozvěděla. A pobavilo mě, jak se vyjádřil o Brně versus Praze:

"Brno: Říká se mu dépendance Vídně. Odtud čerpalo B. svoje podněty, napájelo se vídeňskou šťávou. Proto jsou tam krásné sady. V Praze byly obecní zastupitelstva proti stromům. Městští radní skládají se ze živnostníků a ti uznávají přírodu jenom potud, pokud je k užitku. Stendhal píše o starostovi, který dal pokácet staré stromořadí, protože nebylo k užitku. Brňáci jsou proti Praze; žárlí na ni i nevraží. Byli jsme uvítáni nevlídně. Považovali nás nikoli za své hosty, ale za liechtenštejnské dragouny."

21.09.2022 4 z 5

Povídky izraelského vyznání Povídky izraelského vyznání Karel Poláček

Při čtení povídek na mě úplně dýchala ta prvorepubliková atmosféra. Nejdříve jsem chtěla dát o hvězdičku méně, protože někdy bylo složitější udržet pozornost, co kdo říká, ale vzhledem k tomu, že každý z příběhů měl vtip a zajímavou pointu, rozhodla jsem se pro plný počet.

21.09.2022 5 z 5

Posel v temném lese Posel v temném lese Lois Lowry

Na tuto knihu jsem se těšila, očekávala jsem, že propojí oba předchozí díly. Je sice pravda, že jsem se od ní nemohla odtrhnout a přečetla ji na jeden zátah, ale dost mě to zklamalo, hlavně konec.

16.09.2022 3 z 5

Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Světlana Alexandrovna Alexijevič

Poprvé v životě píšu komentář ke knize, kterou jsem dosud nedočetla. V této době mi to prostě nejde. Přečtení jsem plánovala dlouho dopředu, hned po Modlitbě za Černobyl, ale dostala jsem se k ní až pár dní po invazi na Ukrajinu. Ze začátku jsem si knihu dávkovala po několika málo příbězích za den, ale to opravdu nevíte, jestli čtete dávný příběh běloruského dítěte, nebo toho současného ukrajinského ..... až válka skončí, tak to dočtu.

16.09.2022 5 z 5

Pohádky, pověsti a legendy Pohádky, pověsti a legendy Adalbert Stifter

Některé pověsti se mi líbily, ale většinou mě nijak nezaujaly. Četly se dobře, ale protože se jedná o výňatky z jiných Stifterových děl, tak jsem mnohdy ani nevěděla, k jaké části Šumavy se váží. Poznala jsem jen 3 pověsti z díla Hvozd.

14.09.2022 3 z 5

Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana Vlastislav Toman

První 3 komiksy jsem zhltla během chvilky, protože mě provázely mým dětstvím. Až mě překvapilo, jak jsem si i po letech vybavovala jednotlivé dialogy a přesně jsem věděla, co bude následovat. Další 3 Kruanova dobrodružství byla pro mě nová, ale pořád to bylo pro mě zajímavé. Tři výpravy do Ztraceného světa už mě ale nebavily, četla jsem jen proto, abych knihu mohla zařadit do výzvy. A poslední 3 komiksy jsem přelouskala jen proto, že byly kraťoučké. Ale Kruan mě vždy neskutečně bavil, proto ubírám jen 1*.

11.09.2022 4 z 5

Hvozd Hvozd Adalbert Stifter

Nejtěžší bylo prokousat se první kapitolou, protože mě nebavily dlouhé popisy přírody. Pak ale příběh dostal spád a už jsem knihu nemohla odložit, dokud jsem nebyla na konci.

09.09.2022 4 z 5

Čtenářský diář 2023: Databazeknih.cz Čtenářský diář 2023: Databazeknih.cz Daniel Fiala

Diář už mám taky doma, tak dávám dohromady knihy pro nová témata. Některá mi nesedí, ale na některá se moc těším. A fajn je i téma "kniha, kterou nečtu poprvé". Výzvu jsem dosud plnila především proto, abych si rozšířila obzory o knihy, po kterých bych většinou jinak nesáhla (a bohužel také mnoho nových knih, které jsem si koupila do výzvy jako novinky, je už zase pryč, protože nestály za to, aby mi zabíraly v knihovně místo). Ale jsou knihy, které si ráda přečtu opakovaně (napadá mě Kronika města Kocourkova, abych si připomněla, co nás ještě může potkat). Ve finále spokojenost, i když některá témata budou i příští rok opravdovou VÝZVOU.
Ad Belanna: děkuji za tip, dát si (i v dospělosti) dětskou výzvu!! Už jsme doma taky samý velký holky, škoda, že dětská výzva nepřišla trošku dřív.

07.09.2022 5 z 5

Anthropoid - němá svěděctví Anthropoid - němá svěděctví Michal Burian

Knížečka je moc hezky a přehledně zpracovaná, moc zajímavé jsou fotografie. Ale 1* ubírám za samotný popis atentátu, protože jsem slyšela jinou verzi-že zabíjet měla bomba, zatímco samopal byl záložní řešení. Autoři tuto variantu vůbec nezmiňují.

18.06.2022 4 z 5

Kuchařka pro dceru Kuchařka pro dceru Jana Florentýna Zatloukalová

U kuchařky nemůžu napsat, že jsem ji přečetla, ale celou jsem ji prolistovala-a nejenže se mi líbí zpracování receptů, ale také jsem se pobavila. Už předmluva mě rozesmála, ale autorka má pravdu, mnoho z nás nevědělo, jak vypadá "dozlatova" nebo jak dlouho trvá "pečeme doměkka". Podle internetové verze Kuchařky pro dceru jsem se naučila dělat ten nejlepší katův šleh-a autorka umí vysvětlit i to, co se stane, když něco vynechám nebo zaměním. Takže jsem knihu koupila starší dceři a dostane ji i ta mladší, protože s tímhle dílem by měla začít vařit/péct. Za mě rozhodně minimálně 5*.

12.06.2022 5 z 5

Hledání modré Hledání modré Lois Lowry

Příběh se mi četl mnohem lépe než Dárce, hlavní hrdinové mi byli sympatičtí. Už se těším na 3. díl, který by to měl uzavřít a propojit oba příběhy.

11.05.2022 4 z 5

Čtrnáct dní na vojně Čtrnáct dní na vojně Karel Poláček

Příjemné humorné počtení o vojenském cvičení.

11.05.2022 4 z 5

Plavý kůň Plavý kůň Agatha Christie

Jako vždy jsem ani tentokrát neodhalila vraha, protože Agatha byla prostě geniální. Ale nedávám plný počet *, protože jiná díla mě chytila víc.

09.05.2022 4 z 5

Říkadla Říkadla Josef Lada

Toto leporelo jsem měla v dětství velice ráda, a když už mě nebavilo čtení, dělala jsem si z něj kolem sebe ohrádku . Leporela měla široké využití. Proto také to moje se nedočkalo mých dětí a musela jsem jim koupit nové.

Lidová říkadla Lidová říkadla Josef Lada

Ladova říkadla byla naším průvodcem v dětství, provázela první krůčky našich dětí a budou si je říkat i naše vnoučata.

Maminčina říkadla Maminčina říkadla Josef Lada

Leporelo bylo čteno opakovaně, většinu básniček jsem znala z dětství. Jsou nesmrtelné.

Www.bez-bot.cz Www.bez-bot.cz Ivona Březinová

(SPOILER) První kapitoly mě moc nenadchly, ale čím dál tím víc jsem byla zvědavá, jak se Ben se svým handicapem vyrovná. Druhá polovina knihy se už četla sama. A na konci jsem byla i dojatá. Ke knize se určitě někdy vrátím. Nikdy mě nenapadlo, jak jsou některé "samozřejmé" věci vlastně těžké pro člověka, který se znovu učí chodit ... A také jsem se při čtení zamýšlela, kolik běžných rčení obsahuje slova jako "krok", "běžet" apod. Ben měl kolem sebe samé úžasné lidi, tak vše vlastně skončilo happy endem :-).

25.04.2022 5 z 5

Záhada Modrého vlaku Záhada Modrého vlaku Agatha Christie

Viděla jsem nejdřív filmové zpracování, ale vzhledem k tomu, že jsem si nepamatovala pointu, tak to bylo napínavé i napodruhé.

23.04.2022