Hvozd

Hvozd https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45573/hvozd-45573.jpg 4 15 8

Povídky "Horní Planá", "Hvozd", "Popsaná Jedlička" a "Ledovec" jsou tématicky umístěny do jihočeské, především šumavské krajiny a jsou většinou velmi romantickými příběhy nešťastné lásky, poslední povídka vypráví o cestě dvou osamělých dětí alpskými velehorami. Společným rysem všech povídek je kouzelný vypravěčský jazyk, popisy krás Šumavy, obdiv k lidské statečnosti a opravdovosti.... celý text

Novely Literatura česká
Vydáno: , Vitalis

Der Hochwald , 1841

Atuin
15.11.2022 4 z 5

Kouzelná baladická knížečka, připomínající tu básně, tu ještě něco víc než básně. Literatura své doby s úžasnými popisy krajiny, kdy vás obstoupí kopec, les, jezero. Krajina se nad vámi semkne, příběh sám možná není tak úchvatný ale v rámci romantické pohádky mi sedl. 4*

Hani77
09.09.2022 4 z 5

Nejtěžší bylo prokousat se první kapitolou, protože mě nebavily dlouhé popisy přírody. Pak ale příběh dostal spád a už jsem knihu nemohla odložit, dokud jsem nebyla na konci.

alois.randa
15.09.2021 4 z 5

Nádherný popis šumavské krajiny, příběh je velice romantický, pohádkový. Pro chvilkové snivé čtení doporučuji.

Coleus
20.02.2019

Hvozd, který vlastním byl vydán naklad. Růže v r.1968, s ilustracemi Jana Cihly

ondrula
09.11.2015 2 z 5

Přes úvodní úchvatné popisy pošumavské krajiny, které se četly poměrně příjemně, jsem se už dál nemohl začíst do přihlouplého romantického příběhu dvou dívek od Vítkova kamene. Stifter tady totiž píše tak, jak to bylo zřejmě atraktivní pro čtenáře před 150 lety, ale dnes už se to číst nedá: vrší pateticko-poetická adjektiva k popisu situací, charakterů, prostředí i jednotlivých situací a dialogy i události jsou neobyčejně plytké, naivní a nudné.

berau
28.10.2015 5 z 5

Nikdy se neubráním věčnému srovnávání Stiftera s Klostermannem a když bych to měl vystihnout jedním slovem, tak Klostermann je pro mne spisovatelem Šumavy a Stifter jejím básníkem.

jardadr
05.02.2013

Ještě jsem nečetl román Vítek, ale zatím Hvozd hodnotím jako jeho nejlepší dílo. Veskrze básnicky pojatá balada o jednom zapomenutém příběhu z Třicetileté války. Šumava - pohraniční Hvozd je zde vykreslen tak nádherně imaginativně, že jen co jsem knížku dočetl, měl jsem chuť sebrat se a jet tam, vidět to všechno na vlastní oči a v duchu na těch místech ještě jednou děj románu prožít. Nevím jestli se Stifter nechal inspirovat nějakou místní pověstí, nebo jen svou fantazií, každopádně příběh je to nádherný, čistý jak voda z šumavských bystřin. A ačkoliv je tragický, stejně člověku po jeho přečtení zůstane v duši něco povznášejícího .

bookworm
19.09.2012 4 z 5

Ešte do polovice to vyzeralo na menej hviezdičiek, ale Stifter si ma vždy nakoniec získa láskyplnými opismi krajiny, ktorá je aj mne veľmi blízka. Po rozvláčnom začiatku, konečne prišiel príbeh - jednoduchý, romantický, rozprávkový. Sila tejto novely nespočíva v zápletke (to si myslím o väčšine Stifterových diel), ale v plastickom vykreslení krajiny, kde sa príbeh odohral. Hlboké šumavské hvozdy v premenách ročných období, tajomné Plešné jezero, Vítkův hrad v plnej nádhere i v rozvalinách...

Šumava lesy

Adalbert Stifter
česká, 1805 - 1868
1978  84%Horský křišťál (13 povídek)
2004  79%Lesní poutník
2003  80%Hvozd