Plavý kůň

Detektivní příběh Agathy Christie z roku 1961 je jediný, v němž vystupuje paní Ariadne Oliverová bez svého přítele, slavného Hercula Poirota. Ona a její dva známí, spisovatel Mark Easterbrook a policejní inspektor Lejeune, spojí síly při řešení neobvyklého případu, v němž sehrají roli magie, bílí kohouti i skříňka plná blikajících žárovek. Na začátku je záhadná vražda kněze vracejícího se jednoho mlhavého večera od umírající ženy a ještě záhadnější seznam jmen nalezený v jeho botě. Chtěl pachatel získat právě tento kousek papíru? Co měli lidé na něm uvedení společného? A lze vraždit za pomocí čarodějnictví a okultních věd? Plavý kůň se dočkal několika televizních adaptací. Poslední z nich uvedla BBC v roce 2020 a objeví se rovněž na obrazovkách českých diváků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445930/plavy-kun-haJ-445930.jpg 4.3251
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Kalibr

The Pale Horse, 1961

Kniha Plavý kůň

former3980

Hoci to vyzerá celý čas na nejakú čiernu mágiu, vysvetlenie je napokon veľmi jednoduché a hlavne pozemské. Agatha ako vždy za 100. Aj dnes sa dá obdivovať jej majstrovstvo, ako spočiatku nesúrodé črepiny začínajú postupne zapadať do jedného celku. Akurát keď chcete vidieť filmové spracovanie, nezapnite si to z roku 2020. Jeden hnus, úplne uletený od predlohy...

Zesamsun

Knihu napsanou klasickým stylem detektivek si občas ráda přečtu a v tom mě Aghata Christie nikdy nezklame a nebylo tomu ani v tomto případě.

Knihomolka134

(+ SPOILER) Skvela kniha plna tajemstvi a cerne magie. Nechala jsem se uplne unest seancemi a davala jsem jim takovou vahu, ze jsem uplne zapomnela na fakt, ze A. Christie se bravurne orientovala v jedech, a tudiz je vrazedny prostredek prosty jed, nikoli "duchariny", ve ktere meli ctenari i okoli obeti verit.
Trochu mi v knize chybel Poirot a madam Oliverova byla hodne v pozadi, ale vlastne na to vsechno ve finale prisla (cistou nahodou samozrejme). Moc se mi kniha libila, i kdyz na zacatku bylo tezke se do ni zacist. Naprosto prekvapivy zaver a vrah, ktereho jsem do posledni vteriny vubec nepodezirala!

Vojslava
05.12.2020

Stručná detektivka, ale zcela stylová: dostatečně komplikovaná, s odkazy do ostatních autorčiných sérií, řešení střízlivé, přitom ne prosté dobrého nápadu. A postavy sympatické, jako bonus reflexe "budoucího vývoje lidstva" a dobové techniky. Vlastně příjemné čtení, kterému téměř nic nechybí.

Jituška82
30.07.2020

Poněkud delší rozjezd, který mně pravidelně uspával, poslední třetina knihy ovšem spánek bravurně odháněla a finále nezklamalo.

chaera
25.08.2019

Kdo mě zná určitě ví, že na Agathu Christie nedám dopustit. Plavý kůň se od jejich knih trochu liší (aniž bych dokázala říct proč), ale i přesto mě děj okamžitě vtáhl do sebe a já se nemohla dočkat, až se záhada okolo Plavého koně vyřeší. Nemůžu jinak, než jí dát plný počet hvězd. 5/5

čuřil
16.08.2019

Jsem fanda paní Agáthy, ale u této knížky jsem se tak nějak trápil.
Nicméně je to klasika a ta zato stojí.

krejcovka76
14.08.2019

Agatha je prostě TOP. Plavý kůň sice patří k těm mým méně oblíbeným - prostě tam chybí Hercule :-) každopádně rozuzlení jako vždy fantastické, logické a vůbec ne předvídatelné. 100% doporučuji.