Temný cypřiš

kniha od:

Temný cypřiš https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61634/bmid_temny-cypris-slp-61634.jpeg 4.5 492

Hercule Poirot série

< 20. díl >

Elinor Carlislová se ocitla před soudem, obviněná z vraždy Mary Gerrardové. Celý příběh však začal v den, kdy Elinor a její snoubenec Roddy obdrželi anonymní dopis, v němž je pisatel vyzývá, aby si dali pozor na někoho, kdo se snaží vloudit do přízně Elinořiny tety Laury a dopomoci si tak k jejímu nemalému dědictví. Elinor a Roddy se jedou na vážně nemocnou tetu podívat a zjistí, že tou záhadnou osobou je Mary, dcera správce, se kterou si oba jako děti hrávali. Roddy se do ní okamžitě bláznivě zamiluje. Teta Laura umírá, aniž by po sobě zanechala poslední vůli. Když přijede Elinor vyklidit její dům, přijde ji na pomoc i Mary a jedna z ošetřovatelek…... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Sad Cypress , 1940


více info...

Komentáře (56)

Komentáře 56 Recenze 1

SSTknihy
SSTknihy
08.10.2023 4 z 5

Opět skvělá detektivka, kde hraje důležitou roli i ten nejmenší detail. Příběh chamtivé touhy po penězích, ukradeného dědictví a velkého zklamání v lásce. Je tu všechno, na co jsme u Agathy Christie zvyklí, včetně bravurního Hercula Poirota. I když o něm v souvislosti s touto knihou autorka napsala: „Temný cypřiš by mohla být dobrá kniha, ale uškodilo jí to, že se v ní objevil Poirot.“ No, dovolím si lehce nesouhlasit :-)

misaC
misaC
16.08.2023 5 z 5

Zajímavý případ. Vyřešení vraždy během soudního procesu je typické spíše pro Gardnera, ale i zde potěšilo.


janina66
janina66
26.05.2023 5 z 5

Skvělá detektivka. Velmi zapeklitý případ, jako vždy hodně podezřelých. Pachatele nikdy neodhadnu.

pydla
pydla
07.04.2023 5 z 5

Temný cypřiš je detektivka, která se čte dobře, rychle, a nenechá vás na pochybách, že jde o dobrou knihu. Sama Agatha o této knize hovořila jako o velmi dobré, kdyby do ni nevstoupil Poirot. Ačkoli se autorce Poirot protivil a v pozdějších dílech to i dala poznat, tak v této detektivce Poirot ukáže i svou milou tvář.
Zápletka i motiv skvělé, pachatel ... doporučuji.

vojteska70
vojteska70
10.03.2023 5 z 5

Zajímavá a pěkná

Aligator805
Aligator805
25.02.2023 5 z 5

Opět skvělé čtení. Velmi zajímavý případ, kde je na první pohled jasné kdo vraždu spáchal. To by ovšem nesměl přijít na scénu Hercule Poirot a jeho malé šedé mozkové buňky.

bosorka@
bosorka@
07.01.2023 5 z 5

Moje oblíbená od autorky. Také tu dejem a jmenem hl. postavy odkazuje na D. Sayersovou, Podivné namluvy lorda Petra. Zajímavé je, že pres všechna tahle pouzivana romantická klišé, jsou obě autorky tak kvalitní a čtené.

jana1976
jana1976
22.11.2022 5 z 5

Jako vždy bez chyby a na jedničku s * !!!!

jprst
jprst
28.10.2022 4 z 5

Další povedená autorčina detektivka, neřadím ji sice mezi její nejlepší, ale i tak nápaditá zápletka a postava Hercule Poirota z toho dělá příjemné a hlavně poutavé čtení.

AnselmaAlois
AnselmaAlois
03.10.2022 5 z 5

Po delší době jsem se vrátila k mé oblíbené autorce a myslím, že mi ta pauza prospěla. Dokázala jsem lépe ocenit Aghátiny (vlastně Poirotovy!) úžasné logické vývody a i když se právě Poirot objevil na scéně dost pozdě, všem vzal dech, jako vždycky. Kniha je nabitá emocemi, nenávistí, žárlivostí, lží...a právě podle lži nakonec Hercule Poirot odhalí pravdu!

Čmeláček
Čmeláček
15.09.2022 5 z 5

Vynikající kniha od královny detektivek, která by dnes oslavila svoje narozeniny :). Velmi zajímavý případ, který jsem přečetl jedním dechem.

Le Chat
Le Chat
20.08.2022 5 z 5

Za mne jedna z TOP3 "Poirotovek". Tuto opravdu povedenou detektivku rozhodně doporučuji!

Lolila
Lolila
03.08.2022 4 z 5

V tejto časti na Hercula Poirota veľmi nenarazíte, predstavuje skôr vedľajšiu postavu. Zápletka opäť zaujímavá a tentokrát sa mi podarilo "odhaliť" páchateľa:-). Príjemné, oddychové čítanie, ako vždy.

Margherita_N
Margherita_N
29.06.2022 5 z 5

Agathovská, ale trochu jiná. Je hezký mít někoho, kdo vám věří, když je celý svět proti vám, a udělá všechno, aby dokázal vaši nevinu. Takže zavolá Poirota. Jinak je tu zase vražda staré bohaté tety, spousta potenciálních dědiců, závěť… Dobré jako vždy.

zipporah
zipporah
01.05.2022 3 z 5

"Nezáleží na čej strane sme, človek vždy musí brať do úvahy fakty!" Hercule Poirot

Hani77
Hani77
18.04.2022 5 z 5

Opět skvělé počtení plné záhad, které Poirot musel rozluštit. Sice jsem vraha odhalila až ke konci, ale nebylo to až tak překvapivé jako v jiných dílech. Doporučuji přečíst.

Ivan F
Ivan F
14.02.2022 4 z 5

Tak trochu inak napísaná detektívka z pera Christie, z ktorej som mal pocit, akoby tam Hercule bol na príťaž. Agatha so svojím typickým strohým (niekedy až stenografickým) štýlom mi v minulosti spôsobila pár vrások, ale práveže, ak sa čitateľ poriadne začíta a robí si poznámky, čo, kto, kedy, ako, prečo, načo, s kým/s čím atď., tak zvyčajne nájde páchateľa, k čomu tento štýl úplne sedí - a mňa to odhaľovanie baví.

Čo sa týka samotného príbehu, tak bol lepším priemerom v Agathinej tvorbe, hoci napísaný bol lepšie, než iné jej práce. No a záverečné Poirotove vysvetlenie tu bolo pomerne oklieštené, hoc všetky kúsky nakoniec do seba pekne a bez drhnutia zapadli.

Rade
Rade
04.02.2022 4 z 5

„Bohužel nemá dobrý vkus a dává přednost povýšeneckému oslovi s velkým nosem, co se tváří jako melancholický kůň.“

Nadhled, lehký humor, žádné děsuplné drastické a lekací scény, jak známe z dnešních thrillerů. Proto čtu Agathu ráda. Dřív mi poněkud jednoduché psaní a jednoduché vztahy v jejích detektivkách trochu vadily, dnes je právě proto vyhledávám. Zavraždění jsou většinou stařenky nebo stařečkové, co mají život za sebou (co na tom, že v autorčiných představách to byli šedesátníci…), občas nějaký veskrze nesympatický člověk, prostě žádné drámo… Autorka nepíše své příběhy proto, aby nás děsila, ale aby bavila; její knížky jsou báječná hra, jako by na nás pomrkávala, tak schválně, kdo bude tentokrát vrah, ale pozor, hodně jsem to zamotala…
Tady ovšem Aghatha přece jen trošku přitvrdila, neprozrazuji, zajímavý a netypický je i soudní proces.
Film s Poirotem-Suchetem jsem kdysi viděla, takže jsem přeci jen tak trochu tušila, jaký bude konec, ale jen tušila… Konce detektivek se snažím rychle zapomenout, má to své výhody. Ale nevadilo, i tak jsem si to užila.
Čtyři plus.

jeremies
jeremies
03.01.2022 4 z 5

Príbeh mal spád a ani chvíľu ma čítanie nenudilo. Od začiatku bolo jasné, kto vrah nie je a taktiež sa mi potvrdil predpoklad, kto vrah je. Aj keď vás autorka brilantne dejom manipuluje , takže do samého konca si nie ste istí kto vrahom v skutočnosti bude, keďže nik nemá evidentný motív. Taktiež vo mne po prečítaní zostala rezonovať otázka ako vrah mohol vedieť, že pochutinu s jedom si dá len osoba, ktorá bola cieľom vraždy. Toto bolo trochu podľa mňa nedomyslené.

Ava365
Ava365
27.12.2021 5 z 5

Výborná detektivka. i když souhlasím s komentářem přede mnou, že nepatří k autorčiným úplně "top".

Alizon
Alizon
13.11.2021 4 z 5

Dala jsem sice "jenom" 4 hvězdičky, protože mezi úplně ty nejlepší od autorky bych ji nezařadila,ale určitě patří mezi ty lepší. Zajímavá zápletka se závětí, správná atmosféra. Poirot nastoupí na scénu trochu později, ale potom to stojí za to.

knihomolka1197
knihomolka1197
11.10.2021 5 z 5

Další úžasná detektivka, kterou jsem přečetla mnohokrát a pokaždé jsem si čtení užila.

Lie
Lie
26.08.2021

Opět výborná, napínavá detektivka, jen jedna věc mě mate (pozor, teď bude trochu spoiler) : ví někdo, jak mohl vrah vědět, že si Elinor nedá ten v čaj?

Knihomolka506
Knihomolka506
25.07.2021 5 z 5

"vikendovka"
Když je bohatá dáma po smrti, nenapíše závěť a jedna z teoretických dědiček najednou zemře po tom, co sní pár sendvičů s pomazankou. A to asi není všechno... Na scénu vstupuje dobře známý malý muž s černým knírkem, aby vyřešil další záhadu.

Deia
Deia
05.07.2021 4 z 5

Ďalšia z kníh, ktoré sa čítajú samé a ešte aj na jeden záťah. Príbeh to bol opäť napínavý a (aspoň pre mňa) nepredvídateľný. Postupne som podozrievala každú postavu, takže v podstate mi jeden tip vyšiel. Rozuzlenie bolo znova dokonale logické (veď ako inak). Tiež sa mi páčilo, že v knihe mali väčší priestor ostatné postavy a ich vzťahy a sám Poirot bol skôr v pozadí. Opäť veľmi príjemné čítanie.

nikikostadinova
nikikostadinova
14.06.2021 4 z 5

tak už mám za sebou další Poirotovku a pokračujeme dál.

Littleben
Littleben
31.07.2020 5 z 5

Nádhera. Jeden z nejlepších dílů. Zápletka opět dokonalá a nápaditá, i když nebylo tak těžké ji rozluštit.

elenai
elenai
02.07.2020 5 z 5

Já věděla, že už ji četla! Ale nic to nemění na tom, že zápletka byla naprosto GENIÁLNÍ. Vyšetřování bylo velmi logické, ale určitě bych na to nepřišla. Mám holt málo těch šedých buněk.:-D

Galadwen
Galadwen
02.02.2020 5 z 5

Čas od času se ke knihám A. Christie vracím, tahle je myslím méně známá a mě hodně příjemně překvapila. Není to úplně typická "poirotovka", detektiv vstupuje na scénu docela pozdě, hodně času se věnuje líčení vztahů mezi postavami před vraždou. Vraha jsem neodhalila, byť ze stop a náznaků odhalitelný (na rozdíl od jiných detektivek této autorky) je.

Aurorita
Aurorita
17.09.2019 5 z 5

Opět skvělá kniha od královny detektivek. Vždy, když si chci přečíst nějakou klasickou detektivku, sáhnu po A. Christie a vím, že neudělám chybu. Samozřejmě vraha ani motiv jsem jako vždy neuhodla :)