Haloon Haloon komentáře u knih

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Návrat krále byl důstojným a velkolepým koncem trilogie pána prstenů. Je to už mnoho hodin, co jsem obrátil poslední list, ale od té chvíle až do této se v myšlenkách stále vracím k příběhu.
Pan prstenů byla zdlouhavá a trnitá cesta. Stálo to však za to. Mnohokrát jsem měl chuť knihu odložit a začít s něčím, co má větší spád. To je to prokletí dnešní doby, kdy máme rádi rychlý úspěch. Dobře že jsem to neudělal. Za prvé bych se později sám styděl, ale hlavně, tahle trilogie vás odmění především na jejím konci, pokud při ní vytrváte.

28.12.2018 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Často čtu, že nejslabším dílem série o Harry Holeovi, bude Netopýr, ale za mě ho o chlup trumfnou právě Švábi. Nedokázal bych říct nic, co se mi nelíbilo, snad kromě toho, že mi přišel takový nejvíce nemastný, neslaný. Postavy i prostředí jsem si oblíbil, ale vyloženě nezamiloval. Vražda a vyšetřování mě určitě zaujaly, ale vyloženě neposadily na zadek. Je to skvělá krimi, vlastně nadprůměrná, ale není z nejlepších, jak jsme od autora zvyklý.

06.11.2023

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Úžasný název pro knihu, bylo první, co mě na ní tak upoutalo. Po přečtení jde rozhodně o skvělou krimi. Jako někdo kdo má rád v ději pořádek musím říct, že mi úplně nesedlo množství dějových linek a stop bez viditelného pojítka, které někdy připomínalo čirý chaos. Přesto obdiv autorovi, že ten chaos zvládl ukočírovat. Kniha je jak dělaná pro ty, kdo od krimi příběhu čekají víc než jen detektivní práci.

11.09.2020 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Tento díl je v sérii jakýmsi předělem, mezi dětstvím a dospělostí a tichem před válkou, která se chystá.
Skvělé zpracování tohoto ticha vás udrží v neustálém napětí. Samotné hlavní postavy se zde dostávají do velkých potíží a tentokrát nejen kvůli Harry Potterovi, nebo protože by šťourali tam kde nemají, ale kvůli hrozbě války.
Tuto skutečnost autorka skvěle zpracovala, především skrz politiku kouzelnického světa, ze které vám bude šoufl. Především z té růžové ropuchy...

04.01.2019 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Brilantní drama s jasnou kritikou války a totalitních režimů. Jasně vykreslené postavy, kterým čtenář rozumí, i když s nimi nesouhlasí. Tématy knihy je také lidskost stojící proti sobectví. Čtivé, významné a mající silnou myšlenku.

03.01.2019 5 z 5

Skvělý díl, jako ostatně všechny. Kniha nám předkládá vše, co bychom měli vědět, než se příběh pořádně rozjede v posledním díle.
Čtenář se zde dočká více vztahových situací než ve všech předchozích dílech dohromady, ale má to svou logiku, neboť naši hrdinové již vyrostli. Dozvíme se také mnoho věcí ze života lorda Voldemorta, což je přesně to, co čtenář potřebuje vedět, než dojde na závěrečné lámání chleba.
Jako vždy, skvěle napsáno, neskutečně čtivé a napínavé. Jako by v tom bylo nějaké kouzlo.

07.01.2019 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Za mne jeden z největších fantasy počinů vůbec. Sága písně ledu a ohně obsahuje naprosto realistický svět a postavy vykreslené do nejmenších detailů. Autor zde nerozlišuje dobro a zlo, pouze osobní motivy postav, které jsou obratným způsobem štvány proti sobě. Kniha je tak plná intrik, konfliktů a napětí, přičemž čtenář nikdy nemůže odhadnout, co ho čeká na další stránce. Pokud se aspoň trochu zamlouvala serialová verze, kniha ji ještě dvakrát převyšuje.

24.11.2018 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Nejproslavenější a obecně nejopěvovanější Sněhulák. Číst toto dílo se neobejde bez velkých očekávání a to dokáže často zalomcovat výsledným dojmem. Ano, pořád je to báječná severská krimi, která vyčnívá nad průměrem, ale jen z autorovi tvorby znám hned několik lepších.
Prvek větší mrazivosti dílu určitě neuškodil a Harry Hole byl famózní jako vždycky. Spíše jde o případ, který se mi zdál místy trochu přitaženější za vlasy a na úkor dramatického dojmu jsem se jednou dvakrát pozastavil nad logikou jednání té či oné postavy. Ovšem včetně tohoto dílu je celá řada prostě nádhera a já rozhodně zůstávám fanouškem.

26.03.2024 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Děj šesté knihy série nás vrhne přímo do nitra Armády spásy a jak i název díla napovídá, okolo tématu křesťanského spasení a pykání za hříchy se případ točí hodně.
A znovu nezbývá než se udivovat, kolik si toho autor o tématu zjistil, jak věrohodně to dokázal podat a dávkovat informace v tu správnou chvíli, aby celek vyšel jako úžasná a mrazivá krimi, kterou spasitel bez pochyby je.

12.03.2024 5 z 5

Fantastické, když chcete vědět, co se ve světě děje a proč se to děje. A než začnete číst ani přitom nemusíte vědět mnoho o politice a diplomacii, autor všechno hezky a přehledně vysvětlí. Kolikrát se při čtení v hlavě sepne, projede vámi Aha, tak proto! a máte o to větší chuť číst dál. Kniha, ačkoli nejde o knihu odbornou, je čtivá a obohacující.

19.08.2023 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Jak já se na každou povídku těšil... Některé mě možná tolik nenadchly, ale ve většině případů to byl zajímavý motiv, zabalený do neuvěřitelně poutavého vyprávění, ve kterém postavy ožijí před očima, aniž by čtenář zaregistroval, kdy se to ráčilo stát. Psychologii postav, jejich chování a dialogy může Kingovi leckterý spisovatel závidět. Za mě úžasný a mrazivý zážitek.

14.04.2023 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Skvělá volba pro začínající spisovatele a pisálky. King zde vypráví, jak se sám dostal ke psaní, co ho ovlivňovalo a jaké překážky mu stály v cestě. Pro toho kdo sám píše a má o sobě a své tvorbě pochybnosti, může být tato knížka tou správnou injekcí. Dost možná přijdete na to, že sám King se se stejnými obavami potýkal také.
Dílo samozřejmě obsahuje i nejednu radu mistra, jak na to. King v knize uvedl, že psaní je osamělé řemeslo, ale po jejím přečtení alespoň na chvíli víte, že v tom sami nejste.

02.01.2022 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Křest ohněm, to je trefné. Cesta skrz válečnou frontu a střet s drsnou realitou, která války obvykle provází. Přesně tím musí nesourodá podivná skupina projít, aby se vzájemně pochopila a odpustila staré křivdy.
Zoufalá výprava s nejistým cílem má na čtenáře trochu demotivující účinek, ale ustavičný boj o přežití uprostřed válečné mašinerie ukazuje charakter hrdinů a vynahrazuje nedostatky napětím z toho, jak to jen bude dál…

24.10.2021

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Klasická literatura, která se skvěle čte. Co víc si může maturant přát. Dílo je místy zábavné, místy dobrodružné a vlastně má tak trochu od všeho. Především je to klasika, která čtenáři umožní nahlédnout do Francie v období Ludvíka XIII. a pochopit běh oné doby.

20.11.2018 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Tohle je vlastně tak prosté a přesto to funguje. Na scénu vystupují propracované postavy, které jsou uvěřitelné, mají hloubku, no zkrátka jen ožít! Přestože s nimi nemusíme souhlasit, rozumíme jim. Potom stačí do toho vhodit jedno obří psisko se vzteklinou a je vymalováno.
Cujo utahuje šrouby, napětím vám místy až není dobře. Po dramatické stránce je to skvost. O to víc, že nejde o nic fantastického, ale o něco, co by se klidně stát mohlo.

26.04.2024 5 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Kniha povídek, plná mytologie a okultismu. Každým coulem je v ní znát inspirace Edgarem Allanem Poem, ale Lovecraft je přeci jen trochu jiný.
Jeho povídky jsou odtržené od reality, plné fantasie, představ a nočních můr, psané s atmosférou, která snadno evokuje tajemné představy a obrazy.
Je to nádherná fantazie, která mě vážně zaujala, přestože ne každá povídka sedla do mého vkusu.

06.02.2023 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Kdo mi bude věřit, když řeknu, že tentokrát jsem tušil správně… Vůbec se to zdálo o něco předvídatelnější. Myšleno předvídatelnější na Nesba, samozřejmě. Přesto napínavé a poutavé, aniž by děj sklouzl do krvelačného patosu, kterým se novodobé thrillery a severská krimi často vyznačuje. Nesbo je zkrátka špica svého žánru.

03.08.2022 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Ohnivý pohár byl dalším zdařilým dílem ze série HP. Stále kouzelné Bradavice, se všemi duchy, chodbami a kouzly letos vítají turnaj, tak nebezpečný, až se divím, že ho ministerstvo kouzel schválilo.
Každopádně náš brýlatý hrdina s jizvou na čele se opět dostane do víru nebezpečných událostí, ještě temnějších než v díle předchozím. Nejedná se už jen o dětskou knihu, neboť Harry, stejně jako čtenář je už na prahu dospělosti.
Báječné dílo, skvěle zpracované a čtivé nad míru a vhodné pro každého čtenáře. Je to také první díl HP, který je tak rozsáhlý, že i po shlédnutí filmu bude čtenáře čekat mnoho překvapení.

26.12.2018 5 z 5

Můžete zapomenout na Vinnetoua a jiné romantické kovbojky, tohle je western bez příkras. Surový a naturalistický svět dobývání Ameriky, kde neexistuje postav a kultur kladných ani vítězných, jen nekonečný koloběh zmaru a krvavého boje o přežití.
Příběh se nečte snadno a to mluvím jak o formě textu, tak o obsahu. Strohé a jednoduché věty střídají obsáhlé lyrické části, či filozofické úvahy. Vše je přitom pečlivě zavěšeno na historický hřebík. K plnému pochopení významu knihy jedno přečtení nestačí, možná ani dvě.
Kniha je právem americkou i světovou klasikou, ale není pro každého čtenáře.

31.07.2023 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Krásné obrazy plné originality, fantazie a humoru, ovšem tentokrát bez zásadního pojítka. Struktura je skutečně rozpadlá do jednotlivých obrazů, kde chybí cíl. To bohužel ani Mrakoplaš nezachrání a musím tak říci, že jsem ze Zeměplochy četl lepší díly.

08.09.2022 4 z 5