Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Černí psi Černí psi Ian McEwan

Třetí kniha od autora a opět překvapil. Je to příběh jinak stavěný než předchozí knihy, ale jakmile se dostanete přes úvod, knihu neodložíte. Hlavní hrdina vypráví příběhy několika životů v různých časových rovinách, jenž se prolínají s tím jeho. Na začátku se dozvíme o smrti jeho rodičů když byl chlapec a jak moc mu to převrátilo pohled na jiné rodiče jeho přátel. Vtipné situace tu mají příchuť jeho tragédie a pokračuje to v jeho vlastní rodině, když se sblíží s rodiči své ženy. Zde začíná další vyprávění v poválečné Evropě, kdy se vyprávěním tchýně dozvídá co vedlo k rozkolu. Ve třetí části převezme vyprávění tchán a s ním se ocitáme u pádu Berlínské zdi v roce 1989. Závěr graduje příběhem o Černých psech, kteří se tak podepsaly na životě tchýně a jejích blízkých. Nenechte se odradit dlouhým úvodem. Kniha je to povedená a závěr byl ... no doporučuji přečíst.

29.03.2023 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Náročné čtení, však také kniha vyšla poprvé před devadesáti lety. Na motivy románu byl natočen seriál Nový krásný svět. Oproti textu však brutálně zcenzurovany, zjemnělé nuance, které však jsou nosnou linkou příběhu o civilizaci, kde se děti již nerodí, jsou vytvářeny a dělený do kast. Příběh vypráví o Lenine, bety plus a její konfrontaci pohodlného života předurčeného již ve výrobě embryí s životem v rezervaci, kde ještě žijí lidé postaru. Následný návrat však nepřináší onen konflikt viděný v seriálu. Konec knihy je hodně filozofický a poplatný době. Určitě stojí za přečtení, ale nečekejte emoční estrádu.

03.02.2023 3 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Závěr trilogie Silo, Prach, navazuje tam kde se první a druhý díl propojily, abychom konečně poznali plán a cíl s hlavní hrdinkou Juliette spolu s probuzenými z řídícího sila. Emotivní a nečekané události, ve světě Sila a Turnusu naprosto nemyslitelné, díky odvaze a obětování odhalí poklop uzavírající v sobě padesát světů plných vystrašených lidí žijících ve lži. Závěr je plný emocí, naděje, ale i slz.
Bude těžké najít dílo, aby takto výborné postapo překonalo. Doporučuji všem i těm co sci-fi nevyhledávají. Už pro ten lidský rozměr a nejen klaustrofobií zaplněné světy uzavřené a pohřbené v zemi.

12.12.2022 5 z 5

Démanty noci Démanty noci Arnošt Lustig

Knihu jsem pořídil a přečetl kvůli čtenářské výzvě. Jinak bych se k ní nedostal. Je to jistě klasika protiválečné literatury v té syrové a čerstvé podobě jak vycházely brzy po válce. Povídky mají různou úroveň, ale pouze kvůli rozsahu črt, které popisují nejrůznější situace v nejsmutnější době a nejhorších místech které si lidé navzájem připravili. Ač byly napsány v době další totality, jsou povídky veskrze apolitické, zaměřené na člověka jako jedince v těch mezních situacích, které my těžko můžeme chápat. Rozhodně by si měl sbírku přečíst jednou v životě každý.

12.11.2022 4 z 5

Místnost 19 Místnost 19 Marc Raabe

Druhý případ byl ještě o něco napínavější než první. Tato série, kde třetí díl snad začne kde končí druhý, je velmi zajímavý vhled do německé společnosti vyrovnávající se s totalitní minulostí kdy pomahači Stasi kvůli své minulosti klidně vraždí. Hodně povedený thriller.

23.08.2021 5 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Nejslavnější dílo autora muselo v době, kdy vyšlo, čtenářům vyrazit dech. Myšlenky zde v příběhu probírané překračovaly konvence, ale to bylo nezbytné pro to jakym průkopníkem na poli "vědecké romance" (pozdější SF) autor byl. Jeho kritika a nastavení zrcadla lidstvu má co říci i po století.

15.06.2021 4 z 5

Kniha mi byla doporučena a dobře zapadla do čtenářské výzvy pro rok 2021 bodu 13. Zasmál jsem se. To byl účel této publikace a ta byla naplněna. Jako otec dvou dětí jsem musel občas zmáčknout slzu při vzpomínkách, které mi vytanuly na mysli při četbě. Ne nebojte, byly to slzy od smíchu. Kdo děti nemá, těžko říct zda by tuto knihu měl číst, minimálně ho tolik nepobaví, maximálně ho odradí od bláznivého úmyslu se rozmnožovat.

27.02.2021 4 z 5

Obchodník Obchodník John Grisham

Kniha o knihách. Už tohle by mělo knihomoly přilákat. Je to však něco víc. Ukradené dokumenty nevyčíslitelné hodnoty z jedné univerzitní knihovny a jejich kšeftování ve světě knihkupců, spisovatelů a překupníků rukopisů, za které sběratelé platí astronomické částky. Napínavý příběh, který se četl velmi lehce neboť zde není nouze o brouzdání mezi regály knih a tajných přihrádek plných neuvěřitelných pokladů, ale hlavně napínavých okamžiků.

06.12.2020 5 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Písek je kniha o úplně jiném světě než Silo-Turnus-Prach. A tak by se měl číst. Trilogii jsem četl na začátku roku 2020 a jsem rád že Písek jsem si nechal na jeho konec. Mohl jsem tak k této knize přistoupit s čistou myslí.

Ponořte se do Písku, ale radím vám: mějte u sebe vodu, protože žízeň bude stále přítomna a mimoděk si občas promnete oči, protože písek budete cítit nejen v nich, ale i mezi zuby. Ano, mnoho věcí volá po vysvětlení, ale pokud přijde v dalších knihách, bez váhání po nich sahnu.

25.11.2020 5 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Útlá knížka psaná jako dopis někomu...to se dozvíte na konci a za ten point dávám třetí hvězdu. Je to spíše kniha na zamyšlení, ale v japonském stylu. Knížka se čte dobře, ale ten svět, kde věci mizí pro další den života vůbec nepocítíte a autor se tomu hezky vyhnul, protože popisuje jen vnitřní svět hlavního pisatele. Ten hodně pláče, protože vzpomíná co vše promarnil a nyní nám dává poučení jak svůj čas a život nemarnit. Jiný způsob, ale stejný cíl jako Půlnoční knihovna či Veronika se rozhodla zemřít. Vybral jsem si jí pro její název hodící se do ČV 2024.
(Obecné zamyšlení bez přímé souvislosti na tuto knihu): Hm, možná bych se měl zamyslet nad svým životem, když mi takové knihy stále padají pod ruku. Jo už vím, neztrácet čas s pokleslou literaturou a konečně číst něco u čeho se jen neodpočívá nebo co nemá až takovou reklamu. Bohužel čím dál častěji se mi stává, že kniha, kterou si nevyberu sám, ale je mi ze všech stran doporučována, mě nakonec zklame.

19.02.2024 3 z 5

Přes písek Přes písek Hugh Howey

Druhý díl Písku rozšířil svět, který v prvním díle byl plný záhad. Zde se leckteré odhalují, příběh je o poznání drsnější jak autor rozvíjel další charaktery z obou stran Býčího šrámu. Dozvíme se více o světě, ale nikoliv jak zanikl, ale jak chtějí ti, co v něm žijí vyrvat písku ze spárů. Malinko kazilo dojem dost překlepů. Ale rozhodně stojí za přečtení.

12.09.2023 4 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Hodnocení nelze udělit. Jen napíšu, že knihu by si měli přečíst hlavně rodiče bez ohledu na to, zda viděli film. Připravte se na odpornosti nad kterými zůstává rozum stát. Kdo dokument viděl, asi tuší co v knize najde.

25.08.2023 3 z 5

Šváb Šváb Ian McEwan

Další kniha od autora a opět parádní čtení, tentokráte ve variaci na Kafkovu "Proměnu". Zde však v současné Británii, která se zmítá v době napsání v Brexitu. Ostrá satira tepající hloupost, jenž umožní projít naprosto absurdní nápady, které vymyslí zástup švábů vtělených do představitelů vládní strany. Velmi mě pobavila a mohla být o chlup delší a jisté myšlenky více rozepsané.

14.06.2023 4 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

Knihu budu hodnotit mírněji a lépe než jsem původně chtěl. Má velmi zajímavý námět o dopadu meteroitu do oceánu v roce 1952. Začne se odvíjet alternativní historie o následcích této katastrofy a jak pomohl nastartovat kosmický program o celé roky dříve než ve skutečnosti. To bylo psáno velmi poutavě a rychle se to četlo. Naopak některé pasáže týkající se psychických, genderových a rasových problémů bych úplně vypustil, ale kniha vznikala v době, kdy nastoupila nová vlna americké literární a kulturní fronty, jenž tato témata velmi akcentuje. Musím to napsat takto: jinak velmi kvalitní text, z jehož odborností co se důsledků dopadu meteoritu či vesmírného programu, pomáhali odborníci na slovo vzatí, byl prokládán, nebojím se říci, sto stran módního patosu, které knize spíše uškodil a bez nich bych knihu zhltnul. Takto jsem se prokousával knihou několik dní. Nakonec tedy čtyři hvězdy, když zavřu obě oči nad částmi naprosto zbytečnými a dám šanci druhému dílu "Osudové nebe."

03.06.2023 4 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Knihu jsem si pořídil na základě anotace slibující dvě strany skupin lidí v postapo světě a nechal se nachytat reklamou "pro čtenáře Naslouchače". Jediná podobnost jsou hory rozdělující dvě řady měst, vyznávající ve zničeném světě různé hodnoty. Jak svět zanikl se nedozvíme, prvních 130 stran hrozilo, že knihu zaklapnu. První část je hate love romance, ale na základě dřívějších komentářů jsem vydržel a knihu dočetl. Nejlepší je prostřední část, zbytek prostě střílečka s nesmrtelnými hrdiny. Ač má kniha jen 319 stran, neutíkalo to. Nápad je dobrý, ale druhý díl shánět nebudu.

25.04.2023 3 z 5

Maska smrti Maska smrti Mads Peder Nordbo

Závěrečný díl trilogie Grónsko rozmotá všechny linky z předchozích dílů a ještě navrch se může čtenář trochu bát s hrdiny, kterým o život usiluje nemrtvý z Inuitských legend. Archelogožka pomáhá novináři rozplést záhadu zabitých po způsobu starých seveřanů, ale cesta k pravdě je opět poseta zástupem brutálně zavražděných lidí, až jsem si říkal, zda v tak řídce zaplněných osadách zůstane někdo na konci vůbec naživu. Je to nejlepší díl, ale jen proto, že dává smysl a rozuzlení předchozích dvou knih. Celou trilogii hodnotím na 4,5 hvězdy a vřele doporučuji.

11.03.2023 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Druhý díl trilogie Silo, Turnus, popisuje vznik a spuštění projektu Sila a jeho vedení ze Sila 1, kde lidé střídají tzv turnusy, aby byla zachována kontinuita vedení ostatních sil. Stěžejní scény z prvního dílu tak poznáme z druhé strany.
Jak kruté je takové vedení pro jednotlivce, který je probuzen mimo turnus a snaží se vzpomenout na dobu "předtím" a jak bolestná je pravda se dozvíme v této knize. Je to napínavé čtení a autor opět použil psychologii strachu a odvahy, zla a dobra v knize od které těžko budete odcházet. Nelze číst jako samostatný román.

08.12.2022 5 z 5

Nemova říše Nemova říše J. M. Troska (p)

Verneovka po česku. Jo bylo to naivní, vědecky často úplně mimo, ale napínavé a odpočinkové. Autor si dal otázku, co kdyby se s kapitánem Nemo setkali čeští vědci? A co kdyby vybudoval celou říši v zemské kůře a měl technologie jimiž nemůže na povrchu nic konkurovat. Ač je kniha přes padesát let stará, stále má co z fantastiky nabídnout.

09.10.2022 4 z 5

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Daphne du Maurier

Příběh o muži, který na sobě vyzkoušel drogu jenž ho přenáší po každé dávce do vzdálené minulosti kraje, ve kterém je zrovna na dovolené v domě přítele, který tu drogu namíchal. Postupně se mu současnost a minulost míchá a komplikuje život jemu, rodině i kamarádovi. Nemám zdání, zda jsou postavy z minulosti skutečné, ale velké skoky v čase při flashbacích trhaly příběh na kusy. Jednou přečíst stačilo.

22.09.2022 3 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Po letech jsem si s chutí přečetl druhý díl Metra, kde hlavní postava z prvního dílu zde není hlavní, ale sledujeme ostatní postavy na dalších stanicích a tak se nám více otevírá další prostor pro představivost. Zápletka je prostá, jak zabránit nákaze rozšířit se z několika stanic a zachránit celé Metro? Kdo bude další hrdina, když ne Arťom? Bude to Hunter, Homér či Saša? Povedené pokračování postapo bestselleru.

19.05.2022 5 z 5