Hadati Hadati komentáře u knih

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

Sice nedosahuje kvalit původní Duny, ale je podstatně lepší než Spasitel Duny. Příběh se odvíjí zejména kolem dvojčat Paula Atreida, které po něm zdědily schopnost nahlížet do budoucnosti. Rozhodnou se zajít dál než jejich otec, aby tak zachránili lidstvo. Na své cestě za tímto cílem však musí čelit mnoha nepřátelům, kdy některými z nich jsou i členové jejich rodiny.

12.08.2016 4 z 5

Spratek Spratek Steven Erikson (p)

Po přečtení jsem nabyl dojmu, že Steven Erikson na nápad napsat tuto knihu přišel ve chvíli, kdy sledoval Futuramu, kde účinkuje kapitán Zapp Brannigan, protože hlavní postava jeho knihy má přesně takové vlastnosti. Jedná se zejména o egoismus, megalomanství, ignoranci, sexismus, nezájem nad vedlejšími ztrátami (ať už se jedná o jeho posádku, civilisty nebo mimozemšťany), kdy neexistuje způsob, jak by se v reálném světě dostal na tak výsadní místo jako je velení lodi nesoucí tak nebezpečné zbraně. Ve Futuramě si můžete říct, že to je skvělý antihrdina, ale jako hlavní postavu knihy byste si ho těžko zvolili, protože je nepředstavitelné, že by u čtenářů získal alespoň nějaké sympatie, abyste s napětím čekali, co se bude dít. To doplňuje naprosto neschopná posádka, která se nechá od svého šíleného velícího důstojníka šikanovat a podílí se s ním na všech jeho zločinech, které zahrnují i úmyslnou a naprosto bezdůvodnou genocidu. Domnívám se, že i parodie by měly dávat alespoň nějaký smysl. Tohle bylo velké šlápnutí vedle jinak skvělého Stevena Eriksona, který měl zůstat u toho, co umí nejlépe – u klasické fantasy.

14.06.2016 2 z 5

Zabíječ trolů Zabíječ trolů William King

Gotrek je zabíječ trolů, což je trpasličí úděl, který na sebe vzal poté, co provedl jakýsi hrozivý zločin vůči svému národu. Putuje po světě a vyhledává služebníky chaosu, aby s nimi sváděl boje na život a na smrt, a tak nalezl smrt v boji s mocnými protivníky. Společníkem na jeho cestách je pouze jeho magická sekera a básník Felix, který se na oplátku za záchranu jeho života zavázal, že bude trpaslík následovat na jehou pouti a napíše o něm epos. Své přísahy často lituje, protože až pozdě si uvědomil, že trpaslík na své pouti hledá smrt z rukou těch nejhorších nočních můr.

Zabíječ trolů je odpočinkovým čtením, které neřeší žádné složitější zápletky. Oba hrdinové putují světem a pobíjejí všechny nepřátele, se kterými se setkají. Tato přímočarost je ale právě to, co je na příběhu zajímavé a lákavé. Gotrek se moc neohlíží nad důsledky svého jednání a bojuje, jakoby byl už dávno po smrti, což děsí nejen jeho nepřátele.

14.06.2016 4 z 5

Pekelná šleha Pekelná šleha Martin D. Antonín (p)

Tenhle autor se dokázal s čtveřicí hlavních postav sžít snad ještě více než jejich tvůrce Pavlovský. Jejich zvláštní schopnosti využil v řešení dalšího případu jejich detektivní kanceláře tak moc, že najednou z nich udělal účinnou jednotku rychlého nasazení schopnou poradit si téměř s čímkoliv. A přestože se jedná o smrtící jednotku, dokázal jim ponechat i jejich mouchy. V případě Waltera celou jednotku mrtvých brouků.

Přestože v zábavných scénách u mě stále vede souboj agresivních důchodců v supermarketu, obdobná scéna z této knihy se vyšvihla hned na druhé místo. A je to stejně dobrý nářez. V mém případě je tato kniha na prvním místě v celé sérii, protože Antonín dokázal vytvořit vyrovnaných příběh plný humoru a uvěřitelnosti. Tedy, samozřejmě, pokud byste přistoupili na to, že v našem světě existuje magie a démoni.

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Pan Havel a jeho manželka Zdislava, které můžete znát z předchozího příběhu Dýka a had, získali svatou relikvii Ježíše Krista. Na její vysvěcení pozvali samotného krále. Oldřich z Chlumu je před jeho příjezdem požádán panem Havlem, aby prošetřil podezřelé události, které se v hradě dějí. Diviš se v tu samou dobu připlete k vraždě, kterou jiní prohlašují za čestný souboj podle pravidel. Rozhodne se udělat na svého pána dojem a vyšetřit to osobně, bez jeho pomoci. Případ se mu však zkomplikuje. Záletný panoš Ota nakonec narazí na dívku, do které se skutečně zamiluje.

Z dalšího dílu nezmizela čtivost ani uvěřitelné historické reálie ze středověku. Historik se sice může nad něčím pozastavit, ale běžný čtenář zažije příběh, který se v době Přemysla Otakara II. mohl stát.

Gantz 1 Gantz 1 Hiroja Oku

Představte si, že se objevíte v místnosti plné cizích lidí, ze které nemůžete odejít. Máte společnou jednu jedinou věc, kvůli které jste se zde ocitli. A něco vás nutí jednou za čas se vydávat na lov emzáků. To je v kostce hlavní děj.

Začátek je velmi promyšlený, až jsem měl chuť ukázat mangu přítelkyni, přestože není jejím příznivcem. Naneštěstí, hned první mise těchto nováčků kvalitu mangy značně snížila. První emzák na seznamu vypadá jako špatný vtip a vy si marně lámete hlavu, proč se někdo snaží něco takového vůbec zabít, a proč zrovna takovým způsobem. Od té chvíle jde také pryč jakákoliv logika samotného příběhu, protože ať už tato manga přijde v budoucnu s jakýmkoliv vysvětlením, bude to asi tak logické jako závěr seriálu Ztraceni (Lost).

Kresba je velmi pěkná, jen je občas těžké se vyznat v soubojových sekvencích, jak je u některých mang zvykem. Zejména dospívající mužské čtenáře potěší nahá účastnice, ale na můj vkus tam má příliš mnoho prostoru, což je dost laciný způsob, jak získávat čtenáře. Kdyby zůstalo jen u jednoho takového lechtivého objevení, tak proti tomu nic nemám, ale z charakteru postavy jsem nabyl dojmu, že její úlohou budou i do budoucna hlavně její vnady.

Útok titánů 1 Útok titánů 1 Hadžime Isajama

Velmi dobrá akční manga o světě zasazeném do alternativní budoucnosti, kdy svět lidí je ohrazený padesátimetrovými hradbami ochraňujícími zbytek lidstva před titány. Titáni jsou humanoidní tvorové dosahujících výšky 15 metrů a malého intelektu, takže svět za hradbami je před nimi v bezpečí. To se však změní, když se objeví obří titán. Hlavní hrdinové se pak rozhodnou proti této hrozbě aktivně bojovat všemi prostředky a zachránit tak poslední zbytky přeživšího lidstva.
Nedoporučuji pro slabší povahy, protože se jedná o japonskou verzi Hry o trůny.
Překlad je srážen editační prací, kdy si nevzpomínám, kdy naposledy jsem v nějaké oficiálně vydané knize narazil na tolik hrubek, zejména v podmětu s přísudkem a v používání hyperkorektního výrazu „by jsme“ nebo záměna „si“ za „jsi“ apod.

PS: Díky tomu, že titáni vypadají tak lidsky, jde z nich opravdu velká hrůza.

14.06.2016 5 z 5

Želvy Ninja: Menu číslo 1: Jedinečný originál Želvy Ninja: Menu číslo 1: Jedinečný originál Kevin Eastman

Původní želvy ninja, jaké se poprvé objevily v komiksu, než byly přepracovány do animované seriálové podoby pro děti. Pokud jste viděli poslední filmovou verzi, tak vás nepřekvapí jiný úvod, než byl v seriálu, zejména co se týče původu krysi Třísky. Přiznám se však, že seriálové vysvětlení původu Třísky mi dávalo daleko větší smysl. I když je asi zbytečné řešit logiku v komiksu, kde hlavními hrdiny jsou mluvící želvy ovládající ninjatsu.
Když ale překousnete Třískův původ a to, že nejste schopní rozlišit jednotlivé želvy od sebe, protože všichni nosí červené pásky, ostatní jen potěší. Nejedná se o komiks pro děti, takže je dost krvavý, přestože želvy své nepřátele nezabíjí, pokud nutně nemusí.
Kromě úvodu vás v prvním sešitě čeká setkání s mnoha postavami známými ze seriálu - s Trhačem, s April, s robotími Myšilovy, s Caseym Jonesem (chlápek v masce, který rozdává rány golfovými holemi) a s mimozemskou rasou „mozků“, ze které pocházel Krang.

Goon #1: Nic než utrpení Goon #1: Nic než utrpení Eric Powell

Goon je drsnej týpek, který nesnáší zombie. Tedy, on toho nesnáší daleko víc, ale zombie jsou na prvním místě. Po ruce má svého přítele Frankyho, se kterým tvoří dokonalé vražedné komando. Goon velmi rád používá tupé zbraně, Franky střelné.
Goonovi příběhy jsou skečovité, volně na sebe navazující, kdy vzdáleně mohou připomínat ty montypythonovské. Do děje občas zasáhne i samotný autor komiksu, a postavy často komunikují přímo se čtenáři, takže je zřejmé, že Goon se vůbec nebere vážně. Komiks také paroduje jiné známé scény. Nejvíc mi v paměti utkvěla parodie na scénu z filmu Conan, kde se válečníci ptají Conana, co je nejlepší věci na světě. Je to zábavné krvavé skečové a parodistické počtení, ale právě z těchto důvodů není pro každého.

Muži, kteří nenávidí ženy I Muži, kteří nenávidí ženy I Denise Mina

Románovou předlohu jsem nečetl, takže nedokážu porovnávat, ale s hlavní hrdinkou se dá snadno sympatizovat, i když se neztotožníte s jejím stylem života. S napětím pak očekáváte, co přesně se jí vlastně stalo, přestože si to dokážete v hrubých obrysech již představit. Jedná se o temný příběh, po kterém mohou mít slabší povahy špatný pocit.

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Toto pokračování je předělem mezi Dunou a Dětmi Duny a je to dost znát. V první polovině se toho kromě intrik proti Paulovi Atreidovi mnoho neděje. Kromě intrik je tu mnoho filosofování, náboženství a politiky, a prakticky žádná akce. V druhé polovině knihy se to o něco zlepší, protože děj je akčnější a figurky na šachovnici, které se v první půlce rozestavovaly, se konečně daly do pohybu. V porovnání s Dunou je pokračování o dost slabší. V Dětech Duny se to však zase zlepší.

14.06.2016 3 z 5

Síť přízraků Síť přízraků Ondřej S. Nečas (p)

Felix a Klaudie se tentokrát připletou do vyšetřování únosu, které mají na svědomí temné nadpřirozené síly, konkrétně jedna čarodějnice. Přestože Felix nevkládá velké naděje do toho, že by unesená byla ještě naživu, je Klaudií přesvědčen, aby po jejím osudu pátrali. Přestože i v tomto příběhu nechybí humor, tahle kniha je ze série ta slabší.

Velký inkvizitor Velký inkvizitor Karel Jerie

Příběh našeho hrdiny Candida pokračuje, kdy putuje do svobodomyslného Netherlandu a odtud do Port Ugalu, kde opět uplatní svou naivitu tím, že tentokrát vstoupí do odboje proti místní inkvizici v boji za lepší svět. Děj knihy je o něco málo lepší než v prvním díle, ale důvodem, proč si tento komiks přečíst, je opět parodie na náš svět. V jedné recenzi jsem četl, že je to humor obdobný humoru Terryho Pratchetta. Za sebe mohu říct, že obdobný je v tom, že si komiks dělá srandu z mnoha věcí a paroduje, co ho zrovna napadne, kdy téměř na každé straně je něco k pousmání. Styl humoru je však odlišný.

Král Bulharů Král Bulharů Karel Jerie

Příběh tak trochu ve stylu Saudkova Arnauda plný různých parodií na různá historická jména, na postavy a hlavně na (ne)smysl války. Příběh o naivním chlapci, který se dá kvůli své milé na vojnu, je sice slabý, ale to vynahrazuje celková satira komiksu.

21.05.2016 3 z 5

Mr. Sweet - Manhattanský detektiv Mr. Sweet - Manhattanský detektiv Bohumil Fencl

Přečetl jsem si to z nostalgických důvodů, protože tenhle komiks kdysi vycházel v komiksovém časopise Kometa, který jsem čítával. Je to lehké a rychlé čtení plné krásných žen, přestřelek, rvaček, ale hlavně humoru, díky kterému postavu nadpozemsky dokonalého detektiva Sweeta nemůžete brát vážně. Rychlé a lehké čtení pro každého, kdo se chce na pár minut zasmát. Nové příběhy, které jsem v Komětě nečetl, však spíše škodí, než pomáhají v celkovém dojmu.

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

První příběh Oldřicha z Chlumu, královského prokurátora (vyšetřovatele) krále Přemysla II. Otakara, je vlastně příběhem 2 v 1. Oldřich z Chlumu se svým panošem Otou se vydávají na hrad Grabštejn, kde mělo dojít k vraždě pána hradu. Motiv a příležitost zabít má několik přítomných šlechticů, ale vrahem může být jen jeden. Oldřich je navíc donucen zasednout v inkvizičním tribunálu, který je odhodlán odsoudit jednu mladou dívku z čarodějnictví. Druhý, kratší příběh, pak řeší vraždu dominikánského mnicha, jehož mrtvolu Oldřich a jeho družina najdou v lesích.

Lirael Lirael Garth Nix

Tento román volně navazuje na Sabriel, která společně s Prubířem zde hrají vedlejší role. Hlavní hrdinkou je nyní Clayra Lirael, která je ve společenství Clayr vyvrhelkou, protože jako jediná z nich nezískala dar vidět do budoucnosti. V románu Sabriel se mi líbila provázanost dvou světů – světa magie a světa technologie. Přestože i tady se na chvíli podíváme do Ancelstiere, kde magie nefunguje a většina jejich obyvatel na ni ani nevěří, je to příliš krátce. I v této knize jsou hlavní hrozbou mocní nekromanté a jejich nemrtví. Co však u Sabriel bylo osvěžující novinkou, zde je spíše nudným opakováním. Pro mládež je to přesto další dobrodružství, které zaujme, jestliže se jim líbila Sabriel. Kniha má otevřený konec, kdy na závěr příběhu si musíte počkat až do třetí knihy této série - Abhorsenky.

Abhorsenka Abhorsenka Garth Nix

Příběh pokračuje přesně tam, kde skončil v Lirael. Sam, Lirael a jejich společníci pokračují v pouti za záchranou Nicolase do míst, které se jen hemží nepřáteli, kdy ke konečnému střetnutí opět dojde v Ancelstiere. Oproti předchozímu dílu to více odsýpalo a bylo to napínavější a konečně se i dozvíte kdo je Macek a Nezbedná fenka. Žádná velká překvapení se však nekonají. Každý zkušený čtenář si už dávno domyslel, co jsou tito tvorové zač. Přesto je to vcelku dobrý příběh pro dospívající mládež.

Duna Duna Frank Herbert

Tento klasický sci-fi román i přes své stáří snadno obstojí i v dnešní době. Hlavním důvodem je pečlivě promyšlený svět Duny, který se svou propracovaností vyrovná jakýmkoliv jiným vytvořeným vesmírům autorů sci-fi a fantasy. Je to příběh o intrikách, o zradě a o cti, ale hlavně o proroctví, které se naplní. Nakonec si musíte klást otázku, zda Bene Gesserit, jedna z hlavních mocností tohoto vesmíru, využila proroctví k dosažení svých plánů, nebo zda naopak proroctví nevyužilo je.

21.05.2016 5 z 5

The Death and the Strawberry The Death and the Strawberry Tite Kubo (p)

Zábavná bojová manga, ne nepodobná Narutovi. Bleach je patnáctiletý kluk se schopností vidět duchy. Jeho život se změní ve chvíli, kdy potká lovce duší, který je však raněn. Aby zachránil svou rodinu, musí přijmout sílu lovce duší a stát se jeho zástupcem. Nakonec ale zjistí, že toto rozhodnutí se nedá považovat za krátkodobé.
Bleach je hodně podobný Narutovi. Obě mangy staví na mnoha charismatických hrdinech bojujících proti zlu, kdy každý z hrdinů má vlastní charakteristický způsob boje. U Naruta to většinou byly nějaké „vrozené“ schopnosti, u Bleache to většinou bývají schopnosti vycházející z duše hrdiny, které se většinou projevují přes zbraň hrdiny (většinou katany). Podstatný je tu i vývoj hlavních postav, kdy neustále bojují s čím dál mocnějšími nepřáteli, což je i největší nevýhoda této mangy, protože je pak těžké vymýšlet další a další nepřátele, se kterými by měli hrdinové problémy.
Pokud však máte rádi bojovou mangu s charismatickými hrdiny, kdy každý z nich má svůj vlastní styl boje, své vlastní speciální schopnosti, je to pro vás jasná volba. Minimálně prvních několik desítek sešitů se nudit nebudete.