Hadati

Přečtené 873Jitřní hvězda
? - červen 2022
Jitřní hvězda 2016, Mike Carey


Warren XIII. a šeptající les
? - červen 2022
Warren XIII. a šeptající les 2018, Tania del Rio


Warren XIII. a Vševidoucí oko
? - červen 2022
Warren XIII. a Vševidoucí oko 2017, Tania del Rio


Warren XIII. a prokleté třináctiny
? - červen 2022
Warren XIII. a prokleté třináctiny 2021, Tania del Rio


Potoky krve
? - červen 2022
Potoky krve 2013, S. Erikson (pseudonym)

Tři krátké povídky (ve srovnání s Malazskou sérií) o nekromantech Bauchelaina a Korbala Špičáka, a jejich sluhy Emancipora Reese. S těmito třemi postavami se tak díky těmto povídkám více seznámíte, i když po jejich přečtení budete mít o jejich postavách více otázek, než jste měli předtím. O jejich minulosti či schopnostech se pak dozvíte spíše náznaky, než skutečné informace. Povídky pak předchází jejich objevení se v románu Vzpomínky ledu ze série Malazské knihy padlých. Povídková sbírka je pak rozdělena třemi povídkami přesně na třetiny. První povídka vypráví o tom, jak si Bauchelain najmul Emancipora Reese jako svého sluhu (komorníka). Dozvíte se tak zde nejvíce o Reesově zázemí, z jakého prostředí pochází. Na první povídku přímo navazuje druhá povídka, která se odvíjí na palubě lodi, kde dojde k masakru posádky. Pro mě nejslabší ze tří, protože Erikson se zde opětovně snaží o černý humor, který mu zde ale moc nejde a blíží se spíše k trapnosti. Třetí povídka se odehrává 4 roky po druhé povídce. Tématicky by se také dala považovat za humornou povídku, a když ji nebudete brát moc vážně, tak si ji i užijete (na rozdíl od trapnosti přechozí povídky). Ale přišlo mi to jako by si Erikson touto povídkou vyřizoval účty s přespříliš aktivními propagátory zdravého života (cvičení až do roztrhání těla) a zdravé výživy (požírání trávy). Neméně se zde pak zabývá nesmyslnými královskými a náboženskými nařízeními, kdy jsem si nemohl nevzpomenout na Pratchettovi Malé bohy a Podivný regiment.


Vichr smrti
? - červen 2022
Vichr smrti 2009, S. Erikson (pseudonym)

Tenhle díl je napínavý od začátku až do konce. A až na pár drobností také dost srozumitelný, což v téhle sérii není zase tak obvyklé. Celá kniha se odehrává v Lederu. Sledujeme putování Silchase Zmara za jeho posláním, kdy jej provází nesourodá skupina dalších, a ne každý má ten samý cíl, co Zmar. Objevuje se zde nový konflikt v Lederu. Kromě sílícího vlivu lederských pohlavárů na císaře Rhulada Sengara, kdy vliv dobyvatelů Tiste Edur naopak klesá, se zde objevují další dva významné konflikty. Prvním je genocida oulanského národa, který se odvíjí už od začátku knihy. Druhý a významější začíná po první třetině knihy, kdy se vylodí na lederském kontinentu malazské vojsko Tavore Paran, které je rozhodnuto pomstít se Tiste Edur za napadení Malazské říše, když Tiste Edur hledali šampióny pro boj svého nesmrtelného císaře. Všechny tyto tři hlavní dějové linie se uzavřou až na konci knihy, a to s opravdu velkým třeskem – střetnutím krvavém i magickém. Pro mě zatím nejlepší díl z celé série. A přestože má tahle kniha 900 stran, hned mám chuť vrhnout se na pokračování, což jsem dosud (kvůli tloušťkám jednotlivých dílů) nepociťoval.


Všechno dobré...
? - červen 2022
Všechno dobré... 2019, Brian Edmund Posehn

Na Deadpoola a jeho přátele a příbuzné se zaměří skupina pošahaných maniaků jen proto, aby se mu pomstila. Deadpool opět řeší, jak svým bližním jen svou existencí ničí životy a ohrožuje je. Myslím si, že vytvořit z Deadpoola rodinný typ, který se musí nějak postarat o svou nezletilou dceru, byl velkým krokem mimo, a jen zruinoval tuhle zajímavou postavu. Opravdu musí každá superhrdinská postava spadnout do současného trendu, že musí mít nějaký osobní život? Dočetl jsem s velkým přemáháním, hodně jsem se nudil. Už se nehodlám dál týrat tím, že budu číst další nudná pokračování Deadpoola a doufat, že se to třeba zlepší. Takhle na zlepšení čekám už nejméně 4 poslední vydání. Ale protože je tohle (zatím) poslední díl, tak třeba ani nebudu muset tuhle otázku vůbec řešit.


Osa
? - červen 2022
Osa 2019, Brian Edmund Posehn

Dobrý nápad, převrátit magií chování Deadpoola na Zenpoola a naopak z Avengers a Fantastické 4 udělat ty špatné, nebyl scénáristy dostatečně využit. Čím víc sešitů v této sérii čtu, tím víc mě utvrzují scénáristé názoru, že jim došel dech a smysl pro humor. Kresba je stále na stejné kvalitě jako předchozí díly. Jen jsem měl na některých místech díky divokým střihům v příběhu pocit, že autorům několik oken komiksu vypadlo.


Dlouhá utopie
? - květen 2022
Dlouhá utopie 2021, Terry Pratchett

Opět netuším, proč se tenhle díl jmenuje Dlouhá Utopie, když s utopií nemá nic společného. Stejně jako předchozí díl trpí vyčerpaností tématu alternativních Zemí. Jošua Valienté je zde opět dost upozaděn. Hlavní děj se tentokrát otáčí kolem Lobsanga a Agnes, kteří svým způsobem odchází do důchodu, na málo osídlenou verzi Země. Zde se pak střetávají s inteligentní mimozemskou civilizací, a postupně zjišťují, zda může být hrozbou pro lidstvo Dlouhé Země. Více se pak dozvíme o původu Jošuy Valientého a dostaneme se až do období královny Viktorie, abychom sledovali příběh jednoho z předků Jošuy. Přestože většinou nemám nic proti tomu, abych se dozvěděl více z historie nějaké mé oblíbené postavy, tahle část knihy mě spíš nudila. Třetím tématem knihy jsou Příští, kteří si už konečně vybudovali své vlastní společenství, ale stále se nic nezměnilo na jejich aroganci vůči podřadnému lidstvu. Těžko si pak tohle společenství dokáže ve čtenáři vybudovat nějaké sympatie. Větší pochopení pak u vás nejspíš získá Příští, který se tomuto společenství vzepře. Dost klišovitá pak je ale jeho cesta, když se rozhodne dát se ve stopách Ježíše. Pokud bych to měl shrnout, tak na tomhle pokračování Dlouhé Země je jen pramálo něčeho, co by se dalo označit za natolik originální či zajímavé, aby byl důvod jej číst. Rukopis Pratchetta už tam není cítit prakticky vůbec, snad až na to, že část příběhu se odvíjí ve Viktoriánské éře, tedy v období, které Pratchetta v minulosti již několikrát zlákalo (Národ, Filuta). Baxter sám už neví, kam v ději pokračovat, a spíše z toho čiší snaha dokončit sérii jako pentalogii, protože se tak s někým (nakladatelství?) dohodl, a ne proto, že by měl ještě o čem psát. Já sám už tuhle sérii čtu spíše jen z povinnosti, protože je pod ní podepsán můj oblíbený autor T. Pratchett, a chci mít od něj vše přečtené. Kdyby ale pod ní podepsán nebyl, do dalšího dílu už bych se nenutil.


Corrinové
? - květen 2022
Corrinové 2002, Kevin James Anderson

Poslední díl trilogie má v prvních dvou třetinách stejné tempo jako celý předchozí díl. Pomalu tedy sledujeme, jak se všechny události blíží k vyvrcholení. Poslední třetina knihy je pak plná intrik, které se odehrávají ve stejnou chvíli. Dočkáte se tedy konečného vyřešení otázky iksanského prince Vernia, výroby umělé melanže, stejně tak i narození Paula Atreida. Herbert a Anderson ale nejsou troškaři, takže se v tomto rozuzlení můžete těšit i na události, které jste sice mohli předvídat, že k nim může dojít, ale nejspíš jste je neočekávali. Konečné rozuzlení pak také slouží jako možné vysvětlení, proč se imperátor o pár let později nerozpakoval se zničením rodu Atreidů. Na rozdíl od prvního dílu zde pak sledujeme jen krátké historické období, které končí krátce po narození Paula Atreida.


Okresní hrdina
? - květen 2022
Okresní hrdina 2021, Pascal Jousselin

Každý náruživý čtenář komiksu se nejspíš už setkal s prolomením čtvrté stěny, kdy postava mluví ke čtenářům nebo třeba se samotnými ilustrátory. Běžné to je třeba u Deadpoola nebo Harley Quinn. Pan Neporazitelný také vybočuje z běžného rámce klasických komiksů, kde komiks je jen forma, jak vyprávět nějaký příběh. Pan Neporazitelný je velmi neobvyklý superhrdina, který si uvědomuje, že žije v komiksu, v poskládaných komiksových oknech, skrz která dokáže proskakovat, a tuto znalost využívá pro dobro všech ostatních. Na rozdíl od něj si většina dalších postav není této skutečnosti vědoma a ani není schopna této vědomosti využívat. Vyskytuje se zde však i několik výjimek, od rozčileného dědy, přes nešikovného puberťáka až po zákeřné zloduchy, kteří mají nějaké komiksovou formou dané speciální schopnosti. A Pan Neporazitelný je jediný, který si s jejich schopnostmi dokáže poradit. Komiks má 50 stran, což je tak akorát na to, aby byl nápad dostatečně využit a nestal se nudným a repetetivním.


Přátelský superhrdina ze sousedství
? - květen 2022
Přátelský superhrdina ze sousedství 2022, Pascal Jousselin


Probuzení
? - květen 2022
Probuzení 2021, Mirka Andolfo

Marně se snažím vzpomenout, zda jsem někdy četl komiks, kde vystupovala humanoidní zvířata a netýkala se alespoň z části rasismu či segregace. V menší míře tomu tak je v Grandville, kde za méněcennou rasu považují lidské plemeno, kterému nelichotivě říkají „knedlíci“, zřejmě podle holých kulatých obličejů. Ve větší míře tomu pak je v Jacku Wolfgangovi, kde je rasismus řešen mezi masožravci a bíložravci, nebo v Blacksadovi, kde bílou sílu zastupuje lední medvěd. Komiks Proti přírodě pak jde ještě do většího extrému, kde je špatné křížit jakékoliv zvířecí druhy mezi sebou a stejně přísně je pohlíženo i na homosexualitu. Za takový prohřešek se trestá roky ve vězení, při opakovaném prohřešku pak hrozí i poprava. Protože však existuje tolik zvířecích ras, byl vytvořen vládní systém, který kontroluje rozmnožování svých obyvatel. Hlavní hrdince se už blíží 25. narozeniny, což pro ni znamená, že jestliže si sama nenajde vhodného prasečího partnera, budou její data zadána do vládního systému, který jí sám vybere vhodného partnera. A to se jí vůbec nelíbí. Navíc řeší další svůj problém, že se jí opakovaně zdá perverzní sen o tom, jak si užívá intimností s vlkem. A sama cítí, že tento sen je něco víc, než se původně zdá. Přestože mě začíná již unavovat téma rasismu, které se v poslední době začíná cpát snad i do reklam na ovesné vločky, zde jsem s tím problém neměl, protože se jedná o stěžejní téma samotného příběhu. Kresbě pak nemám co vytknout. Byla dostatečně detailní, anatomicky zajímavá, občas i lehce erotická. Výrazy postav pak i dostatečně čitelné, přestože se jednalo o zvířecí obličeje. Netradiční mi pak přišlo i to, že hlavní hrdinkou není žádná roztomilá štíhlá zajda, ale korpulentnější prasátko. Přesto ji ilustrátor dokázal představit tak, že je nejen sympatická svou povahou, ale také roztomilá svým vzhledem.


Artuš
? - květen 2022
Artuš 2021, Kieron Gillen

Artušovská legenda pojatá ze zcela jiného úhlu. Přestože se díky již nastokrát omílané legendě tomuto tématu většinou vyhýbám, musím uznat, že tentokrát mě to bavilo. A to i proto, že Artuš tu tentokrát není ctnostným rytířem, ale pěkným parchantem. Hlavním kladem tohoto komiksu jsou ale dvě hlavní postavy – nevinný Duncan, který zjistí, že neví nic o své minulosti, a jeho babička, která měla své důvody, proč ho nechala vyrůstat v naprosté nevědomosti. Zejména babča, která se nebojí použít střelné zbraně ani vůči členům své rodiny, je silným tahounem. Trochu mi připomínala Pratchettovu Bábi Zlopočasnou, kdy byla praktická a nemilosrdná, a nebála se následků, jestliže svým jednáním mohla zabránit většímu zlu. Kresba je pak pěkná, výrazná, bez nutnosti schovávat detaily v temnotě. Jsem zvědav na další vývoj.


Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee
? - květen 2022
Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee 2019, Peter David

Jak lépe si přečíst něco o Stanu Leem, než prostřednictvím komiksu? Svůj příběh vypráví osobně Stan Lee, kdy často boří čtvrtou stěnu a mluví přímo se čtenáři. Dozvíme se tak něco o jeho dětství, rodině, ale hlavně o tom, jak se dostal k tvorbě komiksů a jak vymyslel své hlavní postavy a proč měly podle něj takový úspěch. Více důrazu se tu klade na jeho začátky, méně pak na jeho poslední léta. Celý příběh je pak odlehčen humorem, kdy si Lee dělá srandu, ze sebe i z jiných, nijak se nebere vážně. Ne každému však může sednout nadsázka provázející celý komiks, kdy Lee sám sebe neustále vychvaluje. Díky tomu, že si z jiných, ale hlavně ze sebe často dělá legraci, není to obyčejná životopisná nuda. Občas také svůj životopis zlehčuje vtipnými historkami, kdy nejvíc mě asi pobavilo setkání Georgem Cloonym.


Harkonnenové
? - duben 2022
Harkonnenové 2001, Kevin James Anderson

Příběh se odvíjí 10 let od událostí z prvního dílu. I přes podnázev druhého dílu Předeher k Duně lze říct, že prim stále hraje sledování osudů Atreidů, přestože Harkonenové je těsně dotahují. Sledujeme, jak se z Rabana stane „Bestie Raban“, jak je zúčtováno s jeho dobráckým otcem Abulurdem, a jak se do vlivu Vladimira Harkonena dostane i další jeho synovec Feyd-Rautha. Nikoho pak nepřekvapí, kam se vztah Leto Atreida s Kaileou Verniovou postupně přesunuje, a jak tento vztah skončí, včetně smutného osudu prvorozeného syna Leta, o kterém v Duně není žádná zmínka. Tento nešťastný osud rodu Atreidů pak vede k neposlušnosti Benegesseriťanky Jessicy. Nechybí ani výcvik Duncana Idaha jako Zbrojmistra, útěk Gurneyho Halecka z Giedy Primy nebo další osudy Dominica Vernia v jeho cestě za pomstou. I zde se však projevuje nevýhoda toho, že většina čtenářů z Duny ví, jaké musí být budoucí osudy těchto postav, takže to ztrácí trochu na napětí. Druhý díl této série pak také trpí tím, že zde není žádné vyvrcholení příběhu. Druhý díl je předělem mezi prvním a třetím dílem, kdy můžeme jen sledovat přípravu na závěr, kdy ve třetím díle se vyřeší otázka Tleilaxany okupovaného Iksu a Moritaniho zákeřnosti nejen vůči Ekazu. Oba tyto konflikty s nepřáteli, u kterých čtenář po přečtení prvních dvou dílů Předehry nenechází žádné sympatie, pak očividně budou nahrazovat závěrečný konflikt s Harkoneny, se kterými k zúčtování došlo až v Duně.


Atreidové
? - duben 2022
Atreidové 2000, Kevin James Anderson

Tato trojdílná série sleduje příběhy postav, které jsme mohli poznat v původní Duně, ale zaměřujeme se na jejich mládí. Je tu tedy Leto Atreides přibližně ve věku, kdy se v původní Duně seznamujeme s Paulem Atreidem. Poznáme zde i otce Leto Atreida, mladého barona Vladimira Harkonena nebo Shadama Corina či jeho přítele a rádce hraběte Fenringa. Objeví se zde i další postavy jako je Kynes, Stilgar, ctihodná matka Mohiamová, velmi mladý Duncan Idaho a mnoho dalších. Nešlo by to i bez nových postav, o kterých v původní Duně není zmínky. Ty jsou pak šikovně propojeny s postavami a událostmi, které fanoušci mohou tak dobře znát z jiných knih. Namátkou můžeme zmínit snahu Bene Gesserit ohledně genetických propojení rodů, nebo jak baron Harkonen přišel ke své nemoci, která zněho udělala zrůdu i navenek. Kniha je, jak je již zavedeným zvykem tandemu Herberta a Andersona, rozdělena do krátkých kapitol oddělených různými rčeními smyšlených historických postav nebo krátkých výňatků z historie světa Duny, které prohlubují pocit skutečnosti a propracovanosti tohoto sci-fi světa, kterému se dokáže vyrovnat jen málokterý jiný smyšlený sci-fi svět. Díky přeskakování v mnoha liniích pak čtení knihy neznudí ani neunaví, přestože má kniha více než 500 stran. Přestože je zde mnoho dějových linek, dají se shrnout do pěti hlavních – Atreidové, Harkonenové, Corinové, fremeni a Bene Gesserit. Podtitul prvního dílu „Atreidové“ je tak jen pro odlišení od dalších dvou, neboť je zřejmé, že i další díly této série budou dále rozšiřovat všechny tyto dějové linie dále.


Vyvolená
? - duben 2022
Vyvolená 2021, Marjorie Liu


Poslední z nevinných
? - duben 2022
Poslední z nevinných 2015, Ed Brubaker

Komiks má tři hlavní příběhy. U prvního jsem měl dost potíže ztotožnit se s hlavním hrdinou, cítit k němu víc, než jen drobnou lítost. Sympatie tam určitě nebyly, i když se jedná o dost tragickou postavu. Ale rozumím tomu, že autor se dokázal s touto postavou ztotožnit, jestliže procházel těžkým životním obdobím. Druhý příběh se mi líbil nejvíc. Hlavní hrdina mi dost připomínal Marva ze Sin City, i když na rozdíl od něj nepostrádal inteligenci, nebyl jen bouchač. V tomhle příběhu jsem vůbec viděl spoustu podobností se Sin City. Jen se jednalo o realističtější prostředí. Morálka hlavní postavy mi pak také dost seděla, že přestože pracuje pro gangstery, má hranici, za kterou odmítá jít i za cenu svého života.


Tajemný poutník a další příběhy
? - duben 2022
Tajemný poutník a další příběhy 2018, Mike Mignola


Prokleté zvony
? - duben 2022
Prokleté zvony 2018, Mike Mignola


Elfí princ
? - duben 2022
Elfí princ 2021, Kazu Kibuishi

Měl jsem trochu problém oživit si předchozí události z komiksů, které jsem četl tak před rokem, nakonec jsem se ale zorientoval. Styl vyprávění i kreslení zůstalo zachováno, jen jsem po přečtení nabyl dojmu, že se děj zase tak moc nepohnul, že se tam toho zase tak moc neodehrálo. Snad bude mít další díl zase více dynamiky.


Nešťastně až do smrti
? - duben 2022
Nešťastně až do smrti 2021, Skottie Young

Sestupná tendence této komiksové série byla patrná už od druhého dílu. Bylo vidět, že tvůrci by rádi pokračovali, ale už neví, jak. Došli jim nápady, kam příběh dál vést, aby byl stále stejně šílený jako sama Greta, ale přitom originální. A to se jim bohužel nedařilo. Proto je dobře, že tímto dílem je zřejmě celá série uzavřena.


Batman: Svět
? - duben 2022
Batman: Svět 2021, * antologie

S tímhle komiksem jsem měl větší očekávání, které nakonec nenaplnil. Myslím si, že je to skvělý projekt, skvělý nápad, o to víc, že je tam i batmanovský příběh z České republiky. Český a ruský příběh jsou pak jedinými, které považuji za nadprůměrné. Ostatní spadají do průměru, kdy moc neoslní. Nakonec tedy 3,5 hvězdičky.


Dlouhý Mars
? - duben 2022
Dlouhý Mars 2019, Terry Pratchett

Na rozdíl od předchozího dílu, název třetího dílu opravdu částečně popisuje, o čem tento díl bude. Přestože se pořádá další výprava po Dlouhé Zemi, tentokrát až na Dlouhou Zemi s číslem 250 000 000, ve stejnou dobu je provedena také výprava menších rozměrů na Mars a následný pokus provést vkročování na Dlouhém Marsu. Přestože to není zprvu zřejmé, výprava na Dlouhý Mars je provedena za konkrétním účelem. O něco více zajímavou složkou je pak konflikt mezi lidstvem a nově objeveným inteligentním druhem. Nejedná se ale o moc originální nápad, podobná věc se objevila již v mnoha jiných sci-fi jako jsou např. X-meni. Přestože se v druhém pokračování Dlouhé Země řeší nové situace jako je objevování Dlouhého Marsu a mezidruhové konflikty, téma jako takové se zdá být už dost vyčpělé a o moc dál se nápad na Dlouhou Zemi jako takový už moc daleko neposouvá.


Druhá světová válka. V. díl, Kruh se uzavírá
? - únor 2022
Druhá světová válka. V. díl, Kruh se uzavírá 1995, Winston S. Churchill


Druhá světová válka. IV. díl, Karta se obrací
? - únor 2022
Druhá světová válka. IV. díl, Karta se obrací 1994, Winston S. Churchill


Druhá světová válka. III. díl, Velká aliance
? - únor 2022
Druhá světová válka. III. díl, Velká aliance 1993, Winston S. Churchill


Mrknutí obrazovky
? - leden 2022
Mrknutí obrazovky 2021, Terry Pratchett

Souborné vydání povídek a dalších textů Terryho Pratchetta rozdělené na nezeměplošské a zeměplošské povídky, seřazené podle data publikování. V případě, že jste již četli povídkovou sbírku Divadlo krutosti (vydáno v roce 2004, pouze v ČR), není zde již mnoho navíc, co by vás mohlo zaujmout. Pokud tedy nejste zarytý fanoušek, co chce mít zkompletováno od Pratchetta všechno jeho dílo. Krátké anotace a hodnocení k jednotlivým povídkám (příliš krátké texty jsem nehodnotil): Kšeft v Hádu – 60 % Humorná povídka, jak by to vypadalo, kdyby se ďábel rozhodl k Peklu přistupovat z obchodního hlediska, kdy k tomu zaměstná reklamního agenta. Řešení* Krátká anekdota. Obraz* Krátký příběh s pointou. Princ a tetřev* – 60 % Pohádka, která je parafrází na britskou vánoční koledu Twelve Days of Christmas. Mandloplaš, gnóm z Rovné vrchoviny* – 80 % Povídka, ze které později vznikla trilogie o Nómech, tvorech tak malých a rychlých, že si jich člověk dosud nikdy nevšiml, žijících v obchodním centru. Tato povídka prakticky kopíruje první knihu této trilogie. Dýchejte laskavě krátkými, ostrými lapnutími* Politická satira o vzniku Ministerstva pro čerstvý vzduch. Povídky glastnoburské* Báseň o tom, jak Terry vezl stopaře do Glastonbury na hudební festival. Nejhorší je srážka s blbcem v anglické frontě* Pojednání o zdržovačích ve frontách (sice anglických, ale řekl bych, že se jedná o globální problém). Lepší vrabec v hrsti…* Aneb, co kdyby byly vaše kolegyně skutečné slepice. Pozor na megality* Bláznivé reality show mají opravdu velkou historii. Horní křížení* – 80 % Podle této povídky nakonec vznikla pentalogie Dlouhá Země napsaná společně se Stephenem Baxterem. O světě, kde prakticky kdokoliv může vstoupit do alternativních verzí Země, kterých je nespočet. A o tom, že ani takový objev nezabránil lidstvu v tom, aby po sobě nepřestali střílet. Dvacet centů s obálkou a vánočním přáním – 40 % Krátký hororový příběh v kulisách vánočních tradic. Inkubác Krátká anekdota o stu slovech o nešťastném inkubovi. Poslední odměna – 80 % Aneb co se stane, když autor zabije svého barbarského hrdinu, který se pak objeví před jeho prahem, tedy před prahem svého Stvořitele. Gramofony noci – 80 % Pozemská verze zeměplošského Smrtě navštíví sběratele hudby na jím pořádané diskotéce. #ifdefDEBUG + “world/enough” + “time” – 60 % Povídka s detektivními prvky, u které se zamyslíte nad riziky případné závislosti lidstva na virtuální realitě. Hollywoodská kuřata – 80 % Vtipná historka postavená na základě skutečné události. O urychlené evoluci skupiny slepic, které se v důsledku dopravní nehody ocitly v místech, kde měly dost potravy a žádné predátory. O tom, jak procházely podobnými vývojovými stádii jako lidé. Povídka je psaná jako soubor policejního hlášení. Tajná kniha smrti* Krátká báseň. Bylo nebylo… A bude? – 80 % Do alternativního vesmíru, kde je Artušovská legenda realitou, se omylem dostane cestovatel v čase, který se rozhodne napomoci tomu, aby byla tato legenda uskutečněna. Vložte medvídka – 80 % O tom, že i nemyslící stroje mohou mít svou vlastní vůli, zejména pokud se jedná o dárek k Vánocům. Z této krátké povídky přímo vyvěrá, že ji Terry Pratchett vymyslel v době, kdy pracoval na zeměplošském Otci prasátek, kdy přemýšlel, jak nad parodií Santa Clause, tak nad Hexem, který je zeměplošskou verzí počítače. Ctihodný Janek z Břemene: Životopisná poznámka* Imaginární životopis o neznámém alžbětínském šlechtici zobrazeném na jednom z děl Národní portrétní galerie v Londýně. Trollí most – 100 % Zeměplošská povídka. Starý barbar Cohen už má plné zuby všech těch novot, kterých se dožil. Proto se vydává na výpravu za posledním trollem žijícím pod mostem, aby jej zabil, jak se to od hrdiny jeho formátu očekává. Divadlo krutosti (zeměplošská) – 60 % Krátká zeměplošská povídka o tom, jak Karotka dostane na starost vyšetřování podezřelého úmrtí. Moře a malé rybky – 100 % O Bábi Zlopočasné všichni říkají, že to není zrovna příjemná čarodějka. Většinou to říkají šeptem a nepoužívají k tomu tvrdší slova z obavy, že by se to k Bábi nějakým způsobem doneslo. Když jí to však jedna z čarodějek vyčte přímo do očí, z Bábi se najednou stane příjemná a usměvavá persona. Zde však sedí jedno pořekadlo: „Dej si pozor na to, co si přeješ.“ Národní hymna Ankh-Morporku* Jedná se o krátké heslo uvedené v Průvodci po Zeměploše. Lékařské poznámky* Krátké zábavné počtení o podivných psychických nemocech na Zeměploše. Buch: Historické okénko* Krátké pojednání o bitvě v Koumském údolí a o deskové hře Buch. Několik slov lorda Havelocka Vetinariho* Proslov u příležitosti uzavření partnerství měst Ankh-Morporku a Wincantonu, britského městečka, kde Terry Pratchett dlouhodobě žil. Proslov sepsal Terry Pratchett pro Stephena Briggse, který jej při této příležitosti přednesl. Smrť a co přijde po něm* Disputace mezi Smrtěm a zrovna zesnulým filosofem. Univerzitní výbor pro potírání prohnaných plánů* Porada na Neviditelné univerzitě ohledně Vetinariho interpelací vůči vedení této univerzity. Záznam z jednání o ustanovení ankh-morporské organizace Junáka* K příležitosti srazu skautů ve městě Wincanton. Sběratelské karty Ankh-morporské fotbalové asociace* Vydání sběratelských fotbalových kartiček s humornými popisky jednotlivých hráčů na kartičkách, k příležitosti vydání románu Nevídaní akademici, a při příležitosti fotbalových utkání ve městě Wincanton, kterého se účastnili místní fotbalisté a fotbalisté z řad zeměplošských fanoušků. Moře a malé rybky (dodatek)* Jedná se o vyškrtnou scénu patřící původně do povídky Moře a malé rybky, která se nakonec dostala jen v drobně upravené verzi do románu Carpe jugulum.


Lovci kostí
? - leden 2022
Lovci kostí 2008, S. Erikson (pseudonym)

První čtvrtina knihy na mě působila podobně jako Měsíční zahrady. Spousta jmen, ve kterých nebylo snadné se zorientovat a události, které ne vždy byly zajímavé. Ericsson má zkrátka potřebu slovního průjmu za každou cenu. V druhé čtvrtině, když přišlo na řadu dobývání města, tak už to bylo o skok lepší. A od druhé poloviny knihy to vyskočilo o další stupeň výše. Poslední čtvrtina knihy sice o něco sestoupila, ale stále se tam odvíjely zajímavé věci, takže to určitě nebyla nuda. Příběh se pak zaměřuje, po dvou předešlých knihách, opět hlavně na Sedmiměstí a zejména na osudy 14. malazské armády Tavore Paran. Druhým významným hráčem této knihy je Ganoes Paran, který začíná být čím dál zajímavější a touhle knihou se přidal mezi mé oblíbené postavy. Objeví se zde i dějové linie dalších důležitých postav jako je toblakai Karsa Orlong a jagh Icarium. Krátký výskyt tu má i Tiste Edur Trull Sengar. A zdá se, že se osudy těchto hrdinů brzy, nejspíš již v další knize, spletou dohromady. Kromě nezáživné první čtvrtiny knihy mi tu vadí ještě dvě věci. První jsou Erikssonovi občasné snahy o humor, který dost často nepadne na úrodnou půdu a je spíše trapný. Opět zde má dvě nové „komické“ postavičky, které mě však vůbec nebavily, stejně jako mě nebavil Kruppe. Druhou věcí, která mi zde vadila, je snaha autora dát každému jména. Dostanete se tak na desítky jmen vojáků 14. armády, které vám nic neřeknou, protože jich je příliš mnoho najednou a začnou vám splývat. Navíc spousta z nich se tam ani moc neohřeje a zase zmizí v minulosti. S tím se pojí i vypravěčův styl, kdy si sice uvědomujete, že 14. armáda čítá několik tisíc vojáků, ale když tam narazíte kolikrát na jednotku, která se skládá z jednoho seržanta a dvou tří vojáků, pak máte z toho spíše dojem, že armáda nečítá více jak sto příslušníků. Když si ale odmyslím tyto dvě věci, stále je to skvělé, přestože náročné, počtení. A jsem zvědav, jak osudy hrdinů skončí. A skupina mých oblíbených hrdinů se postupně začíná nabalovat. Karsa Orlong, Trull Sengar, Kalam Méchar, Apsalar. K nim se teď přidali další, hlavně Ganoes Paran, Tavore Paran a Flaška. Kolik dalších se ještě do téhle skupiny přidá?


Naposled se směje Joker
? - leden 2022
Naposled se směje Joker 2020, J. Palmiotti (pseudonym)

V tomhle díle je hlavním tématem ochrana Masona, který sedí ve vězení za zabití syna starosty Gothamu. A protože je to Gotham, Mason není před úklady starosty a jeho podržtašků v bezpečí ani ve vězení. Harley se tak rozhodne, že to tak nenechá a Masona ochrání navzdory všem ostatním. A při ochraně Masona pak dokonce dojde i ke střetu s Jokerem, kdy Harley si sama sobě snaží dokázat, že už se Jokerova vlivu zcela zbavila. Do záchrany Masona se připlete dokonce i Batman a má oblíbená Poison Ivy. Dalším příběhem tohoto dílu je, když Harley najde džina v lahvi. A každý kdo četl Pratchettova Erika nebo Sapkowskiho Zaklínače moc dobře ví, jak je záludné vyslovit nějaké přání. Přání se totiž většinou nenaplní tak, jak jste si je představovali. A Harley má na blbnutí s džinem velký prostor, protože jich nedostane jen tři, ale nespočet. A věřte, je to opravdu sranda přesně v tom duchu, jaký od Harley čekáte. Harley je stále stejně zábavná a to je dobře. Jediné minus je v tom, že to po tolika dílech může některým čtenářům přijít už stejné.


Černá, bílá a rudá až za ušima
? - leden 2022
Černá, bílá a rudá až za ušima 2021, J. Palmiotti (pseudonym)

V tomhle díle narazí Harley na nápadníka, který je ještě praštěnější, než Harley – Redtoola, který velmi nápadně svým zjevem, jménem i chováním připomíná jiného šáhlého superhrdinu Deadpoola. Náhoda? Nejspíš ne. V další části se Harley stane mechabojovnicí a v poslední části se rozhodne prát se za práva stromů proti zlým kapitalistům. Zkrátka další spousta zábavy, kdy to Harley často nandavá těm, u kterých si často sami říkáte, že by potřebovali za vyučenou, ale jen si to radši tiše myslíte. Harley však nemyslí, rovnou jedná.


Šamanova pomsta
? - leden 2022
Šamanova pomsta 2019, V. Mahaněnko (pseudonym)

Po tak velkém cliffhangeru z předchozího dílu jsem byl tak natěšený na tenhle díl, že jsem ho chtěl číst hned. Trvalo mi ale pár týdnů, než jsem se k pokračování dostal. A byl jsem zklamán. Nejvíc mě asi zklamalo, že se Mahan stal pouhým pěšákem ve své „pomstě šamana“, kdy pomsta mu byla opět přinesena na stříbrném podnosu. Otázkou pouze bylo, zda bude servírovaný pokrm hltat bez ohledu na následky, nebo opatrně, aby se nespálil. A je otravné sledovat druh pomsty, která by se těžko dala nazvat „fér play“ a jde zcela proti charakteru Mahana, který do této chvíle působil jako poctivec, který se snaží být vždy ten hodný. Druhou věcí, která mě znechutila, byl ten „neuvěřitelný“ zvrat na závěr. (spoiler) Důvod zrady Mahana Anastarií a spol. mě zanechal s otevřenými ústy, jestli to autor opravdu myslí vážně. Byl jsem Mahaněnkovi ochoten odpustit spoustu věcí, protože i když jsem nad dějem občas kroutil hlavou a protáčel oči, i tak to byla zábava. Zábava se ale nakonec změnila v trapnost.


Válka klanů
? - leden 2022
Válka klanů 2019, V. Mahaněnko (pseudonym)

Po předposledním díle jsem uvažoval, zda si přečíst i poslední díl. Když už jsem ale přečetl skoro celou sérii, rozhodl jsem se poslední díl překousnout, ať už bude jakýkoliv. Měl jsem však co dělat, abych tenhle poslední díl série dočetl až dokonce. Mahaněnko si zde opět ohýbá pravidla svého vlastního světa tak, aby mu to co nejvíce vyhovovalo. Na to jsme si sice už mohli zvyknout, ale v posledních dvou dílech to už přešlo přes únosnou mez. Především jsem byl konsternován, že se Mahan z vždy dobrotivého hráče, kterému vadí nepomoci i té nejbezvýznamější NPC, změní v hráče, kterému je jedno, že na sebe nechá snést nenávist prakticky všech NPC i hráčů celé Barliony dohromady. Z chaotického závěrečného střetnutí hlavních postav Barliony jsem pak měl dojem, že ani Mahaněnka už tahle série vůbec nebaví a rozhodl se tak celou svou sérii na závěr zcela zničit. To dalo nějaké nakladatelství autorovi nůž na krk, aby napsal ještě tohle pokračování a jemu se do toho absolutně nechtělo? Jinak si vážně tenhle marast vysvětlit nedokážu. Stejně tak hrozné pak bylo i konečné rozuzlení v realitě, kdy mi Mahaněnkovo vysvětlení, proč se vlastně Mahan ve skutečnosti dostal v první knize do vězení a kdo za to nese odpovědnost, nepřišlo jen přitažené za vlasy. Ne, Mahaněnko zde logičnosti příběhu vyrval celý skalp a navždy si ho nechal za pasem. A pokud jsem někdy skřípal zuby ohledně romantických scén série, tak to bylo zde při „slaďouškých“ scénách Mahana s Anastarií, které by se hodily spíše do nějaké růžové knihovny patnáctiletých nevyzrálých puberťaček. A přestože Mahaněnko v tomhle díle spálil všechny mosty, nechal si na závěr malá otevřená dvířka naznačující možné pokračování. Já každopádně už v téhle sérii v žádném případě pokračovat nebudu a velmi si rozmyslím, zda si od tohoto autora ještě někdy něco přečtu. Díky němu mám totiž ohledně LitRPG nepříjemnou pachuť v ústech, která v ní mnoho měsíců, možná i let, zůstane natolik silnou, že se tomuhle žánru budu nějakou dobu vyhýbat. (Podotýkám, že tuhle hnusnou pachuť mi zanechaly pouze poslední dva díly této série.)


Civilizace
? - leden 2022
Civilizace 2021, Laurent Binet

Tato kniha nese podtitul „Konkvista naruby, román o alternativních dějinách“. A tento podtitul knihu dokonale vystihuje. Při jejím čtení totiž nebydete dojmu, že skutečně čtete nějakou dějepisnou knihu, která se jen liší od skutečných dějin. Knihu si pak užijí spíše ti, co skutečné dějiny dostatečně ovládají, protože hlavní zábavou jsou právě ty rozdíly mezi skutečností a fikcí. Román se dělí na čtyři části. První část se týká vikingské ženy Freydís Eriksdóttir, sestra Leifa Eriksona, který jako první z Evropanů prokazatelně stanul na půdě Ameriky, a to kolem roku 1000 n. l. Právě od jejího pozměněného osudu se začíná odvíjet jiná historie našeho světa, a to díky vynálezům a dalším věcem, které přinesla do Ameriky předčasně a seznámila s nimi původní obyvatele. Tato část je vyprávěna ve stylu ságy. Druhá část sleduje objevitelské osudy Kryštofa Kolumba, které se zpočátku odvíjí podobně jako skutečnost, ale vzhledem k již pozměněné historii způsobenou Freydís dopadnou jeho objevitelské úspěchy značně jinak, a to hlavně díky větší vyspělosti domorodého obyvatelstva. Tato část je pak vyprávěna pomocí zápisků z deníků Kryštofa Kolumba. Třetí část je podstatně nejdelší a pojednává o inckém vládci Atahualpovi, jehož okolnosti dovedou k tomu, že se přeplaví na evropský kontinent a využije příležitosti k tomu, aby ovládl část tohoto kontinentu. Tato část je vyprávěna dějepisným způsobem, který se snaží pohlížet na všechny strany nezaujatě. Čtvrtá část pojednává o dobrodružství Miguela de Cervantes a je vyprávěna podobným způsobem jako část předchozí, jen to není tentokrát bráno z pohledu různých říší a jejich panovníků, ale z pohledu obyčejného člověka. Osobně mě tato část už moc nebavila a klidně bych se bez ní obešel. Z knihy jsem pak také nabyl dojmu, že autor touto cestou také kritizuje evropská náboženství, křesťanství zejména, kdy často poukazuje na protimluvy či pokrytectví těchto vír. Nejvíc to pak jako osobnost schytá církevní reformátor Martin Luther. Takže, pokud vás baví dějiny, vřele doporučuji. V opačném případě vás kniha bavit nebude.


Démoni
? - leden 2022
Démoni 2019, Kurtis Wiebe


Do dáli se vinoucí chapadla N
? - leden 2022
Do dáli se vinoucí chapadla N'rygothova 2019, Kurtis Wiebe


Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu
? - listopad 2021
Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu 2017, B. Chambers (pseudonym)

Jedná se o vesmírný road trip kosmickou lodí Poutník, kdy posádku tvoří osm členů, a polovina z nich jsou mimozemské rasy. Kniha sice má nějaký hlavní děj, kdy se posádka lodi pohybuje z bodu A až do bodu Z, a cíl cesty znáte od začátku, ale tou důležitější částí knihy je poznávání posádky lodi. Zajímavé jsou jejich osudy, jejich minulost, nebo i tajemství, o kterých někdy ani sami nevědí. Neméně zajímavé jsou pak popisy mimozemských ras, jejich historie, zvyklosti nebo biologické odlišnosti od lidí. Obojí je pak věnováno dost prostoru, ani málo, ale ani moc, aby to nezačalo nudit. Kniha má slabý začátek, kdy mi nějakou dobu trvalo, než jsem se začetl, a ani závěr se nedá označit za dechberoucí nebo překvapivý. Ale poznávání vesmíru, ve kterém se děj odehrává, a hlavně postupné poznávání posádky Poutníka, je tou silnou složkou knihy. Posádka Poutníka mi trochu připomínala svou diverzitou posádku lodi ze seriálu Firefly, pokud by se posádka Firefly změnila v pacifisty. U popisu mimozemských ras a popisu lidské rasy jako galaktických outsiderů jsem si zase nemohl nevzpomenout na universum herní série Mass Effect. Pokud si tedy chcete přečíst nějakou oddechovou sci-fi s minimem násilí, tohle je dobrý výběr.


Karmadontova šachovnice
? - říjen 2021
Karmadontova šachovnice 2019, V. Mahaněnko (pseudonym)

Mahan v tomhle díle zejména vylepšuje svůj nově nabytý hrad a učí svou šamanskou učednici. Také zjišťuje, jak porazit Geranika, ale hlavně, jak napovídá název tohoto dílu, věnuje se Kardamontově šachovnici. Příběh jede víceméně ve starých kolejích a ve chvíli, kdy Mahan začne používat své zvláštní schopnosti šamana (předtuchy) i ve chvíli, kdy by k nim podle pravidel neměl mít přístup, nelze si nevzpomenout na podobnou situaci Nea z Matrixu. V závěru knihy pak v souvislosti s Karmadontovou šachovnicí přijde velký zvrat v příběhu a zároveň i velký cliffhanger, který nenechá žádného čtenáře chladným. A buď vás naštve natolik, že se rozhodnete s touto sérií praštit, anebo budete tak nedočkaví, jak to bude dál, že se nedočkavě začnete hned poohlížet po dalším díle. Já jsem někde uprostřed, kdy mě zvrat naštval, protože mi nedával moc smysl (aneb jak daleko jsou hráči téhle hry ochotní zajít, aby dosáhli svých cílů), ale na druhou stranu jsem zvědavý, jak Mahan dosáhne pomsty na svých nepřátelích. Protože jestli o něčem nepochybuji, tak to, že poslední slovo v téhle sérii bude mít on. Takže i přes nesmyslnost hlavního zvratu příběhu nedočkavě čekám, jak bude příběh dále pokračovat. Jo, Mahaněnko, dostal jsi mě… Edit: Mahaněnko si asi zrovna přečetl Pratchetta, protože jeho velitel stráží hradu se jmenuje kapitán Vimes (Elánius), Mahan na začátku knihy získal achievment Stráže! Stráže! a někde v textu se zmiňuje o želvě nosící celý svět :-)


Sharpův úder
? - říjen 2021
Sharpův úder 2009, Bernard Cornwell

Sharpe má pod sebou stále zbytek svých střelců, asi 60 mužů. První dvě třetiny knihy se toho zase tak moc nestane, až na dva menší bitevní střety. V poslední třetině se ale Sharpe konečně zapojí do pořádné bitvy, když se objeví generál Welesley, a akce pokračuje až do závěru knihy. A opět je zde dáma v nesnázích, kterou musí Sharpe zachraňovat.


1 ...