Hadati

Přečtené 809Hrad fantomů
? - květen 2021
Hrad fantomů 2019, V. Mahaněnko (pseudonym)

Tento díl mi přišel o dost slabší, než předchozí díly. Mahan dostane jako odměnu od císaře za splnění úkolu hrad. Ve hře je běžné, že když získáte hrad, tak získáte spíše ruinu, kterou musíte vylevelit, aby se z ní stal skutečný hrad. U Mahana to ale, samozřejmě, neplatí. Opět dostane něco speciálního. Kromě Mahana pak sledujeme víceméně také Anastarii, se kterou Mahan prohlubuje svůj vztah, a který je dokonalý jak z růžové knihovny, a Plinta, který je nejmocnějším bojovníkem ve hře. Také se dozvíme více o minulosti draků a sirén, stejně jako o minulosti Barliony. To, že Mahan získává odměny prakticky zdarma, na to už jsme si zvykli. Začíná mi ale čím dál více vadit to, že Mahaněnko porušuje v knize spoustu pravidel a série má podle mě dost nelogičností. Beru to, že Barlionu by asi chtěl hrát prakticky každý, a že by se tato hra stala něčím, co je v současnosti pro většinu lidí televize – tedy něco, co používá téměř každý. Co ale nechápu je to, kdo by byl ochotný hrát tu část hry, kde musíte několik týdnů či měsíců do úmoru trénovat, být téměř neustále připojení a nedělat nic jiného než makat na své kondičce. Pokud by tohle nějakého hráče skutečně bavilo, tak nechápu, proč raději nechodí do posilovny. Nemluvě o tom, že Mahan sice je nonstop připojený ke hře, protože je to pro něj forma vězení, ale ostatní by měli mít i nějaké reálné životy – práci, rodinu a jiné povinnosti. Obdobné je to i s pravidlem, že abyste získali hrad (tedy jeho ruiny), musíte jako jejich vlastník tři měsíce sedět v těchto ruinách. Opět, stálo by někomu, aby promarnil tři měsíce svého života hraní tím, že bude sedět někde na zadku a jen čekat až uplyne čtvrt roku, aby získal hrad? Další značnou nelogičností mi přijde, že Mahan nemá zapnuté filtry bolesti a nemůže si je ani vypnout, protože to mají vězni zakázané. To mi přijde jako mučení vězňů, což autor zjevně nedomyslel. Pokud by si to totiž uvědomoval, jistě by to v knize poznamenal a snažil by se to aspoň trochu nějak odůvodnit. Navíc, splnit úkol jen proto, že odoláte velké bolesti, strachu apod. začíná být v sérii dost ohraná písnička, kterou Mahaněnko používá otravně často. A obávám se, že s tím jen tak neskončí. Třetí velkou nelogičností je, že ve hře se často porušují pravidla. Jak byste totiž jinak nazvali to, když se v jedné malé části herního světa objeví místo, kde můžete levelovat několikanásobně rychleji než jinde? Jedná se o cheatování podporované tvůrci hry, ale přesto se nezvedne ze strany hráčů odpor vůči takové nespravedlnosti. Nikdo si ani slůvkem nepostěžuje. A to mi přijde velmi nereálné. Přestože mě stále baví sledovat osudy Mahana, musím si dát od série na pár měsíců klid, abych si od těchto nelogičností v ději odpočinul.


Za modrým horizontem událostí
? - květen 2021
Za modrým horizontem událostí 2004, Frederik George Pohl Jr.

Druhý díl ze série Gateway je podstatně lepší – lépe se čte a je zajímavější. Postupně začnete odhalovat další tajemství Heechee a na konci knihy se dokonce dočkáte vysvětlení toho, s jakým úmyslem Gateway a další věci tito neznámí tvorové vybudovali. Přestože se tu objeví nové hlavní postavy, významnou roli zde má také hlavní hrdina z předchozího dílu Robin Broadhead, který se díky svému bohatství získanému z Gateway stane velkým boháčem investujícím do dalšího objevování a odhalování tajemství Heechee. Jeho motorem je zejména jeho snaha objevit technologii, která by mu pomohla zachránit jeho dávnou lásku z černé díry. Už se nejedná o psychicky narušenou osobu z prvního dílu, ale o sebevědomého muže, který dokázal svůj majetek několikanásobně znásobit vhodnými investicemi. A proto také vyšle průzkumníky do Heechee továrny na jídlo, která by mohla zachránit lidstvo před hladomorem a sebezničením. A přestože se zpočátku jeví, že bude tato výprava neúspěšná, nakonec získají více, než kdy doufali.


Batman 2: Já jsem sebevražda
? - květen 2021
Batman 2: Já jsem sebevražda 2018, Tom King

Pro mě byl tento komiks dost zklamáním. Batman dá své pomocníky a přátele k ledu, aby se jim náhodou nic nestalo, když se rozhodne jít po své nemesis Baneovi. O pomoc naopak požádá některé zločince zavřené v Arkhamu, kdy není vůbec vysvětleno, proč by tito zločinci Batmanovi chtěli pomoc a to proti tak nebezpečnému protivníkovi. I samotný děj mi přišel divně a chaoticky vyprávěný. Stejně tak jsem neporozuměl motivům Batmanova jednání, proč je najednou rozhodnut tolik riskovat a tolik obětovat pro neznámou ženu. Vysvětlení v komiksu mě neuspokojilo. Jedná se o nejslabší díl v této sérii.


Batman 3: Já jsem zhouba
? - květen 2021
Batman 3: Já jsem zhouba 2019, Tom King


Batman 4: Válka vtipů a hádanek (limitovaná edice)
? - květen 2021
Batman 4: Válka vtipů a hádanek (limitovaná edice) 2019, Tom King

Joker a Riddler se spolu dají do křížku, protože každý chce Batmana jen pro sebe. Tito dva tak začnou kolem sebe shromažďovat armády superpadouchů a město začne touto jejich válkou značně trpět. Proto Batman vymyslí plán, jak tuto válku ukončit. Tato série vysvětluje jen málo, takže když neznáte batmanovské univerzum, tak vám postavy nic neřeknou, protože spoustu z nich tady ani neoznačují jménem. Hlavní problém, který zde však vidím je ten, že kromě hlavních dvou záporáků jsou ostatní superpadouši jen statisty příběhu. Jsou loutkami těch dvou, nemají vlastní vůli a jen vykonávají rozkazy svých pánů jako mechaničtí roboti. Obdobně se chová i jejich okolí, které se prakticky nevzmůže na žádný odpor. Přesto to bylo lepší než předchozí díl.


Batman: Já jsem Gotham
? - květen 2021
Batman: Já jsem Gotham 2018, Scott Snyder

V Gothamu se objeví noví superhrdinové, kteří se snaží Batmanovi pomoci v jeho snaze očistit město. Podezřívavý Batman se však rozhodne pátrat po jejich původu, zda jsou skutečně tím, za co se vydávají. Příběh se mi líbil, po odkrytí tajemství superhrdinů a jejich osudů mě dokonce i zamrazilo, což se mi u komiksů nestává často. A závěr mě pak navnadil na pokračování. Trochu jsem byl jen zmatený z Batmanova pomocníka. Nevím, zda mi měla tato postava něco říkat a neřekla jen proto, že neznám tak dobře toto univerzum, anebo se jedná o postavu zcela novou, která mi ani nic říkat neměla. Snad se o ní dozvím víc v dalším díle.


Tajemství Temného hvozdu
? - květen 2021
Tajemství Temného hvozdu 2018, V. Mahaněnko (pseudonym)

Třetí díl navazuje přesně na události z druhého. Mahan vytvoří svůj klan a pozve do něj staré i starší přátele. S nimi se pak vydá splnit úkol, který získal od velekněžky bohyně Eluny a od císaře. A jak je u Mahana zvykem, opět se dostane do víru událostí, které mu přinesou velké zisky. Větší roli tu pak dostane Anastaria z Fénixu a Plinto z Temné legie. Těmto dvěma postavám (kromě Mahana) věnuje autor nejvíce prostoru, je tedy pochopitelné, že jsou tyto postavy také nejvíce prokresleny a jsou nejzajímavější. Mahanova schopnost přivábit na sebe co nejvíce nepřátel, se pak také projeví i vůči jeho klanu. Ale před absolutním zničením jej jako vždy zachrání nějaká maličkost, kterou se rozhodl učinit svým instinktem, což jako vždy zvrátí jeho osud (a osud jeho klanu) tím správným směrem. I přes tyto mé opakující se výtky, stále jsem se hodně bavil, takže Mahaněnkovi odpouštím nelogičnosti, kterých se občas v příběhu dopouští.


Izuku Midoria: Počátek
? - květen 2021
Izuku Midoria: Počátek 2019, Kóhei Horikoši

Tato manga má klamavou reklamu, protože anotace komiksu navodí pocit, že hlavní hrdina se dostane do školy pro superhrdiny, přestože nemá žádnou zvláštní schopnost. Ale to není tak docela pravda. Jedná se tedy o dalšího hrdinu, který se z loosera bez schopností změní v někoho mimořádného. Když pominu výše uvedené, tak se přesto jedná o celkem povedenou mangu, jejíž kresba je přehledná a jednotlivé postavy jsou rozlišitelné. Některé z postav jsou pak dost sympatické a zajímá mě jejich vývoj. Hlavní postava a jeho sok mi pak dost připomíná vztah mezi Narutem a Sasukem. Přestože jsem očekával něco jiného, asi tomu dám ještě šanci a zkusím pokračování.


Historky z psíšeří
? - květen 2021
Historky z psíšeří 2020, Evan Dorkin

Tenhle komiks mě velmi příjemně překvapil. Jedná se o svět, ve kterém zvířata mluví a mají i inteligenci, a kde bojují s temným nadpřirozenem. Běžný člověk pak o něčem takovém neví. Lidé se zde většinou ani neobjeví, a když, tak jen velmi okrajově. To však vůbec nevadí, protože zvířata, která jsou hlavními protagonisty, mají své vlastní zajímavé charaktery. Hlavními postavami příběhu tu je smečka psů ze sousedství, která začne společně řešit záhady, které se v Burdenu a jeho okolí začínají dít. Těmto psům pak v řešení úspěšně vypomáhá kocour. Postupně se pak do příběhu začnou přidávat i další zvířecí postavy a rozšíří se tak postupně i zvířecí druhy. Komiks je rozdělen do menších příběhů, které na sebe čím dál více navazují, ale dají se snadno brát i jako jednotlivé příběhy, což mi velmi vyhovovalo. Příběhy sice nejsou vždy originální, ale jejich provedení a vyprávění je na jedničku. Zvířecí hrdinové mají pak každý vlastní charakter, kterým se odlišují. Kreslíř navíc dokázal do výrazů zvířat dostat lidské emoce, aniž by z nich vytvořil karikatury, což je dalším významným kladem celé této série. Stejně důležitou složkou je i to, že vám velmi brzy začne záležet na osudech hlavních postav, a že se o ně budete bát. Temnou stránku komiksu pak vyvažuje smysl pro humor některých zvířat. Zejména neustále nabručený Mops je vtipnou postavou, která je tak dobře vyvážená, že i přes své průpovídky se nestane jen nějakým tuctovým šaškem smečky.


Sousedská hlídka
? - květen 2021
Sousedská hlídka 2020, Mike Mignola

Druhý díl si udržel stejnou kvalitu jako první. Když jsem otočil první stranu a zjistil, že se na scénáři podílí Mike Mignola, tak jsem začal být ještě více zvědavý. Naštěstí jsem nemusel čekat dlouho na rozuzlení, jak Mignola přispěl ke scénáři, protože hned v prvním příběhu se objevuje jeho pekelný chlapec, který se setká se Smečkou. V příběhu jsou pak rovnocenými partnery. V dalších příbězích pak smečka zase jedná osamoceně, přestože i zde se objevují další postavy, ať už zvířecí či lidské, které jim v ochraně jejich území před zlem pomáhají. Druhý díl mi pak přišel o něco temnější, než první, ale stále si udržel i humornou stránku. Kresba je stále stejně kvalitní.


Kulma drát
? - duben 2021
Kulma drát 2020, Skottie Young

Gerda je odsouzena dále žív v Pohádkově, kdy je po čase vykopnuta ze svého místa jako neschopný vládce země. I nadále se tedy snaží z tohoto světa dostat zpět do svého, přestože tu vyvstává otázka, co se s ní stane, pokud se jí to skutečně podaří. Do Pohádkova se pak také dostane jeden z jejích vrstevníků, kdy díky Gerdině netaktu se později stane jejím úhlavním nepřítelem. Druhý díl je ve stejném duchu jako první, ale je o něco slabší. Ty nejlepší vtipy zřejmě autoři už využili v prvním díle, a nebudeme si nalhávat, Gerdina krvelačnost může být vtipná, ale pokud nepřijde i kvalitní příběh, tato série velmi rychle ztratí na kvalitě a zábavnosti. Tak snad autoři chytí druhý dech a v dalším sešitu to zase pořádně rozjedou.


Smrt je mi v patách
? - duben 2021
Smrt je mi v patách 2017, Ed Brubaker

Co říct o komiksu, u kterého si druhý den ani nepamatujete, o čem přesně byl? Je jasné, že mě tenhle příběh nijak neoslovil. Nemyslím si, že by komiks byl špatný, ale nebylo v něm nic, co by mě vtáhlo do děje. Dokonce nemám ani zájem se dozvědět odpovědi na otázky, které nebyly zodpovězeny. Druhý díl už nemám v plánu číst. Je mnoho zajímavějších knih a komiksů, které na mě čekají.


Kult svatého ohně
? - duben 2021
Kult svatého ohně 2019, Vicente Segrelles

Trochu mi to připomíná fantasy příběhy ze starých komiksů, jako byla Kometa nebo Aréna. Zejména styl kresby i vyprávění tomu odpovídá. Takže pokud se vám takové komiksy líbili, tohle bude také. Přesto mám pocit, že tenhle první díl série byl jen jakýmsi představením tohoto fantasy světa. Snad bude v pokračování více akce a více zajímavých věcí.


Pomsta a vykoupení
? - duben 2021
Pomsta a vykoupení 2020, Alejandro Jodorowsky

Kvalitativně stejné jako první díl, jen asi o něco málo drsnější. Kresba opět nádherná, často s erotickým podtextem.


Corrigan
? - duben 2021
Corrigan 2020, Greg Rucka

Tato komiksová série si i nadále dokáže udržet stejnou kvalitu. Podle názvu je každému jasné, že se točí zejména kolem zkorumpovaného Corrigana, pracovníka policejních laboratoří, který je pro svůj osobní zisk ochotný udělat cokoliv. Proti němu pak stojí zejména policistka Montoyová, která začíná mít potíže udržet své chování v mezích zákona. Je tedy otázkou, zda vyhrají poctiví poldové nebo prohnilý Corrigan. A dá se brát za výhru, jestliže ve snaze dostat Corrigana, padnou do stejného bahna lží a podvodů jako on?


V rajonu šílenství
? - duben 2021
V rajonu šílenství 2019, Greg Rucka


Kartosský gambit
? - duben 2021
Kartosský gambit 2018, Vasilij Michajlovič Machanenko

Druhý díl trpí stejnými neduhy jako ten první. Mahan i nadále zažívá neskutečné štěstí v tom, být ve správné chvíli na správném místě, zvolit ten správný způsob na odkrytí úkolu či odměny, které dosud za desítky let jiný hráč neodhalil, získat odměnu, která mu unikátním způsobem pomůže nebo vylepší jeho schopnosti apod. Když však při čtení přistoupíte na tuhletu hru (kdo ví, třeba v zákulisí skutečně někdo hýbe událostmi tak, aby Mahan dostal to, co potřebuje) hodně se pobavíte. Ty nejnudnější pasáže ve stylu získávání zkušeností výrobou jednoduchých věcí a zabíjením krys byly víceméně odstraněny. Oznámení o levelování tu sice stále je, ale v menší míře a většinou přinesou i nějakou zajímavou informaci. Mahan se pak také dává postupně do křížku s různými mocnými frakcemi hráčů, což je nadějí pro více zábavy do budoucích knih. V závěru druhého dílu pak dojde k epické bitvě, která má kolosální důsledky pro všechny hráče i NPC. Asi něco jako když přidáte do hry datadisk. Trochu mi to připomnělo finální bitvu v Ready Player One. A Mahan je, samozřejmě, ve středu celého tohoto dění jako postava na nízkém levelu konkurující hráčům na trojciferných levelech.


Půlnoční vlny
? - duben 2021
Půlnoční vlny 2015, S. Erikson (pseudonym)

Stejně jako předchozí díl, i tenhle se odvíjí v jiné době a na jiném místě, než hlavní události týkající se Malazské říše. Minulý díl se týkal zejména Karsy Orlonga, z rasy Teblerů, potomků Toblakai, který pak v závěru knihy propojil svůj osud s osudy Malazské říše. Podobným propojením je v Půlnočních vlnách Trull Sengar, který měl v předchozím díle krátkou roli, kdy jsme se o něm dozvěděli pouze to, že je svým národem považován za zrádce. Na rozdíl od Karsy Orlonga od začátku knihy víme, že se jedná o tu samou osobu (pokud si v té přehršli postav vzpomenete, že jste se s touto osobou už setkali), kdy je vyprávěn (nejen) jeho příběh předtím, než byl označen za zrádce Tiste Edur. K propojení s událostmi z Malazu tu však ještě nedojde. Kromě Trulla Sengara tu pak nevystupují žádné další postavy, které bychom znali z předchozích dílů, pokud tedy pomineme Chromého boha. Sledujeme zde události nového kontinentu, kde žijí kmeny Tiste Edur, které se dostanou do sporu s lidským Lederským královstvím, arogantní zemí považující se za nadřazenou všem ostatním a tím způsobem také jednající. Z pohledu Trulla Sengara a jeho bratří můžeme sledovat události z pohledu Tiste Edur, což je dlouhověká rasa žijící v kmenovém společenství. Naopak z pohledu Tehola a jeho bratří, zase sledujeme události z pohledu Lederu. Tehol je na jednu stranu důležitá postava, přestože z počátku to tak nevypadá, na druhou stranu zde slouží i jako komická figurka, podobně jako byl Kruppe z Darúdžistánu. Přestože mi tyhle pokusy o humor k Malazské kronice padlých moc nesedí, byl mi Tehol se svým humorem daleko bližší, než Kruppe, který mi spíš než vtipný přišel trapný. U Tehola jsem se i párkrát upřímně zasmál. Stejně jako v ostatních dílech je tu spousta nových postav, více či méně zajímavých, kdy také můžete odhadovat, které budou pro další pokračování podstatné. Je zřejmé, že členové Rudé gardy se brzy stanou další významnou silou tohoto světa. Nejvíce nového se dozvíme o Tiste Edur, a to i o důvodech, proč jsou nesmiřitelnými nepřáteli Tiste Andi. Díky tomu se i dozvíme další střípek o Anomanderovi. V této knize dojde i k setkání s legendárními rasami jako jsou K'Chain Che'Malle, Jaghuti, Toblakai, Forkrul Assail, diversové a v neposlední řadě i bohové. Někteří se zde objeví pouze jako vzpomínka z minulosti, jiní však zasáhnou i přímo do běhu současných událostí. Přestože si po tak tlusté knize musím dát zase na chvíli oddech, moc se těším na další pokračování.


Král za branou
? - duben 2021
Král za branou 2006, David Gemmell

Tenhle díl byl pro mě zklamáním. Je tady dost hlavních postav, které by mohly být zajímavé, ale není tu dost prostoru, aby se jim dalo dostatečně věnovat a rozvinout jejich charaktery. Čtenář tak nedostane dost času na to, aby si nějakou postavu dostatečně oblíbil. Navíc jde krátký vývoj těchto postav z mého pohledu špatným směrem. Tenaka Chán je od svého dětství pod vlivem drenajské kultury a není důvod, aby cítil vřelé vztahy k nadirskému národu. Přesto mu stačí chvilka, aby přijal své nadirské kořeny a postavil se do čela svého národa. Zdirad je podvodník, u kterého jen těžko dokážete najít nějakou vlastnost, která by ve vás vzbudila sympatie. Dostatečné sympatie nezískáte ani vůči Ananaidovi nebo Decadovi, kteří jsou spíše jen stroji na zabíjení, než lidmi. Vykreslení Raivan, vůdkyně povstalců, je zase příliš mělké, aby dokázalo zaujmout. Ostatní postavy jsou pak spíše do počtu a jsou zaměnitelné. Nejzajímavější je pak vedlejší postava Pohan, která však má negativum, že pro hlavní dění v knize není nijak významná. Tato kniha je zkrátka kotlíkem, do kterého bylo vhozeno mnoho dobrý ingrediencí, které se však nedovařily a dohromady vytváří pokrm nevalné chuti. Mám rád Drenajskou ságu. Zejména Druss a Tulák jsou skvělé postavy, o kterých se dobře čte a snadno vzbudí sympatie čtenáře. Tady však nevystupuje ani jeden z nich a Gemmelovi se nepodařilo nahradit je žádnou postavou, která by se k nim byť jen blížila. Doufám, že poslední tři knihy, které mě v této sérii ještě čekají (čtu je podle dějové chronologie, ne jak knihy vyšly za sebou), se opět vrátí ke kvalitě, na kterou jsem si v této sérii zvykl.


Příběh mladšího bratra
? - únor 2021
Příběh mladšího bratra 2008, Ludmila Vaňková

Historický román o době Přemyslovců, začínající koncem vlády krále Vladislava II. (1172) a končící za vlády Oty Konráda II. (1189). Tím mladším bratrem je myšlen budoucí významný přemyslovský král Přemysl Otakar I. Ludmila Vaňková dala dohromady skutečné historické události a vystavěla kolem nich příběh, který zcela určitě není pravdivý slovo od slova, protože k tomu chybí dostatek historických pramenů, ale nemáte problém uvěřit, že se historie mohla nějak takhle odvíjet. Daleko důležitější je, že dala dohromady povahy a charaktery postav, takže pak sedí i do jejich jednání. Sledujete třeba to, jak se Přemysl postupně odcizuje od své první manželky, kdy cítíte, že každou chvíli mezi ně přijde konečný rozkol. Není snadné udržet si v knize přehled, kdo je kdo, zejména když většina postav má jen jedno křestní jméno. Sledovat hlavní postavy však není tak obtížné. Příběh je vyprávěm z mnoha pohledů, takže lépe pochopíte jednání konkrétních postav. Největší část příběhu je pak věnována Přemyslovi, sebevědomému a chytrému dospívajícímu mladíkovi, a Bedřichovi, který má po celou dobu svého panování na stolci českého knížete potíže si jej udržet, a to zejména díky zahraničním zásahům ze strany císaře Barbarossy. Přibližně polovina knihy se pak věnuje druhé a třetí křížové výpravě. Chápu, že se jedná o události, které velmi ovlivnily evropské země i arabský svět, ale věnovat tomu polovinu knihy mi přišlo zbytečně moc. Na druhou stranu jsem tak začal lépe chápat dějiny křížových výprav. Po většinu této části knihy jsou pak osudy českých a moravských zemí upozaděny. I tak se těším na další pokračování a věřím, že se dílem Ludmily Vaňkové časem prokoušu až někam k husitským válkám.


Vinen
? - únor 2021
Vinen 2014, Jim Butcher

Harry je pověřen Strážcem brány, členem Bílé rady, aby našel, kdo v Chicagu provozuje černou magii. Od počátku je pak jasné, že je do toho nějak zapletena dcera jeho přítele Michaela Molly Carpenterová. Harry se tak musí vydat na hororový con, kde kdosi nebo cosi útočí na fanoušky hororu. Následně pak musí na hrdinnou výpravu do Neverneveru. Tentokrát to však není jen jeho sólová hra. Dá dohromady pár přátel a spojenců, kteří mu s jeho úkolem obětavě pomohou. Hlavní dějová linie knihy sice skončí neobvykle sto stran před koncem knihy, ale to neznamená, že by se pak jednalo jen o nudnou výplňovou vatu. Naopak, posledních sto stran je důležitých pro celou knižní sérii, kde se řeší velmi podstatné záležitosti týkající se Harryho budoucnosti. Osobně mě tahle část zajímala více, než hlavní děj této knihy. Doufám, že v dalších dvou dílech se konečně odhalí to, co je zřejmé už od druhého dílu, že kdosi tahá za nitky připevněné k Harry Dresdenovi. A také doufám, že čarodějové konečně přestanou být defenzivní a Rudý dvůr konečně dostane pořádně na frak.


V posledním tažení
? - leden 2021
V posledním tažení 2014, Jim Butcher

Ve městě se objevili učedníci mocného nekromanta a není to jen proto, že by tu chtěli oslavit blížící se Halloween. Murphyová odjede na dovolenou, takže Harry je na tuto zapeklitou situaci sám. Je tu několik skupin nekromantů, se kterými se musí vypořádat. Naštěstí pro něj, přestože je stále vlkem samotářem, vždy se tu najde někdo, kdo mu je schopný alespoň trochu pomoci. Kromě jeho bratra Thomase a vlkodlaka Billyho tu jsou i další. Dokonce se toho zúčastní i Strážci, přestože je s nimi Harry trochu na kordy. Zejména se Strážcem Morganem. Přesto to není až tak velká pomoc a je jako vždy na Harrym, aby se potýkal s nebezpečným nepřítelem víceméně sám. Harry je však také mistr v ohýbání zákonů platících pro čaroděje, takže když není zbytí, je ochotný sáhnout i k ne zrovna legálním prostředkům. Jako je třeba nekromancie. Velmi ně nadchlo, jak se Harry rozhodl toto temné umění využít. Tahle kniha by dokázala určitě uspět i jako akční fantasy film. Začínám být daleko více zvědav, kam se posune válka s Rudým dvorem, a zda a jak sidhe (elfové) zareagují na urážku Rudého dvora. Že by už příští díl byl vyústěním boje mezi upíry a čaroději?


Dlouhý pochod
? - leden 2021
Dlouhý pochod 2005, R. Bachman (pseudonym)

Na Kingovi se mi líbí, že vezme nějaký šílený nápad a nebojí se jej rozvést do románu. Dlouhý pochod je přesně ten druh šíleného nápadu. A vy si tak můžete počíst o tom, jaké myšlenkové pochody by měli mladí kluci, kteří se dobrovolně rozhodnou zúčastnit se vražedné soutěže. Kniha je naštěstí krátká, takže nestihne nudit a většině postav fandíte, nebo je aspoň litujete. Hlavní výtku mám k tomu, že jsem po celou dobu očekával, že se dozvíme, proč se začal Dlouhý pochod pořádat, a proč se proti nečemu tak barbarskému nezvedla silná vlna odporu. Pokud v zodpovězení těchto otázek doufáte, nechte si rovnou zajít chuť. To mě překvapilo, protože jsem u Kinga zvyklý, že odkrývá všechna tajemství. To občas bývá na škodu, protože někdy je lepší se v hororech nedozvědět celou pravdu (viz původ To, ale hlavně odhalení, kdo uzavřel město Pod kupolí), ale tady mi větší odhalení původu Dlouhého pochodu naopak chybělo. Také jsem se bavil tím, že jsem si vzal do ruky mapu a sledoval, kudy Dlouhý pochod vede. A přemýšlel jsem, jak daleko by ve skutečnosti mohli hrdinové románu dojít.


Bílý vlk
? - leden 2021
Bílý vlk 2004, David Gemmell

Gemmel se tentokrát zaměřil na více postav. Hlavními z nich je Skilgannon, který má ještě temnější minulost než Tulák, a Druss. Vyskytují se tu však i další vedlejší postavy a ani jedna z nich nemá nezajímavou historii, která bude nakonec odhalena. Přestože má Skilgannon a Druss každý svůj vlastní cíl, okolnosti je nakonec donutí, že si navzájem pomájí. Drusse sice již trochu zmáhá jeho věk, kdy mu je již přes 50 let, ale ani to jej nedokáže zastavit, aby se snažil splnit, co si předsevzal, přestože proti němu stojí obrovská přesila. Skilgannon se pak po celou dobu vyrovnává se svou minulostí, kdy jediné části, které mě trochu nudily, byly jeho flashbacky. Naštěstí nejsou moc dlouhé a časté, a přece jen jsou pro celkový příběh podstatné. Jsou tu také tři postavy, které byste měli znát z předchozích knih Drenajské ságy. Kromě mocné čarodějnice Stařeny se tu také objeví kněžka Ustarté, proměněnkyně z jiného světa, která se objevila jako důležitá postava v třetím díle Tuláka. Poslední postavou je pak Orastes, naivní mladý a nezkušený voják, který stál po boku Drusse v bitvě o Skelnský průsmyk (viz kniha Drussovy kroniky). I když s postavou Orasta je to tu trochu komplikovanější.


Zpráva pro Adolfa 1
? - leden 2021
Zpráva pro Adolfa 1 2019, Osamu Tezuka

Nejspíš nejkvalitnější manga jakou jsem kdy četl. Nejedná se o sci-fi či fantasy, kterému dávám přednost, ale o historickou mangu. Nejspíš se také jedná o nejpropracovanější komiksový příběh, jaký jsem kdy četl. Sledujeme zde osudy několika hlavních postav. Prvním je novinář Tóge, jehož bratr byl zavražděn a on pátrá po důvodu tohoto činu. Děj začíná v roce 1936 v Německu během Olympyjských her. Většina děje se však odehrává v Japonsku v letech 1936 – 1940. Kromě Tógeho pak sledujeme osudy dvou přátel, židovského chlapce Adolfa Karla a syna nacistického diplomata Adolfa Kaufmana, kteří žijí v Japonsku. Už od počátku tušíte, že jejich přátelství bude otestováno těžkými zkouškami, zda přežije poté, co jsou oba chlapci vystaveni polarizovaným ideologiím. Osudy těchto tří hrdinů jsou pak postupně svazovány k sobě, kdy však lze jen tušit, že v druhém díle Zprávy pro Adolfa se spojí dohromady. Tím spojením pak bude Adolf Hitler, který zde není postavou, ale spíše hybnou silou celého příběhu. Důvodem, proč vlastně osudy hlavních tří postav sledovat.


Berserk 1
? - leden 2021
Berserk 1 2020, Kentaro Miura

Tuhle mangu jsem viděl kdysi dávno jako jeden z prvních anime seriálů, proto jsem se rozhodl si první díl přečíst. Asi i proto jsem byl zklamaný, protože jsem na základě svých vzpomínek očekával víc. První kniha nemá skoro žádný příběh, skoro nic se tam o Berserkovi nedozvíte, a to ani v náznacích. Berserk ani nemá žádnou strategii, prostě bojuje s přesilou, dokud nepadne, nebo dokud mu někdo neřekne, že by bylo záhodno zdrhnout, dokud to ještě jde. Kresba statických scén se mi líbila, ale jakmile byl vyjadřován pohyb, zejména v boji, tak to byl klasický manga mišmaš, ze kterého máte problém něco vyčíst.


Krásná temnota
? - leden 2021
Krásná temnota 2020, Fabien Vehlmann

Velmi podivný námět komiksu, kdy více než to, že se jedná o pidilidi žijící v malé holčičce bylo podivné, jak se chovali. Většině z nich totiž zcela chybí pud sebezáchovy a sociální chování, které společenským tvorům slouží k tomu, aby přežili jako druh. Pidilidi se totiž chovají jako smečka malých dětí, které necháte na měsíc zcela bez dozoru. Ale je zřejmé, že se jednalo o záměr autorů, a když přijmete jejich morbidní smysl pro humor, na jedno přečtení vás to dostatečně pobaví. Nějaký ucelený příběh zde chybí a jedná se spíše o volně na sebe navazující skeče.


Poslední strážci
? - leden 2021
Poslední strážci 2020, Kazu Kibuishi


Výprava v oblacích
? - leden 2021
Výprava v oblacích 2019, Kazu Kibuishi


Prokletí kamene
? - leden 2021
Prokletí kamene 2018, Kazu Kibuishi


Paní kamene
? - leden 2021
Paní kamene 2018, Kazu Kibuishi

První čtyři díly jsem přečetl prakticky na jeden zátah, takže zpětně nedokážu moc odlišit, co v kterém díle přesně bylo. Každopádně musím říct, že je to po dlouhé době komiks, který mě nadchl jako klasická fantasy série. Začátek není nijak originální. Přišlo mi to jako kombinace Zámku a klíče, Narnie a Abhorsenky. Matka se svou dcerou a mladším synkem se po traumatizujícím zážitku přestěhují na staré sídlo své rodiny, aby se vzpamatovali. Děti pak zjistí, že se v tomto sídle děje cosi podivného. Nakonec jim nezbyde nic jiného, než se vydat do jiného světa, aby zachránili svou matku, kde pak zjistí, že každý z nich má nějakou vlastnost, která jim v tomto světě v jejich úkolu pomůže. Kromě této menší výtky za neoriginální začátek (ale řekněme si, dá se v dnešní době vymyslet ještě nějaký origiální způsob, jak přenést hrdiny z našeho světa do toho magického?) však mám dále už jen slova chvály. Přestože jsou hlavní hrdinové děti, tak jsou inteligentní a nedělají žádné nesmyslné chyby. A to je podle mě výjimečné, protože mě napadá jen další podobná dětská postava, a to je Lyra z Jeho temných esencí. Magický svět je pak různorodý. Jsou tu zajímaví obyvatelé i zajímavé netradiční nestvůry. Fantasy jako jsou lidé proměnění kletbou do humanodních zvířat, tu doplňují roboti, ať už se jedná o ty malé doprovázející hlavní hrdiny, nebo ty velké, ve kterých hrdinové cestují. Protředí se také neustále mění, jak hlavní postavy putují za splněním svých cílů, a i cíle se víceméně mění, jak příběh pokračuje. Velmi mi také vyhovuje kresba, na kterou je radost se podívat. Kresby jsou detailní a nádherně kolorované, a při kresbách zobrazujících města z dálky se až tají dech, jak si kreslíř dal práci s detaily. Není zde ani nešvar mnohých kolorovaných komiksů, že u kreseb, které se odehrávají v temnotě, nevidíte, co se tam děje. Pro mě po dlouhé době komiksová série, u které přemýšlím, že bych si ji pořídil celou do své knihovny.


Gateway
? - leden 2021
Gateway 2004, Frederik George Pohl Jr.

Už je dost znát, že se jedná o starší knihu, přesto pro mě byl fascinující nápad, že lidstvo najde vesmírnou stanici mimozemské civilizace, jejichž kosmické lodě používá k objevování, aniž by zcela porozumělo jejich technice. Hlavní postava mi nebyla nijak zvlášť sympatická, ale nejvíc mi vadily kapitoly, které se věnovaly jejím návštěvám u psychologa. Rušivá byla i spousta příloh různě poházená po stránkách knih, která měla dokreslovat život na mimozemské vesmírné stanici, ale jen málokdy přinesla nějakou zajímavou informaci. I přes tyto chyby se mi Gateway líbila a jsem zvědavý, jak se bude tento svět vyvíjet v dalších dílech série.


Sharpova kořist
? - leden 2021
Sharpova kořist 2008, Bernard Cornwell

Tenhle díl je odklonem válečné série do špionážní. Jen doufám, že se jedná jen o jeden odklon, protože mě to moc nebavilo. Navíc, poslat jako špionského agenta do jiné země Sharpa, který ovládá jen svůj rodný jazyk, mi přišlo dost přitažené za vlasy, i když se to autor snažil určitými berličkami dostatečně odůvodnit. Zatím nejslabší díl celé série.


Sharpův Trafalgar
? - leden 2021
Sharpův Trafalgar 2008, Bernard Cornwell

Tenhle díl mi přišel slabší. Jedná se o námořní díl a po většinu času jen jedna loď stíhá druhou. Až na konci přijde na řadu bitva o Trafalgar. Daleko více to je spíš o románku, který má Sharpe na lodi, a o jeho nebezpečných důsledcích. Navíc, úvodní střet mi přišel velmi uměle vyvolaný jen proto, aby kapitán lodi musel být Sharpovi zavázán. Na druhou stranu jsem se alespoň více dozvěděl, ja v té době skutečně probíhaly námořní bitvy.


Sharpova pevnost
? - prosinec 2020
Sharpova pevnost 2007, Bernard Cornwell

Podporučík Sharpe se pod velením generála Wellesleyho (vévoda Wellington) dostává na konec indického tažení. Už od začátku knihy se zde začíná rýsovat, že bude převelen, a že další dobrodružství budou v jiné části světa, než v Indii. Sharpe se tu opět setká se starými známými postavami. Každý jistě očekává seržanta Hakeswilla, kdy po přežití tygrů a slona z předchozích dílů si stále nejsem jistý, zda jsme se s ním již nadobro rozloučili. Protože jestli můžu této sérii zatím něco vytknout, tak to je právě až nadpřirozená schopnost tohoto hlavního záporáka přežít, co se přežít nedá. Sharpe si pak začne vyřizovat účty nejen s Hakeswillem, ale i s jeho posluhovači a pomahači, a také se zrádcem plukovníkem Doddem. Bylo osvěžující, když se Sharpe rozhodl vyřídit si tentokrát své účty více přímočaře, za to jen body navíc. Autor se pak nesnaží vyplnit příběh vatou, aby nahonil více stránek, takže příběh plyne rychle a nemusíte se tak zaobírat nudnými pasážemi. Už jsem nedočkavý, až si přečtu o Sharpovi v nových kulisách.


Pandořina hvězda – Invaze
? - prosinec 2020
Pandořina hvězda – Invaze 2019, Peter F. Hamilton

Druhý díl trpí stejnými neduhy jako ten první. Stejně jako se v první díle „Bariéra“ dostalo lidstvo k samotné bariéře až na konci knihy, i zde k invazi jako takové dojde až v poslední čtvrtině knihy. Ve světě i v postavách jsem se naštěstí už orientoval lépe, a nudných pasáží ubylo, kdy všechny osudy lidí se pomalu začínají proplétat s hlavním dějem. Je tu i pár nových hlavních postav. Stále zde však není žádná, která by nějakým způsobem nad ostatní vyčnívala. Velkým bonusem bylo, když jsem se konečně dozvěděl o mimozemské civilizaci, která se skrývala pod bariérou, kdy autor vám předestře celou její historii, která není nezajímavá. Trochu mi připomínala emzáky z Enderovy hry, ale ještě více odlišné od našeho druhu. Nápaditostí mi to pak připomnělo Geroldovi Chtorany. Ke čtení jsem se však musel neustále nutit. Asi právě proto, že kniha postrádá sympatické postavy. Přesto mám v úmyslu číst i další pokračování, protože autor stále neodhalil některá tajemství, která mě zajímají. Také jsem si až v téhle knize uvědomil, že Hvězdoplavec (nepřítel Strážců) a Výsostný anděl, nejsou jedna a ta samá entita. U první knihy jsem si z nějakého důvodu tyto dvě osobnosti omylem spojil.


Kroniky o Drussovi
? - prosinec 2020
Kroniky o Drussovi 2008, David Gemmell

Zpočátku se mi nelíbilo, že z Drussa je temperamentní a cholerická postava, která nejde pro ránu daleko. Je to o to těžší, pokud sérii nečtete chronologicky podle historických událostí, ale podle toho, jak byly knihy vydávány, protože v Legendě je z Drussa tvrdý starý bojovník, který však už je i dostatečně rozumný. Po první epizodě Drussova života se to však začalo lepšit, jak Druss pomalu začal získávat zkušenosti a zjišťovat, že ne vše musí oplácet násilím, a že i muž jako on potřebuje v životě nejen svou milovanou ženu, ale i přátele. Přátel sice nikdy neměl dost, ale za to bylo na ně spolehnutí. Kniha má vhodný název, protože se jedná o příběhy, které na sebe více či méně navazují. Začneme tedy tím, jak Druss pronásleduje otrokáře, aby získal zpět svou manželku, až na druhý konec světa. Dostane se tak díky tomu i do své první války a vytrpí si i dost ponížení, když je na nějakou dobu uvězněn. Poslední část knihy je pak věnována bitvě ve Skelnském průsmyku, díky které se Druss nejvíce proslavil. Jistě není náhodou, že tato bitva dost připomíná bitvu u Thermopyl. Dozvíme se tu také, jak Druss přišel ke své legendární sekeře, a jaký měla vliv na něj a na jeho rodinu.


Smrtonoš
? - prosinec 2020
Smrtonoš 2006, David Gemmell

Dost neobvyklý díl v tom smyslu, že zde zákeřný národ Nadirů vykresluje spíše jako oběti jiných národů, zejména Gothiru. Druss se tu vlastní prchlivou povahou zaplete do bitvy mezi Gothiřany a Nadiry, která by se zdála být nedůležitou půtkou pár tisíc vojáků. Podstatné však je, že to byl první krok k vzestupu nadirské říše, která nejvíce připomíná historii Mongolské říše. Samotná hlavní bitva se odvíjí jen na pár stránkách. První třetina se týká spíše toho, jak si Druss užívá „olympijské hry“ v Gulgothiru a jak se postupně dostává do čím dál větší šlamastyky. Zbylé dvě třetiny pak jsou o tom, jak Druss s básníkem Siebenem putuje po nadirském území a střetává se s nepřáteli z obou stran sporu. Kromě Drussa se příběh soustředí i na mladého inteligentního Nadira Talismana, který má podle nadirského šamana Nosta Chána sehrát důležitou roli v příchodu Sjednotitele, legendární postavy, která má sjednotit rozhádané nadirské kmeny v jednotnou sílu.


A jestli neumřela, vyšiluje dodnes
? - prosinec 2020
A jestli neumřela, vyšiluje dodnes 2020, Skottie Young

Gertruda mi přijde jako malá sestra Loba. Také se s ničím nemaže, nepřátele kosí po stovkách, je prakticky nesmrtelná a šílená. Kdo má rád Loba, tomu se zalíbí i Gertruda. Přišlo mi zde i zábavné to, jak se zde autor vypořádal se sprostými slovy. Gertruda je evidentně velmi sprostá, ale protože v Pohádkově zřejmě místní „přírodní“ zákony nedovolují vulgarity, musí si Gertruda a ostatní pomoci jinak. První komiks byl nejen zábavný, ale měl i nějaký děj, tak jsem zvědavý, zda si humor i příběh udrží stejnou kvalitu i v pokračování.


Svatokrádežná svatba
? - prosinec 2020
Svatokrádežná svatba 2019, Alejandro Jodorowsky

Znáte ty mytologické příběhy ohledně neúmyslných incestů jako ten o Oidipovi a jeho matce? Jodorowski si z takových příběhů vzal příklad, ale jak je jeho zvykem, zněkolikanásobil ho. Všichni jsou zde více či méně křiváci, že i postavy z Hry o trůny by se musely hodně snažit, aby dosáhly na jejich úroveň. Kresba je velmi pěkná, a přestože je celkově spíše do temna, je i dostatečně barevná. Ale i temné části jsou vhodně kolorované, takže se nestane, jak je zvykem u mnoha jiných komiksů, že u tmavých kreseb máte problém vidět detaily. Je pak těžké sympatizovat s některou z postav, protože každý je tu svým způsobem bastard. Jako knihu bych to asi z tohoto důvodu nedokázal číst, v komiksu to tolik nevadí.


1 ...