Lirael

Lirael https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2340/bmid_stare-kralovstvi-lirael-hOc-2340.jpg 4 317 18

Staré království série

Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce? Matka ji opustila, o otci netuší vůbec nic. Žije s rozvětveným clayrským společenstvím v obrovském komplexu jejich ledovce, nikdy se ale necítila jako jedna z nich. Touží po Zraku – vrozené schopnosti všech Clayr zřít budoucnost, touží stát se tím, čím není - pravou dcerou Clayrů. Přesto se osud Starého království ocitá v jejích rukou. Byla předurčena, aby se ujala nebezpečného úkolu – musí odvrátit sílící moc skrytého zla, jež se znovu chystá převzít vládu nad královstvím. Potkává prince Sametha, příslušníka abhorsenského královského rodu, který se rovněž vzpírá odkazu předků, a jejich cesty se spojují…... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Triton

Lirael , 2001

kannibal28
19.01.2023 2 z 5

Nič moc

Miška02
17.01.2021

(SPOILER) Z tejto knihy mám zmiešané pocity... Išla som do nej bez toho aby som čítala prvú knihu série a nebol to vôbec problém. Sú tu nové hlavné postavy a autor vyobrazil svet do najmenších detailov. Začiatok knihy sa mi naozaj páčil(hlavne kapitoly s Clayrkami). No ako dej postupoval moja chuť do čítania sa strácala. Stretnutie, ktoré opisuje anotácia knihy podľa mňa dosť zavádza, keďže sa odohrá až ku koncu knihy. Neviem, celá dejová linka mi príde netradične rozdelená. Skvelý začiatok no zvyšok knihy akoby stagnoval. No môže to byť aj tým, že kniha je taký "úvod" do série a napätie a akcia len na čitateľa čakajú. Som si istá, že séria má svojich milovníkov no ja som si s ňou akosi nesadla. Do pokračovania sa pravdepodobne nepustím.

denniys
27.12.2020 4 z 5

Po přečtení Sabriel jsem od Lirael nic neočekávala, měla jsem pouze obavy, aby to nebylo ještě horší... Hodně jsem se spletla..co kniha Sabriel nedokázala, to kniha Lirael předčila..Měla jsem pocit, jako bych četla první díl naprosto jiné série.. Lirael je skvělá kniha, hlavní hrdinka je sympatická a všechny postavy zajímavé.. Příběh je temnější i napínavější a v tomto díle vše krásně promyšlené a na svém místě..Tohle se mi zamlouvalo

renisla
01.11.2020 5 z 5

Nádherné pokračování Nixova světa s ještě úžadnější zápletkou!

Tritvaetna
12.09.2020 5 z 5

Tak tenhle díl byl za mě ještě o něco povedenější než předchozí Sabriel. Přestože začátek je poněkud depresivní a než se hlavní postavy setkají trvá na můj vkus zbytečně dlouho, celkový příběh je povedenější, úžasně promyšlený svět opět vydá některá ze svých tajemství a příběhu celkem prospělo, že zabírá dvě knihy, jelikož to umožňuje složitější zápletku.
SPOILER:
Příbuzenský vztah hlavních postav bránící klišé romantické zápletce taky nebyl od věci.
KONEC SPOILERU.
Vedlejší postavy jsou tentokrát propracovanější, tudíž v tomto případě nebudu nic vytýkat. Dokonce se nevyskytují ani pravopisné chyby se nevyskytují (pokud ano tak mě opravte, knihu jsem četla už před delší dobou).
Každopádně se řadí k nejpovedenějším Nixovým dílům.

Luigi1
27.05.2020 5 z 5

Rád jsem se začetl a nepovolil,výborné

Petra-1
12.11.2019 5 z 5

Celou sérii jsem cetla už před dlouhou dobou, ale všechny knihy byly skvělé. Dokonce jsem je četla několikrát. Tuhle sérii miluji. Originální svět, který není těžké pochopit. Miluji citát na obalu knihy.

Ran
30.07.2018 5 z 5

Úžasná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem a plánují si přečíst i další díl.

HYPNOS88
18.07.2017 5 z 5

Naproto geniální pokračování. Uplně jiná kniha, jiný příběh, ale za mě brilantní. Svět Lirael se mi líbil snad ještě více než první kniha se Sabriel.

Calla2002
29.05.2017 5 z 5

Normálně knihy které mají 2 díl a nejsou o těch lidech v 1 díle nečtu ale tady jsem se toho fakt chytla a strašně jsem si to oblíbila, strašně se těším na další díl
určitě doporučuji číst dál :-)

DomenicaRisa
22.06.2016 5 z 5

Garth Nix vytvořil nový svět, který mě pohltil.
Ovšem nejlepší z celé knihy je citát na obálce. "Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?"

Hadati
21.05.2016 4 z 5

Tento román volně navazuje na Sabriel, která společně s Prubířem zde hrají vedlejší role. Hlavní hrdinkou je nyní Clayra Lirael, která je ve společenství Clayr vyvrhelkou, protože jako jediná z nich nezískala dar vidět do budoucnosti. V románu Sabriel se mi líbila provázanost dvou světů – světa magie a světa technologie. Přestože i tady se na chvíli podíváme do Ancelstiere, kde magie nefunguje a většina jejich obyvatel na ni ani nevěří, je to příliš krátce. I v této knize jsou hlavní hrozbou mocní nekromanté a jejich nemrtví. Co však u Sabriel bylo osvěžující novinkou, zde je spíše nudným opakováním. Pro mládež je to přesto další dobrodružství, které zaujme, jestliže se jim líbila Sabriel. Kniha má otevřený konec, kdy na závěr příběhu si musíte počkat až do třetí knihy této série - Abhorsenky.

MorbidCuriosity
30.11.2014 4 z 5

Je poněkud náročně hodnotit zvlášť druhý a třetí díl této série, protože z nich mám dojem, že pouze u druhého dílu došel papír, a tak vznikl třetí. Jeden bez druhého se narozdíl od Sabriel číst nedá.
Lyrael je proti Sabriel úplně jiný čas, úplně jiné místo a úplně jiná hlavní hrdinka. Přiznám se, že s tím jsem nepočítala, když jsem to začala číst, a tak mi to celé přišlo takové zvláštní a nijaké ze začátku. Ovšem netrvalo to dlouho a Lyrael se ukázala být poměrně odvážnou a cílevědomou postavou i přes počáteční úskalí a vydala se na velké dobrodružství, díky kterému se konečně začal trochu prolínat děj i se Sabriel a vy jste tak dostali uklidňující ujištění, že tyto knížky vážně patří k sobě.
Celkový dojem asi bude lepší ve finále zhodnotit u té Abhorsenky, protože tohle mi nepřišlo nějak vyloženě ukončené. Ukončuje to až ten třetí díl.

ajtynka
03.08.2012

Kniha Lirael je o něco lepší, napínavější a propracovanější. Bohužel a nevím pro je mi postava Lirael nepříjemná. Měla jsem ráda postavu Sabriel...uvidíme, čeká mě jěště Abhorsenka, tak se to zlepší. Snad

Eneo
02.04.2012 5 z 5

Podle mě lepší, než Sabríel, protože tady už jsem se nemusela začítat.

Kvothe
31.03.2011 5 z 5

Ano výborná fantasy - pro mě lepší než jednička - Sabriel. zde se rozjíždí zbrusu nový příběh a je ještě napínavější než v Sabriel. Plně souhlasím s názorem, že je třeba mít po ruce rovnou třetí díl.

Andrys
30.11.-0001 5 z 5

Jen malé rada: když si budete půjčovat či pořizovat tuto knihu, tak rovnou vemte i Abhorsenku :)

Andrys
30.11.-0001 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, jen mě mrzelo, že když se to rozjelo, tak byl konec :(.

kočky psi magie nekromancie mrtví zvony a zvonky dívčí hrdinka

Garth Nix
australská, 1963