guru guru komentáře u knih

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Po prečítaní komentárov som sa psychicky pripravil na zdĺhavé a nudné opisy, na moje príjemné prekvapenie som však na také nenarazil.
Rozprávanie bolo svižné, charizmatická postava Viléma neustále poskytovala zaujímavé a pokrokové myšlienky.
Kniha navyše poskytuje zaujímavé informácie o živote v stredoveku a zákulisí kláštorov a cirkvi, ako aj mnoho ďalšieho.
Ak to zhrniem, v knihe nebolo miesto, ktoré by vyslovene nudilo.

11.01.2014 5 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Výborná kniha. Pekne zhrnuté snáď všetky argumenty proti existencii boha. Po prečítaní ma nenapadlo, čo by som dodal.

18.12.2011 4 z 5

Lovec Lovec Andrew Macdonald (p)

V knihe sú vyjadrené zaujímavé myšlienky.
Podľa popisu knihy aj autora som čakal nejakú rasistickú príručku, ale kniha propagovala aj myšlienky zasluhujúce viac priestoru ako kritické myslenie apod.
Hlavná postava má zaujímavý charakter, rozmýšľa a bráni sa voči nepodloženým myšlienkam (aj keď sám má svoju ideológiu, nie je však čitateľovi vnucovaná a tak sa môže podľa predložených faktov rozhodnúť, či sa mu pozdáva alebo nie).

22.04.2013 5 z 5

Dvanáctá oběť Dvanáctá oběť Michael Connelly

Zaujímavý, dobre písaný dej. Zaujímavé vyústenie. Celkovo veľmi dobré dielo.

22.02.2012 5 z 5

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Po prečítaní som knihu považoval za špičku v obore, keďže knihy nabité poznatkami ďaleko uprednostňujem pred knihami, ktoré pomimo deja nedávajú nič navyše.

Ale po prečítaní knihy Merchants of Doubt: How a Handful of Scientists Obscured the Truth on Issues from Tobacco Smoke to Global Warming od Naomi Oreskes, kde zmienila aj túto knihu, ostávam šokovaný. Schválne som si dodatočne aj niečo vyhľadal a zdá sa, že Crichton prezentuje politicky zafarbený názor a nie objektívne vedecké znalosti.

Tu sa ukazuje, ako ľahko sa dá navodením zdania vedeckosti zavádzať, stačí vybrať len tú časť vedy, ktorá Vám zapadá do pohľadu, zvyšok zanedbať, skritizovať alebo misinterpretovať, k tomu prihodiť nejaké tie pochybnosti a zanecháte dojem, že ponúkate špičkovo preskúmanú pravdu aj keď ide skôr o propagandu.

08.03.2015 2 z 5

Mág Mág John Fowles

Celkový dojem dobrý, veľa zaujímavého textu, mnoho nečakaných zvratov.
Ale bolo tam aj veľa zdĺhavých a nudných pasáží, ktoré znižovali kvalitu. Záver na môj vkus neuspokojivý, zvlášť po takovm vystupňovaní napätia.

03.11.2014 4 z 5

Bohovia viny Bohovia viny Michael Connelly

Opäť kvalita ako vždy, len už sa Connelly trochu začína opakovať v rozuzleniach. To sa však pri prepracovanosti a napätí počas celej knihy dá odpustiť.

26.07.2014 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Špičkové čítanie. Veľmi dobre a čítavo napísané. Napätie výborne dávkované. Každá kapitola ho poskytne práve toľko, že vás udrží vo vare a donúti vás pustiť sa do ďalšej.

05.07.2014 5 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Mimoriadne nudná kniha, zlepenec mytologických príbehov a štriepkov z histórie tajných spoločností, bohužiaľ ma tieto témy nezaujali, a celistvosť diela bola tak malá, že som niekedy ani nevedel, o čom čítam.

08.02.2014 1 z 5

Pravidla oběti Pravidla oběti John Sandford (p)

Dobre napísané, žiadne hluché miesta.

04.05.2013 5 z 5

Rozsudek ráže 9 Rozsudek ráže 9 Michael Connelly

Opäť, ako vždy od Connellyho všetko pekne prepracované. Vidno, že keď o niečom píše, tak si to aj naštuduje, aby to aj malo nejakú kvalitu.

11.04.2013 5 z 5

Stratené svetlo Stratené svetlo Michael Connelly

Autor sa pekne rozpísal, a toto dielo mi prišlo zatiaľ ako najlepšie od tohto autora. Konečne použil normálne členenie (kapitoly primeranej dĺžky), zvolil subjektívneho rozprávača v Boschovej osobe, a pekne vyšperkoval zápletku.

29.02.2012 5 z 5

Tak vchádza svetlo Tak vchádza svetlo Louise Penny

Konečne sa táto autorka dostala aj do česko-slovenských vydavateľstiev.
Ale podľa nejakého zvláštneho poradia (1,2,9,10,3,...). Séria má veľkú nadväznosť a postavy prechádzajú vývojov, takže odporúčam nečítať neskoré diely a počkať si, kým vyjdú diely v správnom poradí.

08.10.2015 4 z 5

Dlhá cesta domov Dlhá cesta domov Louise Penny

Iné aké zvyšné diela série, ale kvalita určite nechýbala.

08.10.2015 4 z 5

Podrazák Podrazák Harlan Coben

Trochu netradičný štýl, ale po zvyknutí sa to dobre čítalo, vyvrcholenie docela prekvapivé, možno trochu silené tým, že tesne pred koncom hlavné postavy neodhalili všetko z toho, čo vedeli.

16.07.2015 4 z 5

Neznámi z expresu Neznámi z expresu Patricia Highsmith

Toľko absurdného a nepochopiteľného konania od zdanlivo racionálnej osoby, že po polovici som nevydržal a musel som knihu odložiť.

22.03.2015 1 z 5

Sběratel kůží Sběratel kůží Jeffery Deaver

Veľmi podarené, znovu sa objavila moja obľúbená postava, záver hneď necháva čitateľa v nedočkavosti na ďalšie dielo série.

30.10.2014 5 z 5

Neodvratný konec Neodvratný konec Peter Robinson

Dobrá kniha, ale o niečo menej vydarená ako prvé 2 diela série. Mimochodom je škoda, že je do slovenčiny preložené iba toto jediné dielo, kto vie po anglicky, rozhodne má táto séria svoje kvality.

21.07.2014 4 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Tak extrémne nudné, že po premáhania sa do polovice knihy som si musel povedať dosť.
Postavy mi prišli vrchne nesympatické (na rozdiel od ostatných kníh autora), opisované udalosti neboli zaujímavé, ale často až prehnane nudné (napr. popis divadelného predstavenia).

12.06.2014 1 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Dej nebol ničím výnimočný, ale hlavný prínos knihy sú skôr zaujímavé informácie. Tu zvolil autor na môj vkus zaujímavú tému financií a dokázal výborne vylíčiť, čo sa v takom svete deje.

06.03.2014 4 z 5