guru guru komentáře u knih

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

Autor mi štýlom písania pripomína Codyho McFadyena.
Kniha je plná klišé a rôznych nezmyselných a rozumu sa priečiacim výrokov.
Postavy mi prišli nesympatické a plytko rozvinuté.
"Inteligencia" a schopnosti postáv neboli demonštrované činmi, ale vyhláseniami, odvolávaním na IQ či "logickými" vývodmi, ktoré boli buď priamo logickými klammi, alebo ak obsahovali nejeký potenciál pre logiku, tak autor sa neunúval popísať dané myšlienkové pochody.
Hlavná postava rada ide proti "metodológíam, ktoré nefungujú" a radšej aplikuje svoje intuitívne metódy, ktoré nemajú kúsok opodstatnenia a vychádzajú len preto, že autor ich zázračne premieňa na pravdu.
K záveru sa ani nevyjadrujem.
Autor by sa mal namiesto cieľu napísať "senzáciu" mal trochu povenovať výskumu danej tematiky.

30.01.2016 1 z 5

Zločinecký podnik Zločinecký podnik Owen Laukkanen

Veľmi dobre napísaná kniha, krátke kapitoly dávajú spád, v úvode zaujímavý popis, čo viedlo páchateľa k jeho konaniu.
Záver možno trochu prehnane akčný a chvíľami som strácal sústredenie.

20.01.2016 5 z 5

Lhářův poker Lhářův poker Michael Lewis

Dal som knihe šancu niekoľko kapitol, ale neuchytila ma a nedokázal som pokračovať.
Bežné sú dlhé pasáže, kde autor vypisuje rôzne čísla a štatistiky o nejakých trhoch, pre čitateľa bez veľkého záujmu o financie to len odvádza pozornosť a sústredenie.

20.01.2016

Smrtící záře Smrtící záře Stuart MacBride

Písané vo vtipnom duchu, sympatické postavy a celkom zaujímavý dej, celkovo dobré čítanie.
Škótske prostredie dodáva originalitu oproti americkým, ktoré sú často ako z kopírky.

11.10.2015 4 z 5

Tak vchádza svetlo Tak vchádza svetlo Louise Penny

Konečne sa táto autorka dostala aj do česko-slovenských vydavateľstiev.
Ale podľa nejakého zvláštneho poradia (1,2,9,10,3,...). Séria má veľkú nadväznosť a postavy prechádzajú vývojov, takže odporúčam nečítať neskoré diely a počkať si, kým vyjdú diely v správnom poradí.

Dlhá cesta domov Dlhá cesta domov Louise Penny

Iné aké zvyšné diela série, ale kvalita určite nechýbala.

Zátiší Zátiší Louise Penny

Veľmi rozvláčny úvod, neskôr ale zaujímavé postavy, vyšetrovanie na štýl Poirota a zaujímavé vyvrcholenie.

08.10.2015 4 z 5

Vyhlídka / Iris a Ruby / Na loučení nebyl čas / Ohnivé jezero Vyhlídka / Iris a Ruby / Na loučení nebyl čas / Ohnivé jezero Rosie Thomas (p)

Ohnivé jazero:
Na môj vkus slabšie dielo série o O'Connorovi. Veľká časť príbehu prebiehala v histórii, čo nie je môj obľúbený štýl rozprávania.

04.10.2015 3 z 5

Nebeská věž / Francouzský zahradník / Temnota / Devět lekcí golfu Nebeská věž / Francouzský zahradník / Temnota / Devět lekcí golfu Robert Crais

William Kent Krueger: Nebeská věž
Dobrá kniha, Krueger opäť preukázal výborné rozprávacie schopnosti.

30.07.2015 5 z 5

Kosti zrady Kosti zrady Jefferson Bass (p)

Opäť mnoho zaujímavých informácií zasadených do dobre vyrozprávaného deja, záver sa dal trochu predpokladať, ale predsa to bolo z veľke časti aj napínavé. Tiež autori zvolili zaujímavú tému.

Len tak pre zaujímavosť, autor a jedna postava z knihy sú tak významné v reálnom svete forenznej vedy, že sa dostali aj do knihy od Val McDermid - Forensics.

23.07.2015 5 z 5

Podrazák Podrazák Harlan Coben

Trochu netradičný štýl, ale po zvyknutí sa to dobre čítalo, vyvrcholenie docela prekvapivé, možno trochu silené tým, že tesne pred koncom hlavné postavy neodhalili všetko z toho, čo vedeli.

16.07.2015 4 z 5

Království pekla Království pekla William Diehl

Celkom zaujímavý pohľad na politiku a militantné skupiny, ale priveľa akčných scén, ktoré nevyhľadávam, a málo brilantných právnickych ťahov Martina Vaila, ktoré som u autora naopak očakával.
Čítalo sa to ale dobre.

29.06.2015 3 z 5

Z masa a kostí Z masa a kostí Jefferson Bass (p)

Výrazné zlepšenie oproti prvému dielu. Ubudlo zdĺhavých a nudných popisov, stále však dielo obsahovalo zaujímavé vedecké vložky a dotklo sa niekoľkých etických otázok.
Zápletka bola zaujímavejšia, dokázala ma plne vtiahnuť.

27.06.2015 5 z 5

Nutkání Nutkání Keith Ablow

Možno trochu prehnane veľká časť postáv v knihe je psychicky poznačená traumami z detstva (snáď každá jedna, s ktorou Frank prehovoril), čo je trochu absurdné, ale čítavosť, spád diela a zaujímavé psychologické vhľady to scela vynahradzujú.

16.06.2015 5 z 5

Znamení zla Znamení zla William Diehl

Kvalitná zmes práva, psychológie a vyšetrovania.
Niektoré pasáže ale iritovali. Zvlášť opakované príbehy "zvláštnych" prípadov z prvého dielu (chlapík s klobúkom a pištoľ zapadnutá za radiátor) sa mi zdali trochu pozmenené.

14.06.2015 4 z 5

Oltář v jeskyni Oltář v jeskyni Jefferson Bass (p)

Zaujímavé, ale ničím ma to neuchvátilo a niektoré popisy mi prišli zdĺhavé a zbytočné.

06.06.2015 3 z 5

Vodka Vodka Boris Starling

Pekný obraz ruskej kultúry, ale na môj vkus príliš rozťahané a postavy si ma nedokázali získať, tak som sa knihou skôr vliekol, ako si ju užíval.

25.04.2015 3 z 5

27 kostí 27 kostí Jonathan Nasaw

Kvalitná kniha, ale autor si nastavil prvým dielom v sérii vysokú latku a tú teraz ani zďaleka nedosiahol. Každopádne séria je originálna tým, že každý diel opisuje nejakú psychologickú poruchu, takže stojí za to prečítať.

29.03.2015 4 z 5

Neznámi z expresu Neznámi z expresu Patricia Highsmith

Toľko absurdného a nepochopiteľného konania od zdanlivo racionálnej osoby, že po polovici som nevydržal a musel som knihu odložiť.

22.03.2015 1 z 5

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Po prečítaní som knihu považoval za špičku v obore, keďže knihy nabité poznatkami ďaleko uprednostňujem pred knihami, ktoré pomimo deja nedávajú nič navyše.

Ale po prečítaní knihy Merchants of Doubt: How a Handful of Scientists Obscured the Truth on Issues from Tobacco Smoke to Global Warming od Naomi Oreskes, kde zmienila aj túto knihu, ostávam šokovaný. Schválne som si dodatočne aj niečo vyhľadal a zdá sa, že Crichton prezentuje politicky zafarbený názor a nie objektívne vedecké znalosti.

Tu sa ukazuje, ako ľahko sa dá navodením zdania vedeckosti zavádzať, stačí vybrať len tú časť vedy, ktorá Vám zapadá do pohľadu, zvyšok zanedbať, skritizovať alebo misinterpretovať, k tomu prihodiť nejaké tie pochybnosti a zanecháte dojem, že ponúkate špičkovo preskúmanú pravdu aj keď ide skôr o propagandu.

08.03.2015 2 z 5