Guarnere Guarnere komentáře u knih

Mrtvola v komíně Mrtvola v komíně Alan Bradley

I přes to, že se v každém díle najde tu a tam nějaká chyba, - jako kdyby autor po delší pauze při psaní zapomněl, kde se mu dané postavy zrovna nachází, nebo si neuvědomil vztahy mezi nimi - Flavii opravdu miluju. Ale nemůžu si pomoci, tenhle díl je prostě slabý. Přijde mi nedotažený, spousta věcí nedává smysl, občas to vypadá, jako kdyby se v tom ztratila i samotná překladatelka. Nevím, zda je to tím, že všichni neustále něco tají, nikdo se nesmí na nic ptát a nesmí se nikomu věřit. Ale už se opravdu těším na starou dobrou partu z Jeleního mlází (především Doggera) a na Flavii, která má říz (To mě pomalujte puntíčky).

21.04.2023 3 z 5

Dívka ze země Venku 11 Dívka ze země Venku 11 Nagabe

Přiznám se, že jsem ze závěru trochu rozpačitá, místy už to na mě bylo asi příliš abstraktní. Ale i tak jsem si celou Dívku ze země Venku i s panem učitelem moc užila.

22.03.2023 4 z 5

Dívka ze země Venku 10 Dívka ze země Venku 10 Nagabe

Tak tohle by mě nenapadlo ani v nejdivočejším snu To byla jízda.

Dívka ze země Venku 9 Dívka ze země Venku 9 Nagabe

Nové informace, především o prokletí a Bílem a Černém bohu. Ale ten konec? Wtf? Pecka!

Dívka ze země Venku 8 Dívka ze země Venku 8 Nagabe

Pane učiteli!

Dívka ze země Venku 7 Dívka ze země Venku 7 Nagabe

Tak závěr nabral pekelný spád. To, že nevíme, odkud se prokletí vzalo, mi vlastně nevadí. Jako stěžejní beru vztah Šivy a pana učitele

Dívka ze země Venku 6 Dívka ze země Venku 6 Nagabe

(SPOILER) Děj opět zvolnil, informací také moc nepřibylo, nikdo si vlastně není ničím jistý. Ale moc se mi líbila scéna, kdy jdou vojáci k domu, pan učitel se připravuje se sekerou, ale nakonec to všechno dopadne úplně jinak.

15.03.2023 4 z 5

Dívka ze země Venku 5 Dívka ze země Venku 5 Nagabe

Místy je to tak krásně něžné, zvlášť výměna názorů mezi nimi je nakonec vlastně krásný moment. Dostali jsme další informace, tempo opět svižnější.

13.03.2023 5 z 5

Dívka ze země Venku 4 Dívka ze země Venku 4 Nagabe

Čtvrtý díl zase trochu ubírá na tempu, ale zase se člověk dozví spoustu nových informací. Že by byli výjimeční oba?

13.03.2023

Dívka ze země Venku 3 Dívka ze země Venku 3 Nagabe

Po slabším druhém dílu je třetí docela jízda a získává to již slušné kontury, místy měl děj skvělý spád.

12.03.2023 5 z 5

Dívka ze země Venku 2 Dívka ze země Venku 2 Nagabe

Některé obrázky nejdou úplně jednoduše interpretovat, někdy je tam příliš černé. S rozeznáním, kdo co říká, však problém nemám. Třetí díl čeká

12.03.2023 4 z 5

Dívka ze země Venku 1 Dívka ze země Venku 1 Nagabe

Dobrý rozjezd celého cyklu, okamžitě se vrhám na další díl, karty jsou rozehrány zajímavě, nápad originální a samotné kresby nádherné.

12.03.2023 5 z 5

Vaříme pro kojence a batolata Vaříme pro kojence a batolata Olga Mengerová

Super recepty - kombinace, co by mne samotnou nenapadly a vše hezky na jednom místě. Pokud s příkrmy opravdu začínáte, doporučuji dělat poloviční porce, zvlášť, když daný recept zkoušíte u mimča poprvé, jinak toho zbytečně moc vyhodíte. A taky doporučuji dávat větší množství vody, někdy jsou to strašně husté kejdy.

19.02.2023 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tak tohle bylo nadýchané jako obláček. Četlo se mi to velice lehce, nevadily mi ani výňatky z archivů a složek. Občas jsem se ztrácela v rodové linii jednotlivých bohyní, ale ke konci už ani to ne. Silný příběh, konec ve mně stále velmi silně rezonuje, nad touhle knihou budu přemýšlet ještě dlouho. A musím se tam jet někdy podívat…

12.02.2023 5 z 5

Je to skvělé čtení, pan Mareš se pro vraždy skutečně narodil. Moc se mi líbilo, jak jsem v jeho vyprávění poznávala scény ze seriálu, které skromně přiřadil i jiným postavám, ne jen Kozákovi, jenž ho má představovat - např. scéna s “krasavicí” a nošením kytek od druha, nebo rozpracování jednotlivých znásilnění na pražském Jižním Městě do velké přehledné tabule.
A zároveň je to vlastně smutné čtení. Co jsme si schopni navzájem udělat, je děsivé.

26.01.2023 5 z 5

O češtině s Karlem Olivou O češtině s Karlem Olivou Ivana Karásková

Za mě skvělé čtení, forma rozhovoru ho činí ještě dynamičtějším. Kdo lituje, že nejde více do hloubky, nechť si vypůjčí Pravidla českého pravopisu a Mluvnici současné češtiny, já dostala přesně to, co jsem očekávala. Pan Oliva je neskutečně vzdělaný člověk, má skvělé postřehy a očividně miluje slůvko “ostatně” :). Jako milovník/ice našeho krásného jazyka jsem si knihu opravdu užila, doporučuji.

21.01.2023 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

(SPOILER) Nevadí mi, že má Langdon po ruce vždy nějakou atraktivní ženu, s níž putuje z místa na místo, sledován úkladnými zabijáky najatými bůhví kým - koneckonců i každá detektivní série má často stále se opakující vzorec.
Moc ale nevím, jak knihu zhodnotit. Ze začátku jsem měla velký problém se do ní začíst, táhla mě dál jen zvědavost, co velkolepého Kirsch objevil, protože popisy Gaudího architektury mě tentokrát dost nudily, nikdy jsem nebyla jeho fanda. Taky mi příliš nesedl vševědoucí Winston - připadal mi jako zbytečná spisovatelova berlička a když na část děje zmizel, tempo nabralo větších obrátek. Poměrně hodně stránek před koncem jsem taky rozluštila hádanku, kdo tentokrát tahá za nitky - a když vám pak chybí onen Aha moment a tím pádem i poselství knihy chápete dřív, než se k ní místy rozvleklým tempem dobéřete, stává se z dočtení posledních cca 100 stran už jen povinnost a to by se u takovéhle knihy asi stávat nemělo. Na stranu druhou to pořád svou atmosféru má a psychologie postav je vykreslena věrohodně.

01.01.2023 3 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Při čtení této knihy mě napadla myšlenka, jak jsme všemi těmi krvavými filmy a seriály otupělí, až do oné události na poli mi děj nepřipadal nijak strašný (přes všechnu tu spoustu mrtvých). Pak jsem si však uvědomila, jak hrozné by bylo, kdybych byla někdy opravdu postavena před volbu “Zabij, nebo budeš zabit”. Jak strašné by bylo přijít o blízké, ztratit přírodu a svět takový, jaký ho známe.
Ačkoli Emanuel podotkl, že “když se stala ta věc”, život se hodně zpomalil, tempo knihy bylo občas rozvleklé až příliš.
Přesto je to hodně dobrá kniha, místy neuvěřitelně děsivá a smutná. Brrr - tohle prostě zažít nechci.

19.10.2022 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Za mě prozatím nejlepší díl. Čte se to samo, neztrácela jsem se v postavách (a že jich je), jejich psychologie je vykreslená naprosto dokonale - Robinina vztahovačnost například tak skvěle, až mě s tím opravdu štvala :D.
Co na Rowlingové fakt můžu, jsou její popisy a přirovnání - často volí nepříliš lichotivý obraz, ale ono to vždy tak sedí: “…a Robin, která seděla hladová a vyčerpaná před restaurací Pizza Express, musela na ten telefonát znovu myslet, podobně jako se jazyk neodbytně zabývá vřídkem v ústech.”, nebo: “Strike na žádnou z esemesek neodpověděl, ale zakoušel stejný pocit, jako by ho pokousal nějaký hmyz: byl odhodlaný se nepoškrábat, ale pořád tu zůstávalo něco, co ho nepřestávalo dráždit.”
Jediné, co je opravdu škoda, ale autor za to nemůže, je fakt, že stránky ze zápisníku zůstaly nepřeloženy…

30.06.2022 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Druhému dílu jsem dala 4 hvězdy, a tak by tento díl měl být za 3, považuji ho za nejslabší, ale prostě ne, nedokážu se donutit, abych takto promyšlenému světu dala jen 3 hvězdy. Tenhle díl byl jiný než ty předchozí, což je logické - to, co bylo v minulých dílech zahaleno pláštíkem tajemna, je nyní odkrýváno a zčásti to ztrácí svou mystiku, jako například Otorten, nasterey samotné… Ale zase se nám odkrývá svět sklenitu a sklenařů a jeho tajemství a záhady a síla a moc.
Místy mě tak vlastně nejvíc štvala pouze sama Ilan. Vargasova slova jsou tak pravdivá: “…nejsi zlý člověk, ale jsi zbrklá. Děláš unáhlená rozhodnutí, věříš v to, co ti člověk řekne, aniž si to ověříš. A podle toho se chováš.” Ale byli jsme v patnácti letech jiní?
Jsem opravdu zvědavá, kam tohle povede a strašně moc doufám, že na další díl nebudeme čekat dlouho. A Héchají je naprosto super :)

17.06.2022 4 z 5