gretl74

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Jedna z nejsilnějších a nejpůsobivějších knih, jaké jsem kdy přečetla. Nechtěla jsem věřit, že byla napsána před tolika lety, je naprosto současná a doba jí na síle neubrala, spíš naopak.

13.11.2018

Vejce a jáVejce a jáB. MacDonald (pseudonym)

Jedna z mých nejoblíbenějších - když je mi smutno, stačí otevřít na kterékoli stránce a začít číst. Univerzálně platná "moudra" o manželském životě, úžasné charaktery jednotlivých postaviček (bábinka, sousedka), divoká příroda ... Chápu, že třeba pro pány to úplně čtení není, ale já tuhle knížku miluju!

12.11.2018

Velmi osobní kniha o zdravíVelmi osobní kniha o zdravíMargit Slimáková

Za mne trošku zklamání a rozpaky. Některé věci jsou notoricky známé, ale uznávám, že pokud se zdravějším životem někdo začíná, spoustu informací upotřebí. Pár studií je určitě zajímavých. Co mne ale štvalo: 1) Velká část textu už se objevila na autorčině blogu. 2) Reklama v textu (pod maskou toho, kde autorka nakupuje). Nejprve zkritizuje pana doktora Jonáše kvůli prodejům a reklamám na výrobky, aby se pak sama ubírala velmi podobnou cestou. Já to naprosto chápu, je to jedna z významných "influencerek" (bože, to je slovo), tak proč si nevydělat, ale ... 3) Pak mne ještě vždycky dostanou tipy na zdravé svačinky do školy - ráda bych to viděla v praxi - náctiletého školáka, který vyfasuje na svačinu skleněnou lahvičku s jogurtem a pár oříšky ... 4) Také rady do života typu dělejte co máte rádi - pracujte u kafíčka v kavárně či v parku - tak to už žádného doktora, úředníka, prodavačku či dělníka na svém místě nenajdeme - hezky se to píše, ale ta realita bude asi trošku jinde. 5) A ve finále - z mé strany naprostý nesouhlas s otázkou domácích porodů a očkování.
A jdu si dát čokoládu ... bio :)

06.10.2019

Gentleman v MoskvěGentleman v MoskvěAmor Towles

Líbilo se mi. Moc. Hotely miluju (ve skutečnosti i na papíře ,)
a kdyby bylo víc Rusů jako hrabě Rostov, možná bych měla k jejich národu o hodně vřelejší vztah. Moc pěkný příběh, vykreslené postavy, gentlemanství starých časů, temné události naštěstí jen tak naznačené v pozadí. Samotný závěr byl už přeci jen trochu moc, ale i tak dávám plný počet hvězdiček. (OK, jindy by to bylo za 4*, ale pořád mám tu vznešenou hotelovou náladu :) )

28.10.2020

RychlopalbaRychlopalbaŠtěpán Kopřiva

Bylo to fakt dobré. Jazyk, spád, hlášky, zápletka - všechno šlapalo jak hodinky Ani jsem si nemusela autora googlit, podle milionu indicií bylo hned jasné, že jsme stejná věková kategorie :) Pět hvězdiček dávám knížkám, které mi opravdu změnily život, což se téhle tak úplně nepodařilo, ale 4,5 * by si to zasloužilo. Těším se na druhý díl.

05.12.2019

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Moc pěkně se to četlo, ale za pár měsíců či let si na tuhle knížku asi ani nevzpomenu - zatímco Hana ... to je jiná (pětihvězdičková) liga.

09.03.2020

Kdo jinému jámu kopáKdo jinému jámu kopáMarie Rejfová

Moje prvni setkani s autorkou i s Josefinou. Prijemna oddychovka na odpoledne, nic vic, nic min. Za mne 3,5*

15.04.2020

Drak spíDrak spíMichaela Klevisová

Moje první setkání s autorkou - a bingo! Příběh napínavý tak akorát, věrohodné postavy i kulisy, mile "starosvětský" - tedy že tam chyběly potoky krve a jiné detailně popsané "lahůdky", kterých jsou dnešní detektivky a thrillery plné. Tuhle knížku jsem si vážně užila, závěr možná trochu rychlejší a jsem raději, když si na něco můžu přijít i sama, ale určitě si pět hvězd zaslouží.
Teď rychle něco veselého a změnu žánru ... a pak ... šedí mniši, těšte se!

01.12.2020

Křížová palbaKřížová palbaŠtěpán Kopřiva

Skvěle napsáno - spád, hlášky, napětí - obě knížky super, ale Rychlopalba se mi líbila o chloupeček víc.

01.01.2020

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

Moje první e-kniha a taková pecka :) Těžko zde psát něco nového, vše již bylo napsáno v hodnocení u pětihvězdičkových komentářů. Zkrátka - jsem nadšená - téma, zpracování, humor - vše mi sedlo. A že budu dočítat knížku, která končí u hrobu Krista v Jeruzalémě, zrovna o Velikonocích - to prostě musel být osud ,)

12.04.2020

1Q84: Kniha 31Q84: Kniha 3Haruki Murakami

Knížky, které mne přenášejí do jiného světa, čas tam plyne jinak. Chcete vědět, jak to poslední stránkou skončí, ale když se tak stane, jste smutní, chcete dál a víc ...

Bouře mečůBouře mečůGeorge R. R. Martin

Tohle bylo úderné i předtím, než se předlohy chopila HBO. Vykreslené charaktery, promyšlené rodové historie, intriky a atmosféra. Autor neváhá obětovat i některé z hlavních hrdinů, takže nervák až do konce. Za tolik násilí a krve bych jindy ubrala hvězdičku z hodnocení, ale u Martina mi to nějak nejde ,)

Křest ohněmKřest ohněmAndrzej Sapkowski

Zaklínači ani panu Sapkovskému nemám co vytknout - tudíž plný počet hvězd.

13.11.2018

Pouští a pralesemPouští a pralesemHenryk Sienkiewicz

Jedna z knížek, které mne provázely dětstvím - milovala jsem hlavní hrdiny, prožívala jejich cestu i dobrodružství. Nádherně napsáno.

Ticho ve sněžném městěTicho ve sněžném městěEva García Sáenz de Urturi

Nechala jsem se zlákat komentáři na DK a tentokrát jsem vážně neprohloupila. Moc pěkně se to četlo - skvěle napsáno, atmosféra báječně fungovala, trošičku bylo znát, že za hlavní mužskou postavou stojí žena, a ta hackerská babička už byla na mě trošku moc, ale jinak super počtení a už se těším na další díl i na film, snad se obojí povede.

13.06.2020

Ostrov šedých mnichůOstrov šedých mnichůMichaela Klevisová

Děkuju! Děkuju! Děkuju! ... za skvělý příběh a za tu možnost strávit na Schiemonnikoogu alespoň těch pár dní, než jsem knížku přelouskala. Jasně, jen obrazně a v duchu, ale případnou návštěvu ostrova rozhodně do budoucna nevylučuji :)

včera

Mrtvý klíčMrtvý klíčD. M. Pulley

Dvě časové roviny, dvě pátrající dívky, zajímavé prostředí, dostatečně napínavé - mně se moc líbilo. V některých knížkách mi zdlouhavé popisy vadí, ale tady krásně zapadly a lépe jsem si vše představila. Určitě se těším na další dílo od této autorky.

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Promyšlené, neotřelé, vtipné i smutné zároveň. V knihkupectví jsem si nechala doporučit něco, co pohladí po duši, a rozhodně se trefili.

09.11.2018

Dívka v pavoučí sítiDívka v pavoučí sítiDavid Lagercrantz

Líbilo se mi Milénium, líbí se mi i pokračování - Michael i Lisbeth jsou skvělé charaktery a dobře se doplňují, zápletky vymyšlené, severské prostředí s atmosférou, pěkný jazyk i styl.

Společenstvo PrstenuSpolečenstvo PrstenuJ. R. R. Tolkien

Pro mne naprostá klasika a dokonalý čtenářský zážitek.
"Četla" ji i má slepá babička, která si půjčovala audioknihy ještě na kazetách. Sice si trošku stěžovala, že "porád jdou a jdou a jdou", ale poctivě "dočetla" do konce ,)

Mikulášovy patálieMikulášovy patálieRené Goscinny

Mikuláš prostě nikdy nezklame - co slovo, to perla, k tomu dokonalé obrázky. Dcerka se dokonce měla jmenovat Marie-Hedvika (ale nakonec je to jinak ,)

RobinRobinZdena Frýbová

Tuhle knížku miluju, stačí otevřít na jakékoli stránce a začíst se a hned je mi o poznání líp. Psí příhody jsou fajn (i když dotažené ad absurdum), ale i vztahy v rodině, dialogy, ironie - mě to prostě bavilo a baví.

Adventní kletbaAdventní kletbaVlastimil Vondruška

Příjemné čtení, určitě se podívám na zoubek i nějaké další knížce od pana Vondrušky. V hlavě mám pocit, navzdory několika mrtvolam, že jsem četla pohádku. Hlavní hrdina sympaťák, ale i pěkný lišák .)

22.01.2019

Tatínku, ta se ti povedlaTatínku, ta se ti povedlaZdeněk Svěrák

Pěkné, milé, taková svěrákovská spolehlivá jistota. Jen jsem těch pohádek čekala o trochu víc.

19.05.2019

Tichá dohodaTichá dohodaElia Kazan

Místy podrobnější a zdlouhavější, ale pro vžití se do pocitů hlavního hrdiny zřejmě nutné. Sama si teď krizí středního věku procházím, nebudu to tak hrotit :) , ale pocitů je hodně a myšlenky létají jak splašené na všechny strany. Manžel je v podobném věku, ale tomu to číst nedám, aby si náhodou nešel hledat nějakou Gwen ...

19.09.2019

VážkaVážkaMichel Bussi

Velmi rozvláčný začátek, solidně napínavý střed a slušné očekávané finále. Mezi všemi těmi mordy v knihách i v seriálech příjemná změna.

19.06.2016

Milénium 1 - 3Milénium 1 - 3Stieg Larsson

Charismatické postavy, tajemné severské kraje, zápletky, popisy, které nezdržují, ale dokreslují atmosféru - prostě nádhera a doživotní literární zážitek.

09.11.2018

Co život dal a vzalCo život dal a vzalB. MacDonald (pseudonym)

Skvělá - humor, který mi prostě sedí.

Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Zaklínači ani Sapkowskému nemám co vytknout - tudíž plný počet hvězd ,)

Mikulášovy prázdninyMikulášovy prázdninyRené Goscinny

Prostě Mikuláš - tady není co dodat. Pro malé i velké.