Vévodkyně a kuchařka

Rozsáhlý historický román, na nejž se Fuks dlouho připravoval, ba dokonce jej odkládal jako osudový námět. Rozhodl se pro odlišnou vypravěčskou perspektivu a našel si nečekanou masku: na prahu stáří jako by se transvestoval do dámy z nejvyšších kruhů a v nejlepších letech a poskytl jí hlavní roli. Titul však složil z divokého kontrastu ze setkání dvou zcela vzdálených osob, jako by je chystal pro frašku. Vévodkyně, jež šokovala rozhodnutím zařídit na okraji Vídně luxusní hotel, to jest projektem pro urozenou osobu tenkrát nemístným; a v závěru, když se plán podařil, znovu udivila tím, že na inzerát přijala výjimečnou kuchařku, aby vedla exkluzivní restauraci. S groteskní a smutnou fantazií připravil Fuks široce rozložené vyprávění umístěné do vznešených starých časů. Atmosféra Vídně a konce mocnářství je tu plasticky podána s duchaplnými i prázdnými okamžiky, pompézními hostinami i pohřby. Jde o jedinečným stylem podaný obraz reality a fikce, hororu a komiky, snu a naděje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110228/big_vevodkyne-a-kucharka-110228.jpg 4.3135

Kniha Vévodkyně a kuchařka

Pebra
05.04.2021

Fantastická kniha, docela mimo realitu. Vévodkyně je podivínka velkého formátu, člověka až trýzní to, jak čte pomalu, protože se chce co nejrychleji dozvědět, k jakému závěru ty její pikle směřují. Přiznávám, že jsem netrpělivě čekala příchod kuchařky, s tím, že když je v názvu, její role je klíčová a určitě bude podobně šílená jako její šéfka... a to, že přišla téměř na konci příběhu, aby skutečně vařila, mě lehce vyvedlo z míry, ale nijak to neubralo pocit z knihy - a ten je vynikající.

meluzena
05.01.2021

Soumrak Rakouska-Uherska, potažmo i šlechty, je téma určitě zajímavé. K tomu příchod nového století se vším očekáváním a obavami z technického pokroku. Super. Jenže název i anotace mě bohužel navnadily na dost jinou knihu (třeba "kuchařka" tvořící půlku názvu knihy se poprvé objeví až na straně 622).
Většinu textu tvoří různá duševní hnutí vévodkyně Sophie doplněné sáhodlouhými výčty toho, jaké jídlo se právě podává, kdo má co na sobě, jak jí večer komorná sundavá ten a ten šperk nebo co vévodkyně čte (včetně několikastránkových nezáživných citací). Ano, pochopila jsem, že se tím vyzdvihuje šlechetnost či pranýřuje/zesměšňuje ubohost a přemíra času tehdejší aristokracie. V doslovu pan Svozil vysvětluje, že v tom vlastně spočívá výjimečnost tohoto Fuksova stylu. Mně ale do noty nepadl. Mně by na toto sdělení stačilo mnohem méně stran.

Montezuma
31.12.2020

Tahle kniha je jako všechno od Fukse: tedy je to dost afektované a vyumělkované. Akorát tentokrát na 800 stranách. Technicky ovšem bezvadné, to se nedá popřít.

Jaruš7
30.12.2020

Je to už notně let, co mi tato kniha zobrazila kulinářské umění v CK u vídeňského dvora.
Nezapomenutelným receptem byl kandovaným puškvorec, ten mi utkvěl v mysli, vedle holoubátek, ryb, zvěřiny a bylin z luk.
Prostředí aristokratické vrchnosti rozkvětu kuchařskému přála.

Čtenářsky obsahově obdivuhodné, sáhodlouhé, inspirací oplývající.

Ozinka
15.10.2020

Čte se to pomalu, ale stojí to za to. Obdivuhodné detailní popisy situací, prostředí a osob. Některé pasáže méně zajímavé než jiné, ale to už je na čtenáři co má rád. A těch jmen ! Hlavně, když se chystá nějaká sešlost , tam se to pak jmény hemží na několika stránkách. Rozhodně zajímavé a doporučuji přečíst.

Allotte
30.09.2020

Skvost. Pro me vrchol ceskeho romanu. Pridavam se ale k nazoru, ze je lepsi pustit se do Vevodkyne a kucharky az po pricichnuti k Fuksove stylu, treba v Mundstockovi nebo Spalovaci.

InaPražáková
06.04.2020

Tolik papíru, že by se tam mělo vejít všechno, a přitom - žádné záporné postavy, žádná vztahová zápletka, s dějem to taky není nijak valné, hlavní linie se objeví sem tam a množství vedlejších se taky připomene jen tak jednou za sto stran. A ejhle, ono je to vynikající, formálně nejspíš dokonalé. Připadala jsem si jako vévodkyně při četbě mnohomluvného spisu o životě a vlastnostech zrcadlech: Mon Dieu! to není možné, hned musím číst dál - Incroyable, neuvěřitelné, co ještě přijde?!
Kouzelná, příjemná a nečekaně vtipná kniha. I ty nejnepatrnější postavy jsou živoucí a originální, humorné v realistické míře. K tomu si Fuks výslovně utahuje ze sebe i ze čtenářů, ale není to přímo k smíchu, jen jsem se díky Vévodkyni mnoho hodin bez přestání usmívala, i přes ty tolikrát v různých obměnách připomenuté "předzvěsti konce".

Magdalena5
14.02.2020

Teď mi nějak došlo, že jsem ještě nedala Vévodkyni a kuchařku do své četby, i když ji mám již několikrát přečtenou. Pořídila jsem si ji za středoškolských studií a hodně dlouho se jí prokousávala. Bylo to náročné, ale hodně lákavé, a tak jsem vydržela. Po nějakých třiceti letech jsem se k ní znovu vrátila a úplně si ji vychutnávala. Ty úžasně dlouhé barvité popisy místností, věcí, přírody, prostě paráda. Když se mé dítě po nějaké době mělo podílet na dramatizaci té knihy, nechápala jsem, jak někdo může takovou knihu zdramatizovat. A ejhle, ono to šlo a ono to jde. Holt na to musíte mít ty správně lidi. Pan Javorský je výborný herec, ale v tomto ho prostě "žeru".