Greenfingers Greenfingers komentáře u knih

Bůh ví Bůh ví Joseph Heller

Joseph Heller také věděl, jak napsat skvělý humorný román. Vedle Hlavy XXII další vynikající kousek pobavení a snad také trochu k zamyšlení.

Smích ve tmě Smích ve tmě Vladimir Nabokov

Román, který se čtenáři (jako já) dostane "pod kůži ". Zajímavě vykreslený milostný trojúhelník ( či spíše čtyřúhelník) s perfektním vykreslením charakterů jednotlivých postav.

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Autor se doposud úspěšně vyhýbal mé pozornosti. Teď vidím, že si ji rozhodně zaslouží. Svým skvělým románem se zařadil mezi mé oblíbené japonské autory.

Boží políčko Boží políčko Erskine Caldwell

Dnes už klasické svěží dílko Erskine Caldwella. Občas neuškodí poohlédnout se i za knihami, které byly vydány před mnoha desetiletími. Četba mě moc bavila.

Věci mimo nás Věci mimo nás Fred Chappell

Jižanská literatura- to je moje. A navíc když jsou to povídky. Autor má nesporný vypravěčský talent.

Na světě nejsou jen pomeranče Na světě nejsou jen pomeranče Jeanette Winterson

Na prvotinu autorky opravdu velmi dobré. Zaujal mě příběh i způsob, jakým byl zpracován.

Parfém bláznivého tance Parfém bláznivého tance Tom Robbins

Kniha mě opravdu pobavila - originální, místy docela dramatická, ale hlavně vtipná.

Červený dům Červený dům Mark Haddon

Mark Haddon mě ani tentokrát nezklamal. Příběh dvou rodin na dovolené- žádné dramatické dějové zápletky, zato však mistrovské vykreslení charakterů jednotlivých postav.

15.08.2022 5 z 5

Od slavíka k papouškovi: proměny britské prózy Od slavíka k papouškovi: proměny britské prózy Martin Hilský

Kniha by mohla posloužit jako inspirační zdroj pro milovníky britské literatury 20.století. Doslovy k významným románům renomovaných, ale i méně známých autorů jsou z pera Martina Hilského, Ladislava Nagye a dalších kvalitních českých překladatelů.

Schrödingerova velryba Schrödingerova velryba Andrew Crumey

Pokud máte rádi originální příběhy, které obsahují alternativní historii, hard sci-fi, fantasy, záhady, ale i skutečnou vědu, a navíc jsou zábavné a místy napínavé, tak tohle je kniha práv pro vás. Doporučuji!

Císařovo kotě Císařovo kotě Bernardine Evaristo

Nevšední román ve verších mě zaujal hned od první stránky. Autorka v něm krásným jazykem a s nevtíravým humorem vylíčila osudy mladé černošské dívky v dobách, kdy Anglie byla ještě pod nadvládou Římanů. Velmi výstižně zde poukázala na mnohé paralely v postavení imigrantů nebo žen tehdy a nyní.

13.07.2022 5 z 5

V kleci V kleci Henry James

Čtyři novely, ve kterých autor prokázal své stylistické umění, vytříbený jazyk, ale především výtečnou znalost lidských charakterů. Jeho postavy,působící někdy podivně, jsou zmítany celou škálou citových vzplanutí a projevů,které autor zobrazil velmi přesvědčivě a do hloubky. Doporučuji!

18.06.2022 5 z 5

Samota Samota Andrew Michael Hurley

Kniha se mi moc líbila. Měla zvláštní atmosféru, stupňující se napětí. Na jejím celkovém vyznění má zásluhu i kvalitní překlad Ladislava Nagye.

11.05.2022 5 z 5

Vitaj doma Vitaj doma Lucia Berlin

Lucia Berlin měla nevšední literární talent a i její popisy míst, kde prožila své mládí a dospívání byly poutavé a zábavné. Kniha sice nedosahuje úrovně Manuálu pro uklízečky, přesto ji však hodnotím plným počtem hvězdiček.

11.05.2022 5 z 5

Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Frans de Waal

Naprosto úžasná knížka, která poukazuje na to, že lidé a zvířata mají mnohem více společného než jsme si původně mysleli. Jedni i druzí jsou ovládaní emocemi všeho druhu.
Knihu vřele doporučuji!

06.05.2022 5 z 5

Mapy a legendy Mapy a legendy Michael Chabon

V knize jsem našel spoustu inspirace pro další četbu, zejména pak z žánrové literatury - komiksy, horory, fantasy, sci-fi.

17.04.2022 5 z 5

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

270 stránek převážně nudného čtení. Tradiční dramatický závěr byl (mírně řečeno) "přepísknutý". Příběh neuměle našroubovaný na notoricky známou aféru MUDr.Ratha byl plný nelogičností a nepravděpodobností. Kdyby autor vynechal popisy jízd hlavního "hrdiny" autem, mohla mít kniha méně než 100 stránek.
Bohužel, musím opět konstatovat, že u Martina Goffy nastala krize z nadprodukce.

30.03.2022 1 z 5

Utopia Avenue Utopia Avenue David Mitchell

Přes 600 stránek prázdného muzikantského tlachání o ničem rádoby navozujících o atmosféru pop scény z konce 60-tých let.

09.03.2022 1 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Solidní román od autorky, která má dobrý styl a píše čtivě. Její doménou jsou mezilidské vztahy, pohnutky a chování hrdinů příběhů ve vypjatých situacích, jejich tajemství a třinácté komnaty.

08.03.2022 5 z 5

Zelená kobyla Zelená kobyla Marcel Aymé

Úsměvné dílko , jehož příběh se odehrává na Bohem zapomenuté francouzské vesnici v druhé polovině 19.století. V románu defilují postavy prostých lidí zmitaných vášněmi, zájmena pak sexuálními. Pokud nejste příliš prudérní, kniha by se vám mohla líbit, tak jako mně.

05.03.2022 5 z 5