Greenfingers Greenfingers komentáře u knih

Muzeum zkamenělin Muzeum zkamenělin Margaret Atwood

Kniha rozhodně není žádná selanka, spíše se jedná o ponuré a lehce depresivní líčení vztahů uvnitř "manželského kosočtverce".
Kdo z čtenářů očekával nějaké dramatické zvraty ve vývoji těchto vztahů, asi byl zklamán. Nic takového se nedělo. Hlavní postavy příběhu jakoby ani nežily , pouze existovaly -jako ty zkameněliny v muzeu.
Margaret Atwood opět prokázala, že psát umí. I když román patří chronologicky k jejím ranějším pracím, přesto nese znaky dobře provedeného řemeslného díla (v pozitivním smyslu slova). A jako vždy kvalitní překlad Viktora Janiše.

14.01.2022 5 z 5

Smrť / Sam, zahraj to ešte raz Smrť / Sam, zahraj to ešte raz Allen Stewart Konigsberg

I když obě hry se mi líbily, přece jenom ta první o něco více. Možná snad proto, že byla poťouchle absurdní, a to je to, co mám na tvorbě Woody Allena tak rád.

11.01.2022 5 z 5

Vyřídit si účty Vyřídit si účty Woody Allen (p)

Ve výběru byly pouze tři či čtyři povídky, které jsem ještě nečetl - ale stály za to. Zejména pak ta, ve které Hitlerův holič pan Schmeed vzpomíná na časy, kdy řešil problém "vůdcových" kotlet. Opětovně mě taky "dostaly" Seznamy Meterlingova prádla.

10.01.2022 5 z 5

Ztroskotanec Ztroskotanec Thomas Bernhard

Kniha mě inspirovala k tomu, abych si po čase opět poslechl Goldgergovské variace od Bacha v nedostižném provedení skvělého Glenna Goulda.
Musím přiznat, že poslech hudby mně působil daleko větší potěšení než četba knížky. Autor do ní zakomponoval některé autobiografické prvky, zejména pak odpor vůči všemu rakouskému.
Kniha bez přímé řeči, s neustálým opakováním "pomyslel jsem si" téměř v každé větě (to mě poněkud irititovalo). Sem-tam nějaká zajímavá myšlenka. Na to, co chtěl Bernhard svým čtenářům sdělit, by stačil i povídkový formát.

10.01.2022 3 z 5

Vůdcové, myslitelé, hrdinové Vůdcové, myslitelé, hrdinové Walter Isaacson

Soubor esejí Waltera Isaacsona nabízí zajímavé čtení o různých osobnostech z řad politiků, vědců či žurnalistů. Autor se snažil stručně vystihnout jejich přínos pro společnost.
Je pouze škoda. že kniha byla přeložena do češtiny až po deseti letech od jejího vydání v angličtině. Kniha tím poněkud trpí, na některých informacích se již podepsal "zub času".

09.01.2022 3 z 5

Čína v deseti slovech Čína v deseti slovech Jü Chua

Sbírka esejí zachycujících politicko-ekonomické klima posledních šedesáti let v Číně. Autor v hojné míře využívá svých vlastních zkušeností a prožitků z dětství, aby tak velmi působivě zobrazil proměnu čínské společnosti.
Jsem moc rád za tuto knihu. Poskytla mi nespočet zajímavých informací o zemi, která se i přes spoustu interních problémů postupně řadí mezi světové ekonomické lídry.
Rozhodně doporučuji!

09.01.2022 5 z 5

Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Christopher Monger

Humor v podání Christophera Mongera se mi líbil, i když jsem už četl i vtipnější kousky (zejména pak od mých oblíbených povídkářů O'Henryho a Leacocka).
Kniha na zpestření jednoho odpoledne - pobavila, avšak vyloženě nenadchla.

09.01.2022 4 z 5

Čirá anarchie Čirá anarchie Woody Allen (p)

Povídky W.A. jsou geniální! Tento druh absurdního humoru mě doslova uhranul. Nestačím se divit, kam autor na ty své nápady chodí.
Zřejmě čerpá hlavně ze svých bohatých životních zkušeností a znalostí z prostředí intelektuálů a umělců všeho druhu. Je všímavým a mnohdy sarkastickým glosátorem společenského dění v kruzích americké "smetánky". Lze pouze litovat, že vzhledem ke svému pokročilému věku Woody Allen už toho asi moc nenapíše a nenatočí.

06.01.2022 5 z 5

Na konci samoty Na konci samoty Benedict Wells

V celku solidní prvotina , i když k plné spokojenosti mně v knize stále něco chybělo. Snad autor až příliš "hrál na city" čtenáře, což v samém závěru vyústilo do sladkobolného či hořkosladkého završení příběhu.

05.01.2022 3 z 5

Moře Moře John Banville

Knihu považuji za literární skvost! Styl a jazyk, kterým byla napsána, prozrazují autorův výjimečný vypravěčský talent. Po počátečním vcelku poklidném vzpomínání se zde postupně odhalují charaktery všech postav, ale zejména pak samotného protagonisty příběhu. Banville nám čtenářům nechává nahlédnout do jeho "13.komnaty" (neboli také svědomí).
Vřele všem doporučuji!

03.01.2022 5 z 5

Poprvé Poprvé Nico Walker

Zpověď feťáka a bankového lupiče, kterého ve vězení někdo přesvědčil, že když napíše svou autobiografii, bude se to dobře prodávat. Téměř půlka knihy líčí zážitky našeho "hrdiny" z nasazení v Iráku. Jeho vyprávění budí dojem autentičnosti, avšak popisům tragických událostí chybí to, co jsem vždy nacházel ve válečných románech Remarquea či Hemingwaye. Možná by se dalo namítnout, že dnes je jiná doba a autoři používají jiné výrazové prostředky, budiž...
Jakoby v přímém přenosu sledujeme zpackaný život člověka, který už v době svého dospívání začíná s drogami a jeho rostoucí závislost na nich ho přivede až k páchání násilné trestné činnosti. Téma jistě zajímavé, ale již mnohokrát zpracované na daleko vyšší literární úrovni.
Sex, drogy, rockenroll - no, té opravdu dobré muziky tam bylo poskrovnu.

02.01.2022 1 z 5

Vedlejší příznaky Vedlejší příznaky Woody Allen (p)

Jsou autoři, u kterých stoprocentně vím, že četba jejich knih mi zaručeně zvedne náladu. Jedním z nich je Woody Allen. Jeho absurdní humor prostě nemá chybu.
I když některé z povídek v tomto výběru jsem již znal z jiných autorových sbírek, vůbec mě to nevadilo. Asi nejvíce se mi líbila povídka o korespondenčním šachu.

01.01.2022 5 z 5

Kosmické grotesky  (12 povídek) Kosmické grotesky (12 povídek) Italo Calvino

Povídkám rozhodně nelze upřít originalitu. Autor se snažil převést některé vědecké teze o vzniku a vývoji vesmíru do příběhů, v nich převládala absurdita. Asi polovina z nich se mi docela líbila, avšak ten zbytek mě nijak zvlášť neoslovil. Možná jsem měl příliš velká očekávání snad i kvůli názvu knihy, který evokuje představy o humoru k popukání. Při četbě jsem se jenom sem-tam pousmál, žádné záchvaty smíchu se nekonaly.
Knihu celkově hodnotím jako lepší průměr.

30.12.2021 3 z 5

Prosinec už je takovej Prosinec už je takovej Donal Ryan

Románová prvotina Donala Ryana nabízí velmi silný, emocemi nabitý příběh. Autor očima hlavního hrdiny, osiřelého mladíka z farmářské rodiny, odhaluje charaktery lidí a jejich konání v těch důležitých okamžicích. Zároveň je zde vyslovena spousta úvah, které mají svou hloubku a nutí člověka k zamyšlení.
Kniha je napsána skvělým stylem a květnatým jazykem. Rozhodně doporučuji!

29.12.2021 5 z 5

Žena ve fialové sukni Žena ve fialové sukni Nacuko Imamura

Zdá se, že čím častěji se setkávám s japonskými autory či autorkami, tím více jim "přicházím na chuť ". Vedle mých oblíbenců Murakamiho a Ishigura jsem docela nedávno objevil talentovanou Mieko Kawamaki a teď je tady Nacuko Imamura a její kniha Žena ve fialové sukni.
Román či spíše novela je naprosto skvělým čtením. Autorka zde svým strohým, přesto však vybroušeným stylem popisuje praktiky stalkingu přičemž dává nahlédnout na život v současném Japonsku. Ale myslím si, že o tom ta kniha tak celkem není (jak jsem patrně správně pochopil).
Doporučuji!

27.12.2021 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Nevím, zda najdu dostatek superlativů, abych krátce zhodnotil své dojmy po přečtení knihy. Našel jsem v ní prakticky všechno: silné příběhy, které se postupně skládaly do mozaiky, různé formy a styly, jakými byly osudy hlavních postav ztvárněny, humor střídající se vážnějšími pasážemi, minulost propletená s budoucností, napětí, dramatické situace a nakonec i trochu sci-fi.
Současně kniha nabídla hodně námětů k zamyšlení, zejména pak úvah o fenoménu moci, které se prolínaly jednotlivými příběhy.
Doporučuji!

26.12.2021 5 z 5

Hranaté vejce Hranaté vejce Saki (p)

Sakiho povídky jsou pro mě balzám na duši. Čiší z nich pohoda, i když některé příběhy nekončí zrovna šťastně. Autor je napsal vybroušeným stylem a jazykem. Samozřejmě, nechybí jeho typický smysl pro humor.

23.12.2021 5 z 5

No není to krása? No není to krása? Kurt Vonnegut Jr.

Cokoliv, co jsem kdy od Kurta Vonneguta četl, včetně jeho promočních projevů, mě oslovilo svou duchaplností, humanismem, originalitou, ale především pro autora tak typickým humorem a sarkasmem.
No není to krása? Určitě je, pane Vonnegute.

19.12.2021 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Silný a poněkud smutný příběh dvou mladých lidí poznamenaných traumaty z dětství. Autor dokázal na poměrně malé ploše vykreslit jejich osudy v průběhu čtvrtstoletí: doba a prostředí se sice měnily, oni však stále zůstávali stejní outsideři, kteří se nedokázali vyrovnat se svými "třináctými komnatami".
Román je napsán velmi poutavě, bez zbytečného patosu. A na to, že to je autorova prvotina, "klobouk dolů".

18.12.2021 5 z 5

Hra o manželství Hra o manželství Jeffrey Eugenides

Opravdu mistrovské dílo od autora, který mě zaujal už svým Hermafroditem. Kniha v duchu viktoriánského románu, zasazena ovšem do Ameriky osmdesátých let. Nádherně popsané duševní rozpoložení trojice mladých protagonistů, kteří hledají nejenom lásku, ale snaží se najít sebe samých (smysl života). Autor popisuje dramatické peripetie příběhu z pohledu jednotlivých aktérů, pro dokreslení situace seznamuje čtenáře také s jejich rodinnými poměry a společenským postavením.
Eugenides mě tedy opět přesvědčil o svých literárních kvalitách. Román je napsán stylisticky bravurně, hezkým jazykem.
Doporučuji všem, kteří mají rádi silné romantické příběhy bez zbytečné sentimentality a nánosu kýče.

18.12.2021 5 z 5