Greenfingers Greenfingers komentáře u knih

Korunka z peří Korunka z peří Isaac Bashevis Singer

Povídky se mi hodně líbily. Jejich autora jsem doposud neznal. Někde jsem se dočetl, že získal "Nobelovku" za literaturu, a tak jsem byl zvědav...
Příběhy s nádechem tajemna a mystiky byly zpracovány mistrovským vypravěčským stylem, pěkným jazykem. Doporučuji!

04.03.2022 5 z 5

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

Kniha s perfektně gradovaným napětím a houstnoucí atmosférou.Připomíná mi ty nejlepší "kusy" od Stephena Kinga. Autora jsem doposud neznal a myslím, že se poohlédnu i po dalších jeho knihách.

02.03.2022 5 z 5

Bodláčí Bodláčí William Kennedy

Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četl. Doporučuji!

S večerem přichází tíseň S večerem přichází tíseň Marieke Lucas Rijneveld

Velmi silný příběh, který i přes naturistický popis různých situací by neměl nikoho nechat chladným.

Gilead Gilead Marilynne Robinson

Dílo je prodchnuto čirou lidskostí, která čiší z každého řádku. Doporučuji!

Stolek s citróny Stolek s citróny Julian Barnes

Pozoruhodná sbírka povídek od autora, který rozhodně psát umí. Bavilo mě to - od začátku až do konce.

18.02.2022 5 z 5

Šesté vymírání: Nepřirozený příběh Šesté vymírání: Nepřirozený příběh Elizabeth Kolbert

Rozhodně zajímavé čtení nabízející množství informací týkajících se vymírání živočišných druhů. Některá fakta jsou opravdu alarmující.

16.02.2022 5 z 5

Zavraždění Margaret Thatcherové Zavraždění Margaret Thatcherové Hilary Mantel

Kolekce povídek od uznávané autorky, která prokázala, že "umí" nejenom historické romány o tisícovce stran, ale i kratičké příběhy ze současnosti nebo nedávné minulosti.

14.02.2022 5 z 5

Pád výletního mola Pád výletního mola Mark Haddon

Námětově pestrá sbírka povídek , která se vyznačuje přesvědčivostí a naléhavostí s jakou autor své příběhy zpracoval.
Mark Haddon mě opět přesvědčil o svých literárních kvalitách.

10.02.2022 5 z 5

Mít s kým běžet Mít s kým běžet David Grossman

Nevšední příběh převyprávěný mistrovským způsobem. Autor potvrdil své literární kvality, které jsem již ocenil v mém komentáři ke knize Přijde kůň do baru.

06.02.2022 5 z 5

Kallocain Kallocain Karin Boye

Tento kratší román Karin Boye bych zařadil mezi klasiku v žánru dystopické sci-fi, vedle děl Huxleyho, Orwella či Atwoodové. Příběh je poměrně jednoduchý a výmluvný.Jeho vypravěč je postavou, která ztělesňuje ideálního "spoluvojáka" naprosto oddaného zvrácené ideologii "Světového státu". V závěru dochází u něj k poznání zrůdnosti režimu využívajícího "drogu pravdy" pro své mocenské účely .
Kniha je protkána spoustou silných myšlenek a úvah zabývajících se otázkami úlohy státu, moci, osobní odpovědnosti a morálky.
Vřele doporučuji.

03.02.2022 5 z 5

Vlak do pekla a jiné povídky Vlak do pekla a jiné povídky Robert Bloch

Povídková sbírka Robert Blocha se vyznačuje žánrovou pestrosti, rozmanitostí námětů, ale především jejich mistrovským zpracováním. Je pouze škoda, že další povídky se vyskytují sporadicky v různých antologiích. Tento autor by si zasloužil větší pozornost našich nakladatelství.

02.02.2022 5 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Díky této knížce jsem se po několik dnů ponořil do světa kouzel - snové, éterické a místy i drsné magie zosobňované těmi dvěma pány z názvu díla. Bavil jsem se náramně, a to hlavně díky skvělému humoru, kterým autorka vůbec nešetřila.
Oceňuji také originální námět a jeho výtečné zpracování. Kniha spojuje prvky alternativní historie a fantasy, navíc je okořeněna smyšlenými příběhy pod čarou, které jsou neméně zábavné jako hlavní text.
Velkou zásluhu na literární hodnotě tohoto objemové rozsáhlého díla má velmi zdařilý překlad Viktora Janiše.
Vřele doporučuji (i když si myslím, že tohle už asi všichni četli dávno přede mnou).

31.01.2022 5 z 5

Židokracia Židokracia Marián Magát

Jelikož můj původní komentář byl přesunut do diskuse, stručně se vyjádřím ještě jednou:
Je to paskvil vydávající se za seriózní historickou studii. Autor šíří zavádějící informace s cílem zdiskreditovat židovský národ a roli Židů v dějinách. Popíráním holocaustu ( což je ve většině evropských zemí trestní čin) a dalšími svými názory se otevřeně hlásí k zastáncům nacistické ideologie.

30.01.2022 odpad!

Rašómon a jiné povídky Rašómon a jiné povídky Rjúnosuke Akutagawa

Většina povídek ve výběru se mi moc zamlouvala, zejména první dvě (Obraz pekla a Rašómon) a pak ta nejdelší - o vodnících.
Od autora jsem doposud nic nečetl, ale po této mé první zkušenosti si rozhodně nenechám ujít jeho další povídkový soubor.

22.01.2022 5 z 5

Mor Mor Albert Camus

Co napsat aniž bych opakoval věty těch, kteří se zde ve svých komentářích již vyjádřili?
Snad jen tolik, že jsem měl z četby velké potěšení. Román vrchovaté naplnil mě představy o krásné literatuře, tedy beletrii. Jeho styl, jazyk, ale zejména pak myšlenky a úvahy - to bylo něco, co bude ve mně rezonovat ještě hodně dlouho.

21.01.2022 5 z 5

Obhajoba šílencova Obhajoba šílencova Woody Allen (p)

Budu se asi opakovat, ale humor Woodyho Allena mě prostě baví. Obhajoba šílencova obsahuje všechny ty úžasné příběhy ze tří předchozích sborníků, takže se jedná o téměř kompletní soubor jeho povídek. Doporučuji!

21.01.2022 5 z 5

Bílý tygr Bílý tygr Aravind Adiga

Kniha je především otevřenou a nemilosrdnou sondou do života indické společnosti. Autor si neklade žádné servítky a očima hlavního hrdiny reflektuje všechny nešvary současné Indie: bídu, zaostalost, korupci, kastovní systém, atd.
To vše činí prostřednictvím sžíravého humoru (sarkasmu). Doporučuji!

19.01.2022 5 z 5

Společenství Společenství Ann Patchett

Musím se přiznat, že kniha mě příjemně překvapila. Autorka v ní dokázala velmi přesvědčivým způsobem popsat životní osudy příslušníků dvou rodin v průběhu padesáti let. Její vyprávění má spád a nejsou v něm žádná hluchá místa. Jazyk a styl psaní se vyznačují vysokou kultivovaností, místy se vyskytnou věty, které čtenáře přimějí k lehkému pousmání (není to však žádný třeskutý humor).
Doporučuji!

16.01.2022 5 z 5

Nepijte vodu Nepijte vodu Woody Allen (p)

První divadelní hra Woodyho Allena z roku 1966. Děj se odehrává na americké ambasádě v blíže nejmenované východoevropské zemi s totalitním režimem.
Zápletka je vcelku prostá, ale ty dialogy jednoduše nemají chybu. Woody Allen zde prokázal, že je mistrem ztřeštěných absurdních kousků. Zábava k popukání od začátku až do konce. Doporučuji!

15.01.2022 5 z 5