Mít s kým běžet

Mladý Asaf pracující přes léto na radnici dostane za úkol zjistit majitele zatoulané feny, a tak se mimoděk vydává po stopách neobvyklého příběhu. Mladičká Tamar, aby zachránila milovaného člověka, se stává pouliční zpěvačkou a dává se zavléci do světa zločinu. Jeruzalémská Eurydika nečeká na osvoboditele, ale s odvahou moderní dívky se jako zachránkyně sama pouští do boje s nepřátelským světem... Román Mít s kým běžet patří k nejúspěšnějším knihám předního izraelského prozaika Davida Grossmana. Zaměřuje se na odcizení mezi rodiči a dětmi, drogovou závislost, zneužívání druhých a vnitřní sílu jedince. Děj románu je zasazen do současného Jeruzaléma a jeho nejbližšího okolí, realistickou, až syrovou scenérii města ovšem prostupuje přízračná atmosféra...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58191/big_mit-s-kym-bezet-4l3-58191.jpg 4.361

Vydáno: , Mladá fronta

Mishehu laruts ito, 2000

Kniha Mít s kým běžet

Tydvik

Mé počáteční nadšení (autor se chvílemi umí vyjadřovat velmi malebně) začalo poměrně brzy mizet někde v hodně velké dálce, až se ztratilo úplně a zcela.
Ať na to koukám z jaké strany chci, nemůžu si pomoct… je to vypočítavé a na efekt. Nebo vypočítané na efekt. To je jedno.
A pak se také podle mě jedná o klasickou a čistokrevnou Young Adult. Na tom samozřejmě není nic závadného; pokud by se ovšem nestyděla si to přiznat, nehrála si bůhví na co a já s ní nemusela zbytečně ztrácet čas, který je vzácný.
Protože na tyhle naivní bábovičky, i když zabalené do krásného jazyka, jsem už prostě Old Adult.

Greenfingers

Nevšední příběh převyprávěný mistrovským způsobem. Autor potvrdil své literární kvality, které jsem již ocenil v mém komentáři ke knize Přijde kůň do baru.

Angie_Missfit
14.07.2019

Zvláštní. Kniha je po všech směrech napsána dobře, postavy nejsou ploché, jejich příběhy zajímavé, ale přesto mě neoslovila. Dlouho jsem nemohla přijít na to proč, ale po chvíli, kdy jsem si od knihy odpočinula, jsem to rozlouskla: na můj vkus je straaašně pomalá a graduje méně, než jsem čekala. Obsahuje spousty popisu - míst, pocitů, minulosti...až to maličko nudí. Také mi moc nesedí jednolitý text bez kapitol, který pomalost děje v mých očích ještě zesiloval. Knihu jsem asi v polovině odložila a už se k ní nechtěla vracet. Když jsem ji jela do knihovny vrátit a cesta pomalu ubíhala, neodolala jsem a dopustila se knižní prasárny, a sice přečtení posledních pár stran knihy. Překvapilo mě, že kniha končí opravdu přesně tak, jak jsem si myslela. Jazyk je dobrý, kniha je kvalitně napsaná, avšak celé je to jaksi unylé, včetně závěru. Chápu, je to spíš pocitová kniha o objevování sebe sama, o snaze porozumět sobě, svým pocitům i světu kolem, avšak je to podáno tak, že mě to bohužel moc nebavilo. Špatné to ale taky není a rozumím kladnému hodnocení. Osobně však další knihy od autora zřejmě nevyhledám.

Káča2015
16.01.2019

Skvělé, syrové.

Lili
08.10.2018

Cesta za poznáním sebe sama. Román o síle, odvaze a lásce. Možná je to trochu naivní pohádka, ale nechceme někdy právě to? Nedoufáme všichni v dobré konce? Příběh mi utíkal, zajímal, ke konci trošku váznul, ale nic to výzarně nezkazilo. V knížce je spousta námětů k zamyšlení, mně ale brnkla až ta úplně poslední věta:

"...ještě nikdy nepotkala člověka, se kterým by se jí mlčelo tak hezky."

Člověk toho může s druhým spoustu napovídat, to ale ještě neznamená, že si opravdu rozumí. Moje vydání mělo jednu zvláštnost - název na pevných deskách byl opačně - na konci a vzhůru nohama. Omyl, který mám jen já nebo dalších 100? :-)

Lucka332
16.01.2018

Měla jsem co dělat, abych knihu neodložila. Ze začátku to bylo hrozně nečtivé - moc úvah a myšlenek a žádný děj. Nakonec jsem knihu dočetla. Úplně nadšená jsem z ní nebyla, ale nakonec tam byl pěkný příběh.

Inka063
03.01.2018

Čtu zdejší komentáře a zjišťuji, že se kniha všem četla s lehkostí, že je přímočará, jednoduchá, milá atd. Já jsem z knihy neměla vůbec dobrý pocit - ne pro její kvality, ale pro skutečnosti zde popisované. Po celou dobu mě neopustil dojem, že město je plné ztroskotanců, feťáků, zlodějů a lidí na okraji společnosti. Měla jsem obavy, co se stane na další straně. Kniha na mě působila depresivně a temně. A to i přesto, že byl zachráněn muzikant s talentem od boha. Bavily mě lehce filozofické úvahy, ale další knihy od Grossmana už asi vyhledávat nebudu.

Pett
22.09.2014

Taková milá člověčinka...chvílemi zavání naivitou a lehkou neuvěřitelností, ale vůbec to tentokrát mojí maličkosti příběhu neubíralo... mám slabost pro náznakové a pomalu plynoucí vyprávění, kdy si pointu a myšlenky poskládáváte krůček po krůčku... čte se s lehkostí, i přes mnohdy náročnější témata ze života společnosti "on the edge" ...