Gabri-88 Gabri-88 komentáře u knih

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Za mě opět topka! Sapkowski mě nepřestává bavit. Jeho humor a prokládání částí o Geraltovi s ostatními mě drželo v pozornosti. Četla jsem,že někteří jsou zklamaní z částí o Ciri a Yennefer. Tenhle názor nesdílím, žeru to!

,,Jsi Gerald, zvaný Gerald z Rivie?"
,,Ano, jsem Geralt, zvaný Geralt."
:)))

21.04.2021 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Harryho scena s jablkem byla nechutna. Ale to by nebyl Jo, kdyby takovou scenu nevymyslel. Fuj, nechci vedet kde na ty napady Jo chodi ;-)

"Protoze bolest a smrt nejsou pro cloveka to nejhorsi. Nejhorsi je ponizeni."

09.06.2019 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Je až neuvěřitelné, kolik toho Bryndza zvládne nacpat na 300 stránek! Jeho poněkud úsečný, strohý styl popisů však právě čtenáři umožňuje soustředit se na důležité - tedy na vyšetřování, a následně zbyde čas i na poodhalení Tristana, který v prvním díle působil poněkud ploše. Navíc se nám dostane i víc Jakea, Petera a nechybí scénky pokoušení Katina odolávání alkoholu. Super to je! Rozhodně doporučuju

23.10.2022 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Téééda to bylo něco, co vám budu povídat :)) začátek mě zmátl, říkala jsem si, že to není styl pro mě.. jenže jsem to přeci jen vzala znovu do ruky a pak se všechno úplně otočilo a zanechalo to ve mně hluboký dojem.
Nesouhlasím s tím, že nebyl využit potenciál. Já jsem naopak ráda, že nebylo popisována každá kočičí hlava a splašek :) rozuměj, jsem ráda, že autor ponechal hodně prostoru fantazii čtenáře.
Oblíbila jsem si všechny postavy, i ty co bych si oblibovat neměla. Richard a lady Dvířka mi přirostli k srdci. Určitě si přečtu něco dalšího od Gaimana.
Jako ukázka, nejlepší popis kocoviny (úžasných frků tam je šíleně moc, těžko vybírat)

... Byl zalitý studeným lepkavým potem a připadalo mu, že mu někdo zasadil oči panenkami dozadu a navíc do lebky, která byla nejmíň o tři čísla menší než jeho původní hlava.

06.08.2023 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Báječně poskládaný detektivní příběh z českého prostředí. Takových knížek není tolik, protože se stalo nešvárem, že všechno zajímavé se zřejmě musí odehrávat nejlépe za oceánem a tak autoři postavám dávají anglická jména, která kolikrát ani neumím přečíst. To se vám zde nestane!!
Tomáš a Honza jsou uvěřitelní a tak pěkně lidsky nedokonalí, sympatičtí, takže vás příjemně provedou napínavým případem, který ukáže, že lidi jsou prostě bezcharakterní hovada. Tak to mám ráda.
Zapeklitě složený, zpočátku jako slepá ulička působící kriminalní případ, příhodná přirovnání, hra s českým jazykem a malebné české prostředí jsou největšími taháky téhle knížky

26.03.2023 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Vyčurala se, odemkla, došla k umyvadlu. Hovor u pisoárů umlkl ve chvíli, kdy otočila kohoutkem.
"Co tu děláš?"
"Čurala jsem a teď si myju ruce," odpověděla. "Zapamatujte si to pořadí."
Ulrich čekal u dveří. Jak držel v rukou její bundu, připomínal jí psa s klackem v tlamě vrtícího ocasem.

Čtěte! P-přísahám, že se vám to b-bude líbit :-) Katrine jako hlavní vyšetřovatelka dostane prostor na začátku, pak už je to zase one man show, ale oceňuji všechny ty linie Ulla x Mikael x Truls, Katrine x Bjorn, Harry x Rachel, dělá to příběh takový uvěřitelnější a s každým dalším dílem je mám radši i přes jejich případné špatné charakterové vlastnosti (Mikael, Truls, Harry :)

"Jste pořád na suchu, Harry?"
"Jako norský ropný vrt, šéfe."
"Hm. Dobře víte, že norské ropné vrty na suchu nejsou, jsou jen zavřené a dobu, než ceny ropy zase vystoupají."
"Přesně to jsem vám tou metaforou chtěl říct."

Přiznám se, že Nesbovy knihy asi úplně nečtu jen kvůli té detektivní práci, kterou popisuje. Nýbrž kvůli jeho vypravěčským schopnostem. Prostě mě baví, že se v knížce mimo jiné dozvíte blbosti jako například, že turecká káva nemá projít varem :) nebo o úchvatnosti našeho konzumního světa a “produkci” masa. No a zároveň žasnu, jak zvládne Jo na jedné jediné stránce vylíčit upřímně smutného HH a zároveň to zabít morbidním humorem KB. A mimo jiné mě baví jeho obsese hudbou, kterou cpe do každé HH knihy :)

"A přesto lidi dál léčíte?"
"Je to poslání."
"Ano, všiml jsem si krucifixu ve vaší ordinaci. Věříte v poslání."
"To vy také, Harry. Poznal jsem to na vás. Možná nevěříte v boží poslání, ale v poslání ano."
Harry sklopil pohled do kelímku. Steffens to s fascinující bolestností vystihl.

25.04.2020 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Křest ohněm u mě uspokojil všechna moje očekávání, která na pana Sapkowskiho kladu. A že toho není málo :D nechyběly nové zajímavé postavy, filozofování, politika, boj, radost i smutek. I ňuf ňuf momenty u Geralta protivy se našly:

...,,Splatím, co jsem dlužen," řekl tiše. ,,Nezapomenu. Může se stát, že i ty budeš potřebovat pomoc. Rameno, o které se budeš moci opřít. Pak vykřikni, vykřikni do noci. A já příjdu."

Milwa se stala mojí novou oblíbenou postavou. Je mi nějaká velmi blízká, což bude tím jak je hubatá :))) no a samozřejmě miluju trpaslíky. Bože, to jsou hlášky :D

... ,,Co stojí na tom meči?" zeptal se Geralt.
Zoltan: ,,Ať chcípnú všeci zkurvysyni."

Nezklamal samozřejmě ani Marigold, being Marigold v rozličných situacích od veršování, spiknutím s Milwou proti zaklínači anebo pokňourávání a rýpání do Regise :D haha, Regis se stal rozhodně mým nejoblíbenějším upírem v literatuře!

Verš po marigoldsku: Není divu, že jsou sličné panny jak plaché laně,
oč jsou přece stromy vyšší, o to těžší vylézt na ně...

I love it! Rozhodně 5 * .... dala bych i šestou :D

10.03.2023 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

(SPOILER) líbí se mi, že jsme v Čase opovržení dostali všechno. Yennefer a její taktizování, její znovushledání s bělovlasem, boj bělovlasa i jeho potupení v boji s čarodějem. Skvělé dialogy!!! Miluju dialogy v zaklínačovi!! Siri a její plahočení se neznámou krajinou (dobře, tohle byla nejnudnější část knihy…). A Jednorožec! Konečně něco nového!

A proč tohle všechno? Vždyť už vlastně všechno důležité víme, ne?:))

,,Zaklínač je určený k zabíjení jako prdel k - vy víte čemu.”

16.10.2022 5 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Ach, cítím se převálcovaná a ochromená... jak jen to popsat, teď by se mi hodilo trošku talentu jako má Emmi. Vždycky trefit přesně a úděrně. Lea mi občas bylo skoro líto, ale na druhou stranu mě nepřestával bavit, jak jí dokázal prokouknout dřív než ona sama sebe. A jeho emaily v opilosti byly top.
Ten konec je neodpustitelný!! Neříkam, že se to nedalo očekávat, ale úplně mi z toho došel dech a chvíli jsem jen čučela na dokončenou knížku a chtělo se mi plakat.
Četla jsem v originále. A teď mám neodvrátitelnou chuť si přečíst pokračování, jenže ho nemám :( uf

19.07.2020 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

"Dej si pozor," upozornil soupeře, "ještě krok a budeš svoji ruku hledat na podlaze."

Na Zaklínače jsem se chystala už dlouho. A teď se ptám sama sebe, proč jsem se na něj nevrhla hned po hlavě?! Tomuhle se říká zábava!

"... proto také se zde naši dědové usadili, elfy vyhnavše."
"... Elfy vyhnavše, ale starý elfský název měnit za nutné nepovažovavše ..."

Mluva pestrá a vtipná, není co vytknout. Postavy zajímavé s prostorem pro vlastní fantazii. To mě baví. Nejvíc se mi líbí Nenneke a čert :-) naopak mě nadmíru vytáčí Marigold a o to je to zábavnější. Co nejdřív se musím vrhnout na další díl. Uk uk! :-)

"... Rytíř bez jizvy je k*kot, a ne hrdina. Optej sa ho, hrabě, uvidíš, že je rád."

26.01.2020 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

(SPOILER) Líbí se mi, jak se názory na knihu různí :)) buď si to čtenáři naprosto užili (dirty minded people!:) a nebo četli skoro se sebezapřením. A teď se teda vyoutuju a přiznam, že patřim do té první skupiny :D
Velmi se mi to líbilo. Né snad protože by to byl literární skvost. Práce s jazykem - až na všechny formy kojtusu - je spíš slabší, ale humor a téma mi prostě sedly. Morální dilema některých zúčastněných mi přišlo sice úsměvné, ale zároveň jsem si připomínala, že to zřejmě asi bude dnešní realita (nevěra).
Ze všeho nejvíc se mi líbil Cyril :))) a taky Petra. Jinak mi samozřejmě nejvíc trhal srdce Tánin osud a její stýskání po Patricii...

,,Ploč máma nemá vaulata, tati?"
,,Protože je žena. Místo nich má prsa. Ty zas nemáme my."
,,A na co ty vaulata vlastně jsou?"
,,O tom se budeš učit ve škole, až budeš větší."
,,Jeden kluk ve školce žíkal, že v nich je mozek!"
,,To je blbost. Jak na to přišel?"
,,Jeho máma plej žíkala, že ho tam jeho táta má."

30.10.2021 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Zpočátku jsem nechápala, co má být na Idiotovi tak hlubokomyslného. Skutečně mi to pak došlo až tak po první třetině. Přehršel postav mě sice mátl, takže jsem se snažila soustředit na ty nejvýraznější. Musím přiznat, že kromě Myškina mě v podstatě všechny postavy něčím iritovaly, protože se prostě odmítaly ke knížeti chovat podle mých představ :))
Hluboká empatie, kterou kníže oplývá, mi příjde skutečně nadlidská a nějak se mi nezdálo, že by se mu z ní knížeti také od ostatních něco vrátilo.
A také Dostojevského postavy někdy něco nakously, nedořekly anebo snad nenašly správná slova to vysvětlit, takže kolikrát zůstalo něco nedopovězeného. Mně přišlo, že vím co se snaží říct, ale zároveň jsem si kladla otázku, jestli to vůbec vidím správně? Jenže bohužel nikde vzadu v knize nejsou prozrazena správná řešení těchto hádanek:)))
Jinak už zde všechno zajímavé bylo řečeno v komentářích pode mnou. Např. @legens

11.10.2023 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Ze začátku jsem si pletla jména. Prostě jsem nestíhala.
Taky mi děsně vadil styl psaní. Buď nechutně dlouhé souvětí, anebo úsečné vyjádření. To mi nejdřív lezlo na nervy, pak jsem to přijala a zvykla si.
Co se mi však velmi líbilo, je vykreslení postav. Jejich charaktery a vztahy mě vtáhly. Dokonce jsem pak zapomněla o čem že původně zápletka knihy je a prostě si jen tak pohodově četla : ))) dobrý to bylo. Určitě dám šanci ještě dalším knihám od autorky.

03.07.2021 3 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

V první pětině knihy jsem neměla v plánu dát pět hvězd. Jenže...
Sebeironie, kterou vládne hlavní postava, je prostě skvělá. Přirovnání, kterých Jo využívá, jsou jednoduše geniální (moucha?! etc). Hra se slovy. Vtip. Jakože občas jsem si nebyla jistá, že jde o humor. Vždyť jde o krimi! Jenže já se smála. Smích mi bublal v hrdle a kolikrát jsem musela na chvíli přestat číst :))))
A jako sorry, ale že Jo dokáže napsat takovýho anti-sympaťáka a já si ho nakonec oblíbím a fandím mu? Tvl to kde jsme? :))))
Některé ukázky se prostě sem nehodí, protože 16+... tak vybírám dva lehčí kalibry:

"...Zabočil jsem do obýváku a zjistil, že se v posteli posadil. Jeho omdlení bylo pouhé divadlo. V ruce držel plastovou zkroucenou lízající ženu..." :))))

"...Naprosto trapně přesně: pistoli Glock 17 s kulkami ráže devět milimetrů, které při průchodu tkání deformují a tříští vše tak, že celkové množství olova s sebou vezme naprosto neúměrné množství masa, svalů, kostí a mozkové hmoty, která se poté, co projektil projde vaším tělem přilepí na stěnu za vámi, ne nepodobně jako na malbách Barnabyho Furnase..."
- přiznejme se, kdo si Furnase vygooglil? :)))))

15.05.2021 5 z 5

Perla Perla John Steinbeck

Tahle malá, uzoučká knížečka je doslova dar!

Získala jsem ji darem tady ve Švýcarsku, jelikož byla společně s dalšími knížkami odložena ke věnování na lavičce v jedné vesnici. Bylo to ráno, naproti v domě z otevřeného okna vyhrávala klasická hudba a z okna vlály bílé záclony. Když jsem tu knížečku vytáhla z té tašky, kde byla uchovaná, vůbec jsem netušila jako krásu beru do ruky. O tom jakou záložku jsem našla vloženou hned za obálkou, snad ani netřeba mluvit :) nic kouzelnějšího jsem dlouho neviděla. A ten závan zatuchlinky, když jsem stránky rozevřela, se ani popsat nedá!
Četla jsem v angličtině, protože darovanému koni na zuby nehleď :) a že se mi už po pěti stránkách zastaví dech strachy, to jsem nečekala :)
vřele doporučuji, doufám, že český překlad je stejně dechberoucí :)

17.10.2020 5 z 5

S hlavou v oblacích (pejru) S hlavou v oblacích (pejru) Kateřina Petrusová

Čekala jsem, že hodnocení a komentáře jsou nadhodnocené... Jenže jsem se tlemila od začátku do konce a Adolf mi způsobil dokonce hysterický záchvat smíchu... A pak taky Flek. Takže jsem nucena dát plný počet hvězdiček, nedá se svítit:-)

"Dej tu nohu pryč, nebo ti něco udělám!" zasyčela jsem. A myslela jsem to fakt vážně. Hned vedle dveří visela lžíce na boty, pěkně velká a kovová, ne takový ten ikeácký chcípáček.

11.02.2020 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Ráda bych poděkovala autorovi za tuhle psycho jízdu. Jak je možný, že mě i v desátým dílu dokáže takhle vcucnout do děje? Mám nějakou tu připomínku.
1. Jo, cos to některým postavám udělal? Není ti to blbý?
Že se pan Nesbo nesdráhá hlavním hrdinům provést různý hrůzy, už jsme si asi všichni zvykli.. teda vlastně, ne, já ne! Úděl BL mě fakt bolel. Ano, přiznávám se, asi se mi z těch emocí i na chvíli zamlžily brejle.
2. Tvůj humor, Jo, ten teda jako opravdu žeru. A po té co jsem koukala na tvý rozhovory, mi to i připadá vážně autentický. Poměr psycho jízda a vtípky se opravdu povedlo vyvážit.
Závěrem bych řekla, že těším na díl jedenáctý, ale nechám si to všechno v sobě pěkně uležet, abych se na to ještě víc těšila!

...Opravdu zaplatí životem za to, že v Hongkongu odmítl nabídku na hodinu jógy zdarma? ... :-)

18.10.2019 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Uz to mam! Harry je skryty superhrdina, protoze se opet dokazal prekonat, i kdyz se zase zdalo, ze je jednou nohou v hrobe. Tentokrat byl muj osobni tip, ze prijde o ucho anebo jeho cast :-) no tipovani mi moc nejde, ale bez novych jizev Nesbo Harryho vyvaznout nenecha, to je jasne! Obcas me napadlo, ze se Jo u psani musel pekne nasmat vlastnim vtipum. Parada! Kniha je ponekud odlisna od predchozich, emotivnejsi, ale opet dostatecne temna. A ty Nesbovy pokusy o eroticno jsou fakt tresnicka na dortu

15.07.2019 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Bylo to napinave jako prase. Kdo je vrah tentokrat sice bylo pomerne brzy naznaceno, ale kupodivu to vubec neubralo na napinavosti. V duchu jsem Harryho popichovala a drasalo mi to nervy vedet, kdo je ten smejd. No a kdyby to bylo byvalo ve finale dopadlo jinak, tak bych byla na Nesba hodne velmi strasne na...stvana!

..."Veris tomu, co se tvrdi o labutich?" zeptala se. "Ze si jsou verne, dokud je smrt nerozdeli?" "Myslim,ze jsou verne danym slibum." "A jake sliby si davaji labute?" "Zadne, predpokladam."... :-)

08.05.2019 5 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Smutné, velmi opravdové a srdcedrásající. Rozhodně by si to měl přečíst každý, už kvůli tomu poselství, že dvě tak rozdílné kultury jsou prostě neslučitelné, zvlášť pokud se ani jeden z obou článků nehodlá podvolit.
Špatně se mi to četlo nejen kvůli traumatizujícím scénám, ale i stylově kvůli zdlouhavým ne uplně zajímavým částem.

18.05.2023 3 z 5