Friedulka Friedulka komentáře u knih

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Z knihy nejsem vůbec nadšená. Děj se táhnul a přiznám se, že vedlejší linky líčící peripetie Carla, Asada a všech dalších mě vysloveně nebavily. Místo aby děj gradoval, stával se vleklým a lehce čitelným.
Samotnému případu by stačil daleko menší rozsah. V poslední třetině jsem už vyloženě přeskakovala některé kapitoly.
Takže tak, Chris Carter je Chris Carter.

14.09.2023 1 z 5

Místo, kde nemůže být bůh, nebo snad ano? "Ty má maličká, ty má něžná ... ty má hloupá." Dá židovské dívce sílu mrazivá modlitba rabína, který je správcem v sušárně vlasů?

25.08.2023 5 z 5

Hroby v povětří: Poezie Bukoviny Hroby v povětří: Poezie Bukoviny Radek Malý

Paul Celan vyvrátil slova německého filozofa Adorna, že "po Osvětimi už nelze psát básně." Celanova nejslavnější báseň Fuga smrti se naopak stala dle mého básní, která dokázala několika verši vyjádřit celou obludnost holocaustu. Pokud je možné, doporučuji číst v originále, či v překladu od L. Kundery.
Nic obdobného jsme nikdy nečetla.

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Mám ráda Fukse, a tato kniha patří dle mého názoru k jeho nejlepším, nezapomenutelným.
Nic není takové, jak se zdá, posuďte sami.
Nevím proč, snad atmosférou, mi tato kniha připomíná Dürrenmattův Slib, který určitě také stojí za přečtení.

24.08.2023

Zloba Zloba Chris Carter

O tom, že je Robert Hunter (již podle jména) borec, si snad nikdo netroufne pochybovat, pokud by nedejbože přece jen, tak nás autor hned umlčí dechberoucím životopisem tohoto nadaného superinteligentního detektiva (a raději hned, až na výjimky, v každém díle). Neméně zdatný je jeho parťák Carlos Garcia alias Sancho Panza.
Zloba je skvělá, tady se opravdu někdo móc zlobí, až to hezké není. Konec trochu překombinovaný, ale to Chrisovi odpouštím.

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Hadí doupě a v něm klubko zmijí. Kterápak zmijka ale kousala? Až se klubko rozmotá, budeme více než překvapeni. Závěr tak šokující, že oproti dalším knihám A. Christie kniha nebyla dlouho zfilmována.
Tuto knihu mám mezi 5 nejlepšími z pera královny detektivek.

Zůstala dítětem Zůstala dítětem Pearl S. Buck

Nezapomenutelná kniha. O dilema milující matky budete dlouho přemýšlet.

Příběh jednoho manželství Příběh jednoho manželství Pearl S. Buck

Už když jsem jako náctiletá četla knihu poprvé, byla jsem jí okouzlena a zasažena. Takto by měl vypadat příběh jednoho manželství, nic okázalého, ohromného, šokujícího. Jen prostota, opravdovost, čistá krása.
Ne nadarmo je autorka nositelkou Nobelovy ceny.
Doporučuji přečíst si její knihu Zůstala dítětem.

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

"Má sličná, má nebeská, má čarokrásná."
Takového tatínka by chtěl mít každý! Z něžných, přenádherných slov mrazí až do konečků prstů. Kniha je čirý děs. Smekám před panem autorem. Obsah i forma je mistrovský koncert!

Moudrost Hildegardy z Bingenu Moudrost Hildegardy z Bingenu Fiona Bowie

Samotná knížečka zaujme již vizuálně, dýchne na nás středověk s Hildegardinými myšlenkami, které nejsou uvězněny v čase.

23.08.2023

Petr Fiala od A do Z Petr Fiala od A do Z Petr Fiala

Bože! Okénko do života narcise.

23.08.2023 odpad!

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Ospalé benátské lido v mezisezóně. Platonické okouzlení měnící se v obsesi. Hořící ohně upomínající na přítomnost cholery. Melancholické, pomalu plynoucí, snad až dekadentní. Mistrovské dílo! Film je rovněž překrásný.

Homo Faber Homo Faber Max Frisch

Řecká tragédie v podání Maxe Frische. Osudovost smějící se rozumu. Něco takového by zřejmě nikdo nechtěl zažít. Výborný, leč těžký příběh.
Sabeth, jedno z nejkrásnějších jmen v literatuře .
Asi budu trochu za kacíře, ale film je ještě mnohem skvostnější, doporučuji.

22.08.2023 5 z 5

Pošťák vždycky zvoní dvakrát / Pojistka smrti Pošťák vždycky zvoní dvakrát / Pojistka smrti James M. Cain

Napadlo-li vás, jak se bude žít lidem spřízněným společnou vraždou, neváhejte a knihu si přečtěte. Skvělé, skvělé, skvělé.

Kočár do Vídně Kočár do Vídně Jan Procházka

Žena, vůz, dva němečtí vojáci. Někdy cesty nevedou tam, kam mají. Otevřete bránu a nechte se pohltit smrkovým lesem. Smutně krásné. Varhanní koncert pod klenbou stromů.
Film je také mistrovským dílem.

22.08.2023 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Podle mě nejlepší kniha od Remarquea.
Švýcarské sanatorium jen kousek od nebe. Dvě rozdílné postavy, jejichž cesty se protnou. Doporučuji.

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Variace na starozákonní příběh o Kainu a Abelovi. Jedna z nejlepších knih!
Jméno Cathy jen tak nezapomenete.

22.08.2023 5 z 5

Rubáš pro slavíka Rubáš pro slavíka P. D. James (p)

Málokdy čtu detektivky opakovaně, ale tato je jedna z několika, po kterých jsem sáhla znovu. Má totiž mnoho co nabídnout. Pohltí nejen samotný děj, ale také ponuré prostředí staré nemocnice, rovněž vynikající popisy, které celkovou atmosféru umocňují. Příběh vás vtáhne a nepustí.
PS. Žaludeční sondu po přečtení knihy bych si raději ještě dobře rozmyslela.

Spálená křídla Spálená křídla Karla Kubíková

Nejzajímavější mi připadl osud Anděliny matky. Přerod malé Anděly v sobeckou ženu se mi zdál obtížně uvěřitelný. Hájovna mi byla mnohem bližší.

21.08.2023 4 z 5

Knize s tak krásným nostalgickým obalem nešlo odolat. Jsem ráda, že příběh byl rovněž výborný, byť velmi bolestný. Hájovna na samotě otevřela dveře do samoty mnohem tíživější.
Kniha mě oslovila svou lehkostí a úsporností mnohem více než Spálená křídla či Rafanda.

21.08.2023 5 z 5