Hroby v povětří: Poezie Bukoviny

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Antologie představuje poprvé v ucelené knižní podobě německy psanou poezii z Bukoviny. Tento východoevropský region s hlavním městem Černovicemi se ve dvacátém století stal svědkem řady dramatických dějinných zvratů. Ty stojí za intenzitou básnické tvorby zdejších německy píšících autorů a autorek vesměs židovského původu, z nichž do světové literatury pronikla jména Rose Ausländerové a Paula Celana. Kniha dokumentuje počátky, vzmach i zánik jedinečné kulturní symbiózy, která na tomto území vznikla....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323799/hroby-v-povetri-poezie-bukoviny-4oP-323799.jpg 54
Žánr:
Literatura světová, Poezie
Vydáno:, Fra (Agite/Fra)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Hroby v povětří: Poezie Bukoviny

Přidat komentář
Kmotr99
11.11.2018

Fascinující exkurz do zmizelého světa Bukoviny. Rozpad Rakouska-Uherska a pak definitivně šílenství druhé světové války ukončily unikátní multikulturní charakter Černovic a celého regionu. Nostalgicky laděné básně střídají verše zachycující holocaust.
Jedno z těch nahodilých setkání, které mi značně rozšířilo obzory.

puml
17.12.2016

Zajímavá je jistá podobnost raných básní Immanuela Weissglase, ale i dalších autorů s tvorbou Paula Celana. Bukovinští básníci, to je pojem sám o sobě. Hodně se asi četli navzájem, proto někdy ta podobnost veršů a občas i celých slok. Velmi pestrá a rozmanitá tvorba, která má v sobě často melancholii a stesk po zmizelých časech, kdy Bukovina byla svéráznou mnohonárodností výspou Rakouska-Uherska, a kdy zřejmě potkat básníka nebo literáta v Černovicích bylo stejně běžné, jako potkat drožkáře. Výborný výbor v překladu Radka Malého.


Autoři knihy

Radek Malý
česká, 1977

Paul Celan
rumunská, 1920 - 1970

* antologie

Rose Ausländer
rakouská, 1901 - 1988

Kniha Hroby v povětří: Poezie Bukoviny je:

v Přečtených4x
v Doporučených2x
v Knihotéce5x
v Chystám se číst3x