Friedulka Friedulka komentáře u knih

Odpusť! Odpusť! Jakub Hlávko

No, já nevím, snad ani není podstatné, zda autor zamýšlel napsat povídku, či novelu na novelu je zde příliš popisů dle mého vkusu, na povídku zase závěr je dosti vygradovaný. Hlavním problémem je přílišné tlačení na pilu při použití jazykových prostředků. S metaforami by se mělo zacházet jako s kořením, autor se toho ale očividně nebál a téměř v každé druhé větě se pouštěl do metafor, a to značně neobvyklých, např.: Slunce svítá rychle/ lodní šroub je slimákem moře... Toto mě uvádělo v úžas a bezpečně odvádělo od textu. Jinak by příběh nebyl špatný.

21.08.2023 2 z 5

Jedna z nejkrásnějších a nejlidštějších knih, které znám. Dlouhé odstavce bez interpunkce mistrně vyjadřují naléhavost sdělení hlavní postavy jménem Jan Dítě (zde plně platí nomen omen). O čtenářovu pozornost se také postarají opakující se úvodní slova každé kapitoly: Dávejte pozor, co vám teďka řeknu".
Co stránka, hluboká pravdivá myšlenka. Jan Dítě mi byl sympatický od samého začátku, získal si mé srdce svou opravdovostí a schopností vidět svět citlivýma dětskýma očima.
Ke knize se opakovaně vracím. Filmová podoba se mi vůbec nelíbila.

21.08.2023

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Vážím si básníkových prostých slov, ze kterých vyvěrá hluboké pochopení a soucit. Vynikající verše, některé se mi vybavují stále: " Jen jedenkrát kolem mne šla láska. Vlas černý padl k pasu..."

21.08.2023 5 z 5

Terezka Planetová Terezka Planetová Vladimír Holan

Všem, kteří se chtějí projít nostalgickou krajinou mládí, vřele doporučuji!

21.08.2023 5 z 5

Náměstek Náměstek Rolf Hochhuth

Kniha, na kterou nezapomenete. Četla jsem ji v originále, pokud je to možné, doporučuji více než v českém překladu. Zfilmovaná podoba je zdařilá, ale knihu nepředčí (film Amen, 2002).

20.08.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Zaujmula mě již samotná obálka knihy. Děj mě naprosto vtáhnul, nedal vydechnout, závěr více jak překvapil, znovu a znovu jsem jej pročítala.

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Neotřelý námět. Nesmrtelnost, která něco stojí.

19.08.2023 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Kniha mě zklamala. Může za to jednak hlavní postava, ke které z mého pohledu nešlo cítit jakékoliv sympatie a kterou život bez drog nudí, zároveň jazykový styl. Pokud jako dokument, tak dobře, po literární stránce neumělé, zdlouhavé...

19.08.2023 1 z 5

Ledový zámek Ledový zámek Tarjei Vesaas

Knihu jsem přečetla v dětství jedním dechem, těžko najít něco tak originálního, sugestivního, pohlcujícího. Je to jedna z mála knih, které nevymizí z mysli, v průběhu dospělosti jsem se k ní ještě opakovaně vrátila (a vrátím). Popis cesty zamrzlým vodopádem je něco tak fascinujícího, co vás uchopí a pohltí.
Filmová podoba (Is-slottet, 1987) je také skvělá, doporučuji.

Proč všichni odcházejí Proč všichni odcházejí Zuzana Dostálová

Svět a jeho všední i nevšední okamžiky zachycené dětskýma očima, opravdovost a důležitost každé chvíle. Nejvíce mě zasáhlo relativně krátké setkání hlavní postavy Zuzanky s nemocnou dívkou v nemocnici, která ji prostřednictvím korespondence provází celým příběhem.

Muzikantská Liduška Muzikantská Liduška Vítězslav Hálek

Ta kniha je něco tak krásně smutně poetické.

18.08.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Obyčejný život neobyčejně silné ženy, cením si skvělého vyjádření lidských citů bez přehlcení politikou, ta zde vytváří jen nutnou kulisu.

18.08.2023 5 z 5