Kočár do Vídně

Kočár do Vídně

Komorní příběh odehrávající se v posledních dnech druhé světové války. Hlavní hrdinkou je zoufalá selka Krista, které němečtí vojáci bez zvláštní příčiny oběsili muže. Jeho smrt se rozhodne pomstít, a to vraždou mladého vojáka, který k ní přichází do statku a žádá ji, aby ho odvezla do Vídně. Celé drama se odehrává v hlubokém lese, v němž koňský povoz se ženou a mladým vojákem míří k rakouským hranicím. Krista stále čeká na příležitost pomstít smrt svého muže, když však nastane vhodná chvíle, zabít nedokáže… Podle námětu a scénáře Jana Procházky natočil Karel Kachyňa v roce 1966 stejnojmenný film. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25272/kocar-do-vidne-25272.jpg 4.3124
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Academia

felia

Smutná kniha, kterou nedokážu zapomenout. Jan Procházka je náš nedoceněný autor, který se měl dožít vyššího věku. Film podle literární předlohy byl také velice dobrý

triatlet

Komorní drama z posledních dnů války.
Věty, které Jan Procházka poskládal, působí stroze, syrově a připomínají údery sekyry...
Předposlední kapitola je srovnaletná se závěrem Jozovy Hanule.
I když jsem viděl opakovaně film (i v kině), povídka mě překvapila množstvím přímé řeči a lyrickým jazykem.
"Kočičí oko tancovalo nad tupými palicemi valachů. Úvoz i povoz uhýbal a zase se vracel k ranní hvězdě. Crčela voda, hřměla míza, bobtnalo rašení. Živá hmota se ve tmě napínala, drala se nad žleb, mlaskala jako chlebové těsto
v kváskové díži." (s. 9/10)
"Explodovalo jaro, kvičeli ptáci, šuměl hvizd, idyla moravské přírody se vojáka-vojáčka nedotýkala." (s. 29)
Z textu vystupuje vztah k víře:
"Musíš mně odpustit, oslovila Boha. Vím, že jenom ty jsi Soud a Odplata. Ale jsi taky Spravedlnost." (s. 36)
Oproti filmu je rozveden motiv mateřství.

Ze zarovnání textu ve vydání v nakladatelství Academia z roku 2009 bolí až oči...

Kerberos

Smutný příběh z druhé světové,vntřní boj hlavní hrdinky lépe vynikne ve filmu,kde ji skvěle ztvárnila Iva Janžurová

Kariol
07.02.2016

Krátké, ale geniální. Prosté, ale dostatečně zajímavé a brilantně zpracované téma. Tak nějak selsky a přitom učeně. ♥

carbici
13.12.2015

Skvělá kniha, spíše knížka. Přečetla jsem ji ještě před zhlédnutím filmu a myslím, že jsem měla velké štěstí. Takhle jako by měl film další rozměr.

linhi22
25.03.2015

Mistrná kompozice, nápaditý jazyk, celé to působí jako napůl přeludný lyrický příběh - a přitom popisuje věci tolik syrové:)

lucy.sankova
27.05.2014

Krásný příběh z prostředí konce světové války. O ženě, která chtě-nechtě veze mladého vojáka do Vídně, o nenávisti a nepředpokládané lásce.

Dendisek
25.03.2013

Zajímavý příběh z konce 2. sv. války, který se dá přečíst téměř jedním dechem...

Joges
25.02.2013

Obálka u tohoto titulu je z edice "Filmová řada". Obsah knihy z této edice (časté dialogy z filmu) i film samotný je díky hercům velmi povedený. Skutečná novela Jana Procházky je však výborná. To co nevyslovil film, kniha dokonale popisuje. Popis lesní cesty do Vídně i myšlenky Kristy jsou krásným i ohromujícím zážitkem.