frantisek8863 frantisek8863 komentáře u knih

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

(SPOILER) Díky podrobnému, dobře vystavěnému a širokému seznamování s postavami v podobě několika dílů se i na přeskáčku vypravovaný děj dal dobře snášet. Nebylo těžké si mnohé postavy oblíbit a i k zápornějším charakterům jako je Inevera si díky dalším podrobnostem a informacím z minulosti najít i trochu sympatií a vzít je na milost. Ovšem hysterická Renna mě osobně pěkně štvala a nepříjemně narušovala zavedený chod knihy. Magie, schopnosti a lidé se zdokonalují ve svém boji s Jadrnci. Zvraty někdy pořádně zahýbou zpomaleným dějem. Obzvlášť v závěru této knihy mě zásadní zvrat donutil rychle se poohlédnout po další pokračování.

19.04.2020 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Dvě vraždy, loupež a osobní propojení s HH je komplikované a složitě zapletené. Nemohl jsem se zbavit dojmu překombinovanosti i když se vše rozplétalo.Vodítka jsou v příběhu poházená, stačí je vnímat a sbírat. Autor se klidně mohl spokojit jen s linií jednoho zločinu. I přes zbytečnou komplikovanost se to slušně četlo a děj byl napínavý a dobře ubíhal.

12.02.2020 4 z 5

Pouštní Kopí Pouštní Kopí Peter V. Brett

No vida tak dva spasitelé dostávají více prostoru. Druhý díl víceméně využívá téma z prvního dílu, jen je větší měrou vyprávěn z pohledu Krasijců, kterým se v prvním díle věnovalo málo prostoru. Zde naopak dominuje jejich vyprávění, motivace a další odhalování informací o jejich kultuře a zvycích. Jejich barbarský svět a zvyky jsou podrobněji podány, jsou díky tomu nyní srozumitelnější a mohl jsem si o Jardirovi opravit mínění. Dva velmi rozdílné národy se tedy setkávají a díky tomu se mohou hlavní postavy setkat a prolnout příběhem. Stejně se vrací vedlejší postava Renny a jejího chlípného otce na které jsem už zapomněl. Jadrnci se také snaží překvapit a zasáhnout do děje aby po sobě zanechali pár dalších otazníků.

12.02.2020 4 z 5

Pražský rozparovač Pražský rozparovač Jan Bauer

Verze středověké detektivky a Jacka rozparovače. Závěr knihy mi přišel velmi jednoduše zakončen s chabými důkazy, bez nejmenšího zpochybnění. Některé jednání a výroky postav mě přišli v rozporu s onou dobou, ale to je autorova věc. Více mě bavili Bauerovi série životopisných příběhů z českých dějin, než romány o Rychtáři Protivovi a spol. Osobně jsou mi o něco bližší knihy pana Vondrušky, ale ani pan Bauer neurazí.

08.12.2019 3 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Alternativní Amerika, kde se za účast v celostátní soutěži platí vlastním životem. Jen jeden smí přežít a vyhrát výhru podle vlastního uvážení. Stačí hodně dlouhá cesta a 100 mladých kluků a děj si vystačí až do konce závodu a knihy. Příběh je plný emocí, utrpením a postavy jsou dobře vykreslené i s jejich někdy absurdními pohnutkami měnícími se postupem času v zoufalost. Jen jsem úplně nechápal nadšení společnosti a rodiny nechat riskovat životy vlastních dětí. Kde armáda ovládá společnost, slouží jako prostředek k hlídání a kontrole soutěžících. Hlavně byl zvláštní jejich neosobní přístup k zbytečně zmařeným životům chodců. Závěr jsem moc nepobral,stále jsem očekával víc informací a najednou je konec závodu i knihy.

07.12.2019 4 z 5

Kobra Kobra Frederick Forsyth

Zapojení jiné románové postavy opět do akce mě potěšilo. Je vidět, že drogový byznys není lehké dostat na kolena ani v knize i přes přislíbený politický a ekonomický optimismus. Dobře zpracovaná myšlenka, jen nesplnitelná. Alespoň mě potěšila závěrečná pointa celého snažení.

12.10.2019 4 z 5

Panství Panství James Herbert

U třetího dílu jsem váhal, co ještě může další pokračování nabídnout? Z města na venkov a závěr dvojky opět vrací krysy do města .Třetí díl opět ve městě? To už tu bylo, nuda? Naštěstí ne, jaderný útok, ruiny, izolované skupiny přeživších a opět nepřátelská a agresivní krysí monstra do celé trilogie zapadli lépe než jsem čekal. Panství se mi z trilogie líbilo nejvíce, jen mutace, nebo evoluce a inteligence krys už mi přišla hodně překombinovaná.

11.10.2019 4 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Nebyl jsem si jistý, zda jsem filmovou verzi správně pochopil a chtěl jsem to nyní napravit knihou. Děj mě tedy nepřekvapil i když byl barvitější a intenzivnější než filmová podoba. Má obava, že se budu díky znalostem z filmu nudit se naštěstí nenaplnila. Možná i díky tomu , že je tomu dost dlouho co jsem film viděl. Stanice je díky své izolovanosti temnější, působí klaustrofobicky a děj je i přes nějaké drobnosti barvitější. Námět knihy o nálezu několik století staré vesmírné lodi postavené v budoucnosti je originální. Jen mě zklamalo zakončení knihy, kdy se vzniklá situace okolo Koule vyřeší získanou mocí vše zapomenout.

27.07.2019 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Naštěstí jsem se nenechal zastrašit objem stránek všech vydání. Protože jsem dříve viděl film, tak jsem tušil oč jde a byl sem knižním zpracováním spíš mile překvapen. Po té co jsem zjistil , jak mladý byl autor tak jsem smekl před tak dobře napsaným dílem. Jak píše BlazingHeart, Tolkienovina je z toho cítit na míle daleko a přesto se autor drží své vlastní cesty. Je napsáno mnoho a mnoho knih o kouzlech, dracích, trpaslících, elfech.... ovšem, zde se to povedlo. Kniha se dobře čte a rozhodně mě vedla k dalšímu pokračování.

31.12.2018 4 z 5

Chaloupka strýčka Toma Chaloupka strýčka Toma Harriet Beecher Stowe

Jednoduchý děj, trochu smutný a pohled na ostudný přístup bílých mužů, kteří k lidem tedy otrokům často přistupovali jako ke zvířeti, nebo k věci. Když se "rozbije" tak si pořídí novou. Každopádně kniha splnila svůj účel, aby vzbudila emoce a kriticky poukázala na kruté otrokářství.

28.12.2017 4 z 5

Kam zmizel zlatý poklad republiky Kam zmizel zlatý poklad republiky Stanislav Motl

Skvělá práce o hledání informací z archívů, výpovědi pamětníků provázející cestou od legionářů, první a druhou republiku, Protektorátem, exilovou vládou, komunismem až do dnešní doby, kdy se rádoby demokratičtí ekonomové z ČNB zachovali hanebně ke svěřenému národnímu zlatu. Od Mnichovské zrady se Čechoslováci opakovaně nechávali okrádat o toto zlato. Politickými ústupky a obětováním se nechávali opakovaně vydírat západními velmocemi. Svou troškou si přilepšit se snažili i Sovětští osvoboditelé. Zlato na prvním místě, ovšem od našeho národa za chyby a ústupky velmocí a naše krev, kterou prolili naši občané v zájmu těchto velmocí na světových bojištích proti společnému nepříteli. Díky vyprávění pamětníků se člověk dozvídá informace a pro mně málo známé souvislosti o minulé době našich předků a nelehké době tehdejších politiků, elit národa a vlastenců opět spojené se zlatem, bankovními účty a loupeživých nacistů. Člověk může jen spekulovat co by kdyby byl místo premiéra Chamberlaina silný Churchill, který byl přívětivý vůči Československu. Kdyby chyby... Dobrá a propracovaná kniha o pohledu do našeho národa, politiky a zlatu, které se těmito skoro sto lety proplétalo všemožnými politickými systémy, které prošly a ovlivňovali náš národ. Jak píše Werewolf88 tak tahle kniha by měla být povinnou četbou.

23.12.2017 4 z 5

Okresní město Okresní město Karel Poláček

Trochu jsem v ději tápal a očekával od tohoto dílu více humoru a lidskosti, ale to už tu bylo použito v knize Bylo nás pět a k dalším pokračováním vedoucí do konfliktu Velké války by se to zřejmě moc nehodilo. Takže vznikla satirická maloměšťácká skoro komedie prokládaná omezeností a sobectvím z dob mocnářství. Čtenář má možnost poznat charaktery postav, protože s některými projde Evropská bojiště v dalších pokračováních.

11.11.2017 3 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Knihu jsem nečetl, ale jen "četl" ušima. Jelikož jsem už kdysi viděl český seriál, který se mi líbil přesto jsem od toho moc nečekal. Ovšem s hlasem M. Vančurové to bylo úžasné a tajemné vyprávění. Díky hlasu vypravěčky to bylo něco jiného než seriál, příběh jsem nadšeně vnímal v jiných barvách.

22.09.2017 4 z 5

Mariňáci Mariňáci Robert Fabian

Vypadalo to na tuctové sci-fi, ale bylo to skvěle napsané, do poloviny knihy dobře dávkovaný a poodhalovaný děj.Trochu mě dráždili chlapácké kecy mariňáků a závěr knihy byl trochu více překombinovaný, přesto musím ocenit plynulost a kvalitně sepsané vyprávění.Překvapil mě propracovaný popis vojenské taktiky, techniky boje a využití zbraní. Že by autor měl nějaké vojenské zkušenosti? Bohužel jsem začal až touto knihou, měl bych začít od začátku série.Doufám, že to bude mít stejnou kvalitu.

15.09.2017

Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Ludvík Souček

Ve své době to byla dobře napsaná sci-fi trilogie. Mé první setkání začalo v 80. letech pouze s prvním dílem Slepých ptáků a to se mi také nejvíce líbilo než další díly. Souček mě svým stylem později navedl k Dänikenovi, takže děkuji.

08.09.2017 4 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Knihu hodnotím s určitou nostalgií, byla úžasná, dobrodružná, vtipná, místy i strašidelná, plná optimismu, nadšení, čestnosti, soudržnosti a skutečného přátelství. Návody na hry, jak smysluplně trávit čas, jak se fyzicky, psychicky a morálně posílit a ideály které mě po dočtení zahřály u srdce. Po přečtení několika Foglarovek mě trochu mě mrzelo, že jsem se jako dítě minul se skautingem o pár let.

21.08.2017 5 z 5

Hovory s Janem Werichem Hovory s Janem Werichem Jan Werich

Skvělé nesmrtelné forbíny, které jsem znal pouze z TV a YTB. Nyní jsou zde podané v psané formě. Přesto, že je mám opakovaně naposlouchané z telefonu při práci, rozhodně se ke knize občas na chvíli vracím. Skvělá chuťovka, jen škoda, že je kniha tak útlá.

26.04.2022 5 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Dvě průměrné povídky, které spojuje fascinace smrtí. Podle pochvalných recenzí jsem očekával více. Neurazí, ale rozhodně bych si ji nedal ještě jednou.

26.04.2022 3 z 5

Alien Sex Alien Sex * antologie

Až na pár jednotlivých povídek se případná originalita a provokativnost utápí v nudě a nezáživnosti celé antologie. Často jsem se musel nutit do čtení, naštěstí jsou to krátké povídky, tak se to dalo přežít. Za mě osobně, přes provokativní název a sci-fi tématiku z toho všeho zbylo jen silné zklamání.

04.11.2021 1 z 5

Město přeživších Město přeživších Thomas Thiemeyer

Trochu zvláštní postapo pro mladé čtenáře, ale číst se to dá slušně. Je to srozumitelně podané a děj má spád. Bavilo mě odkrývání informací, jen se Skandinávskou mytologii našroubovanou do USA jsem si nemohl zvyknout. Rozhodně jsem zvědavý na další vývoj.

16.09.2021 4 z 5