Okresní město

9. svazek Spisů Karla Poláčka přináší první část nedokončené pentalogie Poláčkovy ságy maloměsta. Historie začíná v nostalgické době na přelomu prvního desetiletí tohoto století, kdy čas byl ještě věčný a plynulý a "městečkov něm podřimovalo jako kůň před stavením". Rodina židovského kupce pana Štědrého s jeho třemi syny je bodem, odkud ironický vypravěč sleduje hemžící se společnost městečka s ostře vykreslenými figurkami z jednotlivých jeho vrstev....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21871/big_okresni-mesto-TOh-21871.jpg 3.8106

Kniha Okresní město

Daydreamer

Těším se na celou "pentalogii". Momentálně čtu druhý díl a musím říci,že mně přijde více zajímavější, než "Okresní město". I to mne zaujalo a musím se přidat k názoru, že vykreslení jednotlivých postav a postaviček je výborné. Nicméně jsem toho názoru, že postupem času dochází až příliš často k neustálému opakování chování postav jako podle vzorce, takže čtenář už celkem bezpečně ví, co bude v následujících řádcích, či odstavcích, následovat. Vysloveně otravné je to u Chlebouna - jeho postava, byť nepochybně zajímavá, už mi ke konci opravdu lezla na nervy. Myslím, že čtyři hvězdy jsou přiměřené.

Blue

Karla Poláčka jsem ke své škodě zanedbával. Spokojil jsem se s několika povšechnými informacemi z učebnic, četbou knihy Bylo nás pět a znalostí filmů Hostinec u Kamenného stolu a Muži v ofsajdu. Teď jsem zjistil, že kdybych u toho zůstal, byl bych o hodně ochuzen. Četba Okresního města je labužnický zážitek pro milovníka češtiny, zejména Poláčkova vynalézavost v užívání sloves je hodna obdivu. "Již od časného rána přivážela místní dráha účastníky slavnosti. Někteří přijeli sami, jiní byli obklíčeni rodinou." Něco z Poláčkova ironického stylu si osvojil Josef Škvorecký, některé pasáže mi připomínaly jeho knihy. Byla by škoda zařadit Poláčka mezi mrtvé klasiky. Neváhejte.

ThrisaManx
31.12.2020

Od Karla Poláčka jsem dosud nečetla nic, ani Bylo nás pět. To jsem měla ráda jako televizní seriál kdysi, ještě v dětství. Okresní město ale bylo úplně jiné. Poslouchala jsem ho jako audioknihu, která byla docela dlouhá, a docela špatně se mi poslouchala. Atmosféra a charaktery postav byly vykresleny opravdu bravurně, dílo nechci nijak shazovat, ale často jsem nedokázala udržet svou pozornost a v myšlenkách odbíhala jinam. Možná by spíš stálo za to knihu přečíst.

camelopardus
18.12.2020

Za mě nadšení veliké. Poslechnuto jako audiokniha v podání dokonalého pana Vlasáka. Satira na pokrytectví, snobství a prospěchářství je lehce přenositelná i na dnešní dobu.

trudoš
27.09.2020

Spolčení hlupců po česku. Karel Poláček s neodolatelným nadhledem popisuje dobové poměry v nevýznamném maloměstě, kde je vidina společenského postavení mnohem důležitější, než obyčejná lidská slušnost. Stereotyp a jednotvárnost opakujících se scén přitom umocňují pocit apatie vůči okolnímu dění za hranicemi vlastního domu. Pouze sváry a pomluvy bují pod maskou neupřímných úsměvů, ovšem nic, co by překročilo meze pořádkumilného bytí. Stín Velké války na pozadí historických událostí pak dává celému vyprávění chuť jízlivé oslavy malichernosti.
Kdyby to psal dnešní autor, byl by text jistě mnohem ostřejší a dost možná i skandálnější, na druhou stranu, právě ta nostalgie zapomenutého času dělá z Okresního města nevšední literární zážitek. Autor disponuje fantastickým citem pro češtinu, díky čemuž pod jeho rukama ožívají odstavce plné nadčasových dialogů a neméně ikonických postav. Nadšený dojem kazí pouze absence zápletky, která není, jak však uznávám, pro vyznění tvůrčího záměru podstatná.

Atlantis
28.07.2020

Popravdě, už Bylo nás pět pro mne byla taková směsice výborné knihy a otřesného čtení (naprosto třeba nenávidím horečkou vyvolanou cestu do Indie). No a Okresní město? Bude to znít nechutně cynicky, ale řekněme, že je dobře, že nevznikly i další díly. Celý děj se točí pořád a pořád dokola. A i to slovo děj používám nesprávně, protože tady se neděje vůbec nic. Což je ale asi na druhou stranu vhodná metafora pro okresní město (s malým "o" na začátku).

leny.wood
21.05.2020

Vykreslení postav je bravurní, o tom žádná, ale opakovat jednotlivé detaily stále dokola začne být otravné. Mě to zkrátka nebavilo.

hellena1523
07.05.2020

Poláček byl skvělý spisovatel, o tom asi nelze vésti spory, ale tohle byla koncentrovaná nuda s hromadou neskutečně protivných a otravných postav. Z knihy si odnáším jen nepříjemný pocit. Bohužel.