frantisek8863 frantisek8863 komentáře u knih

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Filmu jsem se dlouho vyhýbal a čekal jsem na knihu. Tak tahle kniha je fakt síla a závěr je ještě silnější zážitek z kterého jsem byl dost naměkko. Jako otec jsem jsem se při čtení také zamýšlel zda bych měl dost odvahy, vnitřní síly a přesvědčení využít smrt pro svého potomka jako rychlého vysvobození před dlouhým děsivým a trýznivým osudem v rukách kanibalů. K ničemu jsem nedospěl a rychle jsem vždy tohle zamýšlení rychle opustil, jakmile mě kniha opět zavedla k tomuto depresivnímu tématu. Neustálá zodpovědnost rodiče jak ochránit a obstarat věci k přežití sebe a syna jsou obrovskou a neustálou tíží. Být neustále ve střehu a v pohybu, posuzovat rizika je také dost vysilující. Většina již zde o této knize napsala vše důležité, takže bych je zbytečně opakoval. Jediná věc, která mě překvapovala,bylo to jak plně naložený obyčejný kovový nákupní vozík s pidikolečky projíždí tak obrovské vzdálenosti neudržovanými silnicemi a hlavně všemožnými druhy terénu mimo silnice. Rozhodně si ji za čas ještě jednou pořádně přečtu, nebo se konečně podívám na film.

28.03.2019 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Váhám s pěti hvězdami, jelikož je to dlouho co jsem román četl. Druhé pokračování románu mě chytlo a zaujalo víc než Skála. Vlastně se mi líbilo z celé trilogie nejvíc. Opět silné vyprávění o drsnosti a surovosti přírody a lidí. Střídání mezi minulostí a současností, Tormodovo pasáže a nemoc jsou skvěle popsané, stejně jako kruté dětství. Tohle vyprávění a vzpomínání mě místy dojalo.

08.02.2019 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Jelikož jsem znal film, věděl jsem do čeho jdu. Jak tomu často bývá, kniha mi dala víc informací o tom co se právě děje a proč Mark dělá to či ono s podrobným vysvětlením i s jeho myšlenkovými pochody. Celá ta dlouhá trýzeň a boj o přežití se mi díky knize lépe chápaly, stejně jako podmínky a omezení na izolovaném Marsu a v habitatu . Trochu jsem se ztrácel v odborných detailech a při technologických postupech marsovského robinsona se zručností MacGyvera. Předpokládám, když autor vše podrobně rozebírá tak se musel hodně odborně připravovat na psaní knihy, aby ho kritici neroztrhali na kusy. Takže, skvělá práce s botanikou, matematickými výpočty, chemií, fyzikou, elektrotechnikou.... Příběh se mi zdál uvěřitelný a propracovaný. Postavu inteligentního, trpělivého a vtipného Marka si nejde neoblíbit.

09.03.2019 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Finovo zakončení se mi zdálo z celé trilogie nejslabší a možná i tím, že jsem kupodivu postrádal onu temnou linii a atmosféru z předchozích dílů. Pokračování rozhodně neurazí a doplní další informace. Jak píše mosem, tohle klidně mohla být samostatná detektivka. Román jako celek je parádní. Budu se muset poohlédnout po dalších knihách pana Maye.

10.02.2019 4 z 5

Skála Skála Peter May

Pro mě osobně originálně pojatý román, kde se minulost prolíná s dneškem. Vyprávění o divokosti skotské přírody a drsnosti lidí je skvěle vykreslené a podrobné.

07.02.2019 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Skvělá kniha plná humoru, kdy děj potěší a pohladí na duši. Na to, že je napsaná v těžké době protektorátu je skvěle a vtipně napsaná. Ovšem nezkrácený film mě též skvěle pobavil a slušně držel krok s knihou až na jedno malé zaškobrtnutí co se do filmu nedostalo. Ztvárnění Saturnina O. Víznerem ve filmu mě přišlo zajímavější a vtipnější než v knize.

19.05.2017 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Naprostá detektivní klasika, jako kluci jsme byly uchváceni atmosférou strašidelného vyprávění, chmurným venkovským panstvím, zrádnými bažinami a smrtící rodinné kletbě.

28.08.2018 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Skvělá kniha o dospívajících mladících a jejich umírání v 1. světové válce. Kdy je válečná realita , utrpení a zbytečná smrt v rozporu s celospolečenským německým nadšením k válčení. Pro autentický popis krutého válečného běsnění a pozdější Remarquevův pacifistický postoj se pro zfanatizované nacisty stal zakázaným spisovatelem. Podle mě je to nejlepší kniha od Remarqua.

28.08.2018 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Úžasná kniha,nebál bych se říct, že to je klasika. Skvěle popisující totalitní režimy, které si náš národ a předchozí generace prožili na vlastní kůži i když asi ne tak plošně. Příběh popisuje lásku a vzdor dvou "uvědomělých" lidí, kdy Strana prostřednictvím svých ministerstvech manipuluje a kontroluje společnost a myšlení lidí.Občas mi z některých situací běhal mráz po zádech.Autorovi jistě posloužilo jako vzor paranoidní Stalinistický SSSR, ale klidně by se dalo zaměnit i za nacistickou totalitu. Nejděsivější na tom příběhu je, že jistě bylo dost lidí v SSSR a jejich satelitech co si něco podobného prožili. A dynastie Kimů v tomto systému jistě jede dál i v dnešní době.Občas stojí za to se k některým pasážím vrátit a za zmínku slouží i to, že jako audiokniha v podání našich předních herců úžasně doplňuje atmosféru, uvěřitelnost a sílu románu.

26.07.2017 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Obalit příběh, místní legendou, pár postavami , mysteriozním tajemstvím a cestou za hledání pravdy, kdy se fikce a skutečnost prolíná byl výborný nápad. I když jsem k příběhu z počátku přistupoval jako k hororu, kniha mě nevyděsila, ale dobře se četla. Jen závěr vyprávění vede k zamyšlení co se to vůbec stalo. Díky knize jsem si později o Tribeči zjistil víc informací.

18.09.2018 4 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Werichem skvěle napsaný inteligentní humor vsazený do pohádek. Jako dospělí si nacházím v této knize věci a úrovně, které my unikali jako dítěti, nebo jsem si je díky nevědomosti nedával do souvislostí. Opět nadčasový humor a jazyk, který potěší. Animované pohádky doplněné hlasem Wericha mají ještě větší sílu ve vyprávění příběhu. Třeba Lakomá Barka je skvělá.

06.10.2017 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

V dětství to bylo super počtení, malá skupinová Robinzonáda. Kdy trosečníkům z bídy a nouze pomáhají znalosti z vědy a techniky ke slušnému životnímu stylu. Pro mě dobře namíchaný příběh, kdy mě jako kluka neodradil počet stran. Když jsem to četl v dospělosti znovu už příběh nepůsobil tak intenzivně, ale jako naivní kluk jsem se rozplýval nad dobře namíchaným příběhem a odhalováním tajemství.

17.09.2017 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Dobře vypracovaný historický román s mnoha podrobnostmi o stále se zhoršujícím životě a utrpení anglických námořních polárníků. Kniha nešetří dobovými informacemi, kdy izolovanost, hlad, mráz a strach odhaluje lidské charaktery v jejich silných a hlavně slabých stránkách. Dalším prvkem, který ovlivňuje život polárníků je zhmotnění Inuitských bájí a mýtů. I když má kniha přes 600 stran, nenudí a skvěle se čte.

02.11.2020 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Parádně zpracovaný a napínavý příběh. Zajímavé téma propojení ilegálního obchodu, politiky a podivné smlouvy.

22.04.2019 5 z 5

Tři muži ve člunu Tři muži ve člunu Jerome Klapka Jerome

Dobře vtipné i když se my občas zdálo, že se někdy zachází za humorem až do krajnosti. Jinak kniha má své kouzlo, příhody jsou vtipné, originálně pojaté a i po tolika
desetiletích mají své kouzlo, které jistě přetrvá další desetiletí pro další generace.

06.10.2017

Úžasná kniha.Je to nejvíce koncentrovaný humor v jedné knize s jakým jsem se kdy setkal.U babičky a dědy jsem mnohokrát poslouchal na gramofonu povídky z Besídky zvláštní školy, když vyšli všechny povídky uceleně v jedné knize ihned jsme si s kamarádem každý koupil svou vlastní knihu. Skvěle pobaví, potěší a zvedne náladu.Kniha je lék na splín a rozhodně se k ní občas vrátím abych si několika oblíbenými povídkami zlepšil náladu a někdy čtu prostě jen tak.Obdivuji humor, myšlení a jazyk Š+G, v jaké době povídky vznikali a jak jsou vtipné i bez vulgarit.

28.07.2017 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Film jsem neviděl, jen jsem něco málo zaslechl o knize. Jelikož byl film v Rusku zakázán zařadil jsem si tuto knihu do svého plánu knih ke čtení. Chápu, že se téma knihy Rusům nelíbí, obzvlášť pokud se Rusko stále neumí vyrovnat se svou sovětskou minulostí. Pokud je pro Rusy tak kontroverzní osobnost Stalina brána jako největší Rus, který je dostal od dřevěného pluhu do vesmíru tak to chápu. Ovšem nejde si pouze idealizovat si onu dobu, bagatelizovat a popírat zlo a násilí, které rozpoutal paranoidní Stalin na svých lidech a znásilňování okolních států a vlád. Pardon, nechal jsem se trochu unést, nyní k věci. Kniha je do poloviny dobrá a slušně vypovídá o sovětském stavu společnosti. Ale po pravdě, jsem se nemohl zbavit dojmu, že v tomto směru autor zbytečně tlačí na pilu. Zápletka má svůj spád Od druhé poloviny knihy děj šel přímočaře k cíli a působilo to až moc jednoduše. Stejně jako linie vyšetřovatele a vraha byly na můj vkus opřená o náhody a jejich propojení bylo zvláštní. Pochopil jsem motiv vraha, ale moc mi pod nos nešlo,proč vodítka dělá tak komplikovaně a brutálně. Bylo zde dost prostoru pro oba aktéry, který se dal lépe využít. Z druhé strany vrahův záměr byl se nechat najít, tak nač kličkovat a dělat dějové zvraty. Autor si našel svou cestu, která mě v ničem neurazila. Kniha má silná témata a čtenářovi dost nabídnout.

28.07.2019 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Na další díl jsem si musel dát trochu víc času a oddechnout si od těchto násilných, ale napínavých severských krimi. Za mě osobně hodnotím mezi 3 - 4 hvězdami, nejslabší díl z celé série. Samozřejmě to není žádná bída s nouzí, kniha nepostrádá obvyklé napětí, jen jsem se nemohl pořádně začíst a občas jsem ztrácel nit. Z předchozích dílů jsem ještě k detektivce jako bonus získal něco navíc z Joonova života a trýznivého tajemství z minulosti. Zde příběh lovce králíků skončil a vůbec mě to nemrzelo. Víc mě nalákal Lazar, který v závěru knihy strčil nohu do dveří, tedy do nového dílu...

22.04.2019 4 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Vyprávění mě osobně mile překvapilo , humorné, mnohdy barvité a kudrnaté líčení mladé rozpustilé manželky pana správce bylo osvěžující. Postavy z filmu a podle knihy mě přišli panem Menzelem skvěle zvolené. Nikdo lepší mě ani nenapadá.Popis dvojnásobného utonutí bylo tak malebné, že by člověk nabyl dojmu, že je to fajn zážitek. Což jistě není. Sekání ocásku a konec psa mě přišlo kruté a zbytečné. Kniha by se jistě bez toho obešla. Jistě se ještě k této knize, nebo alespoň k částem vrátím. Určitě mě znovu potěší hlavně díky hláškám strýce Pepina, vystresovanému Francinovi a nadhledu jeho osobité manželky.

01.10.2017 4 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Kniha vypráví lehce a poeticky o rybách a rybářích. Je z toho cítit člověčinu, láskou k přírodě a k rybaření. I když je kniha jednoduše podaná, obdivoval jsem autorovo nadšení a jeho citlivé vidění světa.

03.11.2020 4 z 5