Na západní frontě klid

Na západní frontě klid

Nejslavnější autorův román z prostředí první světové války vypráví o generaci chlapců, kteří v roce 1914 rovnou ze školních lavic, s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou, táhli na frontu, odkud se vrátili zničeni na duchu i na těle, přestože unikli smrtícím granátům. Mladí lidé, vychovaní svými učiteli k tomu, že umírání na bojišti je svatou povinností a otázkou cti, poznali skutečnou tvář nesmyslné války, a pokud se z ní někteří vrátili, nedokázali zakotvit v novém životě, nechápali ho - příliš děsivé byly zážitky ze zákopů, příliš živé vzpomínky na padlé kamarády. Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce, ale mrzačí celé generace - nejstrašnější totiž není výbuch granátu, ale zasažené lidské srdce…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30603/na-zapadni-fronte-klid-30603.jpg 4.55582

Im Westen nichts neues (1928)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

martunka
včera

Silná a krásná kniha. Pár knih už jsem od autora četla a tak jsem se těšila i na tuhle. Opět jsem nebyla zklamaná. Je to strhující příběh, od kterého nelze odejít dřív, než ho dočtu.

DuncanIdaho

Obsah knihy je drsný, ale co jiného čekat od knihy, která popisuje hrůzy války. Nejde jen o popis bojů, ale i o život vojáků za frontou, o tom, jak se snaží s válkou vyrovnat, aby se nezbláznili, o vyrovnávání se se ztrátami kamarádů. Nejdůležitějším přínosem tu ale vidím myšlenky, které kolují hlavou hlavního hrdiny, myšlenky o nesmyslnosti války, o tom, že ji nechtějí ani vojáci z druhé strany, Ti druzí jsou nepřátelé, ale taky lidé a on je jeden z těch, kteří je musí zabíjet, ne proto že to chce, ale proto, že to chtí ti co vládnou. Jen kvůli takovýmto myšlenkám to stojí za to, aby si to každý přečetl.

NienorNíniel

Takhle knížka mě vážně zasáhla. Jen díky čtenářské výzvě jsem si jí koupila a přečetla a jsem za to teď moc ráda. Bylo to tak krutý a strašlivý... Ale nádherně napsaný a několikrát jsem vážně měla slzy na krajíčku. Před chvílí jsem to dočetla a hned bych to četla znova. Opravdu mě to nadchlo. Tolik jsem od toho nečekala. Bylo to dokonalý.

stanza

Děkuji "Čtenářské výzvě" že objevuji knihy které mě zatím unikaly. Další krásná klasika která nezklame a měl by jí přečíst každý.. ))))
Velmi silná kniha. Hrůzy nesmyslné války se nesmí zapomínat. Ještě dlouho po přečtení jsem cítila pocit smutku.

papaja

V knihách Remarque je vše, aby člověk věřil všemu, co čte. Válečná literatura je mým oblíbeným tématem a když čtu mnohé autory, tak se všichni snaží o autenticitu, ale jedině dostanou člověka do fáze, kdy člověk přemýšlí nad reálností, zatímco u knih Remarque je člověk 100% vtažen do děje a věří všemu, co čte.

Majkrofon

Ďalšia klasika, ktorá sa ku mne dostala až po určitom čase. ale vôbec neľutujem. Kniha je plná akcie, vtipu v danej situácii a hlbokých myšlienok, ktoré nestrácajú na svojej originalite ani dnes. Vrelo odporúčam každému, kto ešte nečítal.

rlupinek

Tuto klasiku povinné četby jsem znal už od střední školy, avšak nikdy jsem ji celou nepřečetl (ačkoliv byla povinná). Po letech jsem se k ní vrátil i proto, že kromě Švejka neznám žádnou knihu z období 1. světové války. Kniha je spíše než popis válečných událostí jakousi sondou do duše a mysli přímého účastníka bojů, který postupem času ztrácí všechny svoje kamarády ze školy, kteří společně narukovali a kteří se stejně tak všichni z války nevrátili...

leona_m

Touto knihou si mě Remarque úplně získal. Krásný silný příběh, který by si měl každý povinně přečíst.

Faiglová

Autor krásně popsal hrůzy války. Jsem ráda, že to byla prvni volba k maturitni četbě.

Paulus.1987

Patrně nejslavnější protiválečný román všech dob. Příběh idealistických mladíků, kteří jsou postaveni před brutální válečnou realitu. Během středoškolských let byl E. M. Remarque mým nejčtenějším autorem a tahle kniha byla první. Jeho romány mě velmi ovlivnily. Žádná z jeho knih není veselým čtením, ale o to více lidskosti v nich najdete.

Lucie Pfeifer.

A tohle byl přesně ten moment, kdy jsem se do Remarqua neskutečně zamilovala.

Langosh

Parádní dílo. Co dodávat. Snad jen škoda, že kniha nebyla delší.

Twinny

Knihu jsem četla z jisté podvědomé povinnosti svému prapradědečkovi, který se z fronty nevrátil. A možná, že to pro něj bylo lepší.

Akana

Remarqueovu protiválečnou klasiku jsem si dal jako takový beletristický doplněk k souběžně čtené bichli Katastrofa 1914 a byl to šťastný nápad. Tenhle zdánlivě nespojitý sled historek z fronty ani po stu letech neztratil nic ze své působivosti a dokonale mi ilustroval faktografický popis událostí ze zmíněné knihy, přestože se odehrává v jiném období války. Remarque bravurně a nenásilně zastřešil jednotlivé epizody pronikavým a stále platným myšlenkovým přesahem a spojil v jedno dvě obrovské přednosti: spisovatelský talent a osobní zkušenost. Té druhé by se jistě milerád zřekl, ale právě díky ní mohlo vzniknout jedno z nejvýraznějších protiválečných mement, co jich kdy bylo napsáno. Dokonalost.

Tomas97

Doporučuji každému.

MiroslavŠkraba

Ti, jimž vstupem do života byla smrt - ztracená generace. Nemají se kam vrátit, odříznuti od vlastní minulosti. Nesmí myslit, to by se potom mohli zbláznit, takové třešňové kvítí nechat raději "napotom". Boj o pouhé surové bytí. A zpráva z bojiště se omezila na jedinou větu: na západní frontě klid...

uhoř49

Asi si budu muset přečíst ještě nějakou knihu......

Pilulka89

Neboť to umíme: hrát v karty, klít a válčit.
To není tak mnoho na dvacet let - to je příliš mnoho na dvacet let.

V očích mám slzy.
Kdyby to šlo, dám 6*

pedroK

Knihu jsem přečetla kdysi na gymnáziu. Byla to povinná četba, tak co se dalo dělat. A ještěže tak! Od té doby jsem přečetla od pana spisovatele téměř vše. Dokáže psát o válce tak, že zaujme muže i ženy. Díky němu jste v zákopu s hladovými zmrzlými vojáky, v koncentráku bojujete o život mezi ubožáky, kteří už kráčí smrti v ústrety, ve studené dílně ztrácíte naději na živobytí celé vaší rodiny, když po ulici mašíruje hnědý mor. A se ztrácející se nadějí hledíte na lodě lisabonského přístavu, zda-li i na vás za oceánem čeká vysvobození. To je pan Remarque.

Gagarinuvbratr

Remarque a jeho vojnové knihy sú neprekonateľné.

theMarty

Ideální kniha k maturitě a minimum z válečné literatury. Jasné myšlenky, silný, poutavý příběh.

Romanka89

Válečná literatura není můžj žánr ale Remarque se čte sám. Kniha se těžko odkládá, velmi silný příběh mladíků, kteří rovnou ze školy odešli na frontu a poznali hrůzu a nesmyslnost války.

Čtenářská výzva 2018: Kniha s válečnou tematikou.

Dagros

K tomu asi není třeba psát komentář. Knížka, kterou by si měl přečíst opravdu každý z nás.

molt

Drsné ale také hluboké. Oslovující svědectví o hrůzách, jaké nás Čechy nechaly stranou už víc jak sedmdesát let a snad to tak bude ještě déle.

Carra

Silný příběh 1. Světové války z pohledu mladých kluků, kteří se dobrovolně nechali naverbovat. Žádné hrdinství ani romantika, pouze utrpení nebo smrt.

Ane1012

Srdcovka, doporučuju !

Mechtylda

Tak trochu opravdovější pohled na válku než poskytují hry na playstationu. Jsem strašně ráda, že jsem si tuhle knížku přečetla a vím jistě, že by mě doteď míjela, nebýt povinné školní četby. Takže pro ty, co váhají, zda si ji mají z kánonu vybrat: ano, udělejte to.

ElissAnn

Ukázání války z jiného směru než pouze historického. :) Příjemné čtení osudu vojáku, hlavně kamarádů. Bavila jsem se nad jejich příhodami. Zároveň jsem i prožívala jejich utrpení, protože to ani při čtení těchto řádků nejde jinak.
Rozhodně přečtěte, zabere to chvilku. :)

martin9134

Sice velice smutná kniha, ale krásná. Do detailu popisovaná realita první světové války z pohledu Němce – nic není bráno z pohledu politického, nýbrž čistě lidského. Kniha je plná zajímavé slovní zásoby a krásných metafor/metonymií. Doporučuji snad úplně každému.

GraceC

Skvělá kniha, která, jak autor na začátku uvádí, podává obraz o mladých vojácích za první světové války. Příběh v sobě skrývá ohromné množství emocí. Začíná, řekla bych, až optimisticky. Ano, válka, ale mladí vojáci měli jeden druhého, což je drželo nad vodou. Jak se příběh rozvíjí, nabírá stále pochmurnější atmosféru a končí prostým, drsným koncem. Autor zde popírá rozlišení "dobra a zla". Ve válce si zkrátka člověk nevybírá... Kniha velmi čtivě líčí životy pár mladých-starých, zdrcených, bezmocných, zoufalých a odevzdaných chlapců, kterým válka a čas strávený na frontě rozvrátil život.