$soutez = 0; Na západní frontě klid - Erich Maria Remarque | Databáze knih

Na západní frontě klid

od:

Na západní frontě klid

Nejslavnější autorův román z prostředí první světové války vypráví o generaci chlapců, kteří v roce 1914 rovnou ze školních lavic, s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou, táhli na frontu, odkud se vrátili zničeni na duchu i na těle, přestože unikli smrtícím granátům. Mladí lidé, vychovaní svými učiteli k tomu, že umírání na bojišti je svatou povinností a otázkou cti, poznali skutečnou tvář nesmyslné války, a pokud se z ní někteří vrátili, nedokázali zakotvit v novém životě, nechápali ho - příliš děsivé byly zážitky ze zákopů, příliš živé vzpomínky na padlé kamarády. Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce, ale mrzačí celé generace - nejstrašnější totiž není výbuch granátu, ale zasažené lidské srdce…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30603/na-zapadni-fronte-klid-30603.jpg 4.55674
Originální název:

Im Westen nichts neues (1928)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (503)

Přidat komentář
martina0954
včera

Miluji tu knihu.. pořád po tom všem, co jsem přečetla, je to má srdcovka.. Už jenom pro to, že moc dobře věděl o čem píše..

Barbora216
12. července

Miluju knihy s válečnou tématikou, přečetla jsem jich už docela dost a většinou jsem byla hodně nadšená, ale tahle kniha pro mě byla nejen zklamání, ale taky docela utrpení číst. Vůbec mě to nebavilo, musela jsem se do toho nutit. Proč jsem se do této knihy tolik nutila bylo hlavně proto, že má tak dobré hodnocení a byla mi několikrát doporučována. Ale za mě ne, příběh mě nebavil, odpuzovaly me některé nechutné scény z války (což mi jindy nevadí, nevím proč tady ano) a knihu jsem v polovině odložila.

roman4029
11. července

Kdo má rád téma první světové války, rozhodně doporučuji...a ne jen pro to, že jsem si četl o přibližně stejných klucích, jako jsem já.

Abnička
09. července

Dechberoucí válečná kniha, která vás vtáhne do děje za každých okolností.

Jarka 55
03. července

Klasika super kniha četl jsem ji už před 10lety .
Je to nejlepší kniha tohoto autora

Lethania
02. července

Skvělý válečný román, který si nebral servítky. Otevřená brutalita některých pasáží byla až moc opravdová. Ale takhle to nepochybně v zákopech bylo. Neuvěřitelně čtivá a plná napětí. Nemohla jsem přestat číst a zároveň jsem nechtěla pokračovat, protože jsem věděla, kam to směřuje. Všem doporučuji.

Always a reader
20. června

Ačkoli je kniha místama docela drastická a opravdu mi bylo špatně, strašně moc se mi líbila.

patrik0816
19. června

Jakmile do války jednou vkročíte, už se z ní nikdy nevrátíte zpátky a je úplně jedno, jestli jí přežijete. Ani si neuvědomujeme, jaké máme obrovské štěstí, že žijeme v takhle klidném období dějin.

Sova15
06. června

Četla jsem jí už dávno, ale kniha mě hodně zasáhla. A to nejsem na válečná témata. Díky ní jsem přečetla ještě několik dalších knih od Remarqua.

konicekbily
01. června

Slavný spisovatel a slavný román se silnou protiválečnou tématikou. První světová válka nebyla o nic více milosrdnější než druhá světová. Žádné ideíly nejsou takové, aby ospravedlnily utrpení běžného člověka.

boxas
26. května

Válka je svinstvo v každé době... Remarque to věděl. Smutná kniha o ztracených a poničených duších.

Kuffenbach
21. května

To už je nějaký pátek, co jsem tuto klasiku četl. Remarque mě jako jeden z mála dokáže dojmout, a že jsem pořádný cynik!

Smutné čtení, krásné čtení, povinné čtení. Tak šup do toho, dlužíte to sami sobě.

martunka
19. května

Silná a krásná kniha. Pár knih už jsem od autora četla a tak jsem se těšila i na tuhle. Opět jsem nebyla zklamaná. Je to strhující příběh, od kterého nelze odejít dřív, než ho dočtu.

DuncanIdaho
12. května

Obsah knihy je drsný, ale co jiného čekat od knihy, která popisuje hrůzy války. Nejde jen o popis bojů, ale i o život vojáků za frontou, o tom, jak se snaží s válkou vyrovnat, aby se nezbláznili, o vyrovnávání se se ztrátami kamarádů. Nejdůležitějším přínosem tu ale vidím myšlenky, které kolují hlavou hlavního hrdiny, myšlenky o nesmyslnosti války, o tom, že ji nechtějí ani vojáci z druhé strany, Ti druzí jsou nepřátelé, ale taky lidé a on je jeden z těch, kteří je musí zabíjet, ne proto že to chce, ale proto, že to chtí ti co vládnou. Jen kvůli takovýmto myšlenkám to stojí za to, aby si to každý přečetl.

NienorNíniel
11. května

Takhle knížka mě vážně zasáhla. Jen díky čtenářské výzvě jsem si jí koupila a přečetla a jsem za to teď moc ráda. Bylo to tak krutý a strašlivý... Ale nádherně napsaný a několikrát jsem vážně měla slzy na krajíčku. Před chvílí jsem to dočetla a hned bych to četla znova. Opravdu mě to nadchlo. Tolik jsem od toho nečekala. Bylo to dokonalý.

stanza
08. května

Děkuji "Čtenářské výzvě" že objevuji knihy které mě zatím unikaly. Další krásná klasika která nezklame a měl by jí přečíst každý.. ))))
Velmi silná kniha. Hrůzy nesmyslné války se nesmí zapomínat. Ještě dlouho po přečtení jsem cítila pocit smutku.

papaja
06. května

V knihách Remarque je vše, aby člověk věřil všemu, co čte. Válečná literatura je mým oblíbeným tématem a když čtu mnohé autory, tak se všichni snaží o autenticitu, ale jedině dostanou člověka do fáze, kdy člověk přemýšlí nad reálností, zatímco u knih Remarque je člověk 100% vtažen do děje a věří všemu, co čte.

Majkrofon
05. května

Ďalšia klasika, ktorá sa ku mne dostala až po určitom čase. ale vôbec neľutujem. Kniha je plná akcie, vtipu v danej situácii a hlbokých myšlienok, ktoré nestrácajú na svojej originalite ani dnes. Vrelo odporúčam každému, kto ešte nečítal.

rlupinek
04. května

Tuto klasiku povinné četby jsem znal už od střední školy, avšak nikdy jsem ji celou nepřečetl (ačkoliv byla povinná). Po letech jsem se k ní vrátil i proto, že kromě Švejka neznám žádnou knihu z období 1. světové války. Kniha je spíše než popis válečných událostí jakousi sondou do duše a mysli přímého účastníka bojů, který postupem času ztrácí všechny svoje kamarády ze školy, kteří společně narukovali a kteří se stejně tak všichni z války nevrátili...

leona_m
01. května

Touto knihou si mě Remarque úplně získal. Krásný silný příběh, který by si měl každý povinně přečíst.

Faiglová
01. května

Autor krásně popsal hrůzy války. Jsem ráda, že to byla prvni volba k maturitni četbě.

Paulus.1987
27. dubna

Patrně nejslavnější protiválečný román všech dob. Příběh idealistických mladíků, kteří jsou postaveni před brutální válečnou realitu. Během středoškolských let byl E. M. Remarque mým nejčtenějším autorem a tahle kniha byla první. Jeho romány mě velmi ovlivnily. Žádná z jeho knih není veselým čtením, ale o to více lidskosti v nich najdete.

Lucie Pfeifer.
24. dubna

A tohle byl přesně ten moment, kdy jsem se do Remarqua neskutečně zamilovala.

Langosh
23. dubna

Parádní dílo. Co dodávat. Snad jen škoda, že kniha nebyla delší.

Twinny
18. dubna

Knihu jsem četla z jisté podvědomé povinnosti svému prapradědečkovi, který se z fronty nevrátil. A možná, že to pro něj bylo lepší.

Akana
17. dubna

Remarqueovu protiválečnou klasiku jsem si dal jako takový beletristický doplněk k souběžně čtené bichli Katastrofa 1914 a byl to šťastný nápad. Tenhle zdánlivě nespojitý sled historek z fronty ani po stu letech neztratil nic ze své působivosti a dokonale mi ilustroval faktografický popis událostí ze zmíněné knihy, přestože se odehrává v jiném období války. Remarque bravurně a nenásilně zastřešil jednotlivé epizody pronikavým a stále platným myšlenkovým přesahem a spojil v jedno dvě obrovské přednosti: spisovatelský talent a osobní zkušenost. Té druhé by se jistě milerád zřekl, ale právě díky ní mohlo vzniknout jedno z nejvýraznějších protiválečných mement, co jich kdy bylo napsáno. Dokonalost.

Tomas97
05. dubna

Doporučuji každému.

uhoř49
28. března

Asi si budu muset přečíst ještě nějakou knihu......

Pilulka89
26. března

Neboť to umíme: hrát v karty, klít a válčit.
To není tak mnoho na dvacet let - to je příliš mnoho na dvacet let.

V očích mám slzy.
Kdyby to šlo, dám 6*

pedroK
19. března

Knihu jsem přečetla kdysi na gymnáziu. Byla to povinná četba, tak co se dalo dělat. A ještěže tak! Od té doby jsem přečetla od pana spisovatele téměř vše. Dokáže psát o válce tak, že zaujme muže i ženy. Díky němu jste v zákopu s hladovými zmrzlými vojáky, v koncentráku bojujete o život mezi ubožáky, kteří už kráčí smrti v ústrety, ve studené dílně ztrácíte naději na živobytí celé vaší rodiny, když po ulici mašíruje hnědý mor. A se ztrácející se nadějí hledíte na lodě lisabonského přístavu, zda-li i na vás za oceánem čeká vysvobození. To je pan Remarque.