Na západní frontě klid

Nejslavnější autorův román z prostředí první světové války vypráví o generaci chlapců, kteří v roce 1914 rovnou ze školních lavic, s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou, táhli na frontu, odkud se vrátili zničeni na duchu i na těle, přestože unikli smrtícím granátům. Mladí lidé, vychovaní svými učiteli k tomu, že umírání na bojišti je svatou povinností a otázkou cti, poznali skutečnou tvář nesmyslné války, a pokud se z ní někteří vrátili, nedokázali zakotvit v novém životě, nechápali ho - příliš děsivé byly zážitky ze zákopů, příliš živé vzpomínky na padlé kamarády. Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce, ale mrzačí celé generace - nejstrašnější totiž není výbuch granátu, ale zasažené lidské srdce…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30603/na-zapadni-fronte-klid-30603.jpg 4.56245
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Im Westen nichts neues (1928)

Kniha Na západní frontě klid

pungoš

Dobře napsaný román

RaDaR26

Nejlepší protiválečný román! Měli by ho číst nejen všichni školáci, ale hlavně politici, co touží po nějaké nesmyslné válce...

Fenomenal

Nebýt té noblesní myšlenky, jednalo by se o knihu velice obyčejnou a průměrnou. Většinu času se řeší jen to, co má hlavní hrdina zrovna k jídlu nebo na co myslí vojáci v zákopech. Příliš se mi nelíbil ani literární styl a urychlený způsob vypravování, který vypadal více jako vojenský report / zpráva než jako něco, co by děti měly číst na základní či střední škole jako povinnou četbu. Nicméně myšlenka je to nestárnoucí a idea věčná. Líbil se mi úvod: "Tato kniha není ani obžalobou ani vyznáním. Je to pouhý pokus podat zprávu o generaci, která byla zničena válkou, i když unikla jejím granátům."

burg

Čtenářská výzva 2019...
Tady fakt nevím, jak hodnotit - na jednu stranu kulervoucí výpověď jedné ztracené generace, zbytečnost všech válek (kluci na druhé straně příkopu se bojí úplně stejně jako my) a na druhou stranu pro mě nestravitelné Pavlovo filozofické monology a naprosto šílená skladba vět, gramatické chuťovky typu iluse, explose, reserva, konserva apod. Ano, vím - knížka stará přes devadesát let, překlad z let šedesátých = jiný styl gramatiky. Ale pro mě bohužel nestravitelné.
Přesto Remarqua považuji za jednoho z nejdůležitějších a nejvlivnějších spisovatelů minulého století.

verka5083

Kniha, která mě chytla za srdce a stala se mou srdcovkou. Žasnu nad velkou odvahou, snahou a pevnou vůlí mladých mužů, kteří čestně bojovali ve válce a nikdy se nevzdávali.
Kniha ukazuje, jak může být silné přátelství, když má jeden druhého. Jak toto přátelství dokáže být silné i v nejhorším momentě.
Tento silný příběh by si měl přečíst každý, aby každý pochopil, že by se člověk nikdy neměl vzdávat.

iveta3867

Hodně barvitě vylíčené smutné důsledky války..

martineden

Není co dodat, je to skvělé. I film se povedl.

Cleo De Nile

Erich Maria Remarque patří mezi mé nejoblíbenější autory, a tohle dílo by si podle mě měl přečíst každý. Jedná se o mimořádně silný protiválečný román, u kterého zažijete emoční jízdu, a nebudete se moct odtrhnout. Jen těžko se dá uvěřit, že je to Remarquova první knížka, jeho styl psaní je vytříbený, postavy propracované, dialogy přirozené a příběh mistrně vystavěný. Na západní frontě klid se může pyšnit i osobitým, posmutnělým koncem, který tomu dodává tu pravou váhu.