Franc Franc komentáře u knih

Vzpoura mrtvých Vzpoura mrtvých Otomar Dvořák

Vzpoura mrtvých je dobrá kniha. Bohužel nemá natolik ostrý háček, který by Vás po zaseknutí nepustil až do poslední stránky. Důvod bych asi viděl v nevyváženosti jednotlivých příběhů.

Jako nejpovedenější bych volil 2 povídku nesoucí název Mrtvý luh. Toto dílo mi jistým způsobem připomnělo Roberta Holdstocka a jeho Ryhopský les. Zajímavý příběh, tajuplné prostředí, neočekávaný konec. Tato povídka je opravdu povedenou a zaslouží si více než plný počet bodů.

Jako protipól bych hodnotil úvodní nesoucí název Příšerný jezdec. S následujícími dvěma neměla nic společného a netuším, proč zrovna ona doplňuje tuto knihu. Jednoduchý příběh, který zrovna v tomto případě nepotvrdil rčení "V jednoduchosti je síla". Právě ona mi krapet "zkazila" dojem z knihy jako celku.

Nicméně na jeden či dva večery Vám večer kniha zpříjemnit může. Zvlášť pokud jí neodložíte po úvodním příznačně pojmenovaném Příšerném jezdci.

11.12.2016 3 z 5

Opojení z proměny Opojení z proměny Stefan Zweig

Mimořádná kniha, která je i v dnešní době stále aktuální.

Snaha a píle nestačí, osud člověk svojí snahou stejně nepřemůže. Víra v lepší zítřky je jen iluzí ale i luxusem, který se ukáže být naprosto zbytečným leč zároveň tím jediným, na který se zmůže.

Mimořádně bohatým a popisným jazykem autor vypráví příběh ženy, která nahlédne za oponu života šťastných a falešných. Toto prozření neúprosně nastaví zrcadlo jejímu dosavadnímu životu, minulosti, přítomnosti, ale i budoucnosti. Právě ta pro ni tímto okamžikem ztrácí jakýkoliv smysl.

Psychologii postav má autor zpracovanou bravurně. Myšlenkové zvraty a pocity hrdinů jsou propracovány do posledních podrobností, emoce na Vás přímo dýchají ze stránek knihy. Bezesporu každý, kdo holduje tomuto druhu literatury, musí být nadšen při četbě, a zklamán po dočtení, že toho není více.

04.12.2016 5 z 5

Poslední hlídka Poslední hlídka Tomáš Petrásek

Bezpochyby zajímavá kniha, které ale k dokonalosti něco málo chybí. Začátek působí krapet zmateně a potřebujete pár stránek času, než se v místě a prostoru zorientujete. Možná právě pro tento začátek jsem volil výsledné hodnocení knihy, které by jako celek zasluhovalo vyšší.

Pokud však pochopíte souvislosti a fungování světa, který pro nás autor vybudoval, příběh nabere na tempu. V prodlevách mezi plněním posledního úkolu hlavní hrdina odkrývá roušku tajemství nebeské klenby své domoviny, které doplní chybějící kamínky v mozaice celého příběhu.

Jak jsem již uvedl, kniha je zajímavá, příběh poutavý, není nastavovaný zbytečnou kaší, ale přes to všechno ve mně kniha nevzbudila takové nadšení, které by si asi zasloužila.

01.12.2016 3 z 5

Rozprávky za měsíčního svitu Rozprávky za měsíčního svitu Vasilij Makarovič Šukšin

Krásná kniha. Autor nabízí prosté příběhy prostých lidí, které Vás silně osloví. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla. A tato kniha toto rčení naplňuje bezezbytku. Autor je pouze vypravěčem, neodsuzuje ani neobhajuje. Přesto krásně a nenásilně ukazuje, jak člověk zdánlivě malý může být velkým, a naopak předstíraná velikost se ve skutečnosti ukáže být jejím opakem.

Autor touto knihou navazuje na nejlepší tradice ruské literatury. A nikdo, komu není cizí, by si tuto knihu neměl nechat proklouznout mezi prsty.

30.11.2016 5 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

Mám takový neodbytný pocit, že v poslední době mi osud přihrává do rukou ty nejzajímavější kusy naprostou náhodou. Ne jinak tomu bylo i u této knihy. Koupil jsem jí na bazaru knih, aniž bych nějak pečlivěji zkoumal anotaci. S nakladatelstvím Epocha jsem již v milosti učinil dobrou zkušenost a tato kniha mi to více než potvrdila.

Žánr postapo je můj oblíbený, takže při hodnocení občas přivírám oči. U této knihy tomu nebylo ani trochu potřeba. Musím říci, že jsem více než mile překvapen příběhem, který mi prošel před očima. Útlá kniha nabízí velice poutavý příběh několika naprosto rozdílných lidí, kteří měli to štěstí či smůlu, která jim umožnila přežít jako jedni z mála. Jak jsem uvedl, kniha je útlá, příběh rychle plyne, události Vám doslova letí před očima. Jednotlivý hrdinové jsou natolik rozdílní, že každý má možnost nalézt svého favorita, kterému bude držet palce.

Sice nejsem moc velkým fandou úkazů, které se i v této knize objevily, a již z obálky je zřejmé o čem mluvím. Přesto v tomto díle tomu tak nebylo, autor je "decentně" zabudoval do příběhu tak, že se stali jeho neodlučitelnou součástí.

V žánru postapo byly napsáno spoustu děl, ale tato bude asi vyjímečná mimo jiné tím, že se odehrává v českých reáliích. To jí dodává punc zajímavosti a jedinečnosti v rámci toho žánru.

Takže věřím, že kniha se bude líbit i těm, kteří tomuto žánru moc neholdují. Jedná se vskutku o podařený kus, který přečtete za pár hodin. Snad se mnou budete souhlasit když si dovolím tvrdut, že toto dílo mi do jisté míry připomíná prvotní díla mistra Kulhánka. Takže snad ani milovníci tohoto spisovatele by neodkládali knihu s tím, že v tomhle konstatování jsem hodně přestřelil.

29.11.2016 5 z 5

Vlna Vlna Christopher Hyde

Tento žánr už má bezesporu vrchol své popularity za sebou. Přesto stále může nabídnout poutavé čtení a příběh, který naplní čtenáře napětím a obavami z toho, jaký dopad může lidská touha po ovládnutí přírody jemu samému přinést.

Přesto nemohu s jistými výhradami autorovi vytknout, že tento příběh na můj vkus až trochu předimenzoval. Jakkoli ústřední myšlenku beru, veškeré komploty, kterými autor příběh obohatil, mi přišly až moc překombinované. Kdyby krapet ubral, dostal by se Vám do rukou bezesporu špičkový katastrofický příběh, který by Vás posadil na zadek v očekávání, jak to vše dopadne. Tím, jak autor rozvětvil příběh do více rovin, mu v mých očích ubral na reálnosti. Možná i proto dostali některé postavy méně prostoru, než by si zasloužily.

Kdybych tvrdil, že přečtením knihy ztratí čtenář čas, lhal bych. Ale žánr katastrofické literatury nabízí lepší kusy. Lepší právě pro jejich uvěřitelnost a uskutečnitelnost, kterou právě u této knihy autor do jisté míry pohřbil v téměř Bondovské zápletce, jež hlavní dějovou linii doprovázela.

28.11.2016 3 z 5

Přístav u řeky Styx Přístav u řeky Styx Pavel Fritz

Zajímavá kniha, která rozhodně patří k tomu lepšímu, co Vám může projít rukama. Nakolik je ústřední motiv knihy originální nebudu soudit. Mohli jste již něco podobného číst, mohli jste něco podobného sledovat na televizní obrazovce, ale pořád je to svébytné dílo autora, který dokázal, že svému řemeslu rozumí.

Světu, do kterého Vás přivádí, dokázal vtisknout atmosféru a syrovost, která mu náleží. Děj utíká, ale nesprintuje. Takže máte dostatek času si ho náležitě vychutnat plnými doušky. Europa nám autorovým prostřednictvím poodhaluje svá tajemství postupně, naznačuje, ale neprozrazuje nic až do poměrně nečekaného finále. Nemohu tvrdit, že by mě zvolené rozuzlení vyloženě nadchlo, ale mělo svou logiku a zajímavé zpracování.

Kniha je rozhodně tím typem knihy, která nezůstane po přečtení navždy vězet v zadních řadách knihovny, kde jí bude blednout hřbet či zanášet prach. Bude to chtít chuť na tento typ literatury, ale pokud přijde, žízeň po čtení určitě zažene.

Bonus na závěr: Pokud se mě někdo dotáže, zda mám nějaké zajímavé sci-fi, kde by se našlo pár vesmírných oblud, konečně budu moci citovat pana Bouvarda z nesmrtelných Písařů :"Mám o tom zajímavou knížku s obrázky" :-)

23.11.2016 4 z 5

Conan: Meč s fénixem a jiné povídky Conan: Meč s fénixem a jiné povídky Robert Ervin Howard

Ano, kniha má své nedostatky, kteréžto jsou hojně popsány v předešlých komentářích, ale ty nelze klást k tíži autorově. Přeci jenom se v té záplavé gramatických chyb, nešťastných formulací a větných spojení, matoucí přímé a nepřímé řeči nachází jedno ze zásadních děl žánru fantasy. Chce to trochu tolerance, ale je tam.

Mnohé možná překvapí jak prosté a jednoduché jednotlivé příběhy jsou. Přesto mají své neopakovatelné kouzlo. Proč o něčem planě diskutovat na 20 stránkách, když stačí tasit meč, a jít na věc. To je to, oč tu béží.

Přes všechny níže uvedené nedostatky, chronologickou zmatečnost v řazení jednotlivých povídek, se kniha přečíst dá. Conan za to, do jakého šatu ho vydavatel oděl, nemůže. Ať jako král, bukanýr, či zloděj vstupuje na scénu, jedno je jisté... Poteče krev a nebude jí málo

10.11.2016 3 z 5

Kongo Kongo Michael Crichton

Moje druhá autorova kniha, která mě opět naplnila pocitem radosti z četby. Autor má v krvi schopnost pobavit a poučit současně tak jednoduše a lehce, jako málo jiných autorů, s nimiž jsem měl tu čest.

Příběh ubíhá svižným tempem, hrdinové řeší nemálo úkolů, které jim plnění cílů klade pod nohy rychleji než komerční televize reklamu v hlavním vysílacím čase. Vše Vám doslova letí před očima. Autorův popis reálií je velmi autentický a od samého začátku Vás připoutá pevně ke knize a nemá ambice pustit Vás až do poslední stránky.

Pokud bych měl být rýpal a něco výtýkat, pak by to asi bylo bylo pár slov ke konci knihy. Přišel tak nějak rychle. Něž jsem stačil dopít kávu, bylo najednou hotovo. Nechci to nikterak zásadně klást k tíži knihy, ale vzhledem k tempu, které nabrala na začátku, mě to krapet překvapilo.

Každý, kdo má chuť z pohodlí domova zažít krapet dobrodružství v neprobádaných houštinách afrického pralesa, nebude dozajista odkládat knihu s tím, že byl o něco ochuzen.

23.10.2016 4 z 5

Ten báječný den Ten báječný den Ira Levin

Bezesporu zajímavá kniha, jejíž potenciál po mém soudu nebyl bezezbytku využit.

Autorova vize světa je zajímavá, přináší občanu nevědomou a nesnesitelnou lehkost žití. Trpí ale současně nelogičnostmi, které mě neustále byly do očí. I přes tyto výtky jsem si četbu užíval a osudy hlavního hrdiny mě ke stránkám knihy připoutaly věru silně, byť je nutno přiznat, že k nejsympatičnějším literárním postavám ho neřadím.

Samotnou kapitolou je závěr, který jsem čekal jiný, a jenž by si dle mého kniha zasloužila. Ale je na každém čtenářovi, jak se s ním stotožní

Knihu lze bezesporu doporučit k přečtení. Kdo chce vstoupit do světa žánru antiutopie, bude určite nadšen. Kdo má zkušenost s Orwellem či Zajdelem, bude ke knize asi přistupovat chladněji.

02.10.2016 4 z 5

Bitevní hranice Země Bitevní hranice Země Robert R. McCammon

Nevím, nevím. Vyloženě zklamán nejsem, oslavné ódy na knihu pět ale také nemohu. Nemohl jsem se do knihy začíst do té míry, že by mě pohltila natolik, abych nevnímal okolí.

Předchozí autorova kniha mě v tomto směru oslovila. Ale to samé nemůže působit stále stejnou intenzitou.

U této jsem měl pocit, jako bych už něco podobného četl. Sice se dějově jedná o rozdílné knihy, ale autorův rukopis je znát. Jiní hrdinové, jiní nepřátelé, jiné zlo, ale jako by se ze stejných surovin snažil uvařit jiné jídlo. Navenek působí jinak, ale chutná stále stejně.

Přesto ale musím ocenit atmosféru světa, kterou autor nastínil na stránkách knihy. V jeho podání na Vás opravdu dýchá beznaděj, zmar, ztráta jakékoliv naděje. Kdo mi naopak moc nesedl, byl hlavní hrdina. Pokud se o něm v anotaci hovoří jako o poslední naději pro lidskou rasu, na mě působil spíše dojmem hodného strýce, který Vám dá 5 Kč na kolotoč.
Dalším plusem je, byť se to může někomu může zdát z pohledu čtenářského jako malichernost, zpracování knihy. To se tentokrát opravdu povedlo - pěkná obálka, kvalitní zpracování - chtělo by se říci jen více a houštěji.

Kniha to špatná není, kdo nečetl předchozí autorovu knihu, zklamáni nebudou. Kdo s předchozí zkušenost mají, možná budou mít pocit, že se jim nic až zas tak nového do rukou nedostalo.

26.09.2016 3 z 5

Zápisky o válce galské Zápisky o válce galské Gaius Iulius Caesar

Věru zajímavá kniha, která sice stroze a stručně, přesto čtivě, seznamuje čtenáře s událostmi doby, kdy se Římské impérium snažilo ovládnou Gálii.

Ano, kniha sice nabízí jednostranný pohled, přesto přeci jenom podává obraz své doby, zvyky tehdejších obyvatel Evropy na základě skutečného pozorování a zkušenostmi s nimi. Je vidět, že ani po tak dlouhé době se lidstvo moc nezměnilo - politikaření, intriky, zrady, uplácení, kudla do zad příteli - bylo tehdejší době vlastní tak jako je té naší. Jediné, co se změnilo, jsou prostředky, jakými se války vedou.

Pro všechny milovníky historie, obzvláště éry Říma, toto bude zajímavé počtení. Ti, kteří spíše hledají akční historický příběh o dobývání zemí krvežíznivých barbarů nepřemožitelnou Římskou armádou budou asi zklamáni. Kniha se zmiňuje o bitvách a částečně je popisuje, představují však okrajovou část knihy. Ta se spíše zaobírá důvody a rozhodnutími, pro které se pak válčilo.

02.09.2016 3 z 5

Leviatan Leviatan Jack Campbell (p)

Tak to mám za sebou. Poslední díl pokračuje v nastoleném trendu dílů předchozích. Hodně akce, hodně boje, hodně hrdinství, a všemu kraluje Black Jack se svojí vyleštěnou svatozáří. Kniha má spádd a jako čtení na dovolenou, kdy chcete hodit starosti všedních dnů za hlavu, je právě ona ideální volbou.

Není to špatná kniha, není to špatná serie, ale.... Je tu to pověstné ale. Nerad bych se opakoval, leč nemohu opět nevznést otázku, proč jenom musí být hlavní tak kladný? Někdy to opravdu až tahá za oči. Čeho je moc, toho je příliš.

I přes tento nedostatek považuji celou sérii za spíše zdařilou. Ano, jako u všech serii tohoto rozsahu se občas vyskytnou místa, kdy se toho moc neděje, ale jako celek působí kompaktně. Kostru příběhu udržel autor pohromadě až do samého konce. I když je se nabízí otázka podle zvoleného konce, jestli na nás v budoucnu z pultů knihkupectví nevypadnou další příběhy Jacka Blacka Dušína.

24.08.2016 3 z 5

Tažení v Rusku 1941-1945 Tažení v Rusku 1941-1945 Léon Degrelle

Skutečně se jedná o velice zajímavou knihu. Do jisté míry se mi příčí to takto napsat, když si člověk uvědomí, kolik utrpení, bolesti a lidského neštěstí toto "zajímavé čtení" představuje.

Ano, z knihy čiší neskrývaný obdiv k nacismu a všem jeho představitelům od nejprostších vojáků až po Hitlera samotného, těžko pochopitelný idealismus, kterým autor nešetřil ani v době, kdy bylo očividné, že válka je prohraná a říše mele z posledního, přesto nelze do jisté míry nezaregistrovat, co vše byl ochoten obětovat ve prospěch toho, čemu věřil.

Kniha je poměrně detailní v popisu bojových přesunů, pozic v kraji, popisu operací jednotlivých vojenských uskupení. Tato detailnost může být někdy až nepřehledná. Přesto si člověk může udělat jasnou představu, co vojenské řemeslo v dané době obnášelo.

Proto každý, kdo by měl zájem dozvědět se něco podrobnějšího o událostech na východní frontě za 2. sv. války od počátku bojů až po vykrvácení německé armády před branami Berlína, měl by zvolit tuto knihu. Každý, komu se však příčí číst chvalozpěvy a provolávání slávy nacismu a jeho představitelům, měl by se této knize radši vyhnout.

02.08.2016 5 z 5

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Úžasná kniha, která je neprávem opomíjena. Je až překvapivé v kolika málo vydáních byla uvedena na československý, potažmo český literární trh. Já měl tu čest s vydáním z roku 1929 jejíž grafické provedení je věru kouzelné. Ač jazyk tohoto roku se trochu liší od jazyku roku 2016, není tomu naštěstí tolik, aby si na něj čtenář po pár patrech nezvykl.

Pokud hledáte Velkého bratra v podání českého autora, který spatřil světlo světla v době, kdy si Orwell teprve seřezávál brk, pak sáhněte po této knize. Pokud chcete vstoupit do bran literární Babylonské věže, sáhněte po této knize.

Nevím proč, ale pořád se mi honí hlavou myšlenka, jaká by to byla krása, kdyby tuto knihu převedl na filmová plátna Karel Zeman s jeho fantazií.

22.07.2016 5 z 5

Psí hvězdy Psí hvězdy Peter Heller

Poměrně netradiční postapo kniha. Psí hvězdy jsou knihou, jejíž největší předností je reálnost a uvěřitelnost světa, do kterého nás autor uvádí. Člověk má tendenci uvěřit, že tak nějak by to mohlo jednou dopadnout.

Není to toliko kniha o přežívání a boji o ohlodanou kost, jako spíše kniha o hledání smyslu života. Spíše než akci očekávejte vážení životních hodnot. Na jednu misku vah klade hrdina ztráty let minulých, na druhou pak zbytky důvodů pro žití. Teprve až druhá polovina knihy přinese více vzruchu a závaží, které vyřeší autorovo dilema.

Když se naladíte na tuto ústřední nit knihy, budete nadšeni. Pokud ovšem hledáte knihu na odpočinek se spoustou akce, pak toto dílo nebude tím pravým ořechovým.

17.07.2016 4 z 5

Nížiny Nížiny Herta Müller

Musím jít proti proudu předchozích komentářů. Nevím, zda jsem knihu otevřel v nesprávný čas a neměl dostatek klidu na četbu, zda jsem nevěnoval knize dostatečné množství pozornosti, či jednoduše má čtenářská zdatnost a schopnost chápat čtené nedosahuje takových kvalit, jež jsou předpokladem pro četbu a plné pochopení této knihy a autorčina sdělení.

Autorka to bezpochyby se slovy, větami, slovními obraty umí bravurně. Ale právě pro toto její umění jsem se v povídkách ztrácel. Asi bych svůj čtenářský zážitek přirovnal k pozorování abstraktního obrazu. Tam kde jedem vidí mistrovské dílo, já vidím směs čar, tvarů, barev. Co je pro jednoho kompaktní dílo, pro mě samostatné objekty mající dohromady tvořit celek. A tak tomu bylo i u této knihy. V té bohatosti jazyka, obratů, přirovnání, popisů, jsem nebyl téměř schopen najít to hlavní, tedy to, co je zmíněno v anotaci.

06.07.2016

Smrt & potěšení Smrt & potěšení Albert Kudělka

Líbila či nelíbila? To je oč tu běží.

Ač povídky začaly poměrně zajímavě, jejich konec nekonec ve mně zanechal jisté rozpaky, zda jsem opravdu v textu objevil vše, co objeveno mělo být. Co se zajímavě rozvíjelo skončilo tak najednou, že jsem měl pocit, jako by čtení předchozích stránek bylo zbytečné.

Tím ale nechci tvrdit, že četbu považuji za úplně promarněný čas. Hlavní hrdina je plusem této knihy a způsob, kterým ho autor uvedl v život považuji za velmi zdařilý.

Nicméne toto plus nemůže převážit jisté rozpaky z již jednou zmíněných hektických konců povídek, které nenaplnily očekávání, které u mě na začátku vyvolaly.

04.07.2016 2 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Od knihy se mi dostalo přesně to, co jsem od ní očekával. Od začátku tušíte, jak to asi dopadne, ale na čtivosti to neubírá. Kdyby nad českými zeměmi v neděli nezapadalo slunce tak rychle, zvládl bych jí během jednoho dne.

Příběh s pevně vymezenými mantinely, spoustou akce, hrdinu s komplexem, vítěze i poražené nadělil autor do vínku tomuto svému počinu. Ano, co si budeme nalhávat, to už tu bylo, je, ve spoustě dalších knih bude, ale přesto jsem se u čtení ani chvíli nenudil.

V době, kdy stávající vojenský potenciál našich ozbrojených sil nestačí pomalu ani na obsazení Milína, z Prahy vládne parta Hujerů, 1/2 světa si nás plete s Čečenskem, je příjemné ponořit se do světa, kde právě České země udávají tempo světovému dění.

27.06.2016 4 z 5

Azurová step Azurová step Michail Alexandrovič Šolochov

Neuvěřitelně silná kniha vypovídající o jedné historické etapě a způsobu, kterým zasáhla do života těch nejprostších lidí. Bezpráví a bezedná krutost vystupuje ze stránek ruku v ruce s vírou v lepší zítřky a nadšeným budováním lepší společnosti.

Z knihy je sice znát, pro kterou ze stran bije autorovo srdce, ale natěstí se tak neděje v míře agitačné neúnosné.

Síla jednotlivých příběhů, bohatost autorova jazyka, malebnost popisu donské oblasti, přiblížení života prostých lidí mohou mnohým přinést silný čtenářský zážitek.

PS: Část povídek vyšla samostatně již v knize Donské povídky

25.06.2016 4 z 5