Franc Franc komentáře u knih

Bitevník Bitevník Jack Campbell (p)

Typický představil prvního dílu několikadílné série. Autor nás uvádí pozvolna do děje, naznačuje, ale neprozrazuje.

První polovinu knihy jsem pociťoval lehké zklamání. Knihy ze série Ztracená flotila byly poměrně akční, a tuto vlastnost jsem zde ze začátku postrádal. Místo vesmírné řeže se Vám spíše dostává politického dramatu na téma "Kdo je tady šéf." Ale druhá polovina naštěstí předčila tu první. "Black Jack" vyrazil plnit svěřené úkoly, díky čemuž nabrala kniha spád vlastní knihám ze Ztracené flotily.

Jedinou výtku bych měl vůči až přehnané kladnosti hlavního hrdiny. Autor nám tu překládá takového Mirka Dušína vesmíru. Díky čemuž ztrácí v mým očích krapet na důvěryhodnosti. Možná by nebylo naškodu, naočkovat mu něco málo i z Dlouhého Bidla.

Ale jinak proč ne? Kniha má potenciál Vás pobavit, neodradit od dalších dílů. Kdo četl Ztracenou flotilu a byl spokojen, bude i nadále. Koho neoslovila, tomu nic nového nenabídne. Ale kdo ví? Přeci je to pořád jenom první díl po kterém těžko vyslovovat nějaké konkrétnější závěry.

10.01.2016 3 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

Jedna hora, 2 nepřetelské strany bušící do sebe po 3 dny hlava nehlava.

Můteže si říkat, jak je možné z toho vytěžit skvělou knihu? Věřte, nevěřte autor to opět dokázal. Toto je čtvrtá kniha, kterou jsem od něj četl, a opět nemohu než tleskat radostí.

Ano, dějová linie je možná prostá a jednoduchá, ale z těch pár ingrediencí které autor použil, uvařil skvělé jídlo, které musí čtenářův hlad plně zasytit.

Skvěle vypracované postavy - intrikující Calder, tajemný Třesavec, neústupný Dow, bláznivý Whirrun z Blighu, uražený Bremen, vyčůraný kaprál Tunn, tajemný mág - ti všichni a mnoho dalších Vás budou bavit od začátku do konce. Skvělé popsané bitvy, útok střídající útok, ústup následovaný úprkem, hrdinství jedněch, zbabělost druhých.... Bylo by toho hodně, co by člověkmohl vyzdvihnout, a téměř nic, co by mohl kritizovat

Takže kdo má rád žánr military fantasy, ten by si tuto knihu rozhodně neměl nechat ujít. Věřím, že ještě nadlouho mu tato kniha uvízne v paměti.

04.01.2016 5 z 5

Hledání antipoda Hledání antipoda Alexej Pludek

Celkový dojem z této knihy je nakonec krapet lepší, než jsem očekával podle zdejšího hodnocení.

Autor nás ve svých povídkách vezme na místa nám známá, i místa exotická. Ať jde o snahu pochopit jevy nadpřirozené, najít vyšší pravdu či smysl života, pořád jde o věci podané ve formě literárně zkonzumovatelné.

U žadné povídky jsem netrpěl potřebou čtení přerušit, ale ani nehořel touhou po dalším kusu. Za přečtení kniha stojí, k opakovanému čtení bych si jí už nevybral.

20.12.2015 3 z 5

Mělké sibiřské hroby Mělké sibiřské hroby Michael Krupa

Těžko lze z pohodlí domova, téplého a měkkého gauče, pochopit to, čím si autor musel projít, co musel vytrpět, jak musel mít silnou vůli, aby dosáhl svého vytouženého cíle, kterým bylo to, co většina z nás považuje za samozřejmost - svobodu.

Kniha nabízí silný příběh silného člověka, který toho dokázal víc, než většina z nás může vůbec pochopit.

Vše je vyprávěno prostě, bez zbytečných kudrlinek, ale současně velmi poutavě. Tato kniha by měla být povinnou četbou, abychom si uvědomili, jak snadno a rychle můžeme o vše přijít.

17.12.2015 5 z 5

Kosmické proudy Kosmické proudy Isaac Asimov

Tento poslední díl bych z celé série hodnotil jako nejpovedenější. Propracovaný, čtivý, napínavý děj je vlastní této knize.

Od začátku sledujeme několik dějových linií, které mají stejný předmět zájmu, ale jiné možnosti a cesty, jak dospět k vytyčenému cíli. Při jejich sledování se čtenář rozhodně nenudí a je mile překvapen, jaké šachy s nimi autor občas hraje.

Oproti předchozím knihám shledávám děj méně předvídatelný, hlavní hrdiny propracovanější, jejich chování a motivy méně odhadnutelné. Drobné minus bych tentokrát opět neupřel závěru knihy, který přišel tak nějak najednou, a vyzněl "nekonkrétně". Ale tento nepatrný neduh nemůže zkazit dojem z jinak výborné knihy, která opět dokazuje, proč je Asimov považován za jednu z legend žánru sci-fi.

13.12.2015 4 z 5

Hvězdy jako prach Hvězdy jako prach Isaac Asimov

Tento díl mi sedl méně než předchozí. Ústřední dějová linie je naznačena v anotaci a je zbytečné prozrazovat více. Oproti předchozímu dílu jsem se však méně sžil s hlavními hrdiny. Jako by jim chyběl šmrnc vlastní těm z předchozí knihy. Příběh opět směřuje přímo vytyčenou cestou v podobě, která nenudí, tak jak je tomu u většiny autorových knih.

Závěr považuji za velké mínus jinak čtivé knihy. Nazval bych to koncem nekoncem s vyvrcholením hodným béčkového amerického filmu. Ale i přes tuto skutečnost stojí kniha za přečtení.

06.12.2015 3 z 5

Oblázek na obloze Oblázek na obloze Isaac Asimov

Autor opět potvrdil, že byl mistrem svého řemesla. Děj je možná jednoduší, chování hlavních hrdinů předvídatelné, závěr očekávatelný, ale jako celek opět skvělé. Jako všechny knihy ze světů Nadace i tato se Vám dostane pod kůži.

Z kombinace touhy po pomstě, moci, schopnosti ovládnout mysl člověka, i té nezbytné lásky vykouzlil IA knihu, která i téměř 70 let od svého prvního vydání působí stále svěže a aktuálně.

04.12.2015 4 z 5

Láska až za hrob Láska až za hrob Petr Heteša

Musím říct, že jsem mile překvapen. Zajímavý námět prodal autor velmi poutavě. V knize se nevyskytují hlušší místa, hlavní zápletka se odhaluje postupně, autor naznačuje, ale neprozrazuje. Postavy se chovají logicky a nemáte důvod jim nevěřit.

Takže pokud máte potřebu si u čtení odpočinout, zažít krapet napětí, do konce být v očekávání, jak to dopadne, ale současně si moc nezatěžovat šedou kůru mozkovou, směle do toho, zklamáni určitě nebudete.

28.11.2015 4 z 5

Cesta proti času Cesta proti času Ian Watson

Snad poprvé se mi stalo, že nevím, jak knihu hodnotit.

Hned na úvod jste vrženi do víru událostí, a alespoň mně chvíli trvalo, než jsem se v toku událostí alespoň částeně zorientoval. I z toho důvodu jsem zpočátku propadal skepsi s očekáváním, že tuhle útlou knihu budu číst sakra dlouho.

Ale jakmile se zorientujete, příběh nabere na tempu. Počáteční rozpačitost se rozplyne, a to, co Vás na začátku nebavilo, se Vám rázem dostane pod kůži.

Děj je naznačen v anotaci ke knize a těžko k němu samotnému psát něco víc. To si musí každý čtenář prožít sám. Každý se v něm zorientuje jinak, bude ho chápat po svém. Já sám jsem asi všechno nepochopil tak, jak to autor myslel, někde jsem ve všech těch smyčkách a paradoxech ztrácel. A právě kvůli tomu nemůžu ani hodnotit. Bylo by nespravedlivé k autorovi, kdyby mé hodnocení bylo nízké právě kvůli mému nepochopení autorova díla.

Takže co říct na závěr? Knihu určitě stojí zato číst, ale chce to nenechat se dradit zmatečným začátkem. Knihu bych doporučoval číst v klidu, kdy se jí můžete plně věnovat. Rozhodně to není četba na krácení cesty autobusem. Pokud na toto všechno přistoupíte, věřím, že budete odměněni nevšedním a zajímavým čtenářským zážitkem.

18.11.2015

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

S historickými knihami valnou zkušenost nemám, ale tato kniha mě přesvědčila, že by tomu mělo být rychle jinak.

Nevím, nakolik jsou popisované události obrazem skutečné historie bitvy, ale z pohledu čtenářova se jedná o mimořádně, ale mimořádně čtivou záležitost. Kniha je schopna od první stránky zaujmout a nepustit Vás až do samého konce. Nabídne hrdinu i záporáky, ty, jimž fandíte, a ty které z hloubi nenávidíte. Z úhlu dnešního vnímání světa se některé popisované události zdají barbarské, ale ve své době asi tvořily běžnou součást života.

Z ohledem na výše uvedené nelze než knihu doporučit. Věřím, že i ti, jimž historická literatura nic neříká, nebudou po jejím přečtení hodnotit jinak než kladně.

14.11.2015 4 z 5

Psí srdce a jiné povídky Psí srdce a jiné povídky Michail Bulgakov

S knihami povídek je to vždycky těžké. Tam, kde jedna čtenářova duše chrochtá blahem, jiná zklamaně zavírá knihu.

V případě této knihy jsem si prošel oběma stavy. První polovinu knihy jsem si věru neužil. Autorův styl psaní mi nesedl, v textu jsem se krapet ztrácel netuše, zda správně chápu autorova sdělení obci čtenářské.

Druhá polovina: Vyprávění Marka Děvuškina, Chánský oheň, a především Psí srdce, to byla jiná jízda. Tvořit knihu pouze tyto povídky, dám plný počet.

Takže jestli číst nebo nečíst? Kvůli výše uvedeným povídkám určitě. Ale i zbytek si určitě již našel a najde své fandy.

31.10.2015 3 z 5

Hvězdy, můj osud Hvězdy, můj osud Alfred Bester

Pomsta jako ústřední motiv knihy je vděčné téma za předpokladu, že se s ním čtenář ztotožní. To se u mě v případě této knihy nestalo.

V úvodu je zmínka o Dumasově Monte Christovi, z kterého autor čerpal námět pro tuto knihu. Zatímco pomstu hrabětě jsem prožíval jako vlastní, ta Tygrova mě v tomto směru nepřesvědčila, a já se nebyl s jeho posledlostí vůbec schopen sžít. Knihou jsem proplouval jako nezaujatý divák, místo toho, abych Tygrovi držel palce v jeho usilování o pomstu všech pomst.

Jako povedenější bych hodnotil první 1/2 kníhy, která je akčnější, tajemnější, čtivější. V druhé se to pozitivní z první 1/2 rozplynulo v hledání něčoho hlubšího, než jsem byl v daný okamžik ochoten akceptovat.

Takže přečtení nelituji, ale v budoucnu si pro opakované přečtení vyberu jiné mistrovské dílo SF.

21.10.2015 3 z 5

Vesmírná flotila útočí Vesmírná flotila útočí Karl - Heinz Tuschel

Hodnitil bych jako průměr. Kniha je rozdělena do dvou novel, kdy jedna řeší otázku kontaktu s novou civilizací, druhá pak pátrání po ..... (nechť se čtenář dozví z knihy).

Knižka se čte poměrně svižně, děj je vzhledem k rozsahu jednotlivých částí jednoduchý a přímý. Jako většicha knih z této doby se ani zde autor nevyvaroval narážek na tehdejší politické uspořádání, ale naštěstí nikterak extrémě. Člověk to už bere jako samozřejmost a nějak s tím v duchu počítá, stejně jako u starších filmů, kde se to soudruhy hemží stejně jako Vietnamci v Sapě.

Ač témata jednotlivých částí nejsou nikterak originální, autor je dokázal prodat relativně čtivě. Ale přeci jenom má člověk po dočtení pocit, že se z toho dalo vytěžit více.

Takže co říct závěrem? Kniha se dá přečíst bez pocitu potřeby ji odkládat. Ale že bych ji zařadil do první řady v knihovně? To ve vší úctě k této knize říct nemohu.

08.10.2015 3 z 5

Ilustrovaná žena a jiné povídky Ilustrovaná žena a jiné povídky Ray Bradbury (p)

Knihu jsem koupil, aniž bych se lépe seznámil s obsahem povídek. Až doma jsem zjistil, že mi coby majiteli a čtenáři Kaleidoskopu povídky už jednou prošli očima i rukama. To však nebyl důvod, proč si vše znovu nepřipomenout.

Jak je tomu u většiny sbírek, i tato má své vydařené kusy, a ty, jenž už nikdy číst nebudu. K těm bych řadil povídky ze začátku, zařazené do části Španělé. Naopak konec, Irové a Podivíni, to byla naopa k pastva pro oči.
Takže co dodat? Kdo nezná Bradburyho povídkovou tvorbu - směle do toho. Kdo již četl Kaleidoskop, toho nečeká nic nového.

21.09.2015 3 z 5

Krvavý batalion Krvavý batalion Sven Hassel (p)

Toto byla moje první kniha (a určitě ne poslední) od tohoto autora. Od samého začátku Vás pohltí a nepustí, dokud se neprobojujete ke konci. Ať se jedná o události z fronty či vojenského vězení, vždy jde o poutavé čtení, které v celé nahotě odhaluje brutalitu a nesmyslnost války.

Těžko říct, nakolik jednotlivé události odrážejí reálné skutečnosti vojenského života. Přeci jenom některým věcem bych měl problém uvěřit. Když bych měl knihy typu "Krvavá cesta od Stalingradu" či "Na mušce lovce" přirovnat k televiznímu dílu, řekl bych, že jsou to dokumenty s autentickými záběry, v případě této knihy bych řekl, že se jedná o film typu "Tucet špinavců".¨

Ale ať je tomu jak je, jedná se o zajímavý a čteníhodý titul, jež může uspokojit nejen čtenáře lačnící po knize s tématikou 2. světové války. Já jsem rozhodně rozhodnut pustit se i do dalších děl autora.

09.09.2015 4 z 5

Rudý mor Rudý mor Jack London

Tuto knihu jsem objevil při stěhování netušíc, kdy a kde jsem si jí koupil. Ale děkuji štěstěně, že v minulosti navedla mou ruku právě na tuto knihu.

Překvapuje mě, že toto dílo se neobjevuje na čelních místech žebříčků žánru postapo.

Ač je kniha poměrně útlá, dojem ve mně zanechala nezměrný. Stačilo pár slov, aby si člověk uvědomil, jak málo může stačit k tomu, aby se lidstvo vrátilo tam, kde už jednou začínalo.

05.09.2015 4 z 5

Masky apokalypsy Masky apokalypsy Robert R. McCammon

Ke knize jsem přistupoval s velkými očekáváními, která po rozpačitosti z 1/2 knihy nakonec byla naplněna.

Příběh je rozdělen do několika samotných větví, které sledují osudy jednotlivých hrdinů či antihrdinů putujících za naplněním svých cílů, aby se, jak tomu bývá zvykem, na konci knihy setkali v grandiozním finále.

Ze začátku jsem měl problém sžít se s autorovým světem po celosvětové válce v kombinaci s další silou, kterou do příběhu zasadil, ale o které nebudu více prozrazovat. Ale jak jsem uvedl výše, po seznámení se s jednotlivými hrdiny, jejich cíli, se příběh rozjel, autor ho měl pevně v rukou, nenechal moc prostoru pro zbytečnou vatu. To co mě na začátku nedokázalo oslovit, mě najednou začalo bavit.

Takže za mně jednoznačně doporučení k přečtení. To co se zezačátku může zdát jako krapet kyselé jablko nakonec nečekaně překvapí a nadchne plnou chutí, ve kterou člověk ani nedoufal.

02.09.2015 4 z 5

Fantom hlubin Fantom hlubin James Rollins (p)

Moje třetí kniha po Amazonii a Ledovém ostrovu.

Kniha bezesporu nese všechny znaky skvělého čtení: propracovaný děj, dobře vybudované postavy, smysluplné dialogy, miminum hluchých míst. Přesto půjdu proti proudu zdejších komentářů konstatováním, že já měl problém ponořit se do příběhu tak, jako u přechozích výše zmíněných knih. Ty mě okamžitě vtáhly do děje, což se tentokrát nestalo. Kniha se nečetla špatně, to vůbec ne, ale něco mi tentokrát chybělo, nebo možná přebývalo k tomu, abych po knize šáhl v každé možné volné minutě..

Jestli to bylo tím, že kladní hrdinové byly na můj vkus až moc kladní, a ti špatní zase naopak, jestli té konspirace nebylo až moc, nejsem schopen přesně najít toho zakopaného psa...

Nicméně pro čtenáře, mající touhu prožít s knihou napětí, dobrodružství, boj, odhalování historie země, nabízí tato kniha určitě velkou příležitost k ukrácení volného času. Žánrově balancuje na pomezí sci-fi a thrileru, čímž dokáže oslovit širší škálu čtenářstva.

14.08.2015 3 z 5

Conan a Krvavá hvězda Conan a Krvavá hvězda Richard D. Evans (p)

V jednom ze svých předchozích komentářů jsem psal, že méně je někdy více. To bohužel v tomto případě neplatí. Na malý počet stran se toho snažil autor vměstnat až příliš moc. Příběh se proto nemohl pořádně rozvinout, nezbylo prostoru pro žádnou výraznější zápletku.

Aniž bych chtěl autorovi křivdit, celek na mě působil, jako by byl psán z povinnosti, bez chuti, maximálně tak se zájmem, mít vše rychle hotovo.

Kam Conan přišel, tam bylo ihned hotovo, vše mu na první pokus vyšlo - prostě v duchu hesla:" Veni, vidi, vici."

21.07.2015 2 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

Žánr postapo mám tuze rád. A tato kniha mě v tom pouze utvrdila.

Ano, našel bych pár detailů, které by se mohly nazvat vadou na kráse, např. morální čistota pošťáka, která mi nějak nekorespondovala se zbytkem světa krutosti a falše, který autor vybudoval, novodobé amazonky..

Ale to asi bylo potřeba pro budování příběhu, který je o hledání snu hlavního hrdiny, který představuje fungující společnost v době naprostého chaosu a době honby za pouhým přežitím, o tom, jak tento sen musí nakonec sam realizovat na základě lží, kterých se bezděky dopustil.

Kniha s čte jedním dechem, autorovo podání světa po katastrofě je dobře zpracované, takže za mě nemůžu než doporučit.

12.07.2015 4 z 5