Ten báječný den

Kvalitní thrilleru, který nás zavádí do mrazivě dokonalého světa zcela řízeného obrovským počítačem. Obyvatelé tohoto světa jsou označování pouze jménokódy a každý jejich pohyb je kontrolován skenery. Jeden muž se však proti této orwellovské variantě existence vzepře a spolu s několika druhy se pouští do údajně sebevražedné výpravy, jejímž cílem je zničit počítač, tvůrce jejich umělého ráje a příčinu jejich odlidštěnosti a duševní prázdnoty. Čeká je však šokující překvapení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26014/ten-bajecny-den-vab-26014.jpg 4.1108

This Perfect Day (1970)

Literatura světová, Sci-fi
Vydáno:, Ivo Železný

StephenKingje
včera

Tenhle komentář rozdělím na více částí, jelikož poznámky k této knize, o kterých chci mluvit dohromady nemají žádnou velkou spojitost, kromě samozřejmě knihy. Takže, "Ten báječný den”...

1) Ze začátku je samozřejmé, že se jeden z mých oblíbených autorů Ira Levin, inspiruje Orwellovými knihami. Avšak Ten báječný den je oproti 1984 pojat úplně jinak. 1984 je mnohem filozofičtějši a děj se odehrává v docela krátkém časovém úseku. Za to Ten báječný den je spíš skoro akční román, ve kterém nikdo vlastně hlubší myšlenky neřeší a je to vlastně popis vývoje jednoho normálního kluka v docela nenormálním světě. Nechci tím teď říct že Levinův způsob je špatný, je jenom jinak pojatý, za což ho chválíte, jelikož si našel jednoduše jinou cestu, než Orwell, Huxley či Zamjatin.

2) Velmi mne však irituje jedna věc: skoro všechny knihy (nepočítám-li knihu Rosemary a její syn, kde je (při vší úctě k autorovi) jenom dobře že to nikdo neudělal) Iry Levina jsou zfilmované, od Stepfordských paniček po Někdo se dívá. Ale překvapuje mě, že nikdo zatím nezfilmoval tuto knihu, jelikož dle mého názoru tahle kniha rozhodně přináší námět, který by mohl vzbudit zájem sci-fi fanoušků. Možná se pletu a také to konec konců nic nevypovídá o kvalitě téhle knize, jen se trochu divím.

3) Poslední komentář k této knize je asi trochu přehnaný, ale musím se o tom zmínit: Ten báječný den jsem začal číst asi před rokem, ale nedočetl jsem ho. Měl jsem ho vypůjčeným v knihovně (jak ostatně teď taky) a i tehdy se mi líbil. Ale když jsem se již dostal přesto 2/3 knihy, tak jsem si najednou řekl, že už tu knihu číst nechci. A až rok poté jsem jí opět otevřel a nelituji toho. Ale ta první zkušenost z této knihy mi bezpochyby poškodil tento jinak velmi zajímavý počin Iry Levina a možná i proto mu nemůžu dát víc než 4*.

SHRNUSTÍ: Bezpochyby zajímavá kniha, ale po přečtení takových knih jako My, nebo 1984 to prostě není to čtenářské nebe, jaké by bylo, kdybych tuto knihu četl dřív.

HODNOCENÍ: 8/10

Opatov

Fantazie o vzdalene budoucnosti, lide jsou hlidani pocitacem a umele udrzovani v letargii a poslusnosti. Jedinci, kteri dokazou teto terapii odolavat, jsou oznacovani za nemocne. Ne vsichni ses timto zivotem dokazi vyrovnat. Zajimavy namet. Doporucuji.

SalvorHardin

To, čo sa vyčíta Levinovmu Báječnému dňu, je to, čo vyzdvihujem. Naivný, detinský, banálny svet, ktorý za „nedostatkom ideológie“ skrýva to zvrátené v nás. Ak má taká otázka vôbec zmysel, tak čo je desivejšie: totalita so skalopevnou ideológiou, s nemenným svätým písmom útlaku a dominancie alebo totalita s úsmevom na perách, ktorá chce pre ľudí len to najlepšie? Neosobný systém, ktorý redukuje všetkých ľudí na súčiastky Mechanizmu? Totalitný systém, ktorý nešliape čižmami po ľudskej tvári večne. Totalitný systém, ktorý nemá tábory smrti. Totalitný systém, za ktorým nestoja nábožensko-ideologický fanatici. Totalitný systém, v ktorom nie sú ľudia udržiavaní v nikdy nekončiacom strachu ani nie sú pravidelne indoktrinovaní pri bizarných kolektívnych orgiách.

Levinov „báječný“ svet je svetom, v ktorom navonok všetko funguje v pohode. Svet je zelená lúka. Počasie je stabilné vďaka geoinžiniérstvu. Svet je zjednotený. Tvorí ho Rodina s 8 miliardami členmi. Nikto nikomu nič nezávidí, pretože nikto si nič nevyberá na základe individualistických vrtochov. Celý svet riadi jeden jediný gigantický superpočítač – UniComp – ktorého nesmierne databanky sú dobre strážené Švajčiarskymi Alpami.

Ľudia majú namiesto mien menokódy, ktoré vyberá UniComp. Ľudia si nevyberajú svoje škôlky, školy, univerzity, profesie, ale vyberá ich UniComp. Ľudia si nevyberajú, kde budú žiť. UniComp ich vždy pridelí tam, kde ich potrebujú. UniComp vie všetko lepšie. Nie je zaťažený emóciami. Nemá predsudky. Nie je nahnevaný. Nikoho neprotežuje a nikoho nešikanuje. UniComp je múdry, UniComp vidí súvislosti, UniComp zabezpečuje stabilitu. Chráni nás. UniComp je nevyhnutný ako slnečné svetlo. Aby ľudia neumierali na nálady matky prírody. Aby ľudia nezabíjali matku prírodu. Aby sa ľudia nezabíjali navzájom. Aby ľudia boli šťastní. Neoficiálnym mottom Rodiny je: Vyhrať je to isté ako prehrať, dôležité je sa baviť.

Jediným cieľom tohto všetkého, tým vysnívaným cieľom, prečo sa všetko musí stále zlepšovať, prečo niečo ešte nefunguje, tak dokonale ako by malo, svätým grálom, vytúženým cieľom všetkých je dokonalosť. Ešte sa k nej nedospelo. Ale raz sa to podarí. Rodina raz bude geneticky zlepšená tak, že už nebudú nutné terapie. Dokonalosť na Zemi, ktorá sa bude šíriť stále ďalej, ďalej, ďalej až ku hviezdam.

V súčasnosti však stále potrebujeme terapie. Terapie sú prevencia proti chorobám. Pomáhajú členom Rodiny, ktorí trpia nervozitou, chránia ženy, aby nemali príliš veľa detí a mužov aby im tvár nezarastala ochlpením. A prekvapivo účinkujú aj tak, že sa zaujímavá myšlienka náhle zdá byť nezaujímavou. Rodina je otupovaná. Rodina je normalizovaná.

Ľahký a dobrodružný dystopický román, ktorý napriek kritike, je dôležitý, pretože nielenže poukazuje na celú škálu ľudských vlastností – od dobrých po tie zlé – od lásky po megalomanskú túžbu po absolútnej moci – varuje nás pred nevyriešenými problémami umelo-inteligentných supersystémov a ponúka iný pohľad na totalitnú spoločnosť, ktorá veselo zahníva pod pozlátkou všeobecného blaha. Ten báječný deň nám demonštruje, že systém ovládania a manipulácie nemusí byť vždy len temný a plný utrpenia, ale že jednou z tvári Zla je aj tvár usmievavá, milá a priateľská – a o to desivejšia vo svojej podstate.

danny_21

Orwellsko - matrixská variace elektronické kontroly veškerého obyvatelstva se vzpourou jedince. Za mě povedenější představení než Orwellova verze, přesto jsem čekal od Levina víc. Hodnotím u Krista a Weie v průměru - 60 %

Mayaku

Levinova dystopie nebyla vůbec špatná. Je napsána velice čtivě a zpočátku jsem byla z příběhu docela nadšená, ovšem od okamžiku, kdy na scénu nastoupí ostrovy, se pro mě příběh začal poněkud zadrhávat a já se musela do čtení místy trošičku nutit. Závěr byl pěkně nadvakrát nečekaný a aspoň zakončení nebylo tradiční dystopická deprese :)

pedroK
21.07.2017

Nejsem příznivec sci-fi, moc jsem jich nepřečetla, ale Ira Levin je pan spisovatel. A tato kniha mi vzala dech. Když tu někdo srovnával Orwellovo 1984, Ten báječný den je mnohem čtivěji, živěji napsaný román. Určitě se k němu zas vrátím.

veronika4918
20.12.2016

Hned mi bylo jasné, že knížka bude dost podobná 1984 od Orwella. Resp. taková slabší verze utopie. Dočetla jsem dokonce, ale že bych to úplně hltala, to se říct nedá ... Počtení zajímavé, ale čekala jsem lepší konec.

Franc
02.10.2016

Bezesporu zajímavá kniha, jejíž potenciál po mém soudu nebyl bezezbytku využit.

Autorova vize světa je zajímavá, přináší občanu nevědomou a nesnesitelnou lehkost žití. Trpí ale současně nelogičnostmi, které mě neustále byly do očí. I přes tyto výtky jsem si četbu užíval a osudy hlavního hrdiny mě ke stránkám knihy připoutaly věru silně, byť je nutno přiznat, že k nejsympatičnějším literárním postavám ho neřadím.

Samotnou kapitolou je závěr, který jsem čekal jiný, a jenž by si dle mého kniha zasloužila. Ale je na každém čtenářovi, jak se s ním stotožní

Knihu lze bezesporu doporučit k přečtení. Kdo chce vstoupit do světa žánru antiutopie, bude určite nadšen. Kdo má zkušenost s Orwellem či Zajdelem, bude ke knize asi přistupovat chladněji.

anett123
13.10.2015

''Nedivím se ti,'' řekl děda John. ''Nádhera! Je to zážitek na celý život, uvidět stroj, který tě bude klasifikovat a bude ti přidělovat umístěnky a který rozhodne o tom, kde budeš žít a jestli si budeš nebo nebudeš smět vzít dívku, s kterou by ses chtěl oženit, a pokud se oženíš, jestli budeš mít děti nebo ne, a pokud ano, rozhodne o tom, jak se budou jmenovat - samozřejmě že se musíš těšit, kdo by se netěšil?''

Serja
28.05.2015

I když jsou všechny antiutopické romány na jedno brdo, tenhle patří k těm lepším.

playada
30.04.2015

Raději bych byla, aby to dopadlo tak, jak to nakonec nedopadlo, ale jak se to jednu dobu zdálo, že to dopadne. Jsem totiž realistická.

bibi.r
02.03.2015

Já se fakt bála, že to skončí... tak jak to neskončilo... Naděje prostě musí být :)

Isew
22.02.2015

Po prvních větách knihy jsem měla neodbytný pocit, že tu knihu znám. A taky ano. Kdysi dávno jsem ji četla. Přesto jsem ji neodložila. Nešlo to. Vtáhla mě jako kdysi. Byla jsem znovu napnutá. Snad jen. Kontrola členů probíhala jen pomocí přihlašování se náramky, které šlo obejít. Pořád jsem čekala důsledné odposlouchávání i vizuální a ono nic. Trochu paranoia (díky Georgi Orwelle), já vím. Velmi čtivé, nápadité s překvapivým koncem, který dal podnět k zamyšlení. Vůbec mi nevadilo přečíst si ji znovu. Stálo to za to.

-Endy-
11.01.2015

Tak já nevím, asi už jsem zinfantilněla čtením momentálně populárních "young-adult postap"...chtěla jsem to porovnat a faktem je, že tahle knížka už mě prostě tolik nechytla. Možná se jedná o záležitost, kterou by člověk měl toto sci-fi téma začínat a ne končit.
A tyhle zvraty typu Truman Show a Equilibrium už vlastně taky znám...chjo, já vím, neumím ocenit kvalitní četbu :-D

masinkas
11.01.2015

Jedna z těch opravdu dobrých sci-fi knih.Skvěle napsané,čte se jedním dechem, překvapivé rozuzlení.

Muflonius
03.03.2014

Tento titul jsem donedávna neznal. Knihu jsem si koupil kvuli autorovi a neudělal jsem chybu. Je to další hezká antiutopická záležitost. Zajímalo by mne která z těch všech fantastických vizí budoucností se stane ealitou. abych řekl pravdu , doufám že žádná. Alez pět ke knize, děj utíkal rychle a kolikrát člověka nenechal v klidu na tolik aby si odešel na svačinu. Obsahuje pár překvapivých moment, ale dějova línie se drží viceméně tradičního příběhu vyjímečného hrdiny. Podtrženo sečteno, příjemné počtení s dobře propracovanou psychologí postav a překvapivými momenty.

jitkahav
28.08.2013

Opravdu skvělá kniha,kterou jsem přečetla během pár dní,přestože nejsem milovníkem sci-fi.

Bobšule
03.02.2013

Velmi pěkná knížka. Moc pěkná... Některé motivy mi byly bytostně blízké.

Lenka Žofka
22.01.2013

variace na 1984, trochu jiné pojetí....všichni jsou tak spokojení, ale proč? co je to osobnost? vlastní názor, vůbec vlastní život!?

Petrvs
11.08.2011

Zajímavá utopie/dystopie trpící nejvíc neurčitým béčkovitým nádechem, trochu kostrbatým stylem a ne zcela dobrým prokresem. Ani překlad nerve žíly nadšením.

Nazval bych to "1984 lite edition", protože proti samotnému Velkému Bratrovi je UNI přeci jen malej bráška, ze kterého se vám nebude chtít neustále morálně zvracet. Tím v žádném případě neříkám, že v knize nejsou drsnější nebo emotivně silné momenty, ze kterých by nemrazilo v zádech. Občas jsou. Jenže ve srovnání s Orwellem neobstojí...

Každopádně Levin dokáže pobavit a předložit i nemálo látky k přemýšlení nad tématy jako uspořádání společnosti, lidská přirozenost, význam a úloha techniky, individualismus, moc, relativismus dobra a zla...