Ten báječný den

Kvalitní thriller, který nás zavádí do mrazivě dokonalého světa zcela řízeného obrovským počítačem. Obyvatelé tohoto světa jsou označování pouze jménokódy a každý jejich pohyb je kontrolován skenery. Jeden muž se však proti této orwellovské variantě existence vzepře a spolu s několika druhy se pouští do údajně sebevražedné výpravy, jejímž cílem je zničit počítač, tvůrce jejich umělého ráje a příčinu jejich odlidštěnosti a duševní prázdnoty. Čeká je však šokující překvapení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26014/ten-bajecny-den-vab-26014.jpg 4.1130
Literatura světová, Thrillery, Sci-fi
Vydáno, Ivo Železný

This Perfect Day, 1970

Kniha Ten báječný den

Pampalini
27.10.2020

Kdysi to bylo nepředstavitelné a děsivé sci-fi, utrhlé představy autora a dnes se tam nenápadně ocitáme. Stačí 50 let. Příběh má výborný, i když pomalší, rozjezd. Výborný svět se zajímavou atmosférou sterility. V půlce se začne mírně rozpadat. Konec je... lepší je číst a udělat si vlastní názor.

terimila
25.08.2020

Není to špatný, Ira Levin umí. Dobrej nápad a dobře řemeslně odvedená práce. Vize dokonalého světa, kde jsou na sebe všichni hrozně hodní, vstřícní, všichni vědí, co se od nich čeká a jsou za to rádi, váží si nového a lepšího světa, kde se už neumírá, nebojuje, netrpí. Daní je jenom to, že si sami můžete vybrat tak možná novou přítelkyni, ale už si nevyberete, zda s ní budete mít dítě. Natož kde budete žít a čemu se budete v životě věnovat.
Některým, stále ještě poněkud "vadným" jedincům to ale nevyhovuje... a než by žili ve sterilním světě, odejdou do nesterilního, divokého a poněkud ubohého vyhnanství. A někteří se pak vracejí s obrovským cílem...
Jenže k dokonalosti tomu něco chybělo. Ono to celé bylo jaksi sterilní, stejně jako ten báječnej svět. I Chip byl sterilní a i když se vzepřel svému světu, pořád jednal jaksi roboticky a nalinkovaně, nějak jsem mu to nedokázala věřit, dělal to, co se od něj čekalo - akorát že ne co od něj čekal Uni a společnost, ale tentokrát co od něj čekal čtenář. Ničím mě moc nepřekvapil (i když ten závěr, uznávám, ten jsem čekala trošku jinak)... a to je škoda. Na vyšší hodnocení by to chtělo živější a opravdovější postavy. A možná i trochu podrobnější líčení míst, věcí, jevů, chutí - někde se mi zdálo, že to celé dost klouzalo po povrchu.
Fakt, "sterilní" se na tuhle knížku hodí. Možná i proto jsem ji četla déle než měsíc, a to je co říct - když mě kniha podobného rozsahu chytí, dovedu ji zblajznout za odpoledne. Rozhodně tím ale neříkám, že to není povedená knížka. Je. A trošku se divím, že tahle kniha nevstoupila do trochu většího povědomí.

Marekh
06.09.2019

Knihu jsem obdržel jako dárek od Dany Goliášové. Jedná se o thriller s orwellovskými prvky. Pokud bych měl porovnat knihy 1984 od George Orwela s touto knihou, tak se mi mnohem více líbila kniha 1984, která byla pro mne více čtivější. V počátku jsem srovnával tyto knihy. Kniha TEN BÁJEČNÝ DEN je první kniha, kterou jsem přečetl od tohoto autora. Knihu bych hodnotil průměrně, tj. 3 hvězdičky.

Zpočátku se mi kniha líbila, ale postupně se hodnocení snižovalo. Kniha má 4 části. Děj se odehrává ve světě, který řídí jediný centrální počítač. Lidé v něm žijící se musí podrobit pravidlům, která jsou v něm nastavena. Pokud se nějakým způsobem odchýlí od zavedených pravidel, musí podstoupit "terapii". Některé momenty mi připadaly opakující se, některé události nezáživné. V knize nalezneme také akční scény. Závěr knihy mne překvapil, ale z druhého hlediska jsem asi očekával větší gradaci v závěru.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Být šťastný nebo nešťastný - je tohle skutečně to nejdůležitější? Znát pravdu by přinášelo zase odlišný druh štěstí - podle mého uspokojivější, i kdyby se ukázalo, že to je štěstí smutné.

Abia
13.08.2019

Na chvíli se člověk zasní, takový krásný svět milých, hodných, pracovitých lidí. Nebylo by to krásné! Oceňuji vývoj knihy, překvapivé momenty. Nemohla jsem odolat a fandila hlavnímu hrdinovi až do konce. Ten byl takový, jaký jsem čekala, ale nevadilo to.

Janadvorackova
23.07.2019

Přísahám, že jsem tuhle obálku už x krát viděla a nechápu, jak to, že to nemám v knihovně.
Poslouchala jsem výborně načtené audio.
Krom zmiňovaného 1984 jsem se nemohla ubránit s podobnostmi s růzmými filmy - Loganův útěk, Ostrov, tamten, co mi jeho název právě vypadl...

Prostě je to skvělý příběh. Sci-fi, přesto reálný.
To se mi na nich líbí. Mají hloubku, myšlenku, poselství, přirozenou akci, hromadu citů a bezcitnosti. Ukazují lidi v jejich přirozenosti a na nic si nehrají.

soupik2012
01.07.2019

Obávám se, že je to jenom otázkou času, kdy se tato kniha z kategorie fikce, přesune do literatury faktu. Nebo obávám... samotná myšlenka není zase tak špatná. Je to stejné jako se socializmem. Samotná myšlenka je dobrá, ale problém lidstva spočívá v tom, že se nahoru vždycky vydrápe nějaký maniak, který touží po moci a jeho jediným cílem je všechny kolem sebe ovládat. Knihu čte paní Hana Rychetníková, která mi ne zcela sedí, ale knihu čte dobře. To jenom mně není její barva hlasu příliš příjemná.

Aghatte
21.06.2019

Já podobné knihy nemám ráda. Nečtu sci-fi (doma se nečetlo skoro nic jiného, a přišla jsem si na pěkný peníz, když jsem rozprodávala staré sci-fi ptákoviny na Aukru, měla jsem jich plný sklep). Různé utopie a anti utopie, a dystopie a nevím jak se to vše dnes jmenuje. Prostě vše, co není skutečnost, nemám ráda. A pobíhají-li tam zelení panáčci a lidstvo lítá na Mars běžně jako jezdí MHD, to už vůbec ne.
Ale Ira Levin mě oslovil. Patří k obecnému vzdělání mít přehled o jeho tvorbě. Klasika St.paničky, ty mě jako dítě děsily! Rosemary to samé. Její syn mi přivodil noční můry...
Ten báječný den je jiný. je prostě dobrý. Jak formou, tak obsahem, mám ji doma v knihovně a četla jsem ji opakovaně. Je tam spousta chytrého podprahového. Za mě 10/10.

Bauriska
01.06.2019

Po Rosemary, která se četla jedním dechem a paničkách, kde mě tolik nebavily ( ale to asi proto, že jsem znala film) jsem byla zvědavá na další autorovu knihu. Zase trochu jiné téma - sci-fi. Příběh nebyl špatný, jen se mi to čtení tak táhlo a nakonec jsem se přistihla, jak už chci konec knížky..