Franc Online Franc komentáře u knih

Zabíječ obrů Zabíječ obrů William King

Nemohu si pomoci, ale v mých očích je toto dosud nejslabší díl z dosavadní série. Číst tuto knihu jako první, asi bych na ní tak kriticky nepohlížel, ale tváří vtvář k dílům předchozím nemohu jinak.

Akce sice nabízí pořád dost, ale už nemá tak silný tah na bránu a lehkost, jako díly předešlé. Hlavní hrdinové hrají spíše vedlejší role a na výsluní vystupuje nový rek. Ten mě však mnoho neoslovil a po celou knihu jsem přemýšlel, zdali mu fandím nebo nepřeji.

Příběh samotný opět není nikterak složitý, děj je od začátku předvídatelný, autor pokračuje v mantinelech ve kterých se pohyboval v dílech minulých. Což pro jeho věrné fanoušky na škodu rozhodně není, nové však tímto dílem asi zásadněji neosloví.

06.11.2017 2 z 5

Brodeckova zpráva Brodeckova zpráva Philippe Claudel

Nikdy mě nepřestane překvapovat, kolik knih na našem trhu se honosí tituly besceler, kniha roku, aby se Vám poté dostala do rukou takováto KNIHA, a Vy zjistíte, jak málo lidí ji četlo.

Nemohu než nepřiznat, že jsem unešen. "Krásný" příběh o odsouzení a odpuštění, lásce a nenávisti, zradě a pomoci, lidské proradnosti oblečené do kabátu přátelství. Autor si zvolil silné téma, kterého se zhostil více než přesvědčivě. Tuto knihu nelze po mém soudu číst v kuse. Každá kapitola Vás nutí přemýšlet o lidech, jejich pocitech, motivacích, či skutcích.

Chtě nechtě konfrontujete přečtené se sebou samým, jak by jste se v daném případě zachoval, jak by jste v daném okamžiku jednal. A to je dle mého největší plus této knihy.

24.10.2017 5 z 5

Laboratoř W Laboratoř W Alexandr Romanovič Běljajev

Velice zvláštní kniha mající dvě tváře. K té jedné byl čas a běh dějin neúprosný, té druhé se nedotkl, a proto si zachovala svěžest a nadčasovost.

První dvě novely mi svým stylem, přístupem ke způsobu řešení připomínaly jistým způsbem mistra žánru A. C. Clarka. Nejde tak čistě o sci-fi, jakožto pohled na budoucnost lidstva a možnosti jeho rozvoje tváří vtvář vědeckému pokroku, ke kterému docházela za autorova života. Žel, nelze si nepovšimnout, ke které části světa autor patřil. Tato skutečnost do knihy jednou více jindy méně vstupuje. Z dnešního pohledu to spíše působí již spíše úsměvně.

Poslední novela představuje právě tu druhou tvář knihy, kterou jsem zmínil na začátku. Tato mě opravdu dostala. Autor zde nastavuje zrcadlo lidské chamtivosti, lakomství, podlosti, nedůvěřivosti a spoustě dalších lidských neřestí v duchu pohádky Hrnečku vař. Tak silný závěr jsem opravdu nečekal. Pokud jsem byl po předchozích dvou novelách z dosavadní četby na rozpacích, tato mi to více než vynahradila.

01.10.2017 3 z 5

Poslední den stvoření Poslední den stvoření Wolfgang Jeschke

Četba byla jak jízda na vlnách. Jste vhození do vody, netuše o čem to autor mluví. Buď budete plavat a dostane se Vám vysvětlení, nebo to vzáte, a utonete v tom počátečním zmatku. Já naštěstí vydržel a dostalo se mi poměrně zajímavého a netradičního příběhu na téma cestování časem a jeho vlivu na potencionální budoucnost. S tímto úkolem se do 2/3 knihy autor vypořádal bravurně a já byl v neustálém napětí a očekávání, co přinesou stránky další. Leč musím se ztotožnit s některými komentáři níže, které přinesly povzdechy či rozpaky nad koncem. Celé uzavření příběhu mi přišlo neurčité, nejasné, bez nápadů. Jako by autor najednou nevěděl jak dál a své tápání promítl do konání hrdiny. A nebo věděl, jenom já jsem ho nepochopil.

Knihu bych doporučil, rozhodně toho má více, co může nabídnout, než čím může odradit. Ale ten nešťastný konec ve mně chtě nechté zanechal krapet hořkou pachuť.

26.09.2017 3 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Tak nevím, nevím. Toto byla moje třetí kniha po Spadu a Poločasu rozpadu. U těchto knih jsem četl spoustu stesků, že se již nejedná o toho starého dobrého Kotletu. Po přečtení tohoto díla musím konstatovat, že nový Kotleta se mi líbí více než ten starý.

Jsem si vědom toho, že kniha si na nic nehraje. Má se jednat o čistou zábavu a tuto úlohu má potenciál splnit. Akorát u mne to tentokráte moc nezafungovalo. Asi by mi více sedlo, kdyby v některých fázích autor ubral nohu z plynu. Hlášek bylo požehnaně, ale to co na začátku působí svěže a vtipně časem vyšumí. Soubojů, kterých si na začátku člověk užíval, se s jejich narůstajícím počtem přejí. A pokud se točí stále to samé do kola bez další přidané hodnoty, nemůže být výsledkem po dočtení zvolání "Heuréka".

Tento druh knih mám rád, takže nemůže být na místě konstatování, že tento literární počin nebyl určen primárně pro moje oči. Jenom si prostě myslím, že autor toho do knihy dostal tolik, že to dobré upozadilo to průměrné či slabší.

22.09.2017 2 z 5

Poselství z vesmíru Poselství z vesmíru Clifford D. Simak

Velice podařené dílo.

Musím říci, že v případě této knihy se jedná o jednu z nejlepších sbírek, která mi za poslední léta prošla rukama. Nenajdete v ní vyloženě slabší kus. Pointy jednotlivých povídek jsou zajímavé, překvapivé, mnohdy neočekáváné. Rozsah sdělení jednotlivých povídek jde mnohem dále, než by člověk zpočátku čekal. Autor pracuje s lidskou hamižností, omezeností, ochotou, přátelstvím, samotou velice nenápadně, ale silně. Jak jsem tedy uvedl na začátku, knihu rozhodně stojí za to číst.

11.09.2017 4 z 5

Amok Amok Stefan Zweig

Obávám se, že žádná slova nemohou v plné míře vystihnout, kterak silně na mě tato kniha zapůsobila. Tváří tvář k přečtenému si člověk musí uvědomit, jak moc jsou jeho vyjadřovací schopnosti omezené. Žádný oslavný komentář nemůže přiblížit atmosféru knihy. Protože tuto knihu si musíte prožít. Ne přečíst, ale prožít. Při četbě doslova a do písmene prožíváte příběhy jednotlivých hrdinů. Ta hloubka s jakou autor přibližuje prožitky a pocity účastníků jednotlivých novel je neskutečná. Autentičnost knihy ve Vás budí dojem, jako by se čtené dělo opravdu Vám. Autor jde až na dřeň člověka samotného. To co by jste za jiných okolností považovali za banální námět pro literární počin Vás v tomto podání přiková ke knize.

Jednou větou zde autor stačí říci více, než k čemu jiní potřebují celé kapitoly. Síla čtenářského zážitku je opravdu neskutečná.

Takhle kniha je mi dalším důkazem, proč film nikdy nemůže nahradit knihu. Toto prostě nelze natočit. Film nikdy nemůže zprostředkovat tu bohatost, kterou Vám nabídne pouze četba.

05.09.2017 5 z 5

Přes moře sluncí Přes moře sluncí Gregory Albert Benford

Nemohu si pomoci, ale tato kniha mi vůbec nesedla. Výsledné hodnocení tedy nebude odrážet její kvality, ale mé pocity z čteného. A ty jsou velice rozporuplné. Ústřední téma by bylo zajímavé, ale způsob, jakým se ho autor zhostil a převedl na stránky knih, byl pro mě téměř nestravitelný. Kniha působila velice zmateně, v některý pasážích až chaoticky. To zásadnější se ztrácelo ve změti "akčních scén" a "nestandartně pojatém způsobu komunikace hrdinů". Ruku ruku s rostoucí rozpačitostí z čteného přicházela i ztráta koncentrace, která výsledný negativní dojem umocňovala.

Posledním pověstným hřebíčkem do rakve byl potom hlavní hrdina. Již dlouho jsem se nesetkal s postavou, která by mně tak nesedla. Asi je správné, když ve Vás osoby ze stránek knih vyvolávají nějaké emoce, ale v tomto případě to bylo spíše ke škodě než k užitku.

Výslednou jednu hvězdu dávám za námět. Jak jsem uvedl výše, byl by určitě zajímavý. Jenom v tomto způsobu podání já ho prostě nestrávím.

26.08.2017 1 z 5

Zabíječ upírů Zabíječ upírů William King

Tento díl je z dosavadních dílů série ten nejkomornější. Potoky krve vyschly, armády ustoupily do pozadí. Nevím, nevím, z čeho anotace čerpá informace o epickém příběhu o boji. Boje se Vám dozajista dostane, ale zda přívlastek epický je zrovna na místě, to bych svým podpisem nestvrdil.

Těžko o knize psát něco nového, něco co se neuvádělo již v komentářích ke knihám předchozích. Tato kniha je knihou, která má posloužit především k zábavě. Té se Vám dozajista dostane. Komu hrdinové předešlých knih přirostli k srdci nebudou zklamáni. Pokračují tam kde skončili a opět neohroženě kráčí vpřed splnit nesplnitelné, porazit neporazitelné.

Naváži nato, co jsem uvedl již u dílů minulých. Pokud čtenář přistoupí na hru, kterou autor se svými hrdiny hraje, nebude zklamán. Ani tento díl nepatří k tomu horšímu, co se v žánru fantasy událo. Ale nedostane se mu ani ničeho více, než nabízí množství knih podobných této.

13.08.2017 3 z 5

Zabíječ bestií Zabíječ bestií William King

Jednohubka, která dostojí svému úkolu. Chutná dobře. Staří známí opět neohroženě vzdorují hordám Chaosu očekávajíc vytouženou smrt. Zda-li ji naleznou? Nechť zjistí čtenář sám.

Kniha není nepodobná předchozím dílům. Pokud se čtenář s tímto spokojí, bude knihou uspokojen. Bude-li jí otevírat v očekávání něčeho nového, bude zklamán.

11.08.2017 3 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Tento díl jsem si užil podstatně více než ten první. Asi to bylo tím, že už jsem věděl, co mě čeká, a nemine. Vše co zde mělo být, zde skutečně bylo.

Děj mi utíkal před očima rychleji než kocour v sedmimílových botách. Každý krok provázela kupa mrtvol, akce, že i Simir Gerchan by blednul závistí. Jednoduchý příběh, neohrožený hrdina, který statistiku přežití své doby obrací naruby. Nic víc, nic míň. To bohatě stačí, aby si člověk četbu užil.

Svá slova o jisté nevyváženosti prvního dílu musím vzít zpět. Toto jsem zde nezpozoroval. Jak jsem psal výše, kniha je jízda od prvního písmene do poslední tečky.

08.08.2017 4 z 5

Hledání budoucího času Hledání budoucího času Zdeněk Volný

Tato kniha v mých očích trpí stejným neduhem jako mnoho jí podobných. A tím je nevyváženost. Poměr těch dobrých je menší v poměru k těm slabším. Ale vedu v patrnosti, že právě ty slabší kusy mohou naopak jiné čtenáře oslovit. Proto výsledné hodnocení je značně subjektivní a asi nebudou tím pravým odrazem kvality knihy. Přesto za sebe musím konstatovat, že jednou a nikdy více. Četby litovat nebudu, ale v budoucnu jí znovu otevírat v plánu nemám.

Velké plus nemohu ale upřít úvodu. Ač četbě tohoto žánru se věnují velkou řadu let, informace, které mi nabídl pro mě byly nové a věru zajímavé. Už jenom za toto uvedení do historie žánru sci-fi musím dát velké plus.

08.08.2017 2 z 5

Dobrodružství Něvzorovova aneb mluvící lebka Ibikus Dobrodružství Něvzorovova aneb mluvící lebka Ibikus Alexej Nikolajevič Tolstoj

Nevím, nevím, ale toto rozhodně nebyl můj šálek kávy. Nemohu si pomoc, ale moc satiry jsem nezaznamenal. Možná tak pokus o satiru, který vyzněl tak nějak do ztracena. Dobrodružných a napínavých prvků měla kniha bezesporu dostatek, až nadbytek chtělo by se říci. Takže výsledku jsem měl pocit, že vše je tak nějak uspěchané, hektické, autor jako by měl potřebu nechat si svého hrdinu užít si toho co nejvíce. Ale vše bylo takové zmatené, roztěkané, jednou prožíval příběh Doriana Graye, podruhé příběh Jamese Bonda.

Tato kniha byl výstřel naslepo, kdy náboj se ukázal být slepý. Kniha se mi četla špatně, nebyl jsem sto se dostat do děje, hrdina mě neoslovil, příběh mě neoslovil. Rozhodně se nejedná o počin, ke kterému bych měl v budoucnu potřebu či motivaci vracet.

25.07.2017 1 z 5

2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány 2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány Arthur Charles Clarke

Jedinečná kniha, která zaslouží to nejvyšší absolutorium. Ryzí sci-fi, které oprávněně patří klenotům tohoto žánru. Ubíhající léta a technický pokrok jí stále neubral na její jedinečnosti.

2001: Vesmírná odysea v sobě snoubí všechny přednosti tohoto žánru – vesmírné dálavy, poznatky o vesmíru a jeho fungování, otázku existence dalšího života ve vesmíru, život na palubě kosmické lodi, To vše zabaleno a padáno srozumitelně a hlavně neskutečně napínavě.

Rajské zahrady pro mě představovali velké překvapení. Námět knihy, který jsem v mnoha ohledech považoval za literárně neatraktvní, se ukázal naprosto lichý. Autor opět prokázal svou genialitu a něco na první pohled tak „prostého“, jako je stavba kosmického výtahu, dokázal přetavit ve skvělé čtení, při kterém držíte autorovi všechny palce při jeho cestě za vytyčeným cílem.

O knize by se toho dalo napsat mnoho a mnoho, ale já myslím, že stačí ve tři slova: Přečtěte si ji.

20.07.2017 5 z 5

Oceán hrůzy / Zrození temnoty Oceán hrůzy / Zrození temnoty William King

Krátkometrážní akční fantasy povídkového rázu. To je oč tu běží.

Opět se setkáváme s Kormakem, členem Slunečního řádu, který neohroženě kráčí v ústery Pradávným, jako poslední hráz, mající ochránit bezmocné lidské plémě před zkázou.

Nečekejte nic epického. Autor nevybočuje z řady děl předchozích. Hlavní hrdina oběma nohama skočí do akce a meč si téměř neodychne, dokud není prolita poslední kapka krve, která je k tomu určena.

Doporučení hodná kniha, která se však ve vší úctě k autorovi do historie fantasy zlatým písmem nezapíše.

11.07.2017 3 z 5

Ocelová rukavice Ocelová rukavice David Sherman

V tomto díle autoři nejvíce přitlačili na pilu a výsledkem je nejakčnější díl série.

Dojem může krapet kazit zvolený závěr knihy, který už byl na můj vkus trochu překombinovaný. Ale co. Hlavní úkol splněn, dobro zvítězilo, zlo bylo po zásluze potrestáno. To vše pod taktovkou neporazitelné námořní pěchoty jejíž členové tvoří klony rychlých šípů v kombinaci s Rambem. Samozřejmě ani tady nemůže chybět pár neschopných všudykazilů v jejichž neschopnosti se zrcadlí přednosti hlavních hrdinů.

Kniha pokračuje v nastolém trendu předchozích dílů. Jejím cílem je hlavně pobavit a tohoto cíle se zhostila dostatečně. Military se vším všudy. Boje se Vám dostane od začátku do konce. Ale to je asi vše, co může nabídnou. Ale to od tohoto typu knihu očekávám. Proto nemohu tvrdit, že bych ji po dočtení zavíral s pocitem, že jsem byl o něco ochuzen.

10.07.2017 4 z 5

Škola ohně Škola ohně David Sherman

Co si půjdeme povídat. Je to taková červená knihovna pro klucí. Kterak pár v civilním životě nevýrazných mužů ke štěstí a nalezení sebe sama v armádě přišla.

Nic neobvyklého, nic výjimečného. Ale pokud s tímto otvírate knihu, budete ji zavírat spokojeni. Kdo tento druh vyhledává, bude dozajista uspokojen. Ale že by se jednalo o špičku žánru, to ne. Hodnotil bych jako průměr. Hrdinové mají své obvyklé mindráky, jeden je neohrožený bojovník, další o sobě pochybuje, všem velí nemilosrdný leč spravedlivý seržant.

To co v jiných knihách, jen v jiných reáliích. Prostě ideální letní čtení, které pomůže přežít parný den, ale v paměti se na delší čas neusadí. Což v žádném případě nemá být zamýšleno kriticky. I takový druh literatury má svoji nezastupitelnou roli v knižním světě.

05.07.2017 3 z 5

Léčba neklidem Léčba neklidem Saki (p)

I přes léta, která kniha od svého stvoření nasbírala, je stále neskutečně aktuální. Je zajímavé pozorovat, jak některé nešvary zůstávají lidem i po více jak sto letech stále vlastní. Autor tyto vlastnosti velice lehce odhaluje, nenásilně zesměšnuje, vtipně ironizuje. Zdání důstojnosti a výjimečnosti dokáže v jednom odstavci totálně vyvrátit, aniž by nositel těchto představ měl šanci něco takového vůbec zaregistrovat.

Nejen milovníci anglického humoru musí být knihou nadšeni. Její svěžest, lehkost, nadčasovost je tím nejlepším doporučením k její četbě. Pakliže se říká, že není nic staršího než včerejší noviny, dovolím si tvrdit, že tento osud knize není souzen.

03.07.2017 5 z 5

Zabíječ draků Zabíječ draků William King

Další díl s příběhy Gotreka a Felixe je pořád poutavé čtení, které přinese spoustu akce a napětí. Snorri opět nezklamal a jeho hlášky jsou tím správným kořením knihy, Felix řeší své komplexy, Gotrek je prostě Gotrek. Ke starým známým přibudou noví rekové doufající, že cesty osudu je přivedou k vytoužené hrdinské smrti. Potud je vše v nejlepším pořádku a mé očekávání nezůstala v ničem ochuzena.

Leč mám pocit, jako by autor pomalu začal přešlapovat na místě. Ale jsem si vědom, že v rozsahu knihy a zvoleném tématu nelze neustále přicházet s něčím novým a neokoukaným. Tento díl mi přišel oproti přechozím "nejpřímočařejší". V podstatě jsem měl pocit, jako bych četl delší povídku. I přesto musím konstatovat, že milovníci toho žánru nebudou zklamáni. Kniha má pořád co nabídnout. Mnou zmíněné "nedostatky" nemohou převážit klady, které tato kniha má.

07.06.2017 3 z 5

Krvavá čest Krvavá čest Ondřej Jireš

Chtě nechtě musím jít proti proudu zveřejněných komentářů. Kniha mě moc neoslovila. Žádná z uveřejněných povídek nebyla natolik výrazná, aby mohla celkový dojem z knihy zvrátit. Ať už témata samotná, kombinace historie a fantasy, způsobu zvoleného vyprávění v daný okamžik utvořil takový guláš, který byl v daný okamžik pro mě hůře stravitelný, a do jeho konzumace jsem se musel až nutit.

Kniha nebude špatná, autoři to s textem bezesporu umí, leč v tomto případě se asi nesprávná kniha dostala do rukou nesprávného čtenáře. Výsledné hodnocení nebude asi vůči knize spravedlivé a nebude dostatečně zohledňovat její kvality, toliko spíše odráží mé dojmy z přečteného, které v daný okamžik nejsilnější nebyly.

15.05.2017 2 z 5