Brodeckova zpráva

Krátce po skončení války přichází do malé horské vesnice neznámý cizinec. Poté co svým chováním nastaví zrcadlo špatnému svědomí vesničanů a je za nejasných okolností zavražděn, pověří úřady Brodecka, jednoho z místních, aby o událostech sepsal oficiální zprávu. Brodeck, který sám strávil dva roky jako vězeň koncentračního tábora a je těžce poznamenán vzpomínkami na své ponížení, s úkolem souhlasí, současně však v paralelním vyprávění podává vlastní pohled na celý případ a jeho široké souvislosti. Jeho monolog se nepokouší o nic menšího než nalézt znovu smysl samotné existence....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225870/brodeckova-zprava-wYd-225870.jpg 4.793

Le Rapport de Brodeck (2007)

Vydáno:, Paseka

mosem
25.10.2018

Kniha, u které se lze domnívat, že bude mít své obdivovatele, stejně jako odpůrce. Stejně jako další jeho knihy - Šedé duše a Vnučka pana Linha autor volí jazyk, jehož síla spočívá právě ve zdánlivé jednoduchosti, kdy přirozeně přenáší na čtenáře břemeno "hodnocení a posuzování". Děj knihy neobsahuje žádné výrazné akce, i ty nejbrutálnější okamžiky jsou předkládány spíše v náznacích, akce se odehrává především mimo samotnou knihu, kdy myšlenky čtenáře tvoří jakoby samostatný svazek, jehož děj se odehrává souběžně. Kniha, kde se mimoděk čtenář stává postavou - soudcem, který sice nebyl nikým jmenován do této role, ale kterému jsou předkládána fakta a popisy událostí, a která má hodnotit, posuzovat a soudit jednotlivé postavy. Kniha, která není snadná na čtení, ale podle mého názoru patří k tomu nejlepšímu, na co jsem loni narazil. Nicméně, domnívám se že bude vyvolávat polemiku.

jarin58
28.09.2018

Nelehká kniha na čtení,asi nejlepší co jsem letos přečetl.

mirektrubak
30.12.2017

Claudelův Brodeck je skvělý literární výtvor. Postava, která je někdy čtenáři velmi blízká (někdy až nepříjemné intimním způsobem) a jindy ho zase sledujeme jako laboratorní myš v akváriu. Postava, která je svým osudem mnohokrát sražena na kolena, zlomena, ale přitom tohle zdánlivé ponížení Brodecka nezničí, jen ho to nějak ... nějak transformuje, takže se z něj stane osobnost, která se zbaví závislosti na zbytečnostech. Zůstane mu sice strach, ale už necítí ani odpor, ani nenávist - pouze soucit, smysl pro povinnost, úcta k pravdě a soustředění se na ochranu svých blízkých. A nejistota – neustálé pochyby o sobě i o ostatních.
Zároveň je ale stále trochu tajemný, nečitelný, a jako vypravěč taky docela nevěrohodný, protože „osamělost přivádí některé z nás na podivné myšlenky, k vytváření pokroucených a vratkých konstrukcí.“

Více zde: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/brodeckova-zprava-9298

Yaromil
10.12.2017

Brodeckova zpráva mě pohltila, zarmoutila a hluboce se usadila v mé čtenářské mysli - to se příliš knihám nepovede. Dílo na mě intenzivně působilo jako řádně vyleštěné zrcadlo temné stránky lidské duše.

kofee
07.12.2017

Dvě linie příběhu. Jedná na téma šoa a druhá se nese v duchu Je třeba zabít Sekala. Bravurně zachycená atmosféra bezmoci proti mase. Čapkovská otázka o mnohovrstevnatosti lidské duše a o zlu, které třímá v každém z nás, a je na nás samých, jestli ho v pustíme.
O tom, že když nemohu situaci opustit ani změnit, tak ji příjmu. A taky o tom, že když nemohu situaci přijmout ani změnit, tak ji opustím. To je rozdíl obou příběhových linek.
A jako třešinka jsou zde nádherné metafory, dosud nečítané.

Franc
24.10.2017

Nikdy mě nepřestane překvapovat, kolik knih na našem trhu se honosí tituly besceler, kniha roku, aby se Vám poté dostala do rukou takováto KNIHA, a Vy zjistíte, jak málo lidí ji četlo.

Nemohu než nepřiznat, že jsem unešen. "Krásný" příběh o odsouzení a odpuštění, lásce a nenávisti, zradě a pomoci, lidské proradnosti oblečené do kabátu přátelství. Autor si zvolil silné téma, kterého se zhostil více než přesvědčivě. Tuto knihu nelze po mém soudu číst v kuse. Každá kapitola Vás nutí přemýšlet o lidech, jejich pocitech, motivacích, či skutcích.

Chtě nechtě konfrontujete přečtené se sebou samým, jak by jste se v daném případě zachoval, jak by jste v daném okamžiku jednal. A to je dle mého největší plus této knihy.

kasavubu
18.08.2017

Úžasný román s neuvěřitelnou hloubkou. Zpočátku jsem měla problém se do něho začíst, ale chyba byla z mé strany, protože jsem k němu přistupovala jako k běžnému románu z druhé světové války, resp. poválečného období. Až někdy skoro v polovině jsem do knihy opravdu pronikla a zjistila, že je to neuvěřitelně filozoficky a psychologicky propracované dílo, které nemá s běžně servírovaným románem z tohoto období nic společného. Celým románem se line jako nit neschopnost člověka vymanit se z davu a ačkoli zlo sám osobně nepáchá, tím, že mu souhlasně přihlíží, je vlastně i on jeho účastníkem. Ale je to také o pocitu viny, se kterou se ne každý dokáže vyrovnat. Aby si ospravedlnil své jednání, hledá chybu v někom nebo v něčem jiném. Obětní beránky si lidé hledají a hledat budou asi v každé době.
Co velmi oceňuji je, jak už napsala bosorka ve svém komentáři, že román není časově ani místně ohraničen. Autor zde sice naznačuje, že jde o druhou světovou válku a že Brodeck (nejen už svým jménem, ale např. i popisem jeho podoby) je Žid. V knize to ale přímo uvedeno není. Toto pojetí dodává románu silně nadčasový charakter a v tom je dle mého soudu jeho největší přínos. Nemůžeme si být jisti, že se stejné nebo alespoň podobné věci nemohou odehrát i kdykoli v budoucnosti. Princip zla a lidské slabosti je a stále bude stejný.

Renatecka
24.06.2017

Skvělá knížka, doporučuji k přečtení.

Toffee
07.05.2017

Vynikající román. Velmi střídmý a o to působivější. Až z toho mrazí, čeho jsou lidé schopni, co s nimi dělá strach, jak snadné je obhajovat vlastní vinu davem. Mistrovsky vykreslená tísnivá atmosféra horské vesnice, malost, podezřívání...

adorjas
12.03.2017

Hmla, hory, zeleň, zima, sneh, sivota, bezútešnosť. Autor vystihol podstatu ľudí presne tak, ako Anderer kreslil portréty...

braunerova
16.01.2017

Úžasná kniha. o té budu ještě dlouho přemýšlet.

"Lidi jsou zvláštní. Dopouštějí se strašných věcí a moc si s tím hlavu nelámou, ale potom nedokážou žít se vzpomínkou na to, co udělali. Potřebujou se toho zbavit. A tak přijdou za mnou, protože vědí, že já jediný jim můžu ulevit, a všechno mi řeknou. Jsem stoka, Brodecku. Nejsem kněz, jsem lidská stoka. Člověk, do jehož mozku lze vylít všechen hnis, všechen sajrajt, aby si ulevili. A potom odejdou jako kdyby nic. Zbrusu noví. Čisťouncí. Připraveni začit znovu."

Ponurou atmosféru doplňují přezdívky v místním dialektu - Die Keinauge, Fratergekeime, Zungfrost.

ksuia
24.11.2016

Dokonalé.

Ječmínek
24.10.2016

Krásně vyprávěný příběh. Drsný a emotivní. Nastavující zrcadlo každému z nás. Ale v některých chvílích se mi zdálo, že se malinko odchyluje od skutečného života, že by se sem tam něco ve skutečnosti událo jinak, nebo dokonce vůbec neudálo. A to i v té zapadlé horské vesničce brzy po válce. Jako by autor až moc tlačil na pilu.

amysa
10.05.2016

Zvláštní, smutný, ale vlastně i velmi obohacující příběh, který mi hodně dal, ale i malinko vzal... Já bych jednoznačně chtěla pokračování a nebo alespoň kratičký epilog, abych se dozvěděla něco víc o tak čistém a tajemném Andererovi... Nějak cítím, že mu to prostě dlužím....
Uf, byl to mazec a já se celou dobu o Brodecka tolik bála ... Chválím autora za naději, kterou neopomněl a díky které mi dal možnost přeci jen vidět světlo na konci tunelu... Doporučuji!

qydko
28.04.2016

Skvostná kniha. Příběh je vlastně docela jednoduchý, ale popisy, myšlenky, nádherná příroda a zajímavé postřehy dělají z jeho čtení nevšední zážitek.

Weeruw
25.03.2016

Tak tahle záležitost je opravdový knižní klenot! Měla jsem ji půjčenou a po přečtení jsem si ji okamžitě běžela koupit. Je drsná, krásná, odložíte, nemůžete dál a za chvilku Vám to nedá...a pořád dokola. Nádherný příběh, hodně mrazí, že popisuje dobu nedávno minulou. Doporučuji!

Jarmil
04.01.2016

nádherná

iška
20.08.2015

Úžasná kniha a všechna čest překladatelce.

bosorka
02.08.2015

Není to lehké čtení, nečte se jedním dechem, musela jsem chvílemi přestávat a nadechnout se. A pak se znovu proplétat Brodeckovou zprávou o lidském utrpení i lidské závisti, zlobě a nepochopení, nechuti dozvědět se o sobě, jací jsme. A v té zprávě, kterou píše hlavně sám pro sebe, v níž přeskakuje v událostech, v čase i místě tak, jak plynou jeho myšlenky, se sám sobě odkrývá naprosto cele. Claudel píše krásně, jeho psaní připomíná knihy Hermanna Hesseho, jazyk je nádherný a uchvátí. Zajímavé je zasazení děje tak nějak do neurčité doby i místa. Můžeme se jen dohadovat, kde se odehrává a i kdy. I když mi zprvu připadalo naprosto jasné, že se jedná o druhou světovou válku a dobu poválečnou, po čase jsem si vlastně nebyla jistá. Mohlo se to stát kdykoli a vlastně se to nemuselo stát vůbec. Autor vše neprozradí, kolikrát jen naznačuje a nechá na naší fantazii, co se asi přesně dělo. Brodeckova zpráva vypálí díru přímo doprostřed čela a odtud jen tak nezmizí.

PetraBery
16.05.2015

Krásná, pokud se o tak smutné, kruté a pravdivé knize dá napsat, že je krásná. Při vyprávění o válce jsem měla mrazení, chování lidí ve vesnici stojí hodně za zamyšlení... Skvěle napsáno, zasloužený plný počet bodů!

RADOST
06.04.2015

Zpráva o lidech. O jejich chování. O strachu. Hrůzná, smutná, obnažená pravda. Nesoudí, jen konstatuje. Brodeck chápe - ale souhlasí? A co vy?
Philippe Claudel vše vypsal skutečně mistrovsky, obdivuhodně. Je to kniha, ke které se i přes její pochmurnost budu vracet. Ať ji otevřu na kterékoliv stránce, vždy tam najdu něco k úvaze a vždy lehce vplynu do atmosféry, která vše umocňuje. Skutečný čtenářský zážitek.

Pett
04.04.2015

Lze o takovém vyprávění vůbec napsat krásné? Lze napsat, že jsem byla naprosto okouzlena jazykem a čtení mi bylo obrovským zážitkem? Ano, i přesto všechno takové pocity mnou po přečtení rezonují... přitom jde o naprosto hrůzný příběh, který mi nejednou vzal dech... zde by měla být nálepka jen pro silné povahy... je to tak lidsky podané a dokonale psychologicky vykreslené, že se vám v pár okamžicích udělá až mdlo... vše je náležitě dávkováno a vy postupně rozkrýváte zrůdné tajemství lidských duší... a jste sakra smutní a vyděšení z toho, jaké zvíře člověk dokáže být... opravdu velká, velká síla! Co víc k tomu říct, tohle je prostě třeba si přečíst...

Boboking
10.03.2015

Na další knihu od Claudela jsem se těšil, obě předešlé byla mistrovská díla. A i do třetice nezklamal. Úžasným jazykem, úžasným poutavým stylem napsaný až filozofující a notně psychologicky drsný příběh o našem dobrém a zlém vnitřním já, o konfrontaci lidí ve stresující situaci, jako je válka, zde tady druhá světová, včetně její zrůdnosti jako koncentrační tábory. Skutečně doporučuji, ale není to lehké čtení.

jasmína
13.02.2015

Velice smutná, bohužel pravdivá kniha, mě nejvíce zamrazilo u děje, kdy ve vlaku sebrali demižon vody mamince s miminkem. Ví, že by umřeli tak i tak, ale silně to mnou otřáslo, ale v situaci, kdy si člověk chce zachránit život, dělá tak hrozné a zoufalé věci, že pokud přežije, nikdy to zcela jistě sám sobě nedokáže odpustit.