Tažení v Rusku 1941-1945

Jedinečné svědectví příslušníka dobrovolnické belgické divize SS Wallonie o bojích na východní frontě. Autor, jeden z nejmladších meziválečných evropských politků, bojoval v letech 1941–1945 v Sovětském svazu, nejprve jako prostý vojín – válku ukončil v hodnosti plukovníka. Jeho líčení odyssey belgických dobrovolníků je otřesné, nicméně čte se jedním dechem. Kniha vyvolala po svém českém vydání kontroverzní reakce v tisku. Dotisk r. 2019 (ISBN 978-80-901694-5-6)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373741/tazeni-v-rusku-1941-1945-ZVa-373741.jpg 4.461
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Elka Press

La Campagne de Russie 1941-1945, 1987

Kniha Tažení v Rusku 1941-1945

Mammoth

Nutno říct, že kniha ve mě zanechala poměrně rozporuplné pocity. Na jedné straně chvílemi až poetický popis krajiny, ve které se legie pohybovala, se střídá s naturalistickým popisem boje, to celé zabalené v "ideologickém fanatismu". Každopádně děj dokáže vtáhnout, nepustit a je zajímavým náhledem na část 2. sv. války z "druhé strany"...

paperka1969

Proč vydávat tyhle sračky??? hrdinové z ss, co bojovali za svobodu....bleeee

paulitoo

žel, některé komentáře (werewolf88, Baal) zde naplňují skutkovou podstatu trestního činu § 403 (Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka), neboť Degrelle byl jednak vlastizrádce (nabízel se Hitlerovi postavit kolaborantskou vládu v Belgii na způsob norského Quislinga, ale ten jeho nápad zamítl, čili mu nevěřil). Hloupé hlášky typu, že mu Hitler něco řekl při předávání metálu jsou pouze z úst pana fašisty, ale tady se píše, jako kdyby to byla Teorie relativity. Byl to obyčejný pucflek SS-áků, nýmand, který se někam dotáhl jenom u SS, nikoliv v Belgii. Postavil se proti vlastní zemi, proti belgickému lidu, proti králi a byl odsouzen k trestu smrti (jako jeden z mála SS-áků). Neměl tolik hrdosti, aby se zodpovídal za svoje zločiny a stejně jako mnoho jiných, schoval se u dalšího fašisty, diktátora Franka ve Španělsku, kde dožili tisíce zločinců. Čili glorifikovat zrůdu je zvrácené a s politickou korektností (já ji také nesnáším) to nemá nic společného. To, že žijeme jako národ, není zásluha pana Degrella, werewolfe88, nýbrž někoho úplně jiného.

Igor1311
23.10.2019

O druhej svetovej vojne sa už napísalo mnoho a mnoho sa ešte napíše. Avšak priame svedectvá ľudí, ktorí ju zažili či v nej priamo bojovali sú kvalitou omnoho lepšie.

Degrelle síce miestami dosť nekriticky obdivuje Hitlera, ale spôsob, akým podal svoj príbeh je dychberúci. Opisuje každodenné strádanie svojich vojakov, ich život na stredoveký spôsob bez základného vybavenia ako zimné uniformy, bez stravy či v permanentnej špine.

Samozrejme, ako členovia SS spáchali mnoho zločinov, títo však bolo dobrovoľníci, ktorí narukovali sami s vidinou večnej slávy. Pretrpeli si veci, ktoré sa nám teraz zdajú nemožnými. Bojovali v mnohých bitkách s početne oveľa silnejším protivníkom, ktorý taktiež spáchal mnoho zverstiev.

Rozprávanie Degrella je pohľad na nemeckú, resp. na jej belgickú časť armády. Pri čítaní si uvedomíme, že vo vojne nebojujú len fanatici, ale taktiež aj obyčajní ľudia, ktorá v nej trpia najviac.

KAREL6725
16.02.2018

Miluju tuhle knihu , miluju příběh Leona Degrrella , jedna z nejlepších knih na téma 2.světová válka. Trošku jiné , než nás to učili ve škole. Úra nás mnogo , obraz Stalinistického Ruska , zvrácenosti , bídy a moci jednoho muže. Pro mě důležité že přežil a dožil v klidu. Když mu Hitler předával železný kříž řekl kdybych měl jednou syna přál bych si, aby byl jako vy, tím je řečeno vše. Škoda , že takových nebylo víc. Plný počet hvězd je samozřejmost. Doporučuji všem co nečetli , pohled z druhé strany zákopů , tihle byli ti hodní .

KLADIK
28.08.2017

Degrelle byl opravdu fašista a cynik. Věřil ve svou věc až do posledních bojů a osobně si myslím, že až do posledních chvil svého života.To ovšem není důvod proč tohle dílo nečíst spíš naopak. Přečíst knihu s takzvaně z druhé strany může být i osvobozující od všemožného patosu a až božského hrdinství vítězných stran.

Franc
02.08.2016

Skutečně se jedná o velice zajímavou knihu. Do jisté míry se mi příčí to takto napsat, když si člověk uvědomí, kolik utrpení, bolesti a lidského neštěstí toto "zajímavé čtení" představuje.

Ano, z knihy čiší neskrývaný obdiv k nacismu a všem jeho představitelům od nejprostších vojáků až po Hitlera samotného, těžko pochopitelný idealismus, kterým autor nešetřil ani v době, kdy bylo očividné, že válka je prohraná a říše mele z posledního, přesto nelze do jisté míry nezaregistrovat, co vše byl ochoten obětovat ve prospěch toho, čemu věřil.

Kniha je poměrně detailní v popisu bojových přesunů, pozic v kraji, popisu operací jednotlivých vojenských uskupení. Tato detailnost může být někdy až nepřehledná. Přesto si člověk může udělat jasnou představu, co vojenské řemeslo v dané době obnášelo.

Proto každý, kdo by měl zájem dozvědět se něco podrobnějšího o událostech na východní frontě za 2. sv. války od počátku bojů až po vykrvácení německé armády před branami Berlína, měl by zvolit tuto knihu. Každý, komu se však příčí číst chvalozpěvy a provolávání slávy nacismu a jeho představitelům, měl by se této knize radši vyhnout.

Lesní_chodec
26.07.2016

Velice zajímavá a pro mě i cenná kniha z tzv. "druhé strany". Postva nezměrného idealisty Degrella a jeho poutavého vyprávění zcela jistě stojí za přečtení.

Vejce a já
Vejce a já