Azurová step

Kniha 20 povídek o mladých lidech, kteří za občanské války procházejí tvrdými zkouškami.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28344/azurova-step-bKv-28344.jpg 3.912

Lazorevaja step (1926)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Naše vojsko

janadibelkova

Možná je to tím jazykem, kterým je kniha napsaná, ale četla se mi špatně..brutální příběhy mi připadaly jeden jako druhý..

Franc
25.06.2016

Neuvěřitelně silná kniha vypovídající o jedné historické etapě a způsobu, kterým zasáhla do života těch nejprostších lidí. Bezpráví a bezedná krutost vystupuje ze stránek ruku v ruce s vírou v lepší zítřky a nadšeným budováním lepší společnosti.

Z knihy je sice znát, pro kterou ze stran bije autorovo srdce, ale natěstí se tak neděje v míře agitačné neúnosné.

Síla jednotlivých příběhů, bohatost autorova jazyka, malebnost popisu donské oblasti, přiblížení života prostých lidí mohou mnohým přinést silný čtenářský zážitek.

PS: Část povídek vyšla samostatně již v knize Donské povídky

EmiTu
05.02.2014

Obrázky kruté doby z donských stepí revolučních let. Příběhy mají většinou tragické konce, ukazují jak socialistická revoluce postavila otce proti synovi, bratra proti bratru. Sympatie autora jsou samozřejmě na straně bolševiků. Ale v důsledku je smrt přítele i nepřítele revoluce stejně tragická. Šolochovovi se jednoduchým stylem podařilo dobře vystihnout atmosféru občanské války, i když mi některé povídky přišli až moc jako agitky.

vitavita
31.05.2012

Smutné povídky napsané s citem a s láskou ....