Vlna

Katastrofický román.
Sabotáž a následný sesuv půdy na jedné z největších přehrad na řece Kolumbii způsobí obrovskou záplavovou vlnu. Ta ničí vše, co jí stojí v cestě. Rychle se blíží nejen k atomové elektrárně, umístěné níže po proudu řeky, ale také k hustě obydlenému Portlandu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29195/big_vlna-TTF-29195.jpg 3.988

Vydáno: , Svoboda

The Wave, 1979

Kniha Vlna

Ivan F

Typický "béčkový" román o jednej katastrofe. Krátke kapitoly, rýchle plynutie deja, preskakovanie z jednej dejovej linky do druhej, škrobené a jednoduché dialógy, jeden akčný hrdina (s rozvodom na krku, ako inak) s návodom na riešenie problému - všetko toto sú typické črty príbehov tohto typu. K tomu trochu sexu (žiadne milovanie), ekoterorizmus, ohrozená atómová elektráreň, toxický odpad, tisíce mŕtvych, miliardové škody, malá vodíková bomba,dobrá čitateľnosť a úspech knihy je zaručený. Lenže aj na "béčko" treba mať nejaký meter a v porovnaní s podobnými knihami iných autorov je táto čistý priemer. Ako oddychovka dobré, o rok si nespomeniem o čom to bolo, že som to čítal si však zapamätám, predsa len katastrofických románov som mnoho neprečítal.

Radous

V podstatě takový se jedná o katastrofický thriller. Faktem je, že s podobnou zápletkou pár filmů natočeno bylo (a myslím, že většina je standardně béčkové kategorie). Co se týče románu - relativně krátké kapitoly, rychlý vývoj děje... to vše přispívá k velmi dobré čtivosti. Sice to má své faktické chyby (když si přečtete doslov od jednoho z našich významných hydrogeologů), kolem a kolem to je kvalitní oddechovka s poučením - člověk by se neměl pouštět do křížku s přírodou, protože je to zatraceně nerovný boj. Za napínavost a čtivost body nahoru, za docela useknutý konec (situace ústřední dvojky postav vs. vládní klika) dolů. Určitě by to šlo ještě nějako natáhnout, mně by to jistě nevadilo! 7/10

harena

Katastrofický příběh, který jsem četla opravdu před mnoha lety a stále si pamatuji, jak se stupňovalo napětí před katastrofou. Protože vím i po tolika, jak se mi kniha líbila a nemohla jsem se od ní odtrhnout, dávám pět hvězdiček. Dobré čtení na dovolenou.

ber-tram
10.12.2020

Zásluhou sečtělosti v sérii prominentních katastrofických románů tandemu Scortia – Robinson se Vlna převalí impozantně, ale bleskově a moc ničivě (jedním slovem zase lehce rodokapsově jako Sicilský klan). Působivosti to neubližuje – kniha drží typické žánrové atributy, především souběh více dějových rovin v podobě různoběžných motivací jejich protagonistů, které spolehlivě eskalují napětí. Hromady nevratně spláchnutých životů ovšem devalvují touhu o zázračnou záchranu byť jediného. 25/20

Radka1911
19.06.2020

Knihu jsem poprvé četla asi před třiceti lety a nyní jí znovu objevila doma. A byla jsem velice překvapená, jak čtivý a napínavý tento katastrofický román je.

Plucky
14.06.2020

Christopher Hyde je můj oblíbený autor a Jericho Falls je má úplně nejoblíbenější kniha, kde se do děje dostanete takřka okamžitě. Vlna se rozjíždí pomalu, ale závěr je strhující. Tím strhujícím závěrem nemyslím to, že se Kane od Chuck dozví, že spolu čekají rodinu, ale ten moment, kdy Kane konečně napodruhé stiskne to červené tlačítko.......

Ronnie68
24.08.2019

Nebyla to špatná kniha, ale za mě děj byl nejlepší až v druhé polovině ...

Han-nah
07.04.2019

Hezky napsaná katastrofická kniha, román "Vlna" popisuje skutečnou přehradu na řece Kolumbii. Napínavý děj protrhnutí hráze a její následky.
Před ohněm utečeš, před vodou ne.