Frakira Frakira komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Už od přečtení Slepé mapy se těším na další knihy této autorky...a i když, nebo právě proto, její knihy zrovna veselé nejsou, jsou pro mě již zárukou kvality po všech stránkách, teď už tuto autorku nejde ignorovat a zaslouženě! Příběhy jejích knih jsou silné, dostanou se pod kůži a jen tak na ně nezapomenete...nejinak je tomu i tady...protože jsou to děti, co nás nutí zůstat naživu a jít dopředu...

07.06.2017 5 z 5

Básně Básně J. H. Krchovský (p)

Co že jsem říkal? Nevím už...
asi že bude dobře zase...
Co jsem to hledal? Aha, nůž...
Co jsem to chtěl? Jo, podřezat se...

30.11.-0001 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Moje první setkání s autorem, a zcela určitě ne poslední. Po Bohyních od Tučkové, další román (byť z jiného prostředí), který stojí za přečtení! Rozvíjí téma vysídlení obcí, či dokonce jejich úplné zbourání, kvůli stavbě jaderné elektrárny. Autorovi se skvěle povedlo nenásilnou formou osvětlit problém na pozadí příběhů lidí, kteří museli opustit své domky a své životy, a odejít do paneláků...Toto téma zdá se mi pořád aktuální a silné - peníze totiž hýbou světem, "člověk" nikoho nezajímá :o(

07.05.2012 4 z 5

Blues Blues Václav Hrabě

Melancholické, nadčasové, nádherné...kdykoliv ji otevřu, tají se mi dech :) tak třeba namátkou:

Máš oči jako tabák
Bojím se abych to všechno nezkazil
Nějakým překrásným gestem
-------------------------------------------------
Rozumní lidé s velkým eR
svolali koncil chtějí mě dát
do klatby
jsem prý nemorální
protože jsem řekl
že bez tebe nemohu žít
-------------------------------------------------
Čas není vlastně zlý Je přísný spíš než krutý

28.03.2015 5 z 5

Ukaž mi to! Ukaž mi to! Helga Fleischhauer-Hardt

úžasná knížka pro rodiče s dětmi (pomocí fotografií znázorňuje rozdíly mezi oběma pohlavími, jak malých tak dospělých, pohlavní styk, porod...)...pamatuji si ji naprosto živě a žádné trauma z těch nahatých fotografií nemám ani já, ani můj bratr - naopak! nám totiž doma nikdo v žádném případě netvrdil, že děti nosí čáp a podobný blbosti :o) škoda že už se neprodává, naštěstí mám jednu doma, a jestli budu mít někdy děti, tak jim to určitě ukážu ;)

07.06.2012 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Mě to hodně bavilo! úplně jiné než ostatní autorčiny věci, civilní a tak uvěřitelné, až běhal mráz po zádech...i jsem si v průběhu čtení několikrát říkala, "tyjo, tohle fakt napsala ženská?" dobrý!

17.10.2019 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.

29.03.2012

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

"A tak sebou zmítáme dál, lodě deroucí se proti proudu, bez přestání unášení zpátky do minulosti." Poslední věta ve mně zarezonovala asi nejvíc a tak nějak vystihuje náladu celého díla

26.02.2024 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Opravdu smekám před autorkou, protože si tak trošku umím představit, co to obnáší bádat několik měsíců a let, v archivech procházet staré a zaprášené krabice, člověk to má pořád v hlavě, žije to....příběh se mi moc líbil, i když asi každému do noty nesedne, já dostala, co jsem čekala a jsem za to moc ráda!

23.05.2022 5 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Beznadějné, bezútěšné počteníčko, chvílemi je vám mdlo, chvílemi horko, něco je třeba rozdýchat a knihu zavřít...už dlouho jsem nečetla nic tak silného, tak opravdového, tak smutného...

30.09.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Opět úžasné čtení! Zase z jiné doby, jinými charaktery a psychologií postav, přesto intimní a dechberoucí, hlavně tedy na konci...asi se budu opakovat, ale od přečtení Slepé mapy jsem věděla, že je to teprve začátek...tahle paní to sakra umí!

02.05.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

"Všechna zvířata jsou si rovna,ale některá jsou si rovnější". K tomu není co dodat

10.06.2011 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

U čtení v hlavě slyšíte jeho hlas, což je super! Milé oddechové čtení...

22.01.2021 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Knihy této autorky jsou skvělé z pohledu postav, jejich myšlení a uvažování, skutky které potom následují...mně se líbila více než předchozí dílo. Doporučuji!

20.06.2018 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Unikátní překlad, co překlad - v podstatě zcela nová kniha :o) šišbardón a telemanovy vrata, geniální! doporučuji i jako audioknihu s panem Donutilem/Kaplanem!

27.01.2012 4 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

"...ale jenom ta vzpomínka na dobu, kdy jsem byla šťastná, nebo možná jenom mladá a všechno bylo tak snadný, jediný moje starosti byly, jak se naučit angličtinu a jestli mě miluje Robert, v tý době mi to sice snadný nepřipadalo, ale čas to zabalil do hodně krásnýho papíru."

No zas mě to dostalo, zase jsem se viděla tak, jak nechci skončit. Ještě u žádné autorčiny knihy jsem nepřemýšlela co bude dál s postavami, ale tady jo. Pokračování by mi nevadilo :)

15.01.2023 4 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Pořád přemýšlím, co to je, co dělá tuhle knihu tak "líbivou". Líbí se starým, mladým, mužům i ženám, teenagerům i babičce. To se málokteré knize povede jít napříč všemi generacemi v jeden čas. Za mě série tohoto století :)

08.05.2018 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Sic bez bylinek, zato až na dřeň....

25.10.2017 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Dobré, čtivé, napínavé, hlavní postavy uvěřitelné a silné...jen ten konec mě trochu zklamal, ale určitě si přečtu i další díl

15.01.2017 3 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Čím delší doba od přečtení uplynula, tím více se mi kniha líbí a neustále se k ní v myšlenkách vracím....náročně krásné dílo!

12.04.2016 5 z 5