FMMMM FMMMM komentáře u knih

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

Toto skoro 700 stránkové dílo o fiktivním městě Rančípúru a zdejších lidech, mě velice učarovalo. Aby se mi příběh dostal pod kůži, musel jsem si na knihu udělat čas a zapojit svou představivost o určitě nádherné, kruté, rozpolcené, nové i staré Indii tehdejší doby. Není to lehké čtení a věřím, že mnoha lidem se ze začátku zdlouhavé popisování, před hlavním příběhem, zdá nekonečné. Ale toto tady musí být, L. Bromfield věděl proč, jinak člověk nepochopí podstatu té Indie a lidech v ní, o které je tato úžasná kniha. Nevím, jak je přeloženo a slohově upraveno novější vydání, ale předně chválím překlad A. Kučerové z roku 1947, který svým slohem a češtinou a celkovým podáním udělal své kouzlo. Jediné zklamání, konec se mi zdá nějak narychlo sepsaný, ukončený z ničeho nic v cca 20 stranách, což mi nesedí s celkovým tempem knihy. Snad L.Bromfielda "tlačil" k rychlému konci čas, vydavatel, peníze nebo něco jiného, kdo ví. Každopádně, kniha má v mé sbírce své místo a svým náhledem nejen na morální a celkové myšlení lidí je velice zajímavá i pro příští generace.

31.01.2016 5 z 5

Pozitronový muž Pozitronový muž Isaac Asimov

V komentářích toho bylo napsáno hodně, snad jen už dovětek: „ Ty nedokážeš porozumět skutečnosti, že lidé neodvratně musejí dosáhnout stadia, kdy už se nedají opravit. Ale to je v pořádku. Proč by od tebe měl někdo očekávat, že pochopíš nepochopitelné?“. S tím, že až jednou budou debaty s roboty na takové úrovni, asi už toho ke čtení moc nebude. Stále mám na mysli, že kdyby se spojili Asimov, Silverberg, Tewis, K. Dick, co by vzniklo za dílo spojením Pozitronového muže, Zpěvu drozda a Blade Runnera.

18.02.2024 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Jak už psalo mnoho čtenářů přede mnou, není to žádná sláva, takové klasické české "scifíčko". Kniha mi připomíná spíše filmový mix 80-tek, Ramba, Terminátora, MacGyvera, Luckyho Lucka a tak trochu českého Švejka říznutého s Liškovým Idiotem a vše co už jste někde četli, viděli nebo slyšeli. Občas jsem se nasmál, jinak opravdu čtení, když nemáte co dělat a nevíte co číst, sáhněte na zkoušku po Kotletě, tak jako já. :-)

11.01.2024 3 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) Námět vynikající, zpracování už ne tak zábavné a napínavé, jak se na začátku může zdát. Ač mám rád techniku a technické vymoženosti dnešního světa, mohly být některé kapitoly o hodně kratší, méně techničtější. Podání samotného bádání, cestování, objevování, mohlo být o to bohatší. Nejvíce mě udivil konec, který se najednou objevil a skončil nějak náhle a bez velkého úžasného finále, jaké si hrdina, který zachrání 2 světy, zaslouží.

19.08.2023 3 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Škoda, že kniha nebyla delší.

23.12.2018 4 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Oproti nedávno dočtené knihy Game, je toto počteníčko, které mě vtáhlo do děje a nechtělo pustit dokud to neskončí. Občas jsem měl pocit, jako kdyby kniha byla přepis nějaké online RPG hry. Něco pro mě. :-) Díky za doporučení!

05.03.2017

Kuba nechce spát Kuba nechce spát Petra Braunová

Skvělý příběh k zamyšlení, hlavně pro malé děti, které se nedovedou odtrhnout od PC her :-)

02.10.2015 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Skvěle napsáno, pěkný vývoj gramatiky po "operaci", až mi to dělalo problémy se čtením :-) Určitě mohla hlavní postava dopadnout jinak. Mozek lze stimulovat k lepším výsledkům i některými léky...

08.07.2015 4 z 5

Obyčejní lidé... ? Obyčejní lidé... ? Miroslav Vaněk

Jak už je zde napsáno, zdá se že kniha je velmi cenná. Pro mne hlavně z pohledu informací, studií a výpovědí skutečných lidí - mohlo jich být mnohem více. Úctyhodný počet stran přidává knize na váze a kdyby to šlo klidně bych si přečetl jednou tolik. Mnoho lidí se diví, žasne, nadává, chválí dobu před rokem 1989, proto bych nejen těmto lidem doporučil přečíst si toto dílo.

28.06.2015 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Nejlepší kniha od Remarqua k zasmání i zamyšlení.

15.05.2015 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Má první a poslední zakoupená kniha Nesba, takovéto průměrné detektivky píší skoro v každé větší zemi... Dobré čtení, ale že bych autora přednostně vyhledával, to ne.

04.05.2015 3 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

U této knihy mám pochybnosti, kam ji zařadit a jak ji uchopit. Celé dílo na mne působí Dostojevského Idiotem v (blízké?) budoucnosti a částečně Tevisovým Zpěvem drozda. Úvodní stránky mě lehce rozladily květnatou mluvou popisem, na kterou v dnešních knihách už moc nenarazíte. Dostat se k této knize jako úvod do sci-fi, dosti bych váhal, zdali tento žánr vůbec číst.

16.09.2023 2 z 5

Kat Kat Martin Moudrý

Dočteny všechny tři díly, první díl mě ze začátku nesedl z formy vyprávění a stylizace, ale nakonec se to slušně rozjede. Poslední díl už mi nesedl vůbec a je jedno, kdo to psal. Občas jsem při bojových akcích přeskakoval stránky, konec je "spíchnutý" hodně narychlo. Připadal jsem si, jako v devadesátých letech, kdy vše "s prstem v nose", zvládl nějaký akční hrdina. Takoví ti neohrožení rutinéři jako, Arnold, Chuck, MacGyver a nakonec Machete ve vesmíru. :-)

04.05.2023 1 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Jak mám sci-fi rád, tak toto šlo úplně mimo mě. První část mě navnadila, ale druhá to zase celé pohřbila, třetí už to nezachránila.  Kniha by měla být označována jako konverzační - sci-fi – drama/román. Ve finále, už to není ani sci-fi…

17.02.2022 1 z 5

Osm úderů hodin Osm úderů hodin Maurice Leblanc

Metody vyšetřování hodné MacGyvera, kdo nezná, dohledatelná fiktivní postava seriálu. Vše mi připadalo těžce uvěřitelné, zejména "pracovní postupy" jsou dosti zvláštní. V dnešní době toto "dílo" považuji, s prominutím, za brak detektivní literatury.

03.01.2022 1 z 5

Rozhovory přes rozbouřené doby Rozhovory přes rozbouřené doby Petr Placák

Petra Pitharta nevyhledávám, ale výjimečně jsou jeho názory a vyjádření v "normě", která zvedá knihu o třídu výše. Oceňuji zpovídané za jejich přiznání, že ne vše bylo a je dle jejich původních představ a také to že plno rozhodnutí bylo mylných a nenapravitelných. Spousta informací je již dnes volně dostupných a pro mne je tato kniha bylo pouze bezcenné doplnění "naší historie".

19.09.2021 2 z 5

Opičí král Opičí král Wu Čcheng-en

Jak je ta má paměť krátká, když mi ve vzpomínkách utkvěl „skvělý“ seriál Opičí král… Jedna z mých nejdéle čtených knih, spolu s několika vynucenými přestávkami. Celkem 2,5 roku návratů a odkladů této knihy. Kniha na základě pověstí, legend, bájí a částečné historie o budhismu a Číně Vás buď vtáhne nebo ji budete nenávidět. Některé kapitoly mi připadaly až nesrozumitelné a knihu jsem četl „násilím“, jindy mě nadchlo několik kapitol naráz. Určitě bych knihu nedoporučil dětem, některé pasáže o „řádění“ Sun Wu-Kchunga byly neobyčejně drsné. V celku je příběh zajímavý, ale díky všem postavám, které se v knize objevují, je kniha místy až nepřehledná, nečitelná.

29.12.2018 3 z 5

Náš svět Náš svět Eva Veberová

V době vydání byla kniha určitě skvělá! V dnešním "moderním" světě, už je hodně věcí jinak neb je knihu potřeba aktualizovat. :-) Stačí si přečíst kapitoly ohledně zaměstnání rodičů, domácích prací, prožití volného víkendu, atd. Oproti tomu je mnoho věcí při starém, fauna, flora… Kniha je pěkně ilustrovaná a výborně se čte. Určitě bych nekupoval, ale pokud se Vám dostane do ruky. Není k zahození. :-)

05.08.2016 3 z 5

Vetřelec - Peklo Vetřelec - Peklo Christopher Golden

Skvělá kniha, jak už psalo mnoho jiných předemnou. Proč je tato kniha jako třetí v této knižní trilogii není mi zcela jasné. Tento díl pěkně dolpňuje infomace k filmové 2. Pro mě byla kniha napínavá, tak jako 2 předchozí díly. Parádní.

17.02.2016 4 z 5

Lidské tělo – podívej se pod okénko! Lidské tělo – podívej se pod okénko! kolektiv autorů

Další z nových knížek pro malé děti. Opět krásně namalováno a znázorněno v okýnkách. Poznatky dětí mě rozesmály, mám kosti všude? Mozek myslí? Krev utíká... :-) Parádní, muselo být zakoupeno.

06.11.2015 5 z 5