Ani sami bohové

Ani sami bohové

Nové vydání jednoho z nejlepších děl Isaaca Asimova, které neprávem stojí ve stínu jeho cyklu Nadace a Roboti. Sám autor o něm řekl, že je psáno „nad hranicemi možností“, což se v příběhu projevuje zejména pro „technokrata“ neočekávaným a uhrančivým citovým nábojem. Ani sami bohové patří neoddiskutovatelně do zlatého fondu světové sci-fi.

Vynález Pozitronové pumpy, která umožňuje téměř zdarma a neomezeně čerpat z blízkého paralelního vesmíru energii, přivedl lidstvo do éry hojnosti a blahobytu. Skupina vědců však zjišťuje, že obě universa jsou těmito energetickými přenosy narušovány. Pokud se lidstvo nevzdá snadno nabytého pohodlí, zaniknou oba vesmíry. Kniha, která je dnes aktuálnější než kdy předtím, představuje velmistra žánru na vrcholu sil. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/209962/ani-sami-bohove-9t8-209962.jpg 4.3235

The Gods Themselves (1972)

Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo, Triton

Rup

Asi je chyba ve mně, ale nějak mě příběh nechytl, až na střední část světa paralidí. Tak dávám střed.

Katranis

Perfetní příběh, který vám rozevře pohled dokořán. Jak pohlížet na život a jeho smysl jinak. Doporučuji. Stojí za to si jí přečíst.

zaphod3846

Velmi originální, výborně popsaný pararelní vesmír s jinou formou života z prostředí s malinko jinými fyzikálními zákony. Obzvlášť za to body navíc, tohle skutečně není sci-fi s další - rasou - podobnou - člověku - včetně - vývoje - a pohlaví. Kniha výjimečně mimo robotí - nadační univerzum, ale přesto skvělá.

teltri

Uff, to bolo čo? Veď to bola iba klasická scifi pre dospelákov :-( Tešil som sa na kvalitnú scifi Lemovho rangu. Tešil som ešte viac po prečítamní komentátov, ale nevyšlo to. Prvá kapitola sa začala zaujímavo rozvíjať, tešil som sa na pokračovanie deja, ale prišla druha, úplne zbytočná kaptiola, v ktorej boli opísané neexistujúce bytosti z neexistujúceho sveta a ich vlastnosti. Na tretiu kapitolu som sa tešil, čakal som zaujímavé rozuzlenie, ale ani to neprišlo. Musel som sa celý deň nútiť knihu dočítať. Ani hlavná myšlienka "elektrónovej pumpy" mi nejak nesedela. Zdal sa mi to trochu lacný nápad. A o komunikácii dvoch paralelných vesmírov ani nehovorím. To by bolo na dlhé hodiny debát s poprednými kozmológmi a astrofyzikmi. Nuž, nevadí. Je to moja prvá asimovka a aspoň budem mať oveľa väčšiu chuť na zbylé Lemovky, ktoré na prečítanie ešte čajakú.

Richie1

Asimov má zajímavé nápady a umí je výborně popsat ve svých románech. Příběh prolínání našeho vesmíru s paravesmírem se točí především okolo přenosu energie a (přímo vesmírných) důsledků z toho vyplývajících. Popisy cizího světa v paralelním vesmíru nebo kolonizace Měsíce patří k tomu lepšímu, co lze ve sci-fi žánru přečíst. Přesto mě kniha nezaujala tolik, abych z ní byl více nadšený. Některé pasáže (zvláště v první části) mi připadaly poměrně zdlouhavé až zbytečné. 70%

opic 12
05.12.2016

Asimova chovám v uctě a zatím vše přečtené byl čtenářský zážitek. Bohové nesou znaky myšlenkové geniality,ale tomu elementárnu jsem příliš nepřišel nachut,celkově jsem se do toho těžce ponořoval. Jde spíše o napojené tři povídky a nejde tu zas tolik o děj. Hodně dialogu jak jinak o pumpě až jsem se v tom tak nějak ztácel. Prostřední část na autora nezvykle lechtivá a zase skvěle podáno,ale opět jsem se těžce sladil s psaným textem. Tentokrát to pro mě překvapivě nečekaně s mistrem nevyšlo :-)

alef
02.11.2016

... „bylo to zvláštní, ... čas od času se mu na okamžik zdálo, že možná jednou přijde čas, situace, stav, kdy ... pak ztratil ten záblesk pochopení, či spíše jen záblesk záblesku ... a všechno zmeškal ...“

„nemůžeme se vzdát jen proto, že se vzdává Vesmír“ ... „neobvyklý je možné být mnoha způsoby“ ... splývání vědomí ... kdy do poslední chvíle lnete ke svému vlastnímu ... a pak ho naráz ztratíte ... v posledním výkřiku ...

"Proti hlouposti ani sami bohové nic nezmohou ..." ... věřím Vám pane Asimove každé slovo ... věřím, že by došlo, kdyby k tomu byla příležitost, k takovým experimentům ...

... výborný příběh, ve kterém navzájem propojené fyzikální reality obou světů, zvláštním způsobem propojují i osudy postav a jejich příběhy ...

martink1
01.10.2016

Kompozice knihy byla zajímavě pojatá. Jednak, co se týkalo času a též i různých úhlů pohledu na problém. Asimov opět nezklamal, naopak

JmenujiSeZuzla
23.09.2016

Určitě obdivuji Isaaca Asimova,protože něco tak úžasně podivného by jen tak někdo nevymyslel. Pouze 3 hvězdičky za to,že mě tyto typy knih zas tolik neberou,ale každopádně klobouk dolů,před jeho výkonem na této knize!

raffi
17.06.2016

Moje prvé stretnutie s I.Asimovom a som spokojná. Táto kniha mi príde tak neuveriteľne do detailu "vymazlená"... Originálny príbeh, tri rôzne pohľady na tú samú vec a pritom je každý iný. Predstavivosť pracovala na plné obrátky, obzvlášť v druhej a tretej kapitole. Priznám, na konci knihy mi bolo ľúto, že ju mám prečítanú a zdala sa mi zbytočne strohá, určite by som zvládla aj väčšiu porciu paravesmíru...

Schary
01.05.2016

Ze začátku jsem myslela, že knihu vzdám, ještě že jsem to neudělala!!! Moc pěkně se to rozjelo a pro mě jedna z nejlepších knih....Kniha má jako by tři příběhy, které tvoří jeden celek. První část je boj jednotlivce s energetickým spasitelsnaem lidstva, druhý se odehrává v paralelním vesmíru, jehož obyvatelé nás v podstatě chtějí zničit pro své přežití- tato část je hodně dobrá a je zde fakt promyšlená jiná forma života...Třetí část je snaha vyřešit problém, který má zničit lidstvo, tento boj se odhrává na měsíci a taky dobré. Tato kniha je můj první kontakt s Asimovem, ale určitě né poslední....

Nunee
15.03.2016

Mě knihy pana Asimova prostě baví :-)
Jsou absolutně neotřelé, originální, vtipné... Chvíli mi trvalo pobrat možnost tří různých pohlaví ze kterých vzniká v podstatě úplně jiný živočišný druh, ale šlo to a moc se mi ten nápad líbil :-)
Určitě mohu jen doporučit, krásně si procvičíte představivost :-)

Dinosaur
03.03.2016

(8.5/10) Kniha nabízí tři pohledy na jednu a tu samou situaci, tudíž je nutné si zvyknout na výměny postav. Nejzvláštnější a nejzajímavější je prostřední část, která nás zavede na planetu para-lidí, kteří jsou ale od lidí dost odlišní. Sice mi chviličku trvalo, než jsem si na ne úplně lidské postavy zvykl, ale moc se mi líbila Dua, která se necítila jako ostatní a nelíbilo se jí, že by se měla chovat tak, jak ji k tomu "předurčuje" její "pohlaví" nebo jak jí "káže" většinová společnost. Když nad tím tak přemýšlím, tak mě to možná zaujalo více, než zápletka okolo Pumpy, i když ta taky byla dobrá - docela dobře si dokážu představit, jak by si lidstvo raději nepřipustilo možnost katastrofy jen kvůli tomu, aby se nemuselo vzdávat svého pohodlí.

Etelea
03.12.2015

Rozhodně zajímavý příběh, přesto i mně se zdála poslední část lehce utahaná a nudná. Ale neodradilo dát knize 4* za originalitu a promyšlenost. Čtení této knížky není ani v nejmenším ztráta času.

Marky.F
22.08.2015

Zajímavý námět a čtivě napsaný příběh. Líbilo se mi, že autor do knihy zahrnul i druhou část, kde byly ukázány i bytosti z paralelního vesmíru a jejich pohled na elektronovou pumpu. Ale trochu mi přišlo, že k parabytostem by vůbec nebylo na škodu příběh dopsat ještě o kousek dál. Ačkoli druhá část vysvětlila některé záležitosti z té první, nepřišla mi moc relevantní k té závěrečné. Celkově ale hodnotím jako knihu, která určitě stojí za přečtení.

duben
02.06.2015

Čtivě napsané, rozdělní do tří hodně samostatných pohledů je moc dobrý nápad a prostřední část knihy, ač se mi zpočátku líbila nejmíň se mi nakonec svým podáním stala nejhezčí částí s kterou jsem se nerad loučil. Dobře promyšlené a celý příběh měl hlavu a patu. Určitě bych doporučil přečíst těm co mají rádi sci-fi literaturu.

PeBl
30.05.2015

Velmi čtiví příběh rozdělený do tří částí, do tří pohledů na vynález pozitronové pumpy, kde každý pohled představuje část toho stejného celku. Svým způsobem všechny tři části tvoří jeden celek, tak jako prostřední část příběhu, kde se racionál, parentál a emocionála spoji při finálním splývání v jednu hmotnou bytost. První část příběhu je z pohledu Země, jakožto nutného členu pro využití pumpy paravesmírem. Druhá část je pohled paravesmíru, který vidí Zemi jen jako nástroj pro dosažení cíle a poslední část příběhu se odehrává na Měsíci, kde se podaří spojit všechny tři části jednoho celku vynálezem pumpy "kosmického vejce" a tím ušetřit Zemi zničení.

mitko
27.04.2015

Od Asimova som zatiaľ čítal len poviedky, tak som bol zvedavý ako zvládne román a splnil moje očakávania. Je úchvatné ako jednoducho dokázal vysvetliť princíp pozitrónovej pumpy a následky jeho čerpania a to všetko tak logicky, že keby taký paravesmír exitoval bolo by to teoreticky aj možné :D . V druhej časti som bol taktiež fascinovaný opisom paraľudí, ktorých sa snažil vykresliť tak, že ako by vyzerali, keby v tom vesmíre bola silnejšia nukleárna interakcia ako u nás a samozrejme potešila aj pointa tohto príbehu. Kameň úrazu vidím hlavne v treťom príbehu, kde sa Asimov až moc sústredí na vzťah dvoch hlavných protagonistov a opisov činností na mesiaci ( výstupy na povrch a športové aktivity obyvateľov mesiaca, ktoré ma strašne nudili ), tak za to slabšie hodnotenie. Ale suma sumárum som veľmi spokojný.

Ence
30.12.2014

Úchvatný začátek následován originálním extraterestriálním působivým středem a zakončeno nemastnou neslanou měsíční telenovelou. Jasně je to Asimov, má to grády, ale posledních +-100 stranám jsem moc neholdoval.

Cureboy
06.12.2014

Jiz samotnym nametem me kniha velmi zaujala. Jeji rozdeleni do trech casti pribeh nejen rozvinulo, ale predevsim dokazalo vysvetlit a poutave popsat elektronovou (resp. pozitronovou) pumpu jak z ideoveho, technickeho, tak i mravniho hlediska vsech zucastnenych postav, ale predevsim civilizaci. Skvele cteni!

LuciusWlk
26.05.2014

Pěkný román, rozdělený do tří kapitol, přičemž se každá odehráva někde jinde. Prostřední je úžasně vymyšlený svět a i po těch letech nádherně originální. Celý příběh je kompaktní, logický, vysvětlený, zkrátka tak, jak je u Asimova zvykem. Román, který měl být původně povídkou vznikl na základě neexistujícího chemického prvku, kolem kterého autor vystavěl fungující příběh.

scr00chy
27.08.2013

Zklamání. Asimov je jeden z mých nejoblíbenějších autorů, ale bohužel především na základě jeho povídek o robotech. Z románů jsem četl jen Konec věčnosti a Nadaci a obojí se mi líbilo.

Tato kniha je složena ze tří bloků a především ten druhý (z para-světa) mě moc nebavil. Celkově je kniha na můj vkus moc chladná, přímočará, až nudná.

Phoenix16.cz
05.08.2013

Tato kniha mě zaujala už v době, kdy jsem Asimova terpve začínala číst. Anotace mi byla tématem velice blízká, a proto jsem se pustila do čtení. Veškerý text překonal moje očekávání. Nenapadá mě nic, k čemu by se toto dílo alespoň vzdáleně přirovnat, což z něho dělá originální příběh zasazený do nového světa, který je plně fungující, i když pro nás tak odlišný.

učtese
18.02.2013

Ve věnování píše autor, že chtěl původně napsat jen povídku a podle mě to měl dodržet. Několikrát jsem musel číst celé odstavce znovu, protože mě tak nudily, až jsem se přistihl, že vůbec nevím co jsem to přečetl.V první části je třeba tolik místa věnovaného tomu, jak Bronowski rozluštil písmo Etrusků a jak byl celkově skvělý, ale jak rozluštil parasymboly a tom ani ťuk. Lamont jde navštit senátora a pak to jde celé zopakovat Chenovi. V prostřední části mě zas otravoval rozbor sexuálního života triád. Ve třetí to byl popis sportovního řádění měsíčňanů a výlety na povrch. O Denisonově práci s pionizérem pár řádek.To, že chtěl Neville odletět s celým měsícem pryč, beru jako hodně velký úlet...

3DD!3
13.05.2012

Lahůdkový kousek, který představuje Asimova zase jednou v nerobotickém svétle. To co byl Konec Věčnosti pro cestování časem je Ani sami bohové pro paralelní vesmíry. Jednoduchá zápletka s výměnou energie je tu použita pro studii myšlenkových pochodů jak lidí na naší straně tak tvorů na té druhé. Prostřední para-část navíc obsahuje vynikající zvrat, který nemá šanci kdokoliv předvídat.

Loswen
30.04.2012

Sice stále moc nechápu, proč nemůže existovat plutonium 186, ale to mi nikterak nesnížilo požitek z této skvělé knihy. Nesouhlasím s většinou, první část mě bavila stejně jak jako zbytek knihy, ale prostřední para-část považuji také za nejlepší, ač mi chvíli trvalo, než jsem se mezi měkkýši a tvrdýši začala orientovat.

Lenka Žofka
10.04.2012

Souhlas s většinou - první část mě zase tak nebavila, ale jako úvod do děje byla prostě nezbytná :) Dala bych si ale klidně story jen o parapozemšťanech :) happy endu nás mohl pan Asimov také ušetřit :) ale celkově dobré, ráda si to někdy přečtu znovu....

RocketKing
31.10.2011

Netradiční, ale o to lepší sci-fi. Po několika debilních kouscích žánru, se kterými jsem měl tu čest, byla tahle kniha vysvobozením, a to jsem ji četl podruhé. Příběh natolik originální se vidí málokdy. Asimov tímto románem opět potvrdil, že je téměř králem vědeckofantastické literatury, byť se o trůn přetahuje s Arthurem C. Clarkem. ;)

Rooz
30.09.2011

Minas to ve svém komentáři vystihl naprosto přesně. Kvůli první a třetí části ale osobně nemohu dát plný počet.

Minas
15.08.2011

První část příběhu byla taková průměrná, avšak příchod druhé části ukázal, že půjde o něco velmi neobvyklého. Ze začátku mi dělalo problémy zvyknout si na "para-zemšťany" a jejich přírodní zákony, postupně jsem se ale s nimi sblížil natolik, že mi bylo velmi líto vracet se zpátky do naší reality. Prostřední část je naprosto úchvatná a považuji ji za vůbec nejlepší část knihy.
Na konci knihy jsem se chvílemi nudil a uvažoval o snížení hodnocení, avšak Asimovská pointa opět zabodovala a musel jsem se pousmát u části s Velkým třeskem.