FirstDaw8ID FirstDaw8ID komentáře u knih

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

(SPOILER) Parádní kniha, u které jsem se smál nahlas. Parodická tvorba snímků, kde místo důmyslného technického zařízení maluje výjevy před sebou parta skřítků v krabičce za neustálého popohánění malým bičem (a navíc se jim musí pravidelně kydat)? To je vážně krásně a vtipně vymyšleno a je to jen jeden z mála střípků, který mě chytil a nepustil. Dělat si legraci ze vzniku celého filmového průmyslu, slavných snímků, mýtusu Cthulhu atd...do toho postavy jako knihovník nebo Gaspoda, které nepřestanou bavit ani na chvíli, všechno si to vážně krásně sedlo a já si to užil. Navíc se dozvíte, jak upravit váš plnovous tak, aby to vypadalo, že nosíte falešný. To se přeci může báječně hodit!

29.08.2023 5 z 5

Faust/Erik Faust/Erik Terry Pratchett

(SPOILER) Jako čtenář neznalý Pratchetta jsem očekával knihu nabitou neskutečným, neustálým a hlavně chytrým humorem. Ve finále jsem se u nějakých úseků pousmál, nebylo to tak třeskuté, jak jsem očekával od spisovatele s tak legendárním statusem. Trochu nechápu tu podstatu toho vymyslet si fantasy svět, ve kterém se zrcadlí naše historie, jen je to jinak pojmenované. Čekal jsem mnohem kreativnější svět. Ve finále bych byl nejraději, kdyby se celá knížka točila kolem té pekelné říše, tam jsem se bavil nejvíc a mělo to největší potenciál. Ale na Zeměplochu jsem nezanevřel, zkusím jinou "tematickou sérii."

22.08.2023 3 z 5

Čína, má láska Čína, má láska Vladislav Kučík

(SPOILER) Fiktivní pojednání o (nejednom) nefiktivním válečném konfliktu. Retrospektivní, napínavé vyprávění má své kouzlo, přesto mě však neoslovilo neustálé předjímání událostí, zvlášť na konci kapitol. Chápu, že to má působit jako jakýsi cliffhanger, ale mně to kazilo čtenářský zážitek. Když už je řeč o kapitolách, jsou nesmyslně kraťoučké a kdyby se z knížky odstranily všechny ty prázdné stránky, které kvůli tomu vznikají, publikace by byla hned tenčí. Nečekal jsem, že se z toho víceméně stane milostný příběh v kulisách války a od tohoto bodu zápletky mě celé vyprávění začalo méně a méně bavit, můj zájem o postavy a napojení na jejich osudy se zmenšovalo, přesto však mohu říct, že v jedné části jsem měl se slzami na krajíčku. Musím vypíchnout ještě příjemný doslov, který na vznik knihy a události v ní popsané, vrhá nové světlo. Autor má určitě můj obdiv za to, za jak krátkou dobu dokázal přijít s tímto příběhem včetně potřebné rešerše. Celkově vzato je to pěkně čtivý příběh podložený skutečnými postavami a historickými událostmi, první polovina knihy člověka strhne, protože se jen těžko odhaduje, co se stane na dalších stránkách (kromě daných historických událostí a faktu, že v příběhu se hrdina prostě musí dostat do Číny a léčit), druhá polovina trochu upadá i přes nelehké osudy všech a trochu mě mrzí ten lehký patos, který se tváří jako promyšlený příběhový oblouk, ale je příliš předvídatelný. Ano, Petr a jeho cesta letadlem...

18.08.2023 3 z 5

Asterix v Hispánii Asterix v Hispánii René Goscinny

(SPOILER) Olé! Tady se ukazuje, že pronájem ryb nemusí být vůbec špatným obchodním modelem...i když záleží, jak v jakém stavu vám je zákazníci vrátí. A je taky zajímavé, jak je metoda zadržování dechu nakažlivá...rozjezd tohoto dílu byl pomalejší, ale je tu spousta větších i menších vtípků, nejsou tu moc hluchá místa, vše to krásně odsýpá a samozřejmě nechybí spousta narážek ve stylu: "Ve skutečnosti se to stalo takhle," prostě za vším hledej dvojici našich hrdinů.

05.08.2023 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

(SPOILER) Příběh člověka, pro kterého tu nebylo místo. Tak by se dal zřejmě shrnout podivně morbidní román Parfém, který čtenáře provede bohatým světem vůní, výrobních procesů, Francií 18. století, neobvyklých vražd a vše okoření zvláštním humorem. Ze začátku mi připadal styl psaní trochu kostrbatý, ale pak se mi do něho podařilo ponořit a vcítit se do různých vjemů a pocitů, které autor tak barvitě popisuje na smyslově geniálním hlavním hrdinovi příběhu. Pasáže, kdy dokazuje své neobvyklé schopnosti, mají správný ráz, oproti části knížky, kdy se Grenouille vzdaluje od lidí, živí se vším možným a staví si vzdušné zámky. Chápu však, že je tato část potřeba odvyprávět, aby dávalo zakončení knihy smysl. Nepatrný černý humor, který se pokaždé objevuje, když se Grenouille loučí s nějakou částí svého života, tu dokonale sedí. Výhodou mi bylo, že jsem filmovou adaptaci viděl nějakých deset let zpátky a tak jsem si už naprosto nepamatoval žádné důležité detaily.

31.07.2023 4 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

(SPOILER) Vlastně překvapivě nenáročné čtení. Dlouho jsem od autora nic nečetl, knížka byla útlá a po úvodní kapitole jsem si říkal, jestli jsem přeci jen neměl sáhnout po něčem jiném. Ale pak se příběh postupně rozvinul, situace komplikovala, svěží bylo i střídání děje v kabině a mimo ni. Spisovatel mě nakonec dokázal hodně vtáhnout do děje, takže jsem byl vždy napjatý, co se podaří vymyslet a co se opět pokazí. Mělo to spád a stránkový rozsah byl úplně dostatečný, jsem rád, že to nebylo uměle natahováno na dalších 100 - 150 stránek. Docela příjemné překvapení včetně věcí, které se evidentně v průběhu let příliš nemění.

25.07.2023

Král úletů Král úletů Philip K. Dick

(SPOILER) Philip K. Dick mě neskutečně oslovil (taky jsem si sehnal spoustu jeho knih) a určitě byl mistrem poutavého vyprávění, které vtáhne, přirozeně plyne a proto se vždy jeho díla těžko odkládají. Věděl jsem, že tento román je jedno mála jeho děl, které nespadají pod sci-fi žánr a netušil jsem, co vlastně čekat. Líbilo se mi, že se z prvotního nesouvislého vyprávění dostaneme k jinému pohledu úhlu, k jeho sestře Fay. Myšlenkové pochody jejího manžela při nákupu tampónů a následnou reakci už z hlavy nedostanu. Celou dobu si můžete říkat, kdo se vlastně chová nejvíc racionálně a ve finále nemůžete na nikoho ukázat prstem. Všichni to jsou lidé uvěznění ve vlastních, vlastnoručně vyrobeních pastích, kteří dokážou různými způsoby ubližovat ostatním, ač si to uvědomují nebo ne. Všechno se to četlo jedním dechem úplně samo, přesto mám pocit...že jsem si z toho nedokázal vzít to, o co se autor snažil? Obdivuji, jak dokázal vylíčit postavy a jejich myšlenkové pochody, tak děj běžel svižným tempem, ale přesto vím, že si knížku netoužím přečíst znovu, ale jsem rád, že se tak stalo.

19.07.2023 3 z 5

Tramvaj č. 1852 Tramvaj č. 1852 Edward Lee

(SPOILER) Musím říct, že má očekávání nebyla vysoká. Přeci jen, knihu jsem koupil v balíčku Carcosa se sbírkami Lovecraftových děl. Na začátek je určitě vhodné říct, že to nebude vhodná četba pro slavným hororovým spisovatelem nepolíbené. Krása této publikace totiž vychází ze způsobu, jakým je psaná. Takže tady naleznete naprosto klasický náčrt pradávného, leč vlastně směšného, mýtu, který se později ukáže být pravdivý, hlavní hrdina, který pozoruje tajemné a nechutné kultistické rituály z úkrytu, nechybí nepopsatelné hrůzy, kyklopské stavby, stejně tak věty typu: "Následující stránky popisuji s největším sebezapřením a pochybením o mé příčetnosti." A díky tomu máte pocit, že opravdu čtete nějaké zapomenuté dílo spisovatele H. P. Lovecrafta. Ovšem kniha se nebere vážně a stojí na pomezí parodie a pocty onomu spisovateli. A dokonce vám sám autor v ději prozradí něco na sebe, včetně postupu, jak zaměnil mýtus Cthulhu za cosi podobného. Místo shoggotů jsou tu thoggové, místo Yuggoth jakási paradimenzionální pseudozemě...Celé je to nasyceno nadpozemskými stvůrami, rituály, sexuálními narážkami i popisy styků, jakožto i znásilňování a incestu. A květnatá mluva a popis všeho, jak jste od originálního autora zvyklí, tu naráží na pořádně ráznou mluvu prostitutek a je to opravdu zábava. A vůbec by mi nevadilo si přečíst další titul v podobném duchu.

11.07.2023 4 z 5

Asterix a kotlík Asterix a kotlík René Goscinny

Jeden z těch na vtipy slabších dílů, ale srážení cen divočáků na trhu, hrachovka v kotli, nenápadné chování před bankou nebo na nohy na ramena beroucí divočáci před Obelixem pobavili.

07.06.2023 3 z 5

Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu Philippe Brenot

Zajímavý vhled na intimní historii jiných zemí, ale jak už bylo řečeno, oproti prvnímu dílu je to slabý odvar, spousta věcí je zkratkovitých a kloužou po povrchu. Navíc je tu humor hodně na sílu a jako by si autoři řekli, že čím víc sprostých slov na stránku tam dají, tím třeskutější to bude. Navíc mi ani nesedlo překreslování dobových kreseb. Je jen dobře, že se tu člověk dozví zvyklosti a nevšednosti, na kterými by normálně ani nepřemýšlel nebo si je dohledával. Je to velké plus této publikace, ale zbytek to bohužel sráží...

19.05.2023 3 z 5

Zjevení Cthulhu Zjevení Cthulhu Howard Phillips Lovecraft

Chápu, že je Lovecraft legenda, ale největším mistrem byl v kratších formátech a jeho delší, rozvleklé a opakující se texty mi vůbec nesedí, ale chápu, že právě kvůli tomu ho naopak spousta lidí vyhledává. Musím vyzdvihnout Slavnost, Stín z hlubin času a Volání Cthulhu jako to nejlepší z této sbírky, zbytek u mě sklouzl k průměru, ke kterému mám výhrady a V horách šílenství si už znovu přečíst nechci.

14.05.2023 3 z 5

Asterix a olympijské hry Asterix a olympijské hry René Goscinny

Rozhodně milý díl s milými vtípky a gagy, včetně těch, které jsou určené pro pravidelné čtenáře. Není to humorem tolik nabité, ale určitě se člověk zasměje. Jelikož jsem první viděl nepříliš povedený film, tímto komiksem inspirovaný, bylo to příjemné překvapení, že je celkový příběh o dost jiný. Akorát mi nejde do hlavy, že na to pravidlo o dopingu Římani přišli až takhle pozdě. Ale o to víc vtipných situací to vytvořilo. :)

14.05.2023 4 z 5

Akira 4 Akira 4 Katsuhiro Otomo

Tohle bylo kolosální. Pro mě zatím nejlepší část, která je plná akce a detailní kresby zničeného Neo-Tokia. Spoustě postav se změnila životní situace a snaží se s tím vypořádat, do toho je tu velká tlupa tupých násilníků a celé vyznění tohoto dílu je opravdu neveselé a temné. Přesto jsou tu malé záchvěvy jemného humoru, které nejsou tlačeny na sílu a příjemně překvapí. Musím říct, že jsem se do příběhů pořádně ponořil (a opět oceňuji, že je hned na začátku publikace shrnutí dosavadního příběhu) a poprvé mě doopravdy zasáhlo kouzlo fenoménu Akira. K tomu má navíc komiks o sto stran víc než díl předchozí, ale žádná hluchá místa nehrozí. Rozhodně doporučuji a těším se na zakončení.

06.05.2023 5 z 5

Mýtus Cthulhu Mýtus Cthulhu Norberto Buscaglia

Přenést atmosféru povídek není nic jednoduchého, zvlášť když Lovecraft pracuje s neurčitými pojmy, u kterých čtenář musí zapojit fantazii.
V komiksové adaptaci je tento problém řešený kresbou, která je místy neurčitá a zapojuje čtenářovu fantazii podobně, jako originální díla. Některé adaptace fungují skvěle (Věc na prahu, Barva z kosmu, Přízrak temnoty), jiné, jako Šepot ve tmě mě zklamaly, chybělo mi tam budování atmosféry. Těší mě, že je kniha ve velkém formátu (o něco větší A4) a v tvrdých deskách, přední stranu zdobí asi jedna z nejděsivějších kreseb z knihy, což nevím, jestli vnímat pozitivně či negativně. :) Škoda, že místo "soupisu edic Argomiks" není nějaký pěkný rejstřík usnadňující vyhledávání konkrétních povídek. Zarytým fanouškům Lovecrafta nesmí tenhle kousek chybět v knihovně, protože nabídne trochu jiný a zároveň povědomý pohled na tvorbu známého spisovatele.

01.05.2023 4 z 5

Z neznámého světa a další příběhy Z neznámého světa a další příběhy Erik Kriek

Nepovažuji se přímo za fanouška Lovecrafta, ale některé povídky mě opravdu oslovily a v tomto komiksovém zpracováním jsou zpracovány opravdu bravurně, některé trochu trpí tím, že se jim nedostal takový prostor (Dagon). Barva z kosmu se tu zde obzvlášť povedla, pořádně hrůzná atmosféra tu nechybí a černobílá kresba to navíc vše podtrhuje. Stejně tak skvělý je Stín nad Innsmouthem, detailní kresba města je parádní a atmosféra je převedena skvěle. Škoda, že v rejstříku jsou uvedená chybná čísla stránek, to lehce kazí dojem. Četl jsem všechny adaptované povídky, až na Vyděděnce a Z neznámého světa, které bych si určitě moc rád přečetl v původní formě.

01.05.2023 4 z 5

Výplata Výplata Philip K. Dick

Pro mě byly "nové" pouze tři povídky, zbytek už jsem četl v jiných sbírkách. Celé povídkové knize dominuje ústřední Výplata, dále pak Váhavec, Snídaně za úsvitu a Otcova napodobenina, zbytek je bohužel průměrný až dokonce podprůměrný, jsem ale rád, že jsem si mohl přečíst z Dickovi povídkové tvorby opět něco dalšího.

30.04.2023 3 z 5

Oko na nebi Oko na nebi Philip K. Dick

(SPOILER) Nemůžu se ubránit dojmu, že z tohoto nápadu a tématu šlo vytřískat mnohem víc. P. Dick píše neuvěřitelně čtivě a tak jsem rozhodně při čtení nijak netrpěl, rozhodně si však dokážu představit to, že by se v prvním světě strávilo o něco méně času a celkově bych čekal mnohem absurdnější příhody v daných světech či myslích. Ovšem stoupání do nebes na deštníku jen tak nezapomenu (jak je, nepříliš esteticky, vyobrazeno na obálce knihy). Natož pak oprava auta modlitební knížkou. Příběh je plný skvělých nápadů, slušelo by mu však pevnější sevření a tah na branku.

19.04.2023 3 z 5

Opráski sčeskí historje 3 Opráski sčeskí historje 3 Jaz

Opráski jsou úžasné v tom, že vypadají jako zábava pro pitomce, ale pokud člověk nemá nějaký základní kulturní a historický rozhled, je za pitomce on sám. Možná proto jedni Opráski milují a druzí nenávidí.

17.03.2023 5 z 5

Minority Report (I) Minority Report (I) Philip K. Dick

Vodíkové bomby, telepati, roboti, paranoia, obnova společnosti...všechno to tady najdete a to pod nezaměnitelným stylem. Jsem si téměř jistý, že jen málo lidí kdy uvažovalo nad věcmi jako autor a už vůbec málo z nich to dokázalo takhle čtivě a napínavě sepsat. Některé povídky v hlavě doznívají ještě dlouho po přečtení...

11.02.2023 4 z 5

Podivný ráj a jiné povídky Podivný ráj a jiné povídky Philip K. Dick

Povídkový P. K. Dick mě prostě baví. Ano, některé povídky mě vůbec neoslovily (Psioniku, zachraň moje dítě! nebo Nulovost), jiné oslovily maximálně (Válečný veterán, Zlatý muž nebo Fostere, jsi mrtvý), některé mají geniální myšlenku, ale o něco horší provedení, jiné jsou hodně povedené v obou směrech. Společné však mají téma, kdy nám autor předloží skrze hrdinu realitu, my čtenáři se do ní ponoříme a jednou za čas zjistíme, že ten vypravěč nebyl tak spolehlivý, jak jsme si zprvu mysleli. Tahle knížka je opravdu velkým souborem děl, která si občas nemůžou být méně podobná. Je vidět, že se pan Dick vždy zamyslel nad nějakým problémem (k tomuto vhledu pomůžou poznámky na konci knihy) a okolo toho problému vystavěl děj, prostředí a postavy. Jen díky tomu můžou být povídky tak různorodé, vtahující, napínavé a nepředvídatelné. A co je ještě lepší - nadčasové.

09.02.2023 4 z 5