Čína, má láska

Čína, má láska https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379447/bmid_cina-ma-laska-Dvf-379447.jpg 5 10 6

Ve 2. světové válce působil v Číně tým českých lékařů. Tato skutečnost, nepříliš známá, se mi stala podnětem k napsání románu Čína, má láska. Součástí největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva byla i Druhá čínsko-japonská válka (1937 - 1945), v níž zahynulo na 15 milionů Číňanů. Román je volně inspirován osudy malého týmu českých lékařů a dalšího personálu, jenž působil v čase 2. světové války právě v daleké Číně. Příběh sám je ale symbolickým poděkováním všem zahraničním lékařům, nejen českým, kteří čínské zemi pomáhali v nemilosrdném boji s japonskými agresory.... celý text

FirstDaw8ID
18.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Fiktivní pojednání o (nejednom) nefiktivním válečném konfliktu. Retrospektivní, napínavé vyprávění má své kouzlo, přesto mě však neoslovilo neustálé předjímání událostí, zvlášť na konci kapitol. Chápu, že to má působit jako jakýsi cliffhanger, ale mně to kazilo čtenářský zážitek. Když už je řeč o kapitolách, jsou nesmyslně kraťoučké a kdyby se z knížky odstranily všechny ty prázdné stránky, které kvůli tomu vznikají, publikace by byla hned tenčí. Nečekal jsem, že se z toho víceméně stane milostný příběh v kulisách války a od tohoto bodu zápletky mě celé vyprávění začalo méně a méně bavit, můj zájem o postavy a napojení na jejich osudy se zmenšovalo, přesto však mohu říct, že v jedné části jsem měl se slzami na krajíčku. Musím vypíchnout ještě příjemný doslov, který na vznik knihy a události v ní popsané, vrhá nové světlo. Autor má určitě můj obdiv za to, za jak krátkou dobu dokázal přijít s tímto příběhem včetně potřebné rešerše. Celkově vzato je to pěkně čtivý příběh podložený skutečnými postavami a historickými událostmi, první polovina knihy člověka strhne, protože se jen těžko odhaduje, co se stane na dalších stránkách (kromě daných historických událostí a faktu, že v příběhu se hrdina prostě musí dostat do Číny a léčit), druhá polovina trochu upadá i přes nelehké osudy všech a trochu mě mrzí ten lehký patos, který se tváří jako promyšlený příběhový oblouk, ale je příliš předvídatelný. Ano, Petr a jeho cesta letadlem...

milan3144
12.03.2020 5 z 5

Ani to, že je tato kniha napsána "pouze" na motivy skutečných událostí, mé hodnocení nedokázalo snížit, byť kdyby byla zcela podle skutečných událostí, byl by i tak už dost silný dojem ještě umocněn. Už při hodnocení nějaké jiné knihy jsem napsal, že někteří autoři potřebují mnoho slov, mnoho vět, a ne vždy je to na škodu, aby dokázali navodit atmosféru, vtáhnout do děje. U některých, a je to zrovna tento případ, je forma vcelku úsporná a přes to si nepřipadám nikterak ochuzen o dramatičnost ani popisnost a atmosféru silného příběhu.
Včera jsem začal a dneska dočetl. Čte se samo a já dávám zasloužených pět hvězd.
Dodatek: snad mě nyní nečeká karanténa, nebo pozvánka na hrad. I když my co čteme se snad i s tou karanténou nějak popereme snáz.
Dodatek dodatku: doufám, že za nějaký čas toto nebude dávat lidem smysl.

Jana283
21.08.2019 4 z 5

Psáno prostým jazykem. O to možná větší emoce příběh vzbuzuje. Pro mne zatím neznámá část historie - válka "zavála" partu mladých Čechů až do daleké Číny. Sledujeme jejich práci v polní nemocnici, přátelství, lásku i ztráty, které k válečné době patří...

sadlo
31.10.2018

Dvě odpoledne jsem věnovala této skvělé knize. Výborně napsaný příběh mladých českých lékařů za 2. světové války v Číně.

javirgo
01.10.2018 5 z 5

Sáhla jsem v knihovně po této novince, jelikož mě zaujalo toto téma a kniha mě dost překvapila. Zajímavé, čtivé, poutavé a na konci i dojemné.

Šošán
28.08.2018 5 z 5

Román z období 2.světové války, který byl motivován skutečnými lidmi a událostmi. No byl to silný zážitek. Doporučuji.

Čína lékaři

Vladislav Kučík
česká, 1957
2007  67%Barvy slečny Toyen
1997  67%Kluk, co prodal medaile - Lukáš Pollert
2018  90%Čína, má láska
1999  52%Budeme bohatí
2005  87%Mám tě rád - doopravdy!

Kniha Čína, má láska je v